پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

حاملگی کاذب در سگ ها

حاملگی کاذب در سگ ها
در این مقاله به بررسی پاتوفیزیولوژی، علائم کلینیکی، درمان و پیشگیری از آبستنی کاذب کلینیکی در سگ پرداخته شده است. آبستنی کاذب کلینیکی سیندرومی است که در سگهای غیر آبستن دیده می شود و با علائمی چون لانه سازی، رشد غدد پستانی، شیرواری و غیره همراه است.

 

این سیندروم در سگهای مادة غیر آبستن و در حدود 6-12 هفته پس از فحلی رخ می دهد. تشخیص آن بر پایة علائم کلینیکی است. در حالی که پرولاکتین نقش اساسی در بروز علائم این سیندروم دارد ولی علت اتیولوژیک دقیق آن هنوز شناخته نشده است. 
اختلاف در حساسیتهای فردی نسبت به پرولاکتین و یا اختلافهای مولکولی این هورمون می تواند منشاء اختلاف در شیوع و شدت این سیندروم بین سگهای یک نژاد و یا نژادهای مختلف باشد. 
ارتباط بین آبستنی کاذب و متعاقباً بروز تومورهای پستانی، اهمیت درمان این سیندروم را بیشتر می کند. استفاده از استروئیدهای جنسی و پروژستین ها که قبلاً در درمان آبستنی کاذب معمول بود عوارض جانبی زیادی به همراه داشت. 
ثابت شده است که استفاده از داروهای مهار کننده پرولاکتین مانند بروموکریپتین، کابرگولین و مترگولین مؤثرترین روش درمان آبستنی کاذب کلینیکی در سگ می باشد؛ علاوه بر اینکه این داروها عوارض جانبی استروئیدها را نیز ندارند. 
در مورد سگهایی که قرار نیست تولید مثل داشته باشند برای پیشگیری از این سیندروم برداشت تخمدان از طریق جراحی توصیه می شود چراکه درمان قطعی آبستنی کاذب برداشت تخمدانهاست، که البته باید در دورة آنستروس انجام شود. 
مقدمه 
در سگها رشد و شیرواری پستانها با فاز لوتئال هر سیکل جنسی ارتباط دارد و لذا فاز لوتئال سیکل جنسی سگ مادة سالم و طبیعی، آبستنی کاذب نام دارد؛ این حالت زمانی به عنوان سیندروم آبستنی کاذب تلقی می شود که رشد و ترشحات پستانی بیش از حد نرمال باشد و چون این حالت باعث تغییر رفتار حیوان و فعالیت پستانها می شود آن را تحت عنوان آبستنی کاذب کلینیکی نیز نام گذاری کرده اند . 
رشد پستانها در تمام سگهای مادة غیر آبستن در فاز مت استروس و بین 6-20 هفته بعد از استروس دیده می شود و حداکثر رشد پستانها حدود 14 هفته پس از فحلی است . 
شیوع آبستنی کاذب کلینیکی در سگها دقیقاً مشخص نیست ولی این میزان حدود 50% تا 75% گزارش شده است ، هورمون پرولاکتین که از هیپوفیز ترشح می شود در پاتوفیزیولوژی این سیندروم نقش اساسی دارد . شواهدی نیز مبنی بر ارتباط بین بروز آبستنی کاذب کلینیکی با سن، نژاد، محیط و تغذیه وجود دارد . 
علائم کلینیکی 
علائم معمول عبارتند از: 
رفتار مادرانه مشابه قبل از زایمان 
لانه سازی، کندن زمین، حالت تهاجمی، لیسیدن اشیاء و ابراز احساس مادری نسبت به آنها. 
رشد و شیرواری پستانها ( اتساع غدد پستانی قبل از همه در جفت خلفی این غدد مشهود است. 
افزایش وزن 
بی اشتهایی 
علائمی که کمتر دیده می شوند : 
- استفراغ - اتساع شکم - انقباضات شکمی - اسهال - دفع زیاد ادرار - تشنگی 
چنین سگی مستعد به ورم پستان و درماتیت پستانی می باشد . 
درمان طولانی مدت با پروژستین ها، درمان ضد پروژستینی و برداشت تخمدانها در فاز لوتئال، زمینه را برای آبستنی کاذب کلینیکی سگ فراهم می کنند. 
غدد پستانی خلفی متسع شده در سگ مادة مبتلا به overt pseudopregnancy با علائم رفتاری. 
پاتوفیزیولوژی 
در 30% تومورهای بدخیم پستانی، گیرنده های پرولاکتینی در پستان افزایش یافته اند ولی اینکه آیا واقعاً پرولاکتین در بروز چنین تومورهایی نقش دارد یا نه،‌ معلوم نیست، ایجاد نئوپلاسمهای پستانی به دنبال اتساع مداوم غدد پستانی و تجمع مواد سرطانزا که ناشی از تولید و باقی ماندن شیر در آسینی های پستان می باشد یکی از عواقب آبستنی کاذب به شمار می رود . سگهای مادة مبتلا به آبستنی کاذب در روز 60 سیکل فحلی پرولاکتین بیشتری دارند ، این افزایش پرولاکتین در نژاد افغان هوند بیشتر از سایر نژادها گزارش شده است. 
هیچ تفاوت معنی داری بین میزان پرولاکتین سگهای ماده ای که به دنبال برداشت تخمدان در دورة دای استروس به آبستنی کاذب کلینیکی مبتلا شده اند و سگهای سالمی که این سیندروم را ندارند، دیده نمی شود . 
اینکه افزایش غلظت پرولاکتین خون همیشه در شروع آبستنی کاذب کلینیکی نقش دارد و یا افزایش حساسیت به پرولاکتین به تنهایی می تواند یک محرک کارساز باشد، هنوز به مطالعات بیشتری نیاز دارد، همچنین هیچ ارتباطی میان آبستنی کاذب و غلظت سرمی هورمون رشد وجود ندارد . 
