پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • شبح گربه های آبی ◄ شبح گربه های آبی
    بسته بندی شیر خلاق از روسیه دارای شبح گربه های آبی است که روی کارتن های شیر چاپ شده و می توانند در موقعیت های مختلف چیده شوند. بسته بندی شیر گربه توسط نمایندگی مارک Depot برای محصولات لبنی میلگراد از کارخانه لبنی بریانسک طراحی شده است. گربه آبی در بسته بندی شیر و محصولات لبنی مختلف حرکت می کند.
 • بسته بندی شیر چشم نواز ◄ بسته بندی شیر چشم نواز
    بسته بندی شیر چشم نواز با قطرات مایع از طعم و مزه الهام گرفته از شیر طراحی شده است که بلافاصله در قفسه های مواد غذایی برجسته می شود. مفهوم خلاقانه بطری شیر اسپلش طراحی شده توسط دیمیتری پاتسوکویچ.
 • انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات ◄ انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات
    انگشترهای چشم نوازی که شبیه حیوانات طراحی شده اند انگشت شما را به آرامی در آغوش می گیرند. حلقه های حیوانات واقع بینانه توسط طراح با استعداد ژاپنی Jiro Miura ایجاد شده است.
 • چهره های دوست داشتنی حیوانات ◄ چهره های دوست داشتنی حیوانات
    کیف های چشم نواز که توسط بن طراحی شده اند شبیه چهره های دوست داشتنی حیوانات ناز هستند. عکس های واقع گرایانه از گربه ها ، سگ ها ، راکون ها و حیوانات دیگر در دو طرف کیسه ها چاپ شده است. کیف های خلاقانه حیوانات با گوش های سه بعدی
 • ماسک واقع گرایانه سر ◄ ماسک واقع گرایانه سر
    ماسک واقع گرایانه سر گربه از ژاپن شما را به یک حیوان زیبا تبدیل می کند. ماسک سر گربه ای غول پیکر ساخته شده از پشم که توسط هوستو ساتو ساخته شده است ، در موزه هنر توکیو ارائه می شود.
 • کیف های دستی چشم نواز ◄ کیف های دستی چشم نواز
    کیف های دستی چشم نوازی که توسط هنرمند ژاپنی Pico طراحی شده اند شبیه گربه های واقعی هستند. کیف های گربه واقع گرایانه لوازم جانبی مد مناسب برای مهمانی های هالووین هستند.
 • دمپایی سگ دست ساز ◄ دمپایی سگ دست ساز
    دمپایی راحت و مخملی که شبیه کلون های واقعی سگ شما طراحی شده است. دمپایی سگ دست ساز CuddleClones. ماکت مخمل خواب دار حیوان خانگی شما!
 • سگ ربات ◄ سگ ربات
    حیوان خانگی نوآورانه منبع باز طراحی شده است که شبیه سگ ربات واقع بینانه به اندازه نخل است. پتوی بیتل: سگ ربات قابل برنامه ریزی زیبا که می تواند مانند یک حیوان واقعی حرکت کند ، راه برود و تعادل خود را حفظ کند. سگ حیوان خانگی ربات در یک قاب پازل مانند قرار می گیرد که باید مونتاژ شود.
 • عنکبوت سرامیکی ◄ عنکبوت سرامیکی
    عنکبوت سرامیکی در داخل لیوان هنگام نوشیدن قهوه ظاهر می شود. لیوان قهوه عنکبوتی مخفی برای ترساندن و لذت بردن از قهوه نوش ها طراحی شده است. عنکبوت چسبیده به پایین به آرامی هنگام نوشیدن چای یا قهوه آشکار می شود.
 • میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها ◄ میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها
    میز چوبی طراحی شده برای افراد و گربه های آنها دارای قفسه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ گربه ای ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید
 • لوسترهای هشت پا ◄ لوسترهای هشت پا
    لوسترهای خمیده طراحی شده اند که شبیه موجودات دریایی هشت پا زیبا هستند. لوسترهای هشت پا ساخته شده توسط Adam Wallacavage دارای شاخک هایی هستند که با خم شدن لوله های فولادی و مجسمه سازی آنها با خاک اپوکسی ایجاد شده اند. لوسترها سبک هستند و در صورت آسیب دیدگی به راحتی تعمیر می شوند.
 • سویا سس با شکل گربه ◄ سویا سس با شکل گربه
    صفحات ابتکاری هنگامی که با سس سویا پر می شوند ، تصاویری از گربه های دوست داشتنی را نشان می دهند. بشقاب سس سویا گربه ژاپنی که برای رستوران های سوشی طراحی شده است. در Wafuu-Honpo موجود است. [عکس های میکاتاکوماکی]
 • سفینه ای برای خواب پیشی ◄ سفینه ای برای خواب پیشی
    تخت گربه مدرن طراحی شده برای نصب بر روی دیوار شبیه سفینه فضایی بیگانه است. تخت گربه MYZOO سفینه فضایی با سوراخ های هوا و پنجره اکریلیک شفاف.
 • تخت بلبلی برای گربه ها ◄ تخت بلبلی برای گربه ها
    تخت بلبلی راحت برای گربه شما طراحی شده است که در زیر صندلی معمولی یا زیر میز نصب شود. تختخواب گربه نوآورانه فضای بلااستفاده در خانه شما را به یک تخت نرم برای حیوان خانگی مورد علاقه شما تبدیل می کند. در رنگهای مختلف موجود است. گاوصندوق ماشین لباسشویی
 • شازده گربه ای ◄ شازده گربه ای
    مجموعه ای از نقاشی های دیجیتالی توسط هنرمند با استعداد الدار زاکیروف دارای گربه هایی است که شبیه اعضای خانواده سلطنتی هستند. آثار هنری شگفت انگیز و خلاقانه از نقاشی های کلاسیک رنگ روغن الهام گرفته شده است.
