Howard Lyman در دعوی علیه دامداران پیروز می شود: یک کمپین نا پیش خواسته موفق برای گیاهخواری

برگرفته از اخبار اجتماع گیاهخوری اروپا، 1998


در طول 2 سال گذشته در آمریکا نوشته ها و مباحثات بسیاری در رسانه ها در خصوص "مزرعه دار بزرگ آمریکایی به عنوان یک فعال گیاهخواری" وجود داشته است. حتی در اروپا هم چندین روزنامه بزرگ مورد Howard Lyman، مدیر اجتماع جهانی گیاهخواری و مدیر برنامه ی اجتماع انسانی آمریکا (HSUS) را پوشش دادند.

در آوریل 1996، Howard Lyman، یک مزرعه دار و گاودار بزرگ سابق برای حضور و مصاحبه در برنامه ی Oprah Winfrey با عنوان Oprahدعوت شده بود تا در خصوص جنون گاوی، تولید خوراک و فرآیند باز پس فرستادن بحث کند. Oprah، با حدود 10 میلیون بیننده، یکی از پر بیننده ترین برنامه های تلویزیونی آمریکاست. خانم Winfrey، که یک ساهپوست است نیز به عنوان "تاثیرگذارترین زن آمریکا" و "ملکه ی مصاحبه های تلویزیونی" شناخته می شود که برای فردی بدون تحصیلات آکادمیک و مدارک تخصصی، دستاورد بزرگی است. او بسیار کاریزماتیک بوده و دوست داشتنی و خوش برخورد است.
Howard Lyman به عنوان یک فعال گیاهخواری و یک کارشناس صنعت دامپروری در بحثی تخصصی در خصوص ایمنی خوراک در آمریکا شرکت داشتند. این مباحثه شامل خطرات بالقوه سلامتی ناشی از e-coli و جنون گاوی (که تنها چند هفته قبل در سرخط اخبار بریتانیا و جهان بود) نیز می شد. وقتی آقای Lyman شرح داد که گاوها را با گاوها تغذیه میکنند، خانم Winfery که به نظر می رسید از تصورش هم منزجر شده و ناگهان گفت که با شنیدن این حرف دیگر هرگز لب به همبرگر نخواهد زد. وقتی این برنامه روز دوشنبه پخش شد، روز سه شنبه بازار از پیش کساد گوشت گاو (که به دلیل کم بارانی، اشباع بازار و چندید علت پیچیده ی دیگر شیب نزولی تندی را می گذراند) به یکی از پایین ترین سطوح خود در دهه ی اخیر رسید و یکی از دامداران تگزاس ادعا کرد که 6.7 میلیون دلار خسارت دیده است.

از این اتفاق به عنوان "برخورد Oprah"یاد می شود.


صنعت دامپروی آشکارا برآشفته شده بود و به دنبال آن برای تلافی، صدها هزار دلار روی تبلیغات تلویزیونی هزینه کرد.
بر اثر فشار مدیران تلویزون مبنی بر دلجویی از صنعت دامپروری، Oprah پیشنهاد داد که یک بخش یک ساعته به مباحثه میان آقای Lyman و کارشناسان صنعت دامپروری در برنامه اش اختصاص دهد. با این وجود، دامداران اعلام کردند در صورت حضور آقای Lyman در برنامه حضور نخواهند یافت چرا که خواهان چنین بحثی نبودند.
در نتیجه، Oprah متعاقبا به یک "کارشناس" صنعت دامداری اجازه داد تا به مدت 10 دقیقه در برنامه اش ظاهر شود و به عنوان نماینده صنعت دامداری هرچه میخواهد بگوید و مطمئن باشد که هیچ دیدگاه مخالف و پرسشگری شنیده نخواهد شد.
پس از مدت کوتاهی، چند دامدار تگزاسی به رهبری Paul Engler میلیونر، مالک Cactus Feeders, Inc، علیه آقای Lyman، Oprahو Harpo productions (تهیه کنندگان برنامه Oprah) به دلیل اظهاراتشان علیه صنعت دامپروری به دادگاه شکایت کردند. در این شکایت نامه آقای Lyman و برنامه ی Oprah به نقض این قانون تگزاس که "انشار آگاهانه ی اظهارات کذب در خصوص صنایع کشاورزی" را ممنوع میکند متهم شده بودند. این دامپروان مدعی بودند که Optah قادر مطلق با نیرویی خدایی مسئول سقوط آینده ی این صنعت است!
در دادگاهی در آماریلوی تگزاس، در میان یک ایالت دام-محور، که هیات منصفه هم از همان میان انتخاب شده بود (با وجود درخواستهای متعدد مدعی علیه مبنی بر انتقال دادگاه به بخش دیگری از تگزاس)، ستاره ی تلویزونی، Oprah Winfery، و مدیر اجتماع جهانی گیاهخواری، Howard Lyman، پس از 5 هفته دادگاهی که در مساله ی آزادی بیان، سلامت عمومی، کیفیت محیط زیست و رنج حیوانات ریشه داشت برنده شدند.

Alex Hershaft، از Great American meatout معتقد است کمپین امسال به Oprah Winfery به دلیل "شجاعت بینظیرش در حفاظت از سلامت عمومی بینندگانش به رغم فشار بی حد صنعت دامداری برای پنهان کردن حقایق" تعلق دارد.

از 20 مارس سال 1985، مدافعان حقوق مصرف کننده، حفاظت محیط زیست و حیوانات به عنوان بزرگترین و جالبترین رویداد سالانه ی آموزشی تغذیه در یک هزار اجتماع در هر 50 ایالت آمریکا و چندین حوزه کانادا مراسمی ترتیب می دهند.


ترجمه: The Almighty
منبع: www.ivu.org/