پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • عروسک های بسیار زیبا از مجسمه های چوبی سگ و گربه ◄ عروسک های بسیار زیبا از مجسمه های چوبی سگ و گربه
    این سگ ها و گربه های زیبا شاید باور کردنی نباشد ولی واقعیت این هست که چوبی هستند وب بسیار واقعی به نظر میرسند
 • ترد میلی برای گربه ها ◄ ترد میلی برای گربه ها
    این ترد میل که برای گربه های با وزن بالا ظراحی شده که بتوانیم از طریق اپلیکیشن موبایل هم وزن مناسب هم وزن ایده ال برای کربه ایجاد کنیم ایده بسیار خلاق به نظر میرسد
 • ایده ای برای جای خواب سگ ها ◄ ایده ای برای جای خواب سگ ها
    ایده ای خلاقانه برای سگ ها و دکوراتیو کردن جای خواب انها در خانه
 • یک حمام ساده برای سگ ها ◄ یک حمام ساده برای سگ ها
    حمام سگ ها یه طرف خشک کردن اون ها یه طرف با این وسیله ابداعی خیلی راحت سگتون رو ببرید حمام
 • کینگ ارتور این بار گربه ای ◄ کینگ ارتور این بار گربه ای
    سریال بازی تاج و تخت رو دیدید ؟ ایشون ارتورشون هستند از نوع گربه ای
 • لپ تاپی برای گربه ها ◄ لپ تاپی برای گربه ها
    در نگاه اول واقعا لپ تاپ به نظر میاد ولی اگر دقت کنید این ها چیزی نیستند جز کت اسکرچر برای گربه ها که بتونند ناخن هاشون رو باهاش کوتاه کنند و سرگرم شند
 • گربه های شیک پوش ◄ گربه های شیک پوش
    عکس هایی از گربه های شیک پوش با پاپیون و کروات
 • حیوانات شنی ◄ حیوانات شنی
    شاید باورش سخت باشه در نگاه اول که این ها همه شنی هستند و از شن ساخته شده اند در ادامه عکس هایی باور نکردنی از این هنرمدی را قرار میدیم
 • یک کوله پشتی خوشگل گربه ای ◄ یک کوله پشتی خوشگل گربه ای
    ایده ای بسیار خلاق برای کوله پشتی عاشق های پیشی
 • ایده ای حالب برای سلفی گرفتن از گربه ها ◄ ایده ای حالب برای سلفی گرفتن از گربه ها
    ایده ای حالب برای سلفی گرفتن از گربه ها
 • 5 نژاد گربه که مانند سگ ها رفتار می کنند! ◄ 5 نژاد گربه که مانند سگ ها رفتار می کنند!
    همیشه بین افرادی که سگ ها را دوست دارند و افرادی که عاشق گربه ها هستند بحث و اختلاف نظر وجود داشته است. سگ ها و گربه ها سال هاست که در مقابل هستند و در دنیای کارتون ها دشمن های قسم خورده ی یکدیگرند. در حالیکه سگ ها به شدت اجتماعی و عاشق ارتباط با آدمها هستند، گربه ها گوشه گیر و مستقل به نظر می رسند.
 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28955    |     صفحه 1 از 2413
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

پرنده هاي آفريقايي بر فراز آسمان شميران

 

همشهري - اگر مي‌خواهيد به اسرار حيات پرندگان پي ببريد، خواندن اين گزارش را از دست ندهيد رفتن به طبيعت و تماشاي پرندگان زيبا، تفريحي است كه سال‌هاست در بين مردم دنيا رواج يافته و علاقه‌مندان آن فارغ از نوع شغل يا تخصصي كه دارند با شوق و ذوق آن را دنبال مي‌كنند. برخلاف تصور عامه مردم، براي پرنده‌نگري لازم نيست پرنده‌شناس باشيد و تنها علاقه‌مندي به طبيعت كافي است؛ كما اينكه پرهاي رنگارنگ يك «سهره» يا زيبايي آواز يك «توكا» براحتي مي‌تواند هر بيننده يا شنونده‌اي را تحت‌تأثير قرار دهد.