 • خانه ای برای گربه من ◄ خانه ای برای گربه من
    خانه های درختی زیبا و خلاقانه که مخصوص گربه ها و بچه گربه ها طراحی شده است. خانه های درختی حیوانات واقع بینانه ترین تجربه در فضای باز را در داخل خانه ارائه می دهند. این خانه های طبیعی طبیعی فوق العاده که در اطراف درختان واقعی ساخته شده اند ، به اتاق نشیمن هر صاحب حیوان خانگی کمک شایانی خواهد کرد.
 • سیستم پیشرفته برای گربه ها ◄ سیستم پیشرفته برای گربه ها
    دفتر خانه منحصر به فرد در سانفرانسیسکو دارای سیستم تونل یکپارچه است که به گربه ها اجازه می دهد آزادانه و به راحتی در اتاق حرکت کنند. فضای خلاقانه و "لوله گربه" توسط چون ما می توانیم طراحی شده است. تونل مجهز به نقاط دسترسی پنهان و سکوهای مشاهده است.
 • خانه ای مدرن برای گربه ها ◄ خانه ای مدرن برای گربه ها
    مبلمان زیبا برای گربه های پیچیده که در خانه ها و آپارتمان های مدرن زندگی می کنند طراحی شده است. درخت گربه چوبی ساخته شده توسط طراح ژاپنی Yoh Komiyama به عنوان یک فضای خصوصی برای گربه ها و شی داخلی تزئینی منحصر به فرد برای خانه عمل می کند.
 • درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود ◄ درخت گربه های قبل تو سو تفاهم بود
    درخت جنگلی غول پیکر واقع در داخل خانه ساخته شده و دارای تخت هایی است که برای گربه ها در شاخه های درخت طراحی شده است. درختان گربه عجیب و غریب برای خانه ها و آپارتمان ها ساخته شده توسط روبرت روگالسکی از ساختار چوبی ، فوم ، کاغذ و خاک رس. نصب دائمی. هزینه: 4000 دلار + مواد. زمان ساخت: 4 هفته
 • لباسی کاملا طبیعی ◄ لباسی کاملا طبیعی
    لباس های خوراکی ساخته شده از میوه های مرتب ، سبزیجات خام و غذاهای واقعی. مجموعه عکس های غذاهای پوشیدنی توسط هنرمند با استعداد کره جنوبی Yeonju Sung.
 • سرم با طعم خرسی ◄ سرم با طعم خرسی
    کیسه حیوانات عروسکی خرس عروسکی کیسه ای IV را می پوشاند و برای بیماران جوان در بیمارستان راحتی ایجاد می کند. Medi Teddy-Teddy Bear IV Bag طراحی شده توسط دختر 12 ساله الا کازانو.
 • صبحانه با گربه ◄ صبحانه با گربه
    میز چوبی که برای افراد و گربه های آنها طراحی شده است دارای قفسه یکپارچه و سوراخ گرد در وسط است. میز سوراخ Cat ساخته شده توسط شرکت ژاپنی Dinos در هنگام صرف صبحانه انسان و گربه را گرد هم می آورد. اگر گربه ندارید ، می توانید سوراخ را با یک دایره چوبی بپوشانید.
 • هم صندلی هم کتابخانه ◄ هم صندلی هم کتابخانه
    صندلی راحت صندلی عمیق که برای مطالعه طراحی شده است دارای قاب صرفه جویی در فضا است که از قفسه های چوبی کتاب ساخته شده است. صندلی کتابخانه طراحی شده توسط الکساندر لاو می تواند با 300 کتاب پر شود.
 • چنگالی باز یافتی و کارا ◄ چنگالی باز یافتی و کارا
    ترکیب قاشق و چنگال درخشان برای خوردن سوپ رشته فرنگی Ramen طراحی شده است. چنگال قاشق Ramen زباله های ایجاد شده توسط چوب چوب های یکبار مصرف را از بین می برد. به پیچاندن سوپ نودل و ملاقه به راحتی کمک می کند. طراحی شده توسط ماسامی تاکاهاشی.
 • مفهومی ترین بسته نوشیدنی ◄ مفهومی ترین بسته نوشیدنی
    نوشیدنی آب میوه گازدار پیچیده شده در لایه بیرونی خلاقانه که ظاهر و احساس پوست کندن یک پرتقال واقعی را شبیه سازی می کند. مفهوم بسته بندی بطری "Orangina Spiral Peel" طراحی شده توسط Yuko Takagi. وقتی برچسب را جدا می کنید ، پیام های مخفی مختلف به صورت مارپیچ ظاهر می شوند.
 • چشم از نمای نزدیک ◄ چشم از نمای نزدیک
    مجموعه عکس های باورنکردنی سورن مانولیان نمای نزدیک از چشم انسان را با جزئیات بسیار دقیق نشان می دهد. ما هر روز صدها چشم می بینیم اما حتی فکر نمی کنیم که آنها دارای ساختار زیبایی مانند سطوح سیارات ناشناخته باشند. "
 • تصویر برداری از مار ◄ تصویر برداری از مار
    عکس های خیره کننده توسط Guido Mocafico گونه های مختلف مار را نشان می دهد. در میان 2900 مار شناخته شده ، تعداد کمی از آنها برای انسان خطرناک است ، چه رسد به مرگبار ، اما تعصبات عمیق است. هنرمند از شما می خواهد که این خانواده از حیوانات را از طریق این تصاویر رنگارنگ کشف کنید. [کتاب سرونس]
 • حیوانات از نزدیک ◄ حیوانات از نزدیک
    مجموعه عکسهای باورنکردنی ایگور سیوانوویچ ، عکاس با استعداد ، نمای نزدیک حشرات و دیگر حیوانات کوچک را از نمای نزدیک نشان می دهد. عکاسی ماکرو به ما اجازه می دهد تا از نزدیک با این موجودات زیبا با ظاهر بیگانه آشنا شویم. [کتاب ایگور در آمازون]
12345678910بعدیآخرین
(1 - 28) / 29103    |     صفحه 1 از 1040
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,28

