پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

شرظي سازي كلاسيك

اولف برای دستیابی به توجیه علمی ترشح بزاق سگهایش قبل ازاینکه تغذیه شوند آزمایشهایی را ابداع کرد که اکنون به شرطی سازی کلاسیک معروف هستند. شرطی سازی کلاسیک اساس چند نظریه یادگیری شد وهنوزهم بخش مهمی ازدانش روان شناسی معاصراست. اودرآزمایشهای خود نشان داد که نه تنها دیدن غذا سرانجام موجب ترشح بزاق درسگهای او می شود بلکه هرمحرک مشخص دیگری اگربارها با ارایه غذا همایند شود می تواند همین اثررا داشته باشد. پاولف که همیشه فیزیولوژیست بود تصورکرد " ترشحات روانی" را کشف کرده است .

درآزمایش پاولف غذا محرک غیرشرطی ((US نامیده می شود. غذا به این علت محرک نامیده می شود که رویداد محیطی تاثیرگذاربرارگانیزم است وعلت اینکه غیرشرطی نامیده می شود این است که بدون وقوع هیچ یادگیری موجب پاسخ می شود(واکنش عضلانی یا غده ای). ترشح بزاق مقدماتی به غذا پاسخ غیرشرطی (UR)است – علت این نام همراه بودن این پاسخ با محرک غیرشرطی است. بنابراین پاسخ غیرشرطی بدون هیچ یادگیری رخ می دهد. UR,USواحد محرک – پاسخ نا آموخته ای هستند که بازتاب نامیده می شود.

پاولف بارها نشان داد که اگرSU(مثلا غذا) بارها به اندازه کافی با محرک دیگری همایند شود این محرک دوم سرانجام موجب پاسخی می شود که درابتدا فقط با  USهمراه بود(دراین مورد ترشح بزاق). برای مثال اگرهربازکه غذا به سگ داده می شود زنگی به صدا درآید سرانجام این زنگ که محرک شرطی((CS نامیده می شود – پاسخ ترشح بزاق رافراخوانی خواهد کرد- که حالا پاسخ شرطی (CR)است . درشکل 2-2و3-2و4-2 نمایشهای این روش ارایه شده اند.

شرطی سازی کلاسک یادگیری ازطریق جانشینی محرک نیزنامیده می شود. زیرا بعدازاینکه محرک شرطی بارها به قدرکافی با محرک غیرشرطی همایند می شود ازآن پس می تواند جانشین آن شود. CS پاسخ مشابه ولی ضعیف تری را فراخوانی خواهد کرد. به این نوع شرطی سازی "علامت آموزی" هم گفته می شود. زیرا محرک شرطی وظیفه علامتی رابرای وقوع محرک غیرشرطی برعهده دارد.

اغلب پاسخهای بازتابی را که بتوانند با اطمینان توسط یک محرک فراخوانی شوند می توان به صورت کلاسیک شرطی کرد. برای مثال بازتاب پرش زانو. بازتاب پلک زدن و بازتاب مردمک را می توان به انواع محرکهای شرطی کرد.

ازاین گذشته چند پاسخ غده ای (مانند ترشح بزاق) وسایرواکنشهای درونی را می توان شرطی کرد. اصطلاح شرطی سازی درونی برای توصیف شرطی کردن اعمالی به کارمی رود که غدد و عضلات غیرارادی را شامل می شوند.

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos