پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29010    |     صفحه 1 از 1612
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

اختلالات کبد و طحال در سگها

اختلالات کبد و طحال در سگها
کبد بزرگترین غده داخلی می باشد که نقش حیاتی در زندگی حیوان بازی می کند. کبد حیوان چندین نقش حیاتی ایفا می کند که مربوط به ترشح صفرا، تهیه ذخایر انرژی و حذف سموم می باشد. رهایی بدن از مواد سمی آسیب می بیند. طحال در نزدیکی معده قرار دارد و نقش اصلی آن ذخیره و بازیافت گلبول های قرمز می باشد.
متداولترین واژه برای بیماری کبد هپاتیت می باشد. هپاتیت می تواند حاد ( ناگهانی و جدی ) یا مزمن ( طولانی و خفیف ) باشد. بیماری های مختلف از جمله لیپتوسپیروز و هپاتیت ویروسی گوشتخواران می تواند به کبد آسیب برساند. بیماری سایر قسمت های بدن مثل تومورهای موجود در محوطه بطنی، بیماری قلب و مشکلات هورمونی برروی کبد اثر می گذارد.
علائم بیماری کبد اغلب مبهم و متغیر است. این امر بدلیل ظرفیت بالای بازسازی کبد می باشد؛ به این دلیل تا زمانی که 80 درصد کبد از بین نرفته علائم بیماری بروز نمی کند.

بیماری حاد کبد
نشانه های احتمالی بیماری عبارتند از:
درد موجود در محوطه بطنی که اغلب سبب کسالت سگ می گردد _ بی اشتهایی _ استفراغ _ درجه حرارت بالا _ زردی مخاط ها _ خونریزی در لثه ها _ بی رنگی مدفوع _ تیرگی ادرار.
اگر سگ شما ترکیبی از این موارد را نشان می دهد وقت را از دست ندهید، حتی در هنگام شب نیز سریعا با دامپزشک تماس بگیرید.شانس بهبودی بیماری حاد کبد پائین است و تاخیر حتی این شانس اندک را نیز کاهش می دهد. برای تشخیص بیماری لازم است دامپزشک از حیوان نمونه خون گرفته و در صورت امکان عکس برداری از محوطه بطنی به عمل آورد.

درمانهای معمول
استفاده از آنتی بیوتیک جهت از بین بردن عفونت های باکتریایی _ استروئید ها جهت ترمیم بافت ها _ ویتامین ها _ تزریق سرم وریدی _ تعدیل جیرۀ غذایی.

بیماری مزمن کبد
تشخیص این بیماری مشکل است.این عارضه ممکن است متعاقب بیماری حاد کبد روی دهد و می تواند موجب ضایعات مغزی شود.

علائم احتمالی شامل:
کاهش وزن همراه یا بدون کاهش اشتها _ بی حالی _ استفراغ _ اسهال _ تشنگی مفرط _ تورم شکم _ بی رنگی مدفوع _ گیجی مشخص _ غش و تشنج _ فشردن سر به زمین و یا دیوار.
برای درمان بهتر است به توصیه های دامپزشک عمل شود. جیرۀ غذایی سگ باید کاملا تحت کنترل باشد. اگر حیوان دچار ضایعات عصبی نشده باشد باید جیره حاوی کربوهیدرات بالا و چربی پائین و پروتئین با کیفیت و باقابلیت هضم بالا مانند تخم مرغ، پنیر و گوشت استفاده شود. اما اگر مغز آسیب دیده باشد باید جیره ای با درصد پروتئین پائین استفاده شود. سگ همچنین به استروئیدها ( مانند کورتیزون ) و مکمل های ویتامینی B- کمپلکس و ویتامین K نیاز دارد.

هپاتیت عفونی در سگها
بیماری بسیار واگیرداری است که بوسیله عامل ویروسی ایجاد می شود. سگهای جوان زیر یک سالگی قربانیان اصلی این بیماری هستند. اما می تواند سگها را در هر سنی مبتلا نماید. این بیماری قابل سرایت به انسان نیست . هپاتیت را در سگها می توان با برنامه واکسیناسیون سالانه بخوبی کنترل نمود. برای پیشگیری از این بیماری واکسن مخصوص هپاتیت را که توام با واکسن دیستمپر است همزمان در 8_6 هفتگی تزریق و پس از 4_8 هفته مجددا تکرار می شود. برای حفظ ایمنی بدن سگ واکسیناسیون سالانه ضروری می باشد. دورۀ کمون بیماری 7_5 روز می باشد. در آغاز علائم بیماری مبهم و نامعلوم است. سگهایی که موارد خفیف بیماری را نشان می دهند غذایشان را دست نخورده باقی می گذارند و برای چند روز درجه حرارت آنها بالا است. مختصر ترشح از بینی و تورم لوزه ها جزء علائمی است که در حالت آرام بیماری دیده می شود.
در موارد شدید بیماری نیز علائم بی اشتهایی مشاهده می شود اما در برخی موارد سگها بدون هیچ علامتی می میرند.