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

واکنش ها در پاسخ به: مرگ بر اثر وگانیزم

 

(ستون نیوسندگان میهمان روزنامه ی نیویورک تایمز به افرادی که جزء تیم تریریه نیستند اجازه میدهد تا به بیان نقطه نظرات خود بپردازند.)

بلافاصله پس از انتظار این مطلب، واکنشها به آن از هر جت شروع شد و سیل نامه ها و تماس ها با دفتر رزونامه و شخص نویسنده روان شد. به عنوان چند نمونه ی کوچک: 

 

 

 

 

 

در پاسخ به: مرگ بر اثر وگانیزم

نوشته ی Amy Joy Lanoua, Ph.D
این نامه در تاریخ 23 می 2007 در نیویورک تایمز چاپ شد

 

 

 در پاسخ به "مرگ بر اثر وگانیرم" نوشته ی نینا پلانک در ستون نویسندگان میهمان مورخ 21 می:

من یک متخصص تغذیه هستم که به عنوان شهود متخصص در پیگری قضایی دادگاه جنایی والدین Crown Shkur شهادت دادم. به عنوان شاکی اصلی در این پرونده، به هیات منصفه گفتم که این نوزاد بیچاره بر اثر رژیم وگان جانش را از دست نداده. بلکه از جانب والدینی که شیر مادر و فرمولهای غذای نوزاد مبتنی بر سویا و حتی هر نوع غذای کافی را از او دریغ کرده اند تا سر حد مرگ گرسنگی کشیده و جانش را از دست داده.

بر اساس حجم عظیمی از تحقیقات علمی، رژیم های وگان صحیح برای مادران باردار و نوزادانشان کاملا سلامت هستند، درست همانطور که برای کودکان بزرگتر اینچنین اند.

