رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)

این برای یک اسب بسیار طبیعی است که هرچندوقت یکبار بخاطر معده ی کوچکش دچار سوءهاضمه یا مشکلات گوارشی شود .بعضی از اسب ها بدلیل داشتن سیستم گوارشی ضعیف بیشتر این درد را تجربه میکنند .اصولا چیزی که معده ی حیوان را تحریک کند موجب مشکلات گوارشی میشود برای مثال تغییر ناگهانی رژیم غذایی ،غذای بیش از حد ،رژیم غذایی ناقص و...

علائم سوءهاضمه در اسب شامل بی قراری ،پیچش به شکم ،لگد زدن و اشتهای نامنظم است .اگر اسب شما دچار چنین مشکلی شده است ،میتوانید از رژیم غذایی خاصی استفاده کنید 

* یونجه ی باکیفیت *
از علوفه ی خشک و یونجه ی با کیفیت طی فواصل به صورت منظم استفاده کنید .یونجه ی تغذیه ای اسب باید بین 15 تا 20 پوند تشکیل شده باشد .از دادن یونجه های سبر یا کپک زده خودداری کنید و کاری کنید که اسب انها را اهسته تر بخورد.
* بلوک نمکی *
برای اسبتان یک بلوک نمکی یا اجر معدنی (Salt Block) فراهم کنید و در روز به اندازه معینی در اختیار اسبتان قرار دهید تا از ان استفاده کند چرا که حداقل نیاز غذایی اسب از نمک 0.25 درصد است درحالی غذای معمولی او تنها 0.1 درصد این مواد را ارائه میدهد .همچنین اجر نمک مواد معدنی دیگری نیز دارد که برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید اند .

* اسید های چرب امگا *
این اسید ها در گیاهانی مانند افتابگردان و روغن ذرت به مقدار کافی وجود دارند که برای مقابله با سوءهاضمه بسیار مفید اند .البته اضافه کردن این مکمل ها به رژیم غذایی اسب باید به تدریج صورت بگیرد که نیازمند تنظیم وقت و زمان است .

* غلات و دانه های با کیفیت *
استفاده از غلات و دانه های باکیفیت شیوه ای موثر برای جلوگیری از سوءهاضمه در اسب است .مقداری دانه ها را به دو یا سه وعده ی مساوی تقسیم و روزانه برای تغذیه ی اسبتان استفاده کنید.حبوبات باید حدودا 2 تا 5 پوند از خوراک روزانه ی اسب را تشکیل دهند .
* اب *
اطمینان حاصل کنید که اسبتان روزانه دسترسی کافی به اب دارد .اب پاکیزه و سالم قابل استفاده برای تمامی زمان هاست .اب قسمتی بسیار مهم از رژیم غذایی مرتبط به سوارکاری است .اسب ها باید روزانه 5 تا 10 گالون اب تازه بنشوند تا بتوانند براحتی از عهده ی سوءهاضمه بر بیایند و یک سیستم گوارشی سالم داشته باشند . 


ترجمه:مهرناز قاسمی-moko

Diet for Equine Indigestion | eHow