پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

اختلالات کبد و طحال در سگها

اختلالات کبد و طحال در سگها
کبد بزرگترین غده داخلی می باشد که نقش حیاتی در زندگی حیوان بازی می کند. کبد حیوان چندین نقش حیاتی ایفا می کند که مربوط به ترشح صفرا، تهیه ذخایر انرژی و حذف سموم می باشد. رهایی بدن از مواد سمی آسیب می بیند. طحال در نزدیکی معده قرار دارد و نقش اصلی آن ذخیره و بازیافت گلبول های قرمز می باشد.
متداولترین واژه برای بیماری کبد هپاتیت می باشد. هپاتیت می تواند حاد ( ناگهانی و جدی ) یا مزمن ( طولانی و خفیف ) باشد. بیماری های مختلف از جمله لیپتوسپیروز و هپاتیت ویروسی گوشتخواران می تواند به کبد آسیب برساند. بیماری سایر قسمت های بدن مثل تومورهای موجود در محوطه بطنی، بیماری قلب و مشکلات هورمونی برروی کبد اثر می گذارد.
علائم بیماری کبد اغلب مبهم و متغیر است. این امر بدلیل ظرفیت بالای بازسازی کبد می باشد؛ به این دلیل تا زمانی که 80 درصد کبد از بین نرفته علائم بیماری بروز نمی کند.

بