پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 28963    |     صفحه 1 از 1610
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ماهی قرمز نخرید

ماهی قرمز نخرید

  تجارت ماهي قرمز مدت‌هاست كه در دوره زماني 15 اسفند تا 15 فروردين شكل مي‌گيرد تجارتي كه محصول آن هيچ ريشه‌اي در تاريخ باستاني عيد نوروز ندارد80
سال پيش به همراه ورود چاي به ايران ماهي قرمز نيز كه سمبل عيد چيني است به سفره‌هاي هفت‌سين مراسم عيد نوروز ما وارد شد غافل از اينكه در عيد چيني ماهي قرمز را رها مي‌كنند تا زندگي جريان يابد و ما ماهي قرمز را اسير تنگ بلورين ميكنيم تا همزمان با رشد سبزه‌هاي سفره‌هايمان و باروري زمين هر روز او را به مرگ نزديك و نزديك‌تر كنيم.

باز هم ماهی قرمز نمی خریم

جالب است بدانيد در هيچ كدام از مراسم سنتي‌مان در مورد نوروز ماهي قرمز جايگاهي ندارد. در ميان رسوم زرتشتي در سفره عيد انار به نشانه باروري و عشق و يا سيب سرخ درون ظرف آب مقدس رها مي‌شود تا عشق و باروري همچنان پاينده بماند. اگر ايراني‌ها مي‌دانستند كه ماهي قرمز هيچ ريشه تاريخي در سفره هفت‌سين ندارد به جاي پرداخت براي خريد و قتل ماهي‌هاي قرمز به بهانه عيد، سيب قرمز يا انار را در آب رها مي‌كردند كه ريشه در تاريخ اين ديار دارد.


هر سال ايام عيد 5 ميليون قطعه ماهي مي‌ميرند. 5 ميليون قطعه ماهي قرمز به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت‌سين، به خاطر هيچ. و عجيب نيست اگر بدانيم در صورتيكه ايراني‌ها از خريد ماهي قرمز منصرف شوند اين تجارت سياه روزي پايان خواهد يافت. عجيب نيست اگر باور كنيم سيب سرخ يا انار همان سرخي هفت‌سين ايراني‌ست كه ريشه در تاريخ چند هزار ساله سنت ما دارد.

عجيب نيست اگر تابلوي معروف هفت‌سين كمال‌الملك را در كاخ گلستان به تماشا بنشينيم و ببينيم كه او نيز ماهي قرمز را ميان سفره هفت‌سينش طراحي و نقاشي نكرده است.

ماهي قرمز در سفره هفت‌سين ايراني جايي ندارد پس لطفاً ماهي قرمز نخريد.


باز هم ماهی قرمز نمی خریم
باز هم ماهی قرمز نمی خریم

موجود زنده اند اما به چشم اسباب بازی به انها نگاه میشود. ماهی قرمز.

ماهی قرمز که از نماد های سال نو چینیست چند ده است که در خوان نوروزی ایرانیان هم جای خود را باز کرده .ماهی هایی که خوشبخت ترین آنها تنها شاید تا پایان 13 بدر عمر کنند..ماهی هایی که به غلط و به نظر برخی از زمان قاجار وارد سفره هفت سین شده .

دلیلش ؟عده ای میگویند چون نام عربی آن(سمک)با (س) شروع میشود احتمالا به عنوان سینی جدید وارد هفت سین سنتی شده. در مورد نمادش هم در بیشتر منابع بحث است. برخی آن را نماد حوت و برخی نماد زندگی خوانده اند. زندگی که به واسطه از دست رفتن جان یک موجود زنده به دست می آید.

همه ساله از اواخر بهمن ماه تشت های ماهی قرمز در تمام خیابانها به چشم میخورد. گلفروشی ها میوه فروشی ها اکواریومی ها و حتی دیگر شغل ها گویی در مورد فروش ماهی قرمز بهشان وحی شده . فروشنده هایی که حتی معنای ماهی قرمز را بر سر سفره نمی دانند . این بی اطلاعی از فلسفه ماهی قرمز(که به جرات میتوان گفت هیچ فلسفه ای در فرهنگ ایرانی ندارد) تنها مخصوص فروشنده ها نیست شاید بیش از 90 درصد مردمی که ماهی میخرند هم نمی دانند ماهی قرمز عید نماد چیست! اغلب این ماهی ها وسیله ای برای سرگرمی و بازی بچه ها میشوند. و تنها یکی دو روز دوام می اورند. تجارت ماهی قرمز همه ساله میلیون ها ماهی بیگناه را به کام مرگ میکشد.سنتی که با نوروز که جشن زایش طبیعت است در تضاد است . 

چند سالی است که حامیان حقوق حیوانات برای حذف ماهی قرمز از سفره هفت سین و جلوگیری از زایش و سپس مرگ این موجودات زیبا در فضای مجازی دست به کار شده اند . تجربه ای که سال به سال موفق تر بوده. امسال هم با شروع خریدهای نوروزی و آمدن ماهی قرمز به درب مغازه ها کاربران پرشین پت برای جلوگیری از تجارت مرگبار این موجود زیبا که اتفاقا هیچ جایگاهی در فرهنگ نوروز ایرانی ندارد دست به کار شده اند تا در جهت تحریم خرید ماهی قرمز فرهنگ سازی کنند.


باز هم ماهی قرمز نمی خریمیک تنگ کوچک هر چقدر هم بزرگ باشد باز کوچک است!


اونا همیشه بی صدا میمیرن
...
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ایده خلاق برای حمام سگ ها
◄ خانه ای به شکل ستاره مرده
◄ گربه هایی با مزه از نمایی بسیار جالب
◄ مجسمه های کاغذی
◄ نقاشی های با اب رنگ از گربه
◄ نقاشی های گربه ای
◄ اسلیپ دمپایی خواب براری صاحبان سگ ها
◄ حانه ای برای چهارشنه سوری برای سگ ها
◄ عروسک های بسیار زیبا از مجسمه های چوبی سگ و گربه
◄ ترد میلی برای گربه ها
◄ ایده ای برای جای خواب سگ ها
◄ یک حمام ساده برای سگ ها
◄ کینگ ارتور این بار گربه ای
◄ لپ تاپی برای گربه ها
◄ گربه های شیک پوش
◄ حیوانات شنی
◄ یک کوله پشتی خوشگل گربه ای
◄ ایده ای حالب برای سلفی گرفتن از گربه ها
◄ 5 نژاد گربه که مانند سگ ها رفتار می کنند!
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ علاقمند کردن گربمون به باکس
◄ علائم پریود در گربه ها
◄ نکات مهم در مورد مراقبت از بچه گربه ها
◄ زمان جفت گیری گربه ها
◄ حافظه گربه چقدر است؟
◄ گهداری از گربه برای اولین بار؛ هر آنچه لازم است بدانید!
◄ 8 نکته مهم که در نگهداری از گربه باید بدانید!
◄ سه بیماری متداول که در زمان نگهداری گربه با آنها روبه­­ رو می­شوید!
◄ استفاده از قلاده در زمان نگهداری گربه : نکات و ویژگی ها!
◄ جراحی حیوانات خانگی از رویا تا واقعیت
بعدی 1 قبلی