امروز غذای پت درگذشته ات رو دادی؟

سازگاری با زندگی بدون دوستان کوچکمان


سگم آرتی، هفته ی گذشته مرده بود و من هرگز اولین روزی را که پس از مرگش از سر کار به خانه برگشتم فراموش نمیکنم. می دانستم که دیگر نیست... واقعا می دانستم... ولی به محض اینکه کلید ماشینم را روی میز گذاشتم به سمت بسته ی تشوثقی مورد علاقه ی آرتی رفتم و و تکانش دادم - این صدا همیشه باعث میشد به سرعت پیشم بیاید، چه زمانی که روی کاناپه ولو شده بود و چه زمانی که طبقه بالا روی تختم خوابیده بود.... ولی تردیدی نداشتم که دیگر اینجا نیست... نمیتوانست باشد...به تشویقی نگاهی انداختم و به بیگل کارتونی روی بسته خیره شدم
... قادر به انجام کار دیگری نبودم... بطرز عجیبی حس کردم که او را دوباره از دست دادم...

باقی ماندن عادتها و رویه های زندگی که با حیوان خانگی مان داریم، حتی پس از مرگشان، خیلی جالب است. آرتی بخش بزرگی از زندگی من بود و تا حالا نمیدانستم چه میزان از روزم صرف او می شود... پر کردن ظرف آب و غذایش، بازی برو بیار، تمیز کزدن و نوازش اش و حتی صرفا تحسین اش وقتی مشغول تماشای تلویزیون بودم و او کنارم روی مبل می نشست... حتی تا ماه ها پس از مرگش تقریبا انتظار داشتم که عصرها وقتی به خانه بر میگردم صبورانه جلو در منتظرم باشد و صبح ها روی میز کنار تختم نشسته باشد.... حتی حالا هم خانه بدون صدای آشنای تگهای آرتی در راهرو ها ساکت است.


زندگی بدون پت تان

زندگی بدون پت تان کاملا متفاوت خواهد بود. خانه کمی خالی و تهی به نظر خواهد رسید و روال روزمره تان بدون وجود دوستت کوچک فوق العاده تان با احساس تنهایی خواهد گذشت. با از دست دادن حیوان خانگی غم، احساس گناه و حتی عصبانیت احساساتی کاملا نرمال هستند. اما چطور با این فقدان کنار بیایید؟ هیچ چیز نمیتواند حیوان خانگی عزیزتان را دوباره به شما بازگرداند ولی راه های زیادی هست که میتواند به شما در سپری کردن این دوران کمک کند:


- با کسی حرف بزنید. صرف صحبت کردن در مورد احساسات تان می تواند گاهی حس بهتری در شما ایجاد کند. با دوستان و اعضای خانواده در مورد احساس خود حرف بزنید. اگر کسی را برای صحبت کردن ندارید، عضو شدن در یک گروه حمایتی مربوط به از دست دادن حیوانات را مد نظر قرار دهید یا در یک فروم مرتبط با این موضوع عضو شوید. با اینکار با افرادی در ازتباط خواهید بود که دقیقا درک میکنند چه حسی دارید.

- یادش را گرامی بدارید. برخی افراد با انجام کاری که یاد حیوان از دست رفته شان را گرامی میدارد، حس خاتمه پیدا میکنند. خدمات گرامیداشت پت راهی پرمعنا برای بزرگداشت یادش است. یا حتی میتوانید کاری غیر رسمی تر انجام دهید، مانند کاشتن یک درخت، داوطلب شدن برای فعالیت در یک پناهگاه محلی، ارسال یک ویدئو یادبود در اینترنت یا حتی خرید یک یادبود پت.

- مراقب خودتان باشید. احساس غم و افرسدگی با از دست دادن حیوان خانگی کاملا طبیعیست ولی سلامت نگهداشتن خودتان بسیار مهم است. خوب بخورید، ورزش کنید و سعی کنید بیشتر بخوابید. این کارها شاید پیش پا افتاده به نظر برسند ولی برای حفظ سلامت جسم و روحتان بسیار موثرند. احساسات خود را در درونتان نگه ندارید: اگر دوست دارید گریه کنید.

- خودتان را مشغول کنید. پیاده روی کنید، مطالعه کنید، عضو یک کلوپ شوید، به دیدار دوستانتان بروید یا پروژه ای را آغاز کنید. زندگی بدون حیوان خانگیتان در تنهایی میگذرد ولی با وجود فعالیتهای دیگر برای پر کردن اوقات فراغت، کنار آمدن با این فقدان ساده تر خواهد بود.

-برای آوردن یک حیوان جدید عجله نکنید. قبل از تصمیم گیری در مورد به سرپرستی پذیرفتن یک حیوان جدید به خود فرصت کافی برای التیام بدهید. خودتان خواهید فهمید که چه زمانی برای ورود یک حیوان دیگر به زندگیتان آماده اید – اجازه ندهید هیچکس قبل از بدست آوردن این آمادگی شما را وادار به اینکار کند. وقتی زمان آوردن حیوان جدید فرا رسید، اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای خانواده با این تصمیم موافقند.


ممکن است هفته ها و حتی ماه ها طول بکشد تا دیگر ناخودآگاه به سراغ ظرف غذا یا اسباب بازی مورد علاقه ی پت تان نروید. حیوان خانگی تان بخش مهمی از زندگی شما بوده و کاملا طبیعیست که با از دست دادنش احساس اندوه و تنهایی کنید. اما به یاد داشته باشید که ادامه زندگی به معنای فراموش کردن او نیست – اوقات خوشی که با او داشته اید برای همیشه در خاطراتتان باقی خواهند ماند. شاید حیوان خانگیتان را از دست داده باشید ولی یادش هرگز فراموش نخواهد شد.ترجمه: The Almighty
منبع:
everlifememorials.com