آرامش و لذت پرنده‌نگري به حدي است كه بسياري از روانشناسان آن را راه‌حلي براي آرامش فكري و تقويت روحيه افراد مي‌دانند. با اين مقدمه بد نيست بدانيد كه منطقه شميران به دليل داشتن ويژگي‌هاي متعدد طبيعي از جمله كوهستان، فضاي‌سبز، رودخانه و نظاير آن از جمله خواستگاه‌هاي شناخته‌شده پرنده‌نگري در شهر تهران بوده و يكي از پرجمعيت‌ترين گردشگاه‌هاي خاص پرنده‌نگرها به شمار مي‌رود. اگر به پرنده‌نگري علاقه‌مند شده و مي‌خواهيد آن را به صورت حرفه‌اي دنبال كنيد بهتر است اين گزارش را تا انتها بخوانيد.
يكي از پررونق‌ترين شاخه‌هاي اكوتوريسم شاخه پرنده‌نگري است كه بيش از 200 سال قدمت داشته و باشگاه‌هاي متعددي تاكنون در كشورهاي مختلف در اين زمينه تشكيل شده است، بطوري كه برخي از اين باشگاه‌ها بيش از يك ميليون نفر عضو فعال دارند.
حتي در بعضي از كشورهاي آسيايي مثل ژاپن پرنده‌نگري آنقدر در بين مردم رواج پيدا كرده است كه سالانه چند ميليون نفر تنها براي مشاهده پرندگان در ديگر نقاط جهان از اين كشور خارج مي‌شوند؛ از اين‌رو حجم بالاي گردش مالي كشورهاي پيشرو در پرنده‌نگري نشانه بسيار خوبي از اهميت اين شاخه «اكوتوريسم» است.
تعداد پرنده‌نگرهاي فعال همواره رو به افزايش است تا حدي كه در كشورهاي انگليس و آلمان برابر طرفداران فوتبال، پرنده‌نگر وجود دارد. در كشور ما نيز روزبه‌روز بر تعداد دوستداران پرندگان و پرنده‌نگري افزوده مي‌شود. پرنده‌نگري جزو هيچ‌يك از شاخه‌هاي علوم محسوب نمي‌شود و يك پرنده‌نگر در زمره محققان به شمار نمي‌رود. بلكه پرنده‌نگري يكي از زيرشاخه‌هاي طبيعت‌گردي به شمار رفته و مي‌تواند تنها رويكرد تفريحي داشته باشد.
جالب اينكه پرنده‌شناس‌ها بسيار جزئي‌تر از پرنده‌نگرها به اين موجودات نگاه مي‌كنند و فقط اهداف مطالعاتي و تحقيقاتي خود را در نظر مي‌گيرند؛ در حالي كه پرنده‌نگر لذت بردن، كسب تجربه و آموختن از دنياي پررمز و راز پرندگان را جزئي از علاقه‌مندي خود مي‌داند.
براي پرنده‌نگر شدن كافيست يك كتاب راهنما، يك دوربين چشمي و يك دفترچه يادداشت مشاهدات صحرايي داشته باشيد؛ در مرحله بعد عضويت در يك كلوپ پرنده‌نگري و شركت در كلاس‌هاي آموزشي يا همراه شدن با افراد خبره مي‌تواند در مدت كوتاهي شما را در جمع پرنده‌نگرهاي حرفه‌اي قرار بدهد.
پرنده‌نگري پير و جوان نمي‌شناسد
بطور كلي مقوله پرنده‌نگري با پرنده‌شناسي متفاوت است؛ به عقيده بسياري از كارشناسان پرنده‌نگري همواره مورد متوجه عامه مردم است كه بدون داشتن تخصص يا رشته خاصي مي‌توانند از دنياي پرنده‌ها لذت ببرند. بسياري از پيشكسوتان و بزرگان رشته پرنده‌نگري در جهان فاقد تحصيلات دانشگاهي در اين رشته هستند.
كلاً پرنده‌نگري زن و مرد يا پير و جوان نمي‌شناسد، همه مي‌توانند به اندازه دانش‌و علاقه‌مندي خود از آن لذت ببرند. «مهدي عباسي» كارشناس و مدرس گردشگري با اشاره به فعاليت تورهاي ويژه پرنده‌نگري در تهران مي‌گويد: «اين شاخه از رشته طبيعت‌گردي حدود 3 سال است كه به صورت حرفه‌اي توسط مؤسسات و شركت‌هاي گردشگري دنبال شده و سالانه بيش از 400 نفر در قالب برنامه‌هاي منظم گردشگري در آن حضور دارند.
