80 درصد پرندگان وارداتی است  
به گزارش دامپزشک، بدون داشتن هیچ ویژگی خاصی فقط به خاطر داشتن رنگ‌های بیشتر یک قناری 20-30 هزار تومانی 300 هزار تومان قیمت خواهد خورد و اگر کمی پرهای روی سر و روی مچ پا فر داشته باشد؛ قیمت ناگهان به 4 میلیون تومان می‌رسد.
پرندگان، پررونق‌ترین بازار خرید و فروش را دارند و سلیقه مشتر‌یان بیش‌تر به جیب آن‌ها وابسته است. مشتر‌یان با جیب‌های پر پول به پرندگان سخنگو فکر می‌کنند و مشتریان با جیب خالی‌تر به پرندگان زینتی با پرهای قشنگ رو می‌آورند و آن‌ها‌ که اصلاً پولی ندارند از نگاه کردن به پرندگان سخنگو لذت می‌برند.
ارزش مالی پرندگان سخنگو به تعداد کلماتی که می‌توانند تقلید کنند، بستگی دارد. طوطی کاسکو که قادر به تقلید 70 کلمه است با قیمت 5 میلیون تومان به فروش می‌رسد. برخی از پرورش دهندگان، طوطی کاسکو را آموزش می‌دهند تا حرف بزند و شعر مولای در‌ویشان را تکرار کند تا این قیمت را به 12 میلیون برسانند.

قیمت‌گذاری این پرندگان به صورت سلیقه‌ای بوده و تعرفه خاصی ندارد و از قیمت 2000 تومان شروع شده و بر اساس نوع پرنده تا چند میلیون تومان نیز قیمت دارد و ممکن است کسی از یک پرنده آن قدر خوشش بیاید که حاضر باشد تا چند صد میلیون تومان هم برای آن هزینه کند که البته این موضوع سلیقه‌ای است. این نکته‌ای است که مهدی خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی عنوان می‌کند.
وی در پاسخ به این سوال که بیشترین آمار فروش در زمینه‌ پرندگان زینتی مربوط به کدام هاست می‌افزاید: انواع قناری از جمله مرغ عشق و یاکریم بیشترین آمار فروش را به خود اختصاص داده‌اند که قیمت پایین‌ آنها در مقایسه‌ با انواع طوطی و هزینه‌ی نگهداری کمتر این پرندگان از جمله دلایل بالای آمار فروش آن‌هاست.
اما فعالان این حوزه معتقدند قناری به علت قیمت مناسب، زیبایی و آوازخواندن بیش‌ترین تقاضا را دارد. کبوتر نیز تقاضای فراوانی داشته و پس از آن فنچ، مرغ عشق و سپس کاسکوو مینا با قیمت‌های بیش تر در رتبه‌های بعدی تقاضا قرار دارند.
رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران با بیان این‌که در بین پرندگان زینتی، طوطی‌ها گران‌ترین نوع هستند، می‌گوید: در این بین طوطی عروس هلندی قیمت بالایی دارد.

مهدی خانی در ادامه‌ سخنان خود در رابطه با انواع مرغ تصریح می‌کند: دراین گروه ابتدا طاووس و سپس شاه طاووس را داریم و قرقاول آمریکایی، کبک، بلدرچین و مرغ و خروس هلندی از دیگر انواع مرغ هستند که 80 درصد این پرندگان نیز وارداتی است.
وی با بیان این‌که در حال حاضر باغ پرندگان حدود 50 عضو دارد، اضافه می‌کند: هنوز فاز دوم این باغ افتتاح نشده که پس از افتتاح آن بقیه‌ اعضا که بیش از 50 عضو بوده و در حال حاضر در سطح شهر پراکنده هستند به آن باغ رفته و در آن جا فعالیت خواهند کرد.
از قدیم الایام مردم اعتقاد داشتند که اگر پرنده ای در خانه نگهداری شود، قضا و بلای اهل خانه به آن خورده و از اهالی منزل دور می شود. به همین علت مردم به نگهداری پرندگان در منزل تمایل داشتند، اما امروزه، مردم به علل مختلف از جمله سرگرمی به نگهداری پرندگان علاقه مند هستند. 
برخی از افراد هم در اصطلاح پرنده باز هستند و مشتریان اصلی این بازار به حساب می‌آیند. این دسته زیبایی و استعداد پرندگان خود را به رخ هم می کشند بنابراین پول زیادی خرج پرندگان خود کرده و کارهای مختلفی را به آن ها آموزش می دهند که این کار علاوه بر ارضای غرور آن ها، بر قیمت پرنده نیز می افزاید. 
اردیبهشت ماه تا اوایل پاییز فصل رونق خرید و فروش پرندگان است. در این ایام به علت زاد و ولد پرندگان، بازار پرنده فروشان رونق فراوان می گیرد ولی در سایر ایام سال، تنها در روزهای پنجشنبه و جمعه تعداد مشتری ها بیش تر از روزهای دیگر است.