بازار فروش مجازی در سالهای اخیر از سگ و گربه‌های خارجی و پرندگان زینتی حالا به حیات وحش رسیده و حیواناتی که اساسا نمی‌توانند خانگی باشند، وسیله سرگرمی و تفریح یا رفع تنهایی انسان خودخواه امروز شده و به این سادگی هم از آن نمی‌گذرد. 
به گزارش خبرنگار سرویس«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،
 چندی پیش آگهی فروش یک کانگورو 15 روزه در فضای مجازی قرار گرفت که پس از تماس‌های تلفنی با فروشنده آن مشخص شد این بچه کانگورو با قیمت 10 میلیون تومان به یک فرد معمولی که صاحب باغ وحشی نیست، فروخته شده است. البته فروشنده مدعی شد که فرد خریدار مجوز از سوی باغ‌وحش برای تعیین 

صلاحیت نگهداری این حیوان را دارد و سه ماه بعد، پس از اینکه کانگورو کمی بزرگتر شد، به خریدار تحویل داده می‌شود. 


نوزاد کانگورو در هنگام تولد جثه‌ای بسیار کوچک دارد که قطر آن کم‌تر از دو سانتیمتر است و هیچ مو یا پوستی روی بدنش وجود ندارد. بنابراین به محلی گرم و مناسب احتیاج دارد تا به رشد کافی رسیده و قادر 

به زندگی در بیرون کیسه مادر شود اما فروش کانگورو 15 روزه آن هم به افرادی جز باغ‌وحش‌داران علاوه بر این که غیرمجاز است، نوعی حیوان‌آزاری قلمداد خواهد شد. 
سرهنگ حمیدرضا خیلدار - فرمانده یگان حفاظت محیط زسیت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،
 با اشاره به موضوع خرید و فروش حیوانات خاص در فضای مجازی، گفت: هر فردی می‌تواند در فضای سایبری اقدام به خرید و فروش حیوانات کند. در این حوزه ما قبلا اطلاع‌رسانی کرده بودیم که هرگونه اقدامی برای فروش و خرید حیوانات ممنوع است و پلیس فتا و سازمان محیط زیست نیز پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد. 

وی افزود: در دستورالعمل‌های تخلفات شکار و صید، جرایمی برای فروش حیوانات وجود دارد اما کانگورو یک حیوان غیربومی است که در این دستورالعمل‌ها اشاره‌ای به آن نشده است. 


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه قاچاق و واردات غیرقانونی حیوانات خود جرم مستقل است، گفت: محاکم قضایی با قاچاق غیرقانونی حیوانات برخورد می‌کند ولی سازمان محیط زیست به عنوان شاکی در این موضوع وارد عمل می‌شود. 

خیلدار در ادامه افزود: بحث تعیین جریمه برای حیوانات بومی در شورای حفاظت مطرح می‌شود و جریمه برای این جرم تعیین می‌شود ولی کانگورو غیربومی است که برای آن جریمه‌ای تعریف نشده است. البته این به این معنا نیست که خرید و فروش واردات غیرقانونی آن مجازات نداشته باشد. 

وی در رابطه با مجازات خرید و فروش غیرمجاز حیوانات گفت: براساس عرف، جریمه نقدی چند برابر ارزش فروش حیوان است و از جنبه زیست‌محیطی حداکثر جریمه را برای فرد متخلف در نظر گرفته می‌شود. 


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مجازات این عمل تنها محدود به جریمه‌های نقدی نیست، گفت: متخلفانی که سابقه‌ای داشته باشند، از شش ماه تا دو سال حبس شامل‌شان می‌شود. 
خیلدار در رابطه با خرید و فروش حیوانات خانگی خارجی، گفت: اگر واردات این حیوانات قانونی باشد و ورود مجاز داشته باشند، این عمل قانونی است ولی اگر غیرمجاز باشند، به دلیل اینکه موضوع بیماری حاری این حیوانات مطرح می‌شود، تخلف محسوب می‌شود. 

وی در رابطه با برخورد ماموران یگان حفاظت محیط زیست با بازار خرید و فروش حیوانات در سطح شهرها، گفت: مامورین ما به صورت تصادفی به بعضی از بازارهای سطح شهر سرکشی می‌کنند تا در صورت فروش غیرمجاز حیوانات با متخلفین برخورد ‌شود. همچنین در بازارهای اینترنتی و در فضای مجازی نیز نظارت به اینگونه است که در دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست بخشی مربوط به جرایم اینترنتی وجود 

دارد که اینگونه اقدامات را بررسی می‌کنند. علاوه بر آن پلیس فتا نیز در این زمینه نظارت دارد. نکته بدیهی این است؛ تا زمانی که مرزی روشن بین "حیوان ابزاری برای سرگرمی" و" حیوان موجود زنده‌دارای حق" کشیده نشود، نظارت و اعمال مجازات برای متخلفان فارغ از شدت مجازات تاثیری در حال و روز حیوانات نخواهد داشت.