مراقبت از یاس زرد

یاس زرد یک گیاه زیبا برای تزئین باغ و باغچه تان هست و در سخت ترین شرایط نیز دوام می آورد. 


یکی از نشانه‎های اولیه آمدن فصل بهار، شکفتن غنچه‎های زیبای یاس زرد به شکل آبشاری و بسیار مطبوع است.
ملزومات کاشت یک یاس زرد
یاس زرد با نور کامل آفتاب یا نور مصنوعی در بیشتر انواع خاک‎ها رشد می‎کند و شرایط سخت و آلودگی‎هایی که در شهر‎ها وجود دارد را به‎خوبی تحمل می‎کند. اگرچه واقعا گیاه ایرادگیری نیست و در سخت‎ترین شرایط دوام می‎آورد، اما در شرایط بهینه به بهترین شکل ممکن رشد می‎کند.
خاک بستر یاس زرد باید‎ زهکش خوبی باشد. افزودن کود گیاهی پوشیده شده در گل‎سنگ یا خزه، کمپوست یا خاک برگ به خاک آن‎ها در شروع یک رشد سالم و بهینه به گیاه کمک می‎کند.
گونه‎های بزرگ‎تر یاس زرد به فضای بزرگتری جهت رشد نیاز دارند.
پرورش و تکثیر گل یاس زرد

در اواخر بهار یا ابتدای تابستان از جوانه‎های گیاه مادر می‎توان گیاه جدید را به روش قلمه زدن جدا کرد.
روش دیگری هم وجود دارد که در آن شاخه تازه رشد کرده‎ای از گیاه مادر را از قسمت ساقه به داخل خاک خم می‎کنند. پس از ریشه‎زایی آن قسمت، شاخه متصل کننده بین گیاه جدید و گیاه مادر را قطع می‎کنند، اکنون گیاه جدید مستقل است و می‎تواند به خاک دیگری منتقل شود. درباره قلمه زدن بیشتر بدانید. پیشنهاد می‎شود کاشت یا انتقال یاس زرد در زمستان و هنگام خواب زمستانی گیاه انجام شود. اما گیاه جدید ورودی به باغچه شما می‎تواند در هر زمانی از سال، درون خاک کاشته شود.
هرس کردن یاس زرد
گل‎های یاسی که از دوره قبلی گلدهی گیاه پژمرده شده‎اند، در دوره جدید رشد دوباره ندارند پس باید سریع هرس شوند. بعد از پایان دوره گلدهی یاس زرد، نگاه دقیقی به شاخه‎ها برای پیدا کردن جاهایی که باید هرس شوند بیندازید. هر سال شما باید به اندازه حدود ¼ طول قدیمی‎ترین شاخه را (حدود 10 سانتی‎متر) هرس کنید.
اگر گیاه شما به‎خاطر اهمال در هرس کردن طی سال‎ها دچار رشد بی رویه ساقه‎ها شده باشد ممکن است دیگر شکوفه ندهد. اگر این‎گونه شد، می‎توانید کل گیاه را از ساقه قطع و دوباره در خاک فرو کنید. ممکن است چند سال طول بکشد تا دوباره شکوفه‎ای ببینید اما نگران نباشید چون بوته شما باز خواهد گشت حتی بهتر از گذشته! 
یکی دیگر از انواع گل یاس، یاس بنفش است، این گل زیبا را بیشتر بشناسید.

مترجم: نغمه خالقی
منبع: Gardening and Growing with The Garden Helper - Garden Helper, Gardening Questions and Answers