همچنين در 3 فصل سال گروه‌هايي در قالب اكوتوريسم از كشورهاي اكراين، تركيه، حوزه خليج فارس و برخي كشورهاي اروپايي براي پرنده‌نگري به شهرهاي ايران و شميران سفر مي‌كنند.»
تاكنون در كشور ما 517 گونه پرنده به ثبت رسيده است كه از اين تعداد 50 گونه يا در معرض انقراض بوده و يا به لحاظ پرنده‌نگري جاذب دارند؛ هر 2 گروه مي‌توانند از جاذبه‌هاي اكوتوريستي كشور در خصوص پرنده‌نگري محسوب شوند. جالب آنكه اين تنوع بسيار بيشتر از برخي كشورهاي اروپايي است كه بعضاً در مقوله پرنده‌نگري حرفي براي گفتن دارند.
در تهران نيز چنين وضعي وجود دارد. «هاشمي» مدير گروه طرلان در اين باره مي‌گويد: «تاكنون در پايتخت و حومه آن 140 گونه از پرندگان را شناسايي كرديم؛ در منطقه يك به علت موقعيت خاص طبيعي اين گونه‌ها تنوع بسيار جالبي دارند، هر چند همه مناطق تهران ويژگي‌هاي خاص خود را داند.
علاوه بر پرندگان بومي تهران، حضور مهاجران تابستانه مثل باخورك‌ها كه از آفريقا به ايران سفر كرده و يا مهاجران زمستانه مثل سهره جنگلي و توكاي پشت بلوطي كه در فصول سرد سال از مناطق شمالي كره زمين پرواز مي‌كند و مهمان ما تهراني‌ها مي‌شود
يا مهاجران عبوري كه از شهر ما به عنوان فرودگاه ترانزيت استفاده مي‌كنند از جمله جاذبه‌هاي مهم پرنده‌نگري در تهران به شمار مي‌رود.» هم اينك بوستان‌هاي جمشيديه، قيطريه، نياوران، اراضي سعدآباد و بخش‌هايي از لواسان به عنوان مناطق مستعد پرنده‌نگري شناخته شده است.
فضاي سبز يا خانه پرندگان
به طور كلي فضاي سبز همواره به عنوان خانه امن پرندگان به حساب آمده و توسعه آن مي‌تواند زمينه حضور پرندگان مختلف را فراهم كند و امكان رصد آنها توسط پرنده‌نگرها را بوجود بياورد.از سوي ديگر كاهش آلودگي هوا نيز در افزايش حضور پرندگان و رونق بازار پرنده‌نگري در شميران مؤثر است. وقتي پارك‌ها و باغ‌ها را از دست بدهيم به طور طبيعي زيستگاه بسياري از پرندگان هم تخريب يا نابود مي‌شود.
در اين مسير پرندگاني مي‌توانند پايدار بمانند كه قدرت انطباق بيشتري دارند، از اين رو لازم است تا مديريت شهري و ديگر فعالان حوزه گردشگري و محيط زيست محيط امني را براي حضور پرندگان در منطقه ايجاد كنند. با اين حال جريان پرنده‌نگري در شميران، اكنون در ابتداي راه خود قرار دارد و به توجه بيشتر مسئولان و حمايت علاقه‌مندان به محيط زيست و طبيعت‌گردي احتياج دارد.
كوتاه با بهروز اسدي كارشناس محيط زيست
بايد از طبيعت حفاظت كنيم
سالانه بخش قابل توجهي از محيط زيست شميران به علت بي‌توجهي در حفظ منابع طبيعي دچار فرسايش شده و يا با حضور غيرمجاز سازندگان مسكن بخش مهمي از اين اراضي رو به نابودي و فراموشي مي‌رود. تشكيل گروه‌هاي حامي محيط زيست از جمله راهكارهايي است كه مي‌تواند به ثبات بيشتر طبيعت در شميران و جلوگيري از فرسايش سريع آن منجر شود. در اين گفت‌وگوي كوتاه «بهروز اسدي» كارشناس ارشد محيط زيست و فعال طبيعت‌گردي به اهميت حضور تشكل‌هاي حافظ زيست بوم شهري اشاره مي‌كند.
به طور منابع طبيعي شميران از چه طريق مورد تهديد يا تخريب قرار مي‌گيرد؟
با افزايش ساخت و سازهاي مسكوني و نفوذ انسان به بافت‌هاي بكر طبيعي بسياري از منابع خدادادي نظير خاك، آب و اراضي كشاورزي نابود شده و محيط زيست جانوري دچار مهاجرت يا پراكندگي مي‌شود. اگرچه اين مسئله در شميران تا حدي محسوس نيست اما مي‌تواند جدي باشد. اكنون بسياري از اراضي شمال شرقي منطقه دستخوش تغييرات شده و كاربري‌هاي مختلف تجاري و مسكوني پيدا كرده‌اند.
همين رويكرد در ارتفاعات هم ديده مي‌شود كه خوشبختانه با تدابير خوب شهرداري تا حد زيادي از پيشرفت آن كاسته شده است.
تشكل گروه‌هاي حافظ محيط زيست مي‌تواند اين نابساماني‌ها را جبران كند؟
اگرچه هنوز بسياري از ngoهاي فعال در زمينه محيط زيست نتوانسته‌اند قدرت اجرايي پيدا كنند اما حضور آنها در محيط طبيعت و رصد فعاليت‌هاي مخرب و انعكاس آن به دستگاه‌هاي مسئول مي‌تواند تا حد زيادي از مشكلات بكاهد. البته در اين منطقه بيش از 7 گروه فعال محيط زيستي حضور دارند و در كنار سازمان حفاظت از محيط زيست، شهرداري و ديگر ارگان‌هاي مسئول از طبيعت شميران محافظت مي‌كنند.
فعاليت اين گروه‌ها تا چه اندازه به رشد گردشگري طبيعي در اين منطقه كمك خواهد كرد؟
به طور حتم اين اقدامات بي‌تأثير نيست و مي‌تواند در مدت زمان معيني نتايج خوبي را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال فعاليت‌هاي اطلاع‌رساني يا برگزاري جشنواره‌هايي نظير آنچه كه در مورد يوزپلنگ ايراني در دارآباد و نظاير آن برپا شد به حفظ بيشتر محيط زيست ملي و استاني كمك كرده و در نهايت ورود بيشتر گردشگران و طبيعت‌دوستان آشنا به محيط زيست را رقم خواهد زد.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ عروسک های بسیار زیبا از مجسمه های چوبی سگ و گربه
◄ ترد میلی برای گربه ها
◄ ایده ای برای جای خواب سگ ها
◄ یک حمام ساده برای سگ ها
◄ کینگ ارتور این بار گربه ای
◄ لپ تاپی برای گربه ها
◄ گربه های شیک پوش
◄ حیوانات شنی
◄ یک کوله پشتی خوشگل گربه ای
◄ ایده ای حالب برای سلفی گرفتن از گربه ها
◄ 5 نژاد گربه که مانند سگ ها رفتار می کنند!
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ علاقمند کردن گربمون به باکس
◄ علائم پریود در گربه ها
◄ نکات مهم در مورد مراقبت از بچه گربه ها
◄ زمان جفت گیری گربه ها
◄ حافظه گربه چقدر است؟
◄ گهداری از گربه برای اولین بار؛ هر آنچه لازم است بدانید!
◄ 8 نکته مهم که در نگهداری از گربه باید بدانید!
◄ سه بیماری متداول که در زمان نگهداری گربه با آنها روبه­­ رو می­شوید!
◄ استفاده از قلاده در زمان نگهداری گربه : نکات و ویژگی ها!
◄ جراحی حیوانات خانگی از رویا تا واقعیت
◄ در زمان بیماری کرونا چه اقداماتی برای حیوان خانگی خود باید انجام دهیم؟
◄ هر آنچه برای دوران پیری حیوانات خانگی باید بدانیم!
◄ چگونه می توان از دو یا چند گربه کنار یکدیگر نگهداری کرد؟
◄ چگونه با گربه خیابانی دوست شویم؟
◄ ایا گربه ها صاحب خود را میشناسند؟
◄ آیا گربه ها صاحب خود را دوست دارند؟
◄ نگهداری از گربه برای اولین بار؛ هر آنچه لازم است بدانید!
◄ چرا لیزر برای گربه ها جذاب است؟
بعدی 1 قبلی