به رغم اداهای خانم پلانک، منابع گیاهی سلامت برای اسید دوکوزاهگزانوئیک (docosahexaenoic acid) یا DHA وجود دارد. کلسیمِ شیر سویا نیز به سادگی شیرِ گاو قابل جذب است. و سویا مانع رشد نیست.

مطالعات نشان داده که کودکان وگان در بازه ی نرمال قد و وزن قرار دارند و خودم به شخصه مادران وگان و فرزندانشان را می شناسم که در مقایسه با همسطحان همه چیز خوار خود سلامت تر هستند.


Amy Joy Lanou, Ph.D
Amy Joy Lanou یک دانشمند متخصص تغذیه باسابقه است که با کمیته ی پزشکی مسئولانه همکاری میکند و مولف "تغذیه سلامت برای کودکان" است.
 

 

 

در پاسخ به: مرگ بر اثر وگانیزم

 

 

 

 

 

واقعیت: سالمترین و مناسبترین غذای یک نوزاد، شیر مادر است.


واقعیت: این ایده که سطوح کافی از برخی مواد مغذی خاص از طریق رژم وگان قابل دریافت نیستند غلط است. دریافت مقدری کافی کلسیم، پروتئین، ویتامین های A و D و b12 ممکن است برای وگانها در مقایسه با غیر وگانها تا حدی چالش برانگیز تر باشد اما بی تردید ممکن است و هر روز نیز توسط وگانها و کودکان وگان در سرتاسر جهان رخ میدهد.


واقعیت:
برای آنانی که قادر به تغذیه نوزادشان با شیر مادر نیستند، وگانیزم از تغذیه با شیر سویا و آبمیوه به عنوان جایگزین شیر مادر پشتیبانی نمیکند. فرمول های غذای نوزاد مبتنی بر سویا که توسط اجتماع وگان انگلستان تایید شده یک گزینه ی در دسترس وگان برای نوزادانی است که از شیر مادر تغذیه نمیکنند. با این وجود، اهمیت شیر مادر برای رشد بهینه و سلامت عمومی یک نوزاد را نمیتوان انکار کرد.


واقعیت: دوکوزاهگزانوئیک (Docosahexaenoic) یا DHA یک اسید امگا 3 و یک ماده مغذی حیاتی است. خانم پلانک در مقاله اش بر DHA حاصل از ماهی تاکید دارد، این در حالیست که تحقیقی با عنوان "رشد و نمو نوزادانی که با فرمولهای حاوی DHA و اسید آراکیدونیک ویژه ی نوزادان تغذیه می شوند" که در مجله ی طب اطفال (146(4) : 481-8) منشتر شد نشان می دهد که:
نوزادانی که با فرمولهای غنی شده با DHA حاصل از جلبک تغذیه شده اند در مقایسه با نوزادنی که با فرمولهای غنی شده با روغن ماهی تغذیه شده اند، با سرعت بیشتری وزن اضافه میکنند. و اینطور استنتاج میکند که:
"تغذیه با فرمولهای نوزادی که با DHA و ARA حاصل از روغن های جلبکی و قارچی غنی شده اند، موجب بهبود روند رشد می شوند".

به علاوه، نگرانی بابت آلودگی های مضر همچون متیل جیوه یا دیوکسین های موجود در ماهی و روغن ماهی نیز یکی دیگر از دلایل دیگر مخالفت با مصرف آنان توسط زنان باردار و شیرده و نوزادانشان است. نوزادان همچنین، قادرند DHA را از اسید چرب دیگری به نام اسید لینولنیک (linolenic acid) بسازند.
اگر رژیم غذایی مادر حاوی منابع خوبی از اسید لینولنیک همچون روغن های کانولا، تخم کتان، سویا و تخم کتان تازه ی پودر شده باشد آنگاه نوزاد این اسید را از شیر مادر دریافت خواهد کرد.


واقعیت:
"رژیم های صحیح وگان و لاکتو اوو برای تمام دوره های زندگی شامل بارداری و شیردهی مناسب اند. رژیم های صحیح وگان و لاکتو اوو نیازهای تغذیه ای نوزادان، کودکان و نوجوانان را تامین کرده و رشد نرمال را به دنبال دارند." – Posision Paper, J Am Diet Assoc.شکی نیست که افرادی که رژیمی مملو از گوشت و لبنیات دارند نیز برای گرسنگی دادن به فرزندانشان تا سر حد مرگ محاکمه شده اند و شکی نیست که رژیم استاندارد مردم آمریکا را نمیتوان رژیمی ایده آل پنداشت.
یک حقیقت کلی در میان تمام این رژیم های غذایی پابرجاست:
عقل سلیم فردی و والدین- برای تامین نیازهای تغذیه ای خود و فرزندانتان باید مسئولیت پذیر باشید.