علائم عبارتند از:
استفراغ که در مراحل انتهایی آن خون نیز دیده می شود _ اسهال که ممکن است حاوی خون باشد _ بی قراری و درد در محوطه بطنی _ تحریک پذیری _ عدم تعادل و هماهنگی در اندام های خلفی _ تشنج _ زردی در برخی موارد _ بی رنگی لثه ها همراه با خونریزی موقتی.
مشکل دیگر شامل ضایعات کلیوی می باشد ( کلیه، آخرین قسمتی از بدن است که از ویروس پاک می شود ).
سگهای بهبود یافته تا ماهها ویروس زنده را از طریق ادرار دفع می کنند که این امر خطر جدی برای سگهای واکسینه نشده می باشد. حدود 20 % از سگها پس از عفونت علامت آبی شدن چشم را نشان می دهند. سگهای مبتلا به هپاتیت باید زیر نظر دامپزشک مورد درمان قرار گیرند.

پیشگیری از هپاتیت عفونی سگ
تنها راه پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون سگها می باشد. دو نوع واکسن زنده و کشته وجود دارد. واکسن زنده از ویروس هایی که توانایی بیماری زایی ندارند ساخته شده و ایمنی آن برای کل دورۀ حیات حیوان کافی است؛ اما واکسن های کشته که ایمنی کمتری می دهند، بدلیل عدم بروز اثرات جانبی ( مانند ضایعات کلیوی و ضایعات چشمی مانند آبی رنگ شدن قرنیه ) بیشتر متداول می باشد.

لپتوسپیروز
این بیماری توسط نوعی باکتری به نام لپتوسپیرا ایجاد می شود که دو سروتیپ آن در سگ بیماریزایی بیشتری دارد و اولین ارگانی که مورد هدف باکتری قرار می گیرد کبد می باشد. همچنین این باکتری عامل بیماری Weils در انسان می باشد ( اگرچه تصور نمی شود سگهای خانگی که در محیط محدود و بسته زندگی می کنند عامل جدی عفونت باشند ) اما عامل بیماری ممکن است از راه دهان و یا از طریق خراش پوست به انسان منتقل گردد. بنابراین توصیه می گردد همیشه بچخ هایی که با سگ در منازل سر و کار دارند، بعد از اینکه از حیوان جدا شدند، دستهای خود را با صابون شستشو نمایند و حتی الامکان از بوسیدن سگ صرف نظر نمایند. دومین ارگانی که هدف باکتری قرار می گیرند کلیه ها می باشند. هر دو نوع لپتوسپیروز می تواند بوسیله ادرار آلوده پخش شود و دورۀ کمون بیماری حدود یک هفته می باشد. به علت اهمیت بیماری از نظر بهداشت عمومی و حفظ سلامتی خود حیوان، تمامی توله ها باید نسبت به این بیماری واکسینه شوند. آسیب حاد کبد اغلب به مرگ منجر می گردد که می تواند سریع یا طی چند روز باشد.

علائم بیماری شامل :
بی حالی ناگهانی _ درجه حرارت بالا _ استفراغ همراه با تشنگی _ اسهال خونی _ زردی مخاط _ خونریزی های منطقه ای.
برای درمان این بیماری سریعا با دامپزشک تماس بگیرید. عامل مولد بیماری به خوبی به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهد لذا اگر درمان به طور کامل انجام شود شانس بهبودی وجود دارد. در صورت تایید بیماری، در هنگام تماس با حیوان مبتلا نکات بهداشتی را رعایت کنید و حتما از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

تومور طحال
اگرچه تومورهای طحال متداول هستند اما اکثر آنها خوش خیم بوده و مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. اگر تومورها بطور خود بخود دچار خونریزی شوند، سگ طی نیم تا یک ساعت از خونریزی داخلی خواهد مرد. اما خونریزی کم، جر ضعف جزئی مشکل خاصی پیش نمی آورد.

علائم تومورهای طحال عبارتند از:
تورم شکم _ ضعف ناگهانی _ بی رنگی لثه ها.
خوشبختانه اگر مشکل زود تشخیص داده شود می توان طحال را خارج کرد و سایر ارگان ها وظیفه آن را انجام خواهند داد.

اختلالات وابسته به نژاد
ژرمن شپهرد= مستعد تومور طحال.
ستر ایرلندی= مستعد هپاتیت.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
◄ حیوانات ساخته روزنامه
◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
◄ حیوانات با طرح جنگل
◄ حیوانات وقتی روی شال گردن میایند
◄ حیوانات ساخته شده با سیم
◄ دوست داری در این ظرف ها غذا بخوری
◄ بادکنک هایی با طرح حیوانات
◄ طرحی جالب برای میز حلوی صندلی
◄ حیوانات شیشه ای
◄ حیوانات مد رو ز
◄ جای کیسه ای با طرح حیوانات
◄ اگر حیوانات یوگار کار میشدند
◄ ترکیب حیوانات و میوه ها
◄ طرح ها کلدان با ایده از حیوانات
◄ حیواناتی با براده های چوب
◄ Animal X-Rays
◄ حیوانات ساخته شده با گل
◄ سلفی حیوانات
◄ ماسک هایی با طرح حیواتات
◄ انگشتر با طرح حیوانات
◄ حیوانات در لباس انسان ها
◄ اگر گربه ها در قالب هنر بودند
◄ حمایت از حیوانات در قالب تبلیغات
◄ ایده های خلاف با موضوعیت حیوانات 2
◄ باغ وحش شب ها باز است
◄ ایده های خلاق برای تبلیغات با موضوع حیوانات
بعدی 1 قبلی