محور مغناطیسی زمین با اجابت مزاج سگ ها

دانشمندان اهل جمهوری چک بر این باورند، سگ ها هنگام دفع فضولاتشان ، بدن خود را با محور شمال به جنوب زمین هماهنگ می‌کنند و چنین حالتی می‌تواند تحت تاثیر کوچک‌ترین نوسانات میدان مغناطیسی زمین قرار گیرد.

در مطالعات انجام‌ شده، سگ‌ها در هنگام صبح تمایل داشتند بدنشان را به سمت غرب بخوابانند، اما بعد از ظهرها جهت خود را به سمت شرق تغییر می‌دادند.
این موضوع زمانی رخ می‌داد که میدان مغناطیسی "ثابت" بود، یعنی در در کنار محور موجود قرار می‌ گرفت و نوسانی نداشت.


با این حال، میدان مغناطیسی می‌تواند در طول جرقه‌های خورشیدی "غیرثابت" شود و در چنین موقعیتی، حالت‌ های درازکشیدن سگ‌ها بسیار تصادفی‌تر بود.
دانشمندان دانشگاه Life Sciences جمهوری چک، به منظور آزمودن نظریه خود، حالت‌های بدن ۷۰ سگ از ۳۷ گونه را هنگام دفع فضولاتشان مطالعه کردند و در مجموع ۱۸۹۳ خروج مدفوع و ۵۵۸۲ مورد دفع ادرار را طی بازه دو ساله ثبت کردند.


تیم تحقیقاتی همچنین تغییرات موجود در میدان مغناطیسی زمین را در طول این مدت بررسی کرد تا حالات درازکشیدن سگ ها و هر نوع تغییری که با نوسانات محور زمین مرتبط بود، را بررسی کند.
دانشمندان با بررسی گونه‌های مختلف دریافتند که حالت‌های درازکشیدن برای گونه‌های خاص منحصر‌به‌فرد است.


محققان همچنین پی بردند اوقات روز و موقعیت خورشید در این میان ایفای نقش کرد، زیرا آنها سگ‌ها را در طول فصول مختلف و زمانی مطالعه کردند که موقعیت خورشید در آسمان متغیر بود.


تیم تحقیقاتی متوجه شد که سگ‌ های حاضر در این مطالعه ترجیح می‌دادند بدن خود را در طول محور شمال به جنوب و تحت شرایط مغناطیسی آرام قرار دهند و زمانی که نوساناتی در میدان مغناطیسی زمین وجود داشت، این رفتار لغو می‌شد. هنوز دلیل چنین عملی مشخص نیست.


در مجموع، ۵۰ گونه حیوان از میدان مغناطیسی زمین برای راهبری استفاده می‌کنند؛ این میدان می‌ تواند بر رفتار و جهت‌گیری پرندگان، زنبورها و نهنگ‌ها اثر بگذارد.
این مطالعه نخستین مدرک قابل‌اندازه‌گیری برای تعیین تاثیر تغییرات میدان ژئومغناطیسی بر روی رفتار پستانداران به شمار می‌آید.
یافته‌های جدید در مجله Frontiers in Zoology منتشر شد.


منبع : ایسنا
گردآوری : لوسی پـــت