و مدتی بعد نیز این مطلب تحت عنوان "خطرات مباحثه ی یک جانبه" از جانب فردی که کوچکترین ارتباطی با جریان گیاهخوار نداشت منتشر شد که از این مقاله به عنان یکی از مثال هایی یاد کرد که سلامت مباحثه را به خطر می اندازند که خلاصه ای از قسمتهای مربوطه را در ادامه میخوانید.
 

 

خطرات مباحثه ی یک جانبه


ستون نویسندگان میهمان تحت عنوان Op- Ed که در این روزنامه وجود دارد محل چاپ نوشته هایی است از جانب افرادی که جز هیات نویسندگان روزنامه نیستند و در واقع به عنوان نویسندگان میهمان اقدام به نشر مقالات خود میکنند.

این مطلب منجر به ارسال سیلی از ایمیل از جانب خوانندگان شد که تا کنون(زمان چاپ این مقاله) هم ادامه دارد. که اکثریت این ایمیل ها از جانب وگانهایی است که تصاویر فرزندان وگان سلامت شان را به دفتر روزنامه می فرستند و به تلخی از اینکه به دنبال چاپ مطلب خانم پلانک با سوالات دوستان و آشنایان مبنی بر ناسالم بودن رژیم شان به ستوه آمده اند سخن گفته اند.


Rachelle Leeson، یک متخصص تغذیه بالینی در بیمارستان کودکان پنسیلوانیا به من گفت که مقاله ی پلانک "بینهایت فتنه انگیز بود و مملو از اطلاعات غلط".

او و همکارش Brenda Waber مقاله ای از انجمن تغذیه آمریکا، بزرگترین سازمان متشکل از متخصصین تغذیه و خوراک در سرتاسر کشور، متعلق به سال 2003 را به من نشان دادند. پس از بررسی علم روز، ADA به همراه متخصصین تغذیه کانادایی اینطور نتیجه گرفتند که "رژیم های وگان و تمام نسخه های گیاهخواری صحیح برای تمام دوره های زندگی مناسب اند، از جمله بارداری، شیردهی، نوزادی، کودکی و یبزرگسالی."

خانم پلانک اظهار داشته که از این مقاله ی اجتماع تغذیه آمریکا اطلاع داشته اما آنرا به عنوان "خودفروشی" به جامعه ی فعال وگان می پندارد!


شاکی پرونده اینطور استدلال کرد – و هیات منصفه نیز بر همین اعتقاد بودند – که والدین Crown به عمد او را تا سر حد مرگ گرسنه نگه داشته بودند. پوشش های خبری در آن زمان، اطلاع دادند که پزشک مسئول، پزشکان بیمارستانی که جسد Crown بدانجا منتقل شده بود و متخصص تغذیه ای که در دادگاه شهادت داد همگی بر این باور بودند که این کودک غذای کافی برا زنده ماندن را دریافت نکرده، صرف نظر از اینکه چه نوع غذایی باشد.

Chares Boring، شاکی Fulton County که این پرونده را مدیریت کرد به من گفت که این اتفاق "به هیچ عنوان کوچکترین ارتباطی با وگانیزم نداشته".آیا باید برخی گروه ها و آرمانها را به این دلیل که بیش از حد بیزار کننده اند حذف کرد؟ آیا وقتی تایمز نظری مناقشه برانگیز را منشتر میکند، ملزم به چاپ جوابیه ای بلافاصله پس از انتشار آن است؟ وظیفه ی سردبیرها برای جلوگیری بازی نویسندگان میهمان با حقایق و شل کن سفت کن کردنشان چیست؟

معتقدم تایمز، چاپ رویِ دیگر را به خوانندگان خود مدیون است که باید در ستون نویسندگان میهمان چاپ شود، نه صرفا در حد نظرات 5 تن از خوانندگان که به نویسنده ارسال شدند و با وی مخالفت کردند.

صفحات نویسندگان میهمان جای مباحثه است ولی وقتی یک طرفه به قاضی بروید، دیگر مباحثه نیست و در نتیجه سلامت نیست.


