پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

پرنده هاي آفريقايي بر فراز آسمان شميران

 

همشهري - اگر مي‌خواهيد به اسرار حيات پرندگان پي ببريد، خواندن اين گزارش را از دست ندهيد رفتن به طبيعت و تماشاي پرندگان زيبا، تفريحي است كه سال‌هاست در بين مردم دنيا رواج يافته و علاقه‌مندان آن فارغ از نوع شغل يا تخصصي كه دارند با شوق و ذوق آن را دنبال مي‌كنند. برخلاف تصور عامه مردم، براي پرنده‌نگري لازم نيست پرنده‌شناس باشيد و تنها علاقه‌مندي به طبيعت كافي است؛ كما اينكه پرهاي رنگارنگ يك «سهره» يا زيبايي آواز يك «توكا» براحتي مي‌تواند هر بيننده يا شنونده‌اي را تحت‌تأثير قرار دهد.
آرامش و لذت پرنده‌نگري به حدي است كه بسياري از روانشناسان آن را راه‌حلي براي آرامش فكري و تقويت روحيه افراد مي‌دانند. با اين مقدمه بد نيست بدانيد كه منطقه شميران به دليل داشتن ويژگي‌هاي متعدد طبيعي از جمله كوهستان، فضاي‌سبز، رودخانه و نظاير آن از جمله خواستگاه‌هاي شناخته‌شده پرنده‌نگري در شهر تهران بوده و يكي از پرجمعيت‌ترين گردشگاه‌هاي خاص پرنده‌نگرها به شمار مي‌رود. اگر به پرنده‌نگري علاقه‌مند شده و مي‌خواهيد آن را به صورت حرفه‌اي دنبال كنيد بهتر است اين گزارش را تا انتها بخوانيد.
يكي از پررونق‌ترين شاخه‌هاي اكوتوريسم شاخه پرنده‌نگري است كه بيش از 200 سال قدمت داشته و باشگاه‌هاي متعددي تاكنون در كشورهاي مختلف در اين زمينه تشكيل شده است، بطوري كه برخي از اين باشگاه‌ها بيش از يك ميليون نفر عضو فعال دارند.
حتي در بعضي از كشورهاي آسيايي مثل ژاپن پرنده‌نگري آنقدر در بين مردم رواج پيدا كرده است كه سالانه چند ميليون نفر تنها براي مشاهده پرندگان در ديگر نقاط جهان از اين كشور خارج مي‌شوند؛ از اين‌رو حجم بالاي گردش مالي كشورهاي پيشرو در پرنده‌نگري نشانه بسيار خوبي از اهميت اين شاخه «اكوتوريسم» است.
تعداد پرنده‌نگرهاي فعال همواره رو به افزايش است تا حدي كه در كشورهاي انگليس و آلمان برابر طرفداران فوتبال، پرنده‌نگر وجود دارد. در كشور ما نيز روزبه‌روز بر تعداد دوستداران پرندگان و پرنده‌نگري افزوده مي‌شود. پرنده‌نگري جزو هيچ‌يك از شاخه‌هاي علوم محسوب نمي‌شود و يك پرنده‌نگر در زمره محققان به شمار نمي‌رود. بلكه پرنده‌نگري يكي از زيرشاخه‌هاي طبيعت‌گردي به شمار رفته و مي‌تواند تنها رويكرد تفريحي داشته باشد.
جالب اينكه پرنده‌شناس‌ها بسيار جزئي‌تر از پرنده‌نگرها به اين موجودات نگاه مي‌كنند و فقط اهداف مطالعاتي و تحقيقاتي خود را در نظر مي‌گيرند؛ در حالي كه پرنده‌نگر لذت بردن، كسب تجربه و آموختن از دنياي پررمز و راز پرندگان را جزئي از علاقه‌مندي خود مي‌داند.
براي پرنده‌نگر شدن كافيست يك كتاب راهنما، يك دوربين چشمي و يك دفترچه يادداشت مشاهدات صحرايي داشته باشيد؛ در مرحله بعد عضويت در يك كلوپ پرنده‌نگري و شركت در كلاس‌هاي آموزشي يا همراه شدن با افراد خبره مي‌تواند در مدت كوتاهي شما را در جمع پرنده‌نگرهاي حرفه‌اي قرار بدهد.
