گونه های متفاوت و مختلفی از هزار پاها تحت عنوان هزارپای غول آسا و یا هزار پای غول آسای آفریقایی به عنوان پت نگهداری میشوند.گونه های زیادی در این قسمت آماده هستند، ولی هنوز هم درباره ی گونه ی اصلی با این نام اختلاف نظر وجود دارد.با وجود اینکه هزار پاهای غول آسا اشکال و رنگهای متفاوتی دارند، ولی باز هم در شیوه ی نگهداری شبیه هم هستند.


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

اطلاعات پایه

سایز بالغ ها در حدود 30 سانت است. 

در حالت عادی، هزارپا های گیاهخوار چیزی در حدود 7 تا 10 سال عمر میکنند. 

آنها دو شیوه ی دفاعی در هنگام احساس خطر دارند : یا به صورت گلوله وار درمیایند، و یا مایعی آزار دهنده و بدبو از منافذ بدنشان ترشح میکنند.این مایع در صورت برخورد با چشم و دهان، خطرناک خواهد بود، پس باید بعد از لمس کردن یک هزارپا دست خود را بشویید.برخی از افراد حساسیت بیشتری نسبت به این مایع دارند و برخی از هزارپاها مایع خطرناک تری ترشح میکنند.
از آنجایی که آنها رفتار و خوی آرامی دارند، شما میتوانید آنها را در دست بگیرید. 

آنها با هم دیگر سازگاری دارند.پس میتوانید تعدادی از آنها را باهم در یک جایگاه نگهدارید.آنها براحتی تخم گذاری میکنند پس در صورتی که حداقل یک جفت نر و ماده را باهم در یک محفظه نگه دارید، میتوانید توقع دیدن بچه ها را بزودی داشته باشید.هزارپاهای نر در قسمت هفتم بدن خود پاهای خاصی دارند که به آنها گنوپادز گفته میشود.این پاها با سایر پاهای هزار پا متفاوت است (شامل چنگال هستند) و معمولا در حالت جمع شده در بدن هزارپا قرار دارند. 

هزار پا ها در حقیقت هزار پا ندارند.آنها معمولا بین 100 تا 400 عدد پا دارند.(هر قسمت از بدنشان شامل یک پا در طرفین میباشد). با هر بار پوست اندازی ، قسمت های بدن آنها زیادتر و در نتیجه تعداد پاهای آنها نیز افزایش میابد.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


خانه سازی برای هزارپاها

اندازه ی محفظه : به عنوان یک قانون عمومی، یک محفظه ی 10 - 15 گالونی برای چند عدد هزارپا کافیست.طول محفظه حداقل باید دو برابر طول بدن هزارپا باشد.(عرض را هم میتوانید هم اندازه ی طول هزار پا در نظر بگیرید). فضای کف از فضای عمودی مهم تر است.استفاده از درپوش توصیه میشود.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

بستر : هزارپا ها عاشق حفاری هستند پس بستری به عمق 10-12 سانت از خاک پیت موس و یا ترکیبی از پیت موس/خاک باغچه (بدون هیچگونه ماده ی شیمیایی) مناسب خواهد بود.روی این بستر میتوانید لایه ای از خزه و پوست درختان قرار دهید تا مکان پنهان شدن حیوان را تامین کنید.بستری از برگ هم میتوانید قرار دهید.البته بهتر است قبل از قرار دادن برگ ها آنها را فریز کنید تا حشرات داخل آنها از بین بروند.بستر محفظه باید مرطوب (نه نمناک) نگه داشته شود. 

دما و رطوبت : نظریه های متفاوتی درباره ی دما و رطوبت مناسب محفظه ی هزارپای غول آسا ارائه شده است.از آنجا که آنها بومی مناطق مرطوب استوایی هستند، خیلی از صاحبان دمای 24-27 درجه و یا حتی 30 درجه سانتیگراد را پیشنهاد میکنند.یک بخاری زیر تانکی و یا پد گرمایی که کف نیمی از محفظه را بپوشاند به همراه یک دماسنج کفایت خواهد کرد.اگر با قرار دادن این لوازم گرماده محیط را خیلی خشک و یا خیلی گرم کردید، میتوانید آنها را بصورت دیواری در پشت محفظه قرار دهید.از طرفی، خیلی از صاحبان از وسایل گرماده استفاده نمیکنند، در این حالت، مطمئین شوید که دمای اتاقتان در طی روز از 22 درجه کمتر نخواهد شد، هرچند که مقداری کاهش دما در طی شب مسئله ای به دنبال نخواهد داشت.درجه ی رطوبت هم باید نسبتا بالا باشد، و این مقدار میتواند با مرطوب نگه داشتن بستر بوسیله ی آبپاشی مکرر انجام شود. 

نور : نوردهی خاصی نیاز نیست، و باید از استفاده از نور پرهیز شود چون هزار پاها اکثر اوقات سعی در پنهان شدن در زیر خاک و فرار از روشنایی را دارند.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.

آب : مقداری آب در یک ظرف کم عمق قرار داده و در محفظه بگذارید.ظرف را مرتب تمیز کنید.
Resigzed Image Click this bar to view the full image.


تغذیه ی هزارپاهای غول آسا
هزار پاهای غول آسا گیاهخوار هستند، و در طبیعت از مواد گیاهی پوسیده تغذیه میکنند.در اسارت میتوانید آنها را با قطعات ریزشده ی سبزیجات و میوه ها تغذیه کنید.سبزیجات و گیاهان نرم تر بهترین گزینه ها هستند - میتوانید از کاهو،خیار (به عنوان غذای مورد علاقه ی آنها گزارش شده است) ، گوجه، طالبی، هلو، موز و ... استفاده کنید.غذا را میتوانید در یک طرف کم عمق و یا در درب شیشه مربا قرار دهید.آنها غذاهای در حال پوسیدگی را بیشتر ترجیح میدهند پس رها کردن غذا به حال خود تا یک روز یا بیشتر موردی ندارد.از برگ درختان که درحال پوسیده شدن هستند هم میتوانید استفاده کنید. (فریز کردن برای از بین بردن حشرات داخل برگ ها ضروریست).


Resigzed Image Click this bar to view the full image.

Resigzed Image Click this bar to view the full image.
 
کلسیم باید به رژیم غذایی حیوان اضافه شود، غذا را با پودر ها حاوی ویتامین و کلسیم مخلوط کنید تا این نیاز حیوان بر طرف شود.

منبع:exoticpet.blogfa.com