 

 

 


ترجمه: The Almighty
منابع:
nytimes.com
pcrm.org
Vegfamily.com

 

 

"مرو که هنوز سپاس ات نگفته ام!
تو مرا بهنگام از خواب برخیزاندی.
من هنوز راهی دراز در پیش دارم."زرتشت روزی از گرما در زیر انجیربنی خفته بود و دست ها را بر چهره نهاده، که ماری در رسید و گردن اش را گزید، چنان که زرتشت از درد فریاد کرد. چون دست از چهره بر گرفت، مار را دید. مار چشمانِ زرتشت را بشناخت و ناشیانه به خود پیچید و رو در گریز نهاد.
زرتشت گفت: «مرو که هنوز سپاس ات نگفته ام! تو مرا بهنگام از خواب برخیزاندی. من هنوز راهی دراز در پیش دارم.»
مار غمگین گفت: «راهی چندا در پیش نداری، زهر من کشنده است.»
زرتشت لبخندی زد و گفت: «کجا اژدهایی از زهر ماری مرده است! بیا زهر ات را بازگیز! تو نه چندان توانگر ای که آن را به من بخشی.» آنگاه مار دیگر بار بر گردن او افتاد و زخم اش را مکید.در ادامه ی مقدمه ای که ارائه شد، لازمست جمع بندی مختصری داشته باشیم و پس از سراغ مبحث بعدی خواهم رفت.

همه ی ما هر روزه کم و بیش با توجه به اینکه تا چه حد از "عرف" فاصله میگیریم تجربه ی برخوردهای کین آمیز و خصمانه را داشته ایم- گاهی مستقیم و گاهی در پس یک پوسته ی ظاهری جذاب مانند آنانی که ناگهان دایه ی مهربانتر از مادر می شوند.
در زندگی اجتماعی، همیشه این کشمکش ها وجود داشته و دارد ولی ملل مختلف با توجه سطح شعور فردی، تعالی فرهنگی و تقویت مهارتهای زندگی جمعی در طول زمان آموخته اند که به جای تحقیر و توهین به عقاید متفاوت و تلاش برای زیر ساوال بردن یا حذف اش، آنرا بپذریند.
در این میان گاهی لازم بوده قانون به کمک افراد بیاید و با محدود کردن سلطه جویی عده ای، فردیت سایرین را تضمین کند، مانند پست اول. صرفنظر از اینکه تا چه حد با قرار گرفتن وگانیزم در راستای اعتقاداتی چون مذاهب یا خداناباوری و حتی معتقدین به فلسفه ی اصالت بشر موافق باشیم.... صرفنظر از اینکه تا چه حد با دخالت قانون در تعیین حد و مرز روابط فردی موافق باشیم... صرفنظر از اینکه خودِ افراد تا چه حد به این سطح از شعور اجتماعی رسیده اند که بتوانند بدون درگیری در کنار یکدیگر زندگی کنند...
صرفنظر از تمام این بحث ها، تنها نکته ی مورد نظر در پست اول، "مقایسه" بود... مقایسه ای بین وضعیت فرهنگی/قانونی کشوری مثل انگلستان با وضعیت ما.


بین مردم ما که نه تجربه ی دموکراسی را دارند و نه تعریف درستی از آزادی، جای تعجب نیست اگر افراد تلاش کنند در قالب "آزادی" عملا تفاوتها را نابود کنند.
جای تعجب نیست اگر عده ای صرفا به دلیل اینکه "اکثریت" هستند، اعتقادات خود را به عنوان گزاره ای همیشه درست به بقیه بقوبولانند- چه با کمک اهرم های فشار، چه رسانه های انحصاری و چه با دروغ و فریب و حیله و تحریف.
آموخته ایم که به سادگی در پوسته ای به ظاهر متمدنانه، به هر وسیله ای یا برای تخریب متوسل شویم.
آموخته ایم که "تفاوتها" را تهدید بپنداریم.
آموخته ایم که تفرقه انداز و حکومت کن فرشته ی نجات حفظ وضع موجود است.
آموخته ایم که "زیر سوال برویم و سکوت کنیم".... و اینها چیزی نیست که به این زودی ها از ذهن ما بروند....

در پست دوم و سوم، مثالی دیدید از جامعه ی آمریکا زمانی که یک آشپز، نویسنده ی کتابهای آشپزی و فروشنده ی مواد غذایی(!!) به نام نینا پلانک مطلبی سرتاسر دروغ، جوسازی، تحریف را در خصوص علم تغذیه(!!) منتشر کرد و آسمان و ریسمان را به هم بافت در نهایت نتیجه بگیرد: "مرگ بر اثر وگانیزم"!