تشخیص 
تشخیص بر اساس علائم کلینیکی است؛ در مواردی که مشکوک به آبستنی هستیم و یا برای تفریق این سیندروم از پیومترا و سقط می توان از طریق اولتراسونوگرافی، رادیوگرافی، آزمایش خون (CBC) و معاینه فرج و واژن شرایط را بررسی نمود. لازم به ذکر است که آبستنی کاذب ممکن است با مشکلات تناسلی و غیر تناسلی دیگری نیز همراه شود که در این موارد تشخیص مشکل تر خواهد بود. 
درمان 
از آنجایی که آبستنی کاذب حالت خود محدود شونده دارد لذا موارد خفیف آن نیاز به درمان ندارد، گاهی بستن قلادة الیزابت برای جلوگیری از لیسیدن پستانها توصیه می شود، محروم کردن حیوان از آب به مدت 4-5 روز نیز منجر به قطع شیرواری می شود ولی باعث اختلال در عملکرد کلیه ها نیز می شود. 
زمانی که تغییر رفتار حیوان به طور کامل وجود دارد، آرامبخشی بدون استفاده از داروهای فنوتیازینی مفید است، باید توجه داشت که مصرف فنوتیازینها در مورد آبستنی کاذب ترشح پرولاکتین را افزایش می دهد. از آنجایی که اخیراً ارتباط بین آبستنی کاذب و بروز تومورهای پستانی به اثبات رسیده است لذا بهتر است موارد خفیف را نیز درمان کنیم، چراکه ممکن است منجر به ایجاد تومورها شوند، با توجه به اثرات جانبی استروئیدهای جنسی، امروزه بهترین درمان استفاده از مهار کننده های پرولاکتین به خصوص آگونیستهای دوپامین می باشد، این داروها به شرح جدول شماره 1 می باشند: 
داروهای جدید مورد استفاده در درمان آبستنی کاذب سگ
دارو نام تجاری دارو اثر دارو توضیحات 
Mibolerone Cheque Drops ناشناخته آندروژن ضد بارداری 
Bromocriptine parlodel کاهش پرولاکتین آگونیست دوپامین- فرآورده انسانی 
Cabergoline Galastop کاهش پرولاکتین آگونیست دوپامین- فرآورده دامی 
Metergoline Contralac کاهش پرولاکتین آنتاگونیست سروتونین- فرآورده دامی 
در مورد انتخاب نوع دارو، دوز و نحوة مصرف آن، دکتر دامپزشک بر اساس شرایط بیمار و شدت سیندروم تصمیم می گیرد. 
نتیجه گیری 
واژة آبستنی کاذب در انگلیسی و اسپانیایی به کار می رود ولی اصطلاح دقیق برای این حالت، آبستنی کاذب کلینیکی است، واژة آبستنی کاذب در بیولوژی تولید مثل بیانگر فاز لوتئال طولانی ناشی از سیکلهای تخمدانی نابارور می باشد ، علائم این سیندروم در سگ دقیقاً مشابه آبستنی نیست ولی با حالات حیوان قبل و بعد از زایمان و شیرواری تا حدودی مشابهت دارد ، تشخیص آبستنی کاذب و درمان آن با آگونیستهای دوپامینی توسط دکتر دامپزشک کارآزموده آسان بوده و باوجودی که برخی از این آگونیستها عوارض جانبی دارند گرچه این عوارض گذرا هستند ولی باید در درمان با آنها دقت لازم را به عمل آورد. 
کاهش ناگهانی پروژسترون در فاز لوتئال که منجر به آزادسازی پرولاکتین می شود به عنوان یکی از علل آبستنی کاذب مد نظر است ، اگر غلظت پرولاکتین خون در حدی نیست که توانسته باشد آبستنی کاذب ایجاد کند، در این مورد حساسیت به این هورمون را به عنوان عامل مسبب مدنظر می گیرند ، تحقیقات نشان می دهد که اشکال مولکولی مختلفی از هورمون پرولاکتین وجود دارد که قابلیتهای بیولوژیک متفاوتی را برای هورمون ایجاد کرده است و همین مسئله یکی از عوامل تفاوتهای فردی در بروز آبستنی کاذب بین سگهای یک نژاد یا نژادهای مختلف به شمار می رود . 
هنوز سئوالات بی پاسخ بسیاری در این زمینه وجود دارند که راه را برای تحقیقات مولکولی و کلینیکی به منظور تعیین ریشة مولکولی آبستنی کاذب باز می کند.
 
مجتبی علی مولایی/ دامپزشکان برتر
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
 • وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها ◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
    اضافه شدن یک دوست جدید پشمالو، یک رویداد هیجان انگیز در زندگیه. ورود حیوان خانگی جدید، با مسئولیتی بزرگ روی دوش شما و مقدار زیادی وسایل همراه می شه. آماده سازی، کلیدی برای موفقیت است – تهیه برخی از وسایل و مواردی که می دانید احتیاج میشه نگهداری از کوچولوتون رو بسیار راحت تر میکنه! نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی نیازمند فراهم آوردن وسایلی است که راحتی را هم برای شما و هم برای این حیوانات آسان تر میکنه در ادامه وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها را به شما همراهان همیشگی معرفی می کنیم.
 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28898    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos