مثانه ی ضعیف در سگ ها میتواند باعث بی اختیاری در ادرار شود که بیشتر در سگ های ماده رایج میباشد.نشانه های ضعف مثانه میتواند شامل تکرر ادرار و از دست دادن کنترل ادرار باشد بطوریکه ممکن است پت شما در خانه ادرار کند ,حتی اگر بدرستی آموزش دیده باشد.

این شرایط ممکن است در اثر بیماری های متعددی بوجود آید که در برخی از موارد ممکن است درمان شوند.


علل ضعف مثانه در سگ ها
مثانه ی ضعیف اغلب برای مسائل ادراری میباشد که بصورت اشتباه مشکلات رفتاری در نظر گرفته میشود.سگ ممکن است بصورت بی اختیار در خانه ادرار کند یا در محل خاصی برای علامت گذاری قلمرو خود ادرار کند.


اگر سگ دچار بی اختیاری در ادرار باشد علل آن میتواند در میان این موارد باشد:


-عفونت های دستگاه ادراری:اگر سگ شما عفونت های عود کننده داشته باشد این مسئله میتواند منجر به ضعیف شدن مثانه شود.

-سگ آب زیادی را در هر زمان مینوشد,مثانه میتواند ضعیف تر شود:برخی از بیماری های اساسی مانند دیابت,نارسایی کلیه و پر کاری تیروئید میتوانند باعث شوند که سگ آب زیادی بنوشد .

-ضعیف شدن اسفنکتر مثانه در سگ های ماده بیشتر شایع میباشد که میتواند بعلت کمبود هورمون های جنسی مانند استروژن باشد.

-یک صدمه یا آسیب ستون فقرات یا آسیب در ناحیه ی کمر.علائم ضعف مثانه

مثانه ی ضعیف در سگ ها 


یک سگ با ضعف مثانه ممکن است در خانه ادرار کند از آنجایی که مثانه ی او کنترلی ندارد ممکن است ادرار او فقط چند قطره باشد .
بسته به علت ضعیف بودن مثانه نشانه های دیگری از قبیل افزایش تشنگی یا زور زدن برای ادرار کردن در سگ دیده میشود.
تشخیص دادن ضعف مثانه ی سگ ها
آزمایش ادرار یا کشت ادرار عموما برای تشخیص کافی خواهند بود.با این حال ممکن است به رادیوگرافی هم نیاز باشد.تابلوی خون(مقصود آزمایش خون و بدست آوردن کلیه فاکتور های خونی) میتواند در شناسایی علل ضعف مثانه کمک کند.درمان و گزینه های مدیریتمثانه یا عفونت ادراری میتوانند با درمان آنتی بیوتیکی کنترل شوند.اما برای اینکه متوجه شوید که عفونت باز گشته یا خیر سگ باید معاینه شود.
اگر سگ مبتلا به اسفنکر مثانه باشد,جراحی میتواند یک راه حل باشد اما این جراحی میتواند خطرهایی داشته باشد.
در برخی از موارد قبل از اینکه جراحی انجام شود هورمون درمانی توصیه میشود.
اگر علت بی اختیاری یک بیماری زمینه ای باشد باید به آن رسیدگی شود.

اگر این شرایط تحت هیچ عنوانی درمان نشود شما مجبور به تهیه ی پوشک هستید که هم برای سگ های ماده موجود است و هم نر.استفاده از این پوشک ها آسان خواهد بود و شما باید بطور منظم آنها را عوض کنید.


پیشگیری کردن از ضعیف شدن مثانهاز ضعیف شدن مثانه در برخی از موارد میتوان پیشگیری کرد.دقت کنید که تمام عفونت های ادراری به موقع درمان شوند و به هرگونه اختلالی که در زمان ادرار کردن پت خود و مقدار آن بوجود آمد توجه کنید.


مترجم:سارا خلیلی
منبع:vetinfo