پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

چگونه با سگ خود بازی کنیم

چگونه با سگ خود بازی کنیم
چگونگی روش بازی صاحبان با سگ ها

جالب است بدانید که بازی کردن با سگتان نیز باید دارای اصول و قوانین خاصی باشد زیرا بازی هایی که با سگتان میکنید در رفتار و منش او تاثیرات زیادی دارد برای مثال هنگامی که شما با توله سگ یا سگ جوانتان مشغول بازی کردن هستید، میتوانید با انجام بازیهای خشن خیلی راحت از سگتان موجودی غالب و مهاجم بسازید. افراد نا مطلعی که در هنگام بازی اصول و قوانین را رعایت نمیکنند بی شک با رفتار های مخرب سگشان به مشکل بر میخورند از رایج ترین این رفتار ها پدید آمدن مشکلات بد غذایی، سرکشی و لجبازی، گاز گرفتن، دندان نشان دادن و بسیاری مشکلات دیگر است .... 

همانطور که گفته شد رعایت نکردن اصول بازی و بازی بیش از حد سبب بروز چنین رفتار هایی میشود. از طرفی بازی های نامناسب و غیر اصولی حتی میتواند سلامت سگ را نیز به خطر بیاندازد.

توله سگ شما باید از همان ابتدا یاد بگیرد که در هنگام بازی شما برایش نقش یک اسباب بازی یا حتی یک سگ دیگر را ندارید، بنابراین باید خیلی در هنگام بازی مراقب رفتار های خودش باشد و بداند که با یک انسان بازی میکند نه یک سگ دیگر، اگر توله با این طرز منش صحیح رشد کند مطمئنا بازی با او بسیار لذت بخش تر خواهد بود و خود سگ نیز بهتر میتواند در جوامع انسانی حضور پیدا کند و بسیار خوش مشرب و با ادب خواهد بود. بی شک انجام چند بازی جذاب و مختلف برای یک سگ سرگرم کننده تر از یک بازی همیشگی و دائمی است. اگرچه نوع این بازی ها بسیار مهم هستند. بازی کردن هم به صاحب و هم به سگ این اجازه را میدهد که از خصلت و خصوصیات اخلاقی یکدیگر آگاه شوید و این به شناخت ویژگی های مهم یکدیگر بسیار کمک میکند چون در نهایت با استفاده از این شناخت ها صاحب بهتر میتواند سگ را کنترل ،تربیت و درک کنید همچنین سگ نیز بیهتر میتواند صاحب را درک کند. این یکی از مزایای مهم و با ارزش بازی کردن است. در ذیل بازی های مناسب توله سگها و روش های اجرای آنها توضیح داده شده است:

1-بکش بکش(Tug-of-war): این رفتار ممکن است برای انسان ها تنها جنبۀ بازی و شوخی داشته باشد، اما برای سگها این حرکت میتواند یک رفتار غریزی باشد، بیشتر اقوام وحشی سگها این حرکت را به هنگام تقسیم و یا جدال بر سر غذا و یا بدست آوردن شئ سرگرم کننده ای انجام میدهند و بدیهی است که آن سگی که قوی تر است سهم بیشتری نصیبش میشود و میتواند بر سگ دیگر غالب شود، بنابراین چنین بازی از طرف شما برای سگ دعوت نامه ای برای زور آزمایی است و بی شک در تحلیلات و رفتار و منش سگتان تاثیر خواهد گذاشت. سگ در این بازی میزان قدرت و سرعت صاحب را بدست می آورد و می تواند سبب گردد که برای همیشه نقش آلفا را کسب کند. اما اگر مطمئن هستید که بر توله سگتان کاملا الفا شده اید انجام این بازی هر چند وقت یکبار مشکل خاصی ایجاد نمیکند به شرطی که مطمئن شوید که سگ در هنگام بازی، سخت تلاش نمیکند تا شئ را از شما بگیرد یا برایتان در هنگام بازی غرش نمیکند و دندان نشان نمیدهد و در زمانی که شما فرمان رها کردن اسباب بازی را می دهید سریعا اجرا می کند. اگر سگتان تولۀ زیر 3 ماه است باید بسیار با احیاط این بازی را انجام دهید تا آسیب نبیند برای مثال نباید اسباب بازی را از بالا بکشید چون در این صورت گردن توله به شدت آسیب میبیند یا اسباب بازی را محکم و به شدت از دهان سگ بیرون نکشید چون دندان های حساسی دارند. زمانی که حس کردید رفتار های غالب و سلطه گرایانۀ سگ آغاز شد، اسباب بازی را از دهان سگ بیرون کشیده و بازی را متوقف کنید و شی را از محیط خارج کنید. زمانی که در انتهای بازی وسیله در اختیار سگ قرار گیرد به این معنی می باشد که تو برندۀ مبارزه شودی و من شکست را پذیرفتم.

2-مخفی شدن و جستو جو: این بازی علاوه بر این که برای سگ سرگرم کننده و مهیج است، آموزشی نیز است و نکتۀ جالب در اینجاست که این بازی را میتوان به دو صورت انجام داد.
_ روش اول: به توله سگ فرمان بشین و بمان را بدهید سپس در فاصله ای کمی با توله پشت شئ بروید و از دید توله سگتان خارج شوید سپس نامش را صدا بزنید و دستور بیا را بدهید زمانی که توله سگتان شما را یافت و به سمتتان آمد او را تشویق کنید، در دفعات بعدی فاصله تان را بیشتر کنید و ترجیحا به مکانی بروید که پر پیچ و خم تر باشد. حتما نیازی نیست که اول به سگ دستور بشین و بمان را بدهید گاهی میتوانید وقتی که سگ حواسش نیست، جایی قایم شوید و با سوت و دست زدن تحریک به پیدا کردنتان بکنیدش.

_ روش دوم: لزوما این بازی بدان معنا نیست که حتما خودتان قایم شوید و سگ بدنبالتان بگردد، گاهی میتواند اسباب بازی و تشویقی ها را انگیزۀ جستوجو گری توله سگتان بکنید هر چند این بازی ها مقدمات آموزشی نیز دارند و ابتدا سگ باید برای آشنایی با اهداف این نوع بازی آموزشات لازمه را ببیند. (آموزش جستجو و ردیابی) نژاد توله سگتان در این بازی بسیار موثر است زیرا توله سگهایی از نژاد های شکاری و پرتحرک هستند علاقۀ بیشتر به این بازی ها نشان میدهند و نیاز به آموزش کمتری دارند یا به واسطۀ غریزۀ قویشان نیازی به آموزش ندارند.

3-بگیرش و بیارش(Fetch): تعقیب و دستگیر کردن اجسام متحرک از غرایز بسیار قوی سگ ها است و از طرفی همۀ سگها عاشق دنبال کردن و گرفتن این اجسام هستند برای همین میتوان از این رفتار غریزی سگها به عنوان تفریح و بازی و البته آموزش استفاده کرد. برای شروع بازی ابتدا به توله سگ خود یاد دهید که آرام و متواضع باشد برای همین میتوانید ابتدا فرامین بشین و صبر کن را به توله یاد بدهید، سپس توپ را با قدرت نه چندان زیادی برای توله انداخته و دستور "بگیرش" را بدهید، در این هنگام توله را تشویق به گرفتن توپ کنید، همیشه نباید از توپ استفاده کنید نوع شئی که برای این بازی استفاده میکنید باید متنوع و سرگرم کننده باشد، سپس به تدریج میتوانید دستور بیار را به توله یاد دهید. به طور خودکار سگ اسباب بازی را سمت شما می آورد در این زمان خوراکی تشویقی در دست داشته باشید و به سمت پوزۀ سگ بگیرید. سگ برای خوردن تشویقی مجبور است دهان خود را باز کرده و اسباب بازی را رها کند در این زمان فرمان بنداز را بدهید.

4-بازی های فکری: بازی های فکری یکی از بهترین شیوه ها، برای سرگرم و تربیت کردن سگتان است و به بالا رفتن سطح هوشی سگتان کمک بسیار زیادی میکند. این بازی تشکیل شده از انواع آموزشات و دستورات سرگرم کننده ای که سگ را وادار به فکر کردن میکنند مانند یاد دادن اسم عروسک ها، شمردن، خواندن، شناختن نام برخی از اشیاء، شناختن دست چپ و راست و ..... تمام این آموزشات که در غالب بازی هستند بستگی به خلاقیت و صبر و حوصله ی شما دارند. در صورتی که توله سگتان را تشویق و تحریک برای انجام این بازی کنید برای آنها نیز جالب و مهیج خواهد بود.

5-شیرین کاری های ورزشی: هر کدام از سگها نیز مانند انسان ها دارای استعداد و مهارت های خاص خودشان هستند، اگر بتوانید استعداد های سگتان را بشناسید و آنها را در جهات مثبت استفاده کنید، بی شک هم شما و سگتان از نتیجه بسیار راضی خواهید بود. برای مثال نمونه ای از این استعداد ها عبارت اند از: شیرجه و شنا، پرش های بلند، سینه خیز رفتن، روی دو پا راه رفتن، راندن اسکیت بورد، راندن دوچرخه، حفط تعادل بر روی سطوح، دویدن با سرعت بسیار بالا برای گرفتن فیریزبی، رد شدن از لای پا ها و موانع، رقصیدن، موج سواری و .....

نکته
استفاده از تشویقی های خوراکی در زمان درست انجام دادن کار در سرعت یادگیری سگ بسیار موثر است. تن صدای شما در حین بازی از اهمییت بالایی برخوردار می باشد، طوری که توله باید منظور شما را متوجه شود مثلا تن صدای هیجان انگیز برای تشویق و تحریک توله به انجام کار و تن صدای بلند و خشن برای منع توله از آن کار و ....

*******************
ترجمه:moko
منابع:wikihow - nikiperry

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos