کدام خاک برای گربه مناسب است؟
با وجود انواع خاک ، انتخاب خاک گربه مناسب کار بسیار دشواری است . در اینجا راهنمایی هایی به شما میکنیم که اینکار را برایتان راحتتر کند .


گربه شما چه چیزی دوست دارد ؟

قبل از اینکه سراغ جعبه خاک برویم باید یک چیز را به یاد داشته باشیم ، گربه ها انتخابهای متفاوتی در مورد خاک دارند . این میتواند بخاطر پنجه های حساس شان ، عادت هایشان در دوران کودکی و یا علاقه شان باشد.اینکه چرا گربه ها 

نسبت به یک خاک علاقه نشان میدهند و به خاک دیگری علاقه ای ندارند یک راز است ! این ها اهمیتی ندارد ، چیزی که مهم است این است که باید خاکی برای گربه تان تهیه کنید که احساس راحتی کند ، در غیر اینصورت از آن استفاده نخواهد کرد . جلوگیری از ایجاد مشکل بهتر از برطرف کردن آن است پس این 

مقاله را بخوانید تا با مشکل مواجه نشوید .

مواردی که باید هنگام خرید خاک در نظر بگیرید :
توده ای یا غیر توده ای :


مهمترین خصوصیت خاکها توده ای یا غیر توده ای بودن آنهاست . خاک های توده ای معمولا حاوی ماده ای بنام بنتونیت هستند که ادرار را جذب کرده و تبدیل به یک توده جامد میشود و بقیه خاک اطرافش خشک و تمیز میماند . وقتی با اسکوپ خاک را تمیز میکنید فقط توده های جامد شده ادرار و مدفوع جدا میشود و بقیه خاک تمیز در جعبه باقی میماند .خاکهای غیر توده ای ادرار را غربال کرده و دارای افزودنی هایی مثل جوش شیرین و زغال چوب است که بوی بد را از بین میبرد .شما میتوانید براحتی مدفوع را با اسکوپ جدا کنید ، درحالی که ادرار در کف جعبه خاک خشک میشود و تنها راه تمیز کردن ادرار این است که کل خاک را عوض کنید که معمولا هفته ای یکبار باید اینکار را انجام داد .


بعضی از خاکهای غیر توده ای پایه سیلیکا دارند . کریستالهای سیلیکا بسیار شبیه آنهایی هستند که در خشک کن ها استفاده میشود و ادرار را خیلی بهتر جذب میکنند ، بوی بد را نگه داشته و آب را کم کم تبخیر میکند .


بعضی گربه ها خاکهای توده ای و بعضی خاکهای غیر توده ای را ترجیح میدهند . صاحبان گربه ها معمولا خاکهای توده ای را انتخاب میکنند چون راحتتر تمیز میشوند و نیازی نیست که هر هفته کل خاک را عوض کنند ‌. معمولا خاکهای 

توده ای گران تر هستند ولی در عوض مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند . 
بعضی صاحبان گربه ها میگویند که خاکهای توده ای به بدن گربه آنها میچسبند ، مخصوصا در گربه های موبلند ، و وقتی گربه ها خودشان را تمیز میکنند این خاکها را میبلعند و این موجب نگرانی هایی میشود .کدام خاک برای گربه مناسب است؟

مسائل امنیتی :گربه ها ممکن است خاک را ببلعند و یا وقتی در حال کندن هستند گرد و خاک آنرا تنفس کنند و یا ممکن است وقتی در حال لیس زدن خودشان هستند خاکی که روی بدنشان یا بین انگشتانشان چسبیده را بخورند . سازنده ها به این امر آگاه هستند و به همین دلیل خاکها را غیر سمی تولید میکنند . 


در موارد نادری ، بعضی بچه گربه ها و یا گربه هایی که به بیماری پیکا مبتلا هستند نسبت به خوردن خاک واکنش نسان میدهند . اگر فکر میکنید گربه تان خاک خورده و مشکلی پیدا کرده با دامپزشکتان تماس بگیرید ‌. 


اگر با گرد و خاک آن مشکلی دارید میتوانید از محصولاتی که بدون گرد و خاک هستند و یا میزان کمتری گرد و خاک دارند استفاده کنید . چیزی که گرد و خاک از آن ساخته شده هم باید در نظر گرفت . اساسا این گرد و خاک میتواند پایه 

خوراکی مثل ذرت یا گندم و یا پایه معدنی مثل گل یا سیلیکا داشته باشد . بعضی گربه ها ممکن است به یکی از این انواع حساسیت داشته باشند .

کنترل بو :بو برای صاحبان گربه ها یکی از اصلی ترین فاکتورهاست . شما باید خاکی را انتخاب کنید که بوی بد را جذب کند نه اینکه آنرا مخفی کند . خاکهای معطر معمولا با یک نوع عطری که دارند بو را مخفی میکنند . شما نمیتوانید مدت زیادی اجازه دهید که جعبه خاک کثیف بماند . 


گربه ها حس بویایی حساسی دارند . اگر جعبه خاکشان کثیف باشد ، حتی اگر شما فکر کنید که اصلا بوی بدی نمیدهد ، آنها متوجه آن خواهند شد . حتی بعضی گربه ها از بوی زیاد عطر اذیت میشوند . بطور کلی بهترین کار این است که از خاکهای غیر معطر اما با کیفیت بالا استفاده کرده و زود به زود جعبه خاک را تمیز کنید . 
مسائل زیست محیطی :زباله های از باقیمانده خاکهای گربه کثیف میتواند اثرات زیست محیطی منفی داشته باشد . ریختن خاکهای کثیف در توالت و یا ریختن آن در کیسه پلاستیکی و قرار دادنش در سطل زباله به نفع محیط زیست نیست . اگر باغچه دارید میتواند از خاک گربه بعنوان کود استفاده کنید البته این فقط در مورد خاکهایی که پایه گیاهی مثل گندم و ذرت دارند صدق میکند ‌.
گربه های حساس و آلرژیک :بعضی از گربه ها به ترکیبات خاصی در خاک گربه حساسیت دارند . هم مواد طبیعی معدنی و گیاهی و هم افزودنی های آزمایشگاهی میتوانند در گربه ها آلرژی زا باشند . اگر گربه شنا به خاکش آلرژی دارد ، دامپزشکتان باید عامل آلرژی زا را پیدا کند تا شما بتوانید از آن پیشگیری کنید .از آلرژی هم که بگذریم بعضی از خاکها برای پنجه های گربه ها مناسب نیستند ، گربه هایی که ناخن هایشان با جراحی جدا شده است بیشتر با مشکلات و درد مواجه میشوند . گاهی اوقات لازم است یک خاک نرم تر استفاده کنید . 

قیمت و بسته بندی :در آخر باید قیمت و نوع مصرف خاک را در نظر گرفت ، مقایسه قیمت انواع خاک کار ساده ای نیست چون مارکهای مختلف از نظر مقدار خاک و وزن ، کیفیت و دیگر فاکتورها باهم تفاوت دارند . مسئله مهم این است که خاکی را که خریداری میکنید هر چند وقت یکبار باید بطور کلی تعویض شود . 


سایت جا مع حیوانات ایران