شهردار تهران اعلام كرد: طرح استفاده از دوچرخه از سال آینده در تهران گسترش یافته و به صورت سراسری اجرا می شود.
محمدباقر قالیباف شهردار تهران در این باره به ایسنا گفت: مهم ترین منبع آلودگی هوای تهران، خودروها و موتورسیكلت ها هستند كه باید در مورد آنها تصمیمی همچون الزامی كردن داشتن سند پاركینگ به ازای هر خودرو اتخاذ كرد.

وی همچنین گسترش سیستم حمل ونقل عمومی و عدم اجازه تردد به خودروهای ۳۰ ساله را نیز از دیگر موارد موثر در كاهش آلودگی هوا دانست و اضافه كرد: ما مشكل را به خوبی شناخته ایم و راهكار را هم می دانیم، پس اگر اتفاقی نمی افتد، جز این است كه اراده ای برای حل آن وجود ندارد؟!

وی همچنین از اجرای طرح استفاده از دوچرخه در سراسر شهر از سال آینده خبرداد و اظهار كرد: این طرح به صورت پایلوت در منطقه هشت تهران اجرا شد و سال آینده در مسیرهای شرقی، غربی و جنوبی گسترش می یابد.

وی با اشاره به بحران اخیر آلودگی هوای تهران عنوان كرد: هوای تهران از ابتدای امسال تاكنون حدود ۸۰ روز در شرایط ناسالم قرار داشت كه ۳۴ روز آن، وضعیت هشدار و اضطرار بوده، یعنی سه ماه از ۱۰ ماه سال گذشته سال، هوای تهران در وضعیت عادی نبوده است.

قالیباف مهم ترین آلاینده هوای تهران را خودروها و موتورسیكلت دانست و گفت: حدود ۳ / ۵ میلیون خودرو و ۳ / ۵ میلیون دستگاه موتورسیكلت در تهران وجود دارد، هر موتور سیكلت نیز چندین برابر یك خودرو آلودگی ایجاد می كند.

وی افزود: در مدتی كه از حضور من در شهرداری و پیش از آن در نیروی انتظامی می گذرد، تاكنون با وجود برگزاری جلسات متعدد، هیچ تصمیم مشخصی در این باره گرفته نشده و تدبیری اندیشیده نشده تا این حجم خودرو و موتورسیكلت وارد شهر نشود.

جام جم آنلاین (JameJamOnline.ir)