پرنده‌نگري پير و جوان نمي‌شناسد
بطور كلي مقوله پرنده‌نگري با پرنده‌شناسي متفاوت است؛ به عقيده بسياري از كارشناسان پرنده‌نگري همواره مورد متوجه عامه مردم است كه بدون داشتن تخصص يا رشته خاصي مي‌توانند از دنياي پرنده‌ها لذت ببرند. بسياري از پيشكسوتان و بزرگان رشته پرنده‌نگري در جهان فاقد تحصيلات دانشگاهي در اين رشته هستند.
كلاً پرنده‌نگري زن و مرد يا پير و جوان نمي‌شناسد، همه مي‌توانند به اندازه دانش‌و علاقه‌مندي خود از آن لذت ببرند. «مهدي عباسي» كارشناس و مدرس گردشگري با اشاره به فعاليت تورهاي ويژه پرنده‌نگري در تهران مي‌گويد: «اين شاخه از رشته طبيعت‌گردي حدود 3 سال است كه به صورت حرفه‌اي توسط مؤسسات و شركت‌هاي گردشگري دنبال شده و سالانه بيش از 400 نفر در قالب برنامه‌هاي منظم گردشگري در آن حضور دارند.
همچنين در 3 فصل سال گروه‌هايي در قالب اكوتوريسم از كشورهاي اكراين، تركيه، حوزه خليج فارس و برخي كشورهاي اروپايي براي پرنده‌نگري به شهرهاي ايران و شميران سفر مي‌كنند.»
تاكنون در كشور ما 517 گونه پرنده به ثبت رسيده است كه از اين تعداد 50 گونه يا در معرض انقراض بوده و يا به لحاظ پرنده‌نگري جاذب دارند؛ هر 2 گروه مي‌توانند از جاذبه‌هاي اكوتوريستي كشور در خصوص پرنده‌نگري محسوب شوند. جالب آنكه اين تنوع بسيار بيشتر از برخي كشورهاي اروپايي است كه بعضاً در مقوله پرنده‌نگري حرفي براي گفتن دارند.
در تهران نيز چنين وضعي وجود دارد. «هاشمي» مدير گروه طرلان در اين باره مي‌گويد: «تاكنون در پايتخت و حومه آن 140 گونه از پرندگان را شناسايي كرديم؛ در منطقه يك به علت موقعيت خاص طبيعي اين گونه‌ها تنوع بسيار جالبي دارند، هر چند همه مناطق تهران ويژگي‌هاي خاص خود را داند.
علاوه بر پرندگان بومي تهران، حضور مهاجران تابستانه مثل باخورك‌ها كه از آفريقا به ايران سفر كرده و يا مهاجران زمستانه مثل سهره جنگلي و توكاي پشت بلوطي كه در فصول سرد سال از مناطق شمالي كره زمين پرواز مي‌كند و مهمان ما تهراني‌ها مي‌شود
يا مهاجران عبوري كه از شهر ما به عنوان فرودگاه ترانزيت استفاده مي‌كنند از جمله جاذبه‌هاي مهم پرنده‌نگري در تهران به شمار مي‌رود.» هم اينك بوستان‌هاي جمشيديه، قيطريه، نياوران، اراضي سعدآباد و بخش‌هايي از لواسان به عنوان مناطق مستعد پرنده‌نگري شناخته شده است.
فضاي سبز يا خانه پرندگان
به طور كلي فضاي سبز همواره به عنوان خانه امن پرندگان به حساب آمده و توسعه آن مي‌تواند زمينه حضور پرندگان مختلف را فراهم كند و امكان رصد آنها توسط پرنده‌نگرها را بوجود بياورد.از سوي ديگر كاهش آلودگي هوا نيز در افزايش حضور پرندگان و رونق بازار پرنده‌نگري در شميران مؤثر است. وقتي پارك‌ها و باغ‌ها را از دست بدهيم به طور طبيعي زيستگاه بسياري از پرندگان هم تخريب يا نابود مي‌شود.