تا اینجای داستان، در هر جایی می تواند رخ دهد. چنین افردای کم وبیش همه جا هستند. آنچه تفاوت کشورها را آشکار میکند واکنش مسئولین، افراد و گروه های مختلف و صاحبنظران به چاپ این مقاله است:

در آمریکا، سیل نامه ها و عکس ها بود که برای روزنامه و خود نویسنده ارسال شد.... اکثرا (ولی نه منحصر به) خانواده های وگان... کسانی که سالیان سال وگان بوده اند و خود و فرزندانشان در سلامت کامل اند... در کنار آن، اظهارات متخصصین و حتی شاکیان دادگاه مورد نظر هم وجود داشت... تا حدی که در مقاله ای که در همان ستون چاپ شد، نویسنده ای که نه وگان بود و نه کوچکترین ارتباطی با جامعه ی وگان داشت و نه حتی اطلاعات کافی داشت.... ولی صادقانه نسبت به برخورد یک جانبه ی روزنامه در چاپ مطلبی بی اساس اعتراض کرد و در نهایت حتی سلامتِ ستون نویسندگان میهمان را زیر سوال برد...

آنها هم می توانستند به سادگی گفتن این جمله که "اهمیتی ندارد" یا "آنقدر ابلهانه است که کسی باور نمیکند" از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند به زندگی عادیشان ادامه بدهند و خم به ابرو نیاورند ولی یاد گرفته بودند که "حقوقی دارند و حریمی و ارزشی"... حق خود می دانستند که در برار مطلبی که موجب زیر سوال رفتن شان میشد موضع گیری کنند... نمیخواستند اجازه دهند مطلبی بی پایه، سند مخالفت دوستان و آشنایان با سبک زندگی شان شود.... برای خود، خواننده ها و افکار عمومی ارزش قائل بودند، طوری که نتوانند در برابر مطلبی سخیف و مغرضانه و نادرست که شاید حتی باور کردنی هم نباشد سکوت کنند...


چیزی که این اتفاق به من شخصا ثابت کرد این بود که "سکوت" در قبال اظهارات بی اساس و سرتاسر فریب و مغرضانه مختص جوامع بیمار و مردم سرکوب شده است. مردمی که یاد نگرفته اند از حقوق و حریم خود دفاع کنند. مردمی که طبق نوشته ی برتولت برشت باید "تاریخ بخوانند تا بدانند باید سر را پایین انداخت تا شاید زنده ماند":

"پسر کوچکم می پرسد: باید ریاضیات بخوانم؟ فایده اش چیست؟
می گویم: تا بدانی 2 تکته نان بیش از یک تکه است و این تمام چیزیست که می آموزی.
پسر کوچکم می پرسد: باید زبان فرانسه بخوانم؟ فایده اش چیست؟
می گویم: کشور در حال فروپاشی است و اگر صرفا دست بر شکم بکشی و ناله کنی، به آسانی مقصود ات را می رسانی.
پسر کوچکم می پرسد: باید تاریخ بخوانم؟ فایده اش چیست؟
می گویم: تا یاد بگیری سر به ریز باشی تا شاید بتوانی زنده بمانی.
به او میگویم: بله، ریاضیات بیاموز، زبان فرانسه بیاموز و تاریخت را بدان!"اما وضعیت ما به گونه ای دیگر است. ما «جهان سومی ها»! مایی که مدام سر هیچ و پوچ مشغول مشاجره ایم و مبارزه. مایی که مصداق این مثال شاملوی بزرگ در بخشی از سخنرانی اش در "كنگره نويسندگان آلمان (اينترليت)" هستیم:

"شورشى را به‏خاطر مى‏آوريم كه به سال 1857 در هند به راه افتاد و حتى ارتش هندىِ انگليس (شامل افراد هندو و مسلمان) نيز به آن پيوست و شورش به قيامى مسلحانه مبدل شد اما انگيزه شورش نه استقلال‏طلبى بود نه بيداد فقر و مرض و گرسنگى، نه چريده‏شدن هند تا مغز استخوان و نه هيچ معارضه غرورانگيز و انسانى ديگر. قيام مسلحانه‏يى كه سه سال تمام كار به دستِ استعمار انگليس داد و هند را به خون كشيد علتش فقط اين وهن غيرقابل تحمل بود كه روغن تفنگ‏هاى انفيلد Enfield ارتش هندى انگليس با مخلوطى از چربى گاو مقدس هندوها و خوك نجس مسلمان‏ها ساخته شده آسمان را به زمين آورده بود!

دريغا كه فقر
چه به ‏آسانى احتضار فضيلت است!
"ولی بیایید گرفتار دور باطل نشویم...
بیایید انرژی مان را هدر ندهیم...
بیایید وارد بازی کثیف فریب و دورغ طرف مقابل نشویم...
در عوض مطابق قواعد خود پاسخ گوییم...

توهین میبینیم، توهین میکنیم، توهین می کنند..... و همچنان سوالات بی جواب و سوء تفاهم ها باقی میمانند.

بیایید در نهایت، جایی از چرخش دایره وار را متوقف کنیم...
بیایید وارد هر بازی که می شویم، قواعد اش را از نو تعریف کنیم...

بیایید نگذاریم مصداق این شعر باشیم که در ادامه ی سخنرانی به آن اشاره شد:

و مردى كه اكنون با ديوارهاى اتاقش آوارِ آخرين را انتظار می‏كشد
از پنجره كوتاه كلبه به سپيدارى خشك نظر می دوزد:
سپيدارِ خشكى كه مرغى سياه برآن آشيان كرده است.
و مردى كه روز همه روز از پس دريچه‏هاى حماسه‏اش نگران كوچه بود اكنون با خود می‏گويد:

اگر سپيدار من بشكفد مرغ سيا پرواز خواهد كرد.
اگر مرغ سيا بگذرد سپيدار من خواهد شكفت!

و ادامه میدهد:
"می‏خواهم بگويم تا آن زمان كه جهل هست فقر نيز هست، و تا فقر برجا است جهالت نيز باقى است. اما جهالت چه به معناى خاص باشد چه به‏معناى ناآگاهى مادرزاد، چه به‏معناى قرارگرفتن در معرض تحميق و مغزشويى باشد براى زوبرتافتنِ داوطلبانه خلق از معبدِ دانش بشرى به شوق بر خاك افتادن دربرابر بت‏هاى عتيق خرافه و همچشمى در تعصبات كوركورانه - بى‏گمان پس از روبيده شدن فقر نيز باقى خواهد ماند.... "


بیایید در جمع کوچکمان آزادی را تجربه کنیم و حدود اش را بشناسیم.
مسئولیت گفته هایمان را بپذیریم و برای ارضای کینه های فردی و مشکلات شخصی روند خانم پلانک را در پیش نگیریم.

حتی برای پاسخگویی به ادعایی همچون مقاله ی خانم پلانک نیازی به آتش افروزی و جنجال و هیاهو نیست. نیازی نیست مثل او آسمان و ریسمان را به هم ببافیم تا نتیجه ی دلخواهمان را خلاف تمام شواهد و حقایق مستند بگیریم!


بیایید از دوستان گیاهخوارمان در فرهنگ های دیگر ایده بگیریم. آنها در مقابله با مقاله ی خانم پلانک چه کردند؟ خیلی ساده:

1. خانواده های وگان اعتراض خود را اعلام کردند و اقدام به ارسال تصاویر کودکان وگان سلامت خود به دفتر روزنامه کردند.
2. صاحبنظران و رهبران جامعه ی وگان از کانالهای مختلف اقدام به انتشار پاسخ های معقول و علمی کردند.
3. مقالات تغذیه ای در خصوص سلامت بودن رژیم های وگان برای مادر و فرزند بار دیگر بصورت عمومی اطلاع رسانی شد.


میخواهم در آخر، نتیجه ای را بگیرم که شاملوی بزرگ در ادامه ی صحبتهایش در باب «جهان سوم، جهان ما» گرفت:
"من به معجزه در آن مفهوم كه اهل ايمان معتقدند اعتقادى ندارم؛ اما باكم نيست كه اين‏جا در حضور شما همدردانِ جهانى مشكل‏مان را با اين عبارت غم‏انگيز بيان كنم كه: روشنفكر جهان سوم بايد معجزه ‏يى صورت دهد و در كوه غيرممكن‏ها تونلى بزند."در چنین مواردی، تک تک شما مثال های زنده ای هستید از تاثیر رژیم های گیاهی بر سلامت انسان....
ولی به شرطی که اظهار وجود کنید...
به شرطی که دیده شوید...
به شرطی که همیشه غایب نباشید...
به شرطی که همیشه ساکت نباشید....
شاید زمان آن رسیده که از مامن های امن تان خارج شوید و فقط "اعلام کنید که هستید"...
همان کاری خانواده های وگان آمریکایی به سادگی تمام با ارسال تصاویر کودکان وگان و سلامتشان به دفتر روزنامه انجام دادند...
حضورِ خود را دریغ نکنید، این حداقل کاری است که در حق خود می توانید بکنید...
مدیریت تالار گیاهخواری
تیرماه 90


نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)