در اين مسير پرندگاني مي‌توانند پايدار بمانند كه قدرت انطباق بيشتري دارند، از اين رو لازم است تا مديريت شهري و ديگر فعالان حوزه گردشگري و محيط زيست محيط امني را براي حضور پرندگان در منطقه ايجاد كنند. با اين حال جريان پرنده‌نگري در شميران، اكنون در ابتداي راه خود قرار دارد و به توجه بيشتر مسئولان و حمايت علاقه‌مندان به محيط زيست و طبيعت‌گردي احتياج دارد.
كوتاه با بهروز اسدي كارشناس محيط زيست
بايد از طبيعت حفاظت كنيم
سالانه بخش قابل توجهي از محيط زيست شميران به علت بي‌توجهي در حفظ منابع طبيعي دچار فرسايش شده و يا با حضور غيرمجاز سازندگان مسكن بخش مهمي از اين اراضي رو به نابودي و فراموشي مي‌رود. تشكيل گروه‌هاي حامي محيط زيست از جمله راهكارهايي است كه مي‌تواند به ثبات بيشتر طبيعت در شميران و جلوگيري از فرسايش سريع آن منجر شود. در اين گفت‌وگوي كوتاه «بهروز اسدي» كارشناس ارشد محيط زيست و فعال طبيعت‌گردي به اهميت حضور تشكل‌هاي حافظ زيست بوم شهري اشاره مي‌كند.
به طور منابع طبيعي شميران از چه طريق مورد تهديد يا تخريب قرار مي‌گيرد؟
با افزايش ساخت و سازهاي مسكوني و نفوذ انسان به بافت‌هاي بكر طبيعي بسياري از منابع خدادادي نظير خاك، آب و اراضي كشاورزي نابود شده و محيط زيست جانوري دچار مهاجرت يا پراكندگي مي‌شود. اگرچه اين مسئله در شميران تا حدي محسوس نيست اما مي‌تواند جدي باشد. اكنون بسياري از اراضي شمال شرقي منطقه دستخوش تغييرات شده و كاربري‌هاي مختلف تجاري و مسكوني پيدا كرده‌اند.
همين رويكرد در ارتفاعات هم ديده مي‌شود كه خوشبختانه با تدابير خوب شهرداري تا حد زيادي از پيشرفت آن كاسته شده است.
تشكل گروه‌هاي حافظ محيط زيست مي‌تواند اين نابساماني‌ها را جبران كند؟
اگرچه هنوز بسياري از ngoهاي فعال در زمينه محيط زيست نتوانسته‌اند قدرت اجرايي پيدا كنند اما حضور آنها در محيط طبيعت و رصد فعاليت‌هاي مخرب و انعكاس آن به دستگاه‌هاي مسئول مي‌تواند تا حد زيادي از مشكلات بكاهد. البته در اين منطقه بيش از 7 گروه فعال محيط زيستي حضور دارند و در كنار سازمان حفاظت از محيط زيست، شهرداري و ديگر ارگان‌هاي مسئول از طبيعت شميران محافظت مي‌كنند.
فعاليت اين گروه‌ها تا چه اندازه به رشد گردشگري طبيعي در اين منطقه كمك خواهد كرد؟
به طور حتم اين اقدامات بي‌تأثير نيست و مي‌تواند در مدت زمان معيني نتايج خوبي را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال فعاليت‌هاي اطلاع‌رساني يا برگزاري جشنواره‌هايي نظير آنچه كه در مورد يوزپلنگ ايراني در دارآباد و نظاير آن برپا شد به حفظ بيشتر محيط زيست ملي و استاني كمك كرده و در نهايت ورود بيشتر گردشگران و طبيعت‌دوستان آشنا به محيط زيست را رقم خواهد زد.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
 • وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها ◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
    اضافه شدن یک دوست جدید پشمالو، یک رویداد هیجان انگیز در زندگیه. ورود حیوان خانگی جدید، با مسئولیتی بزرگ روی دوش شما و مقدار زیادی وسایل همراه می شه. آماده سازی، کلیدی برای موفقیت است – تهیه برخی از وسایل و مواردی که می دانید احتیاج میشه نگهداری از کوچولوتون رو بسیار راحت تر میکنه! نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی نیازمند فراهم آوردن وسایلی است که راحتی را هم برای شما و هم برای این حیوانات آسان تر میکنه در ادامه وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها را به شما همراهان همیشگی معرفی می کنیم.
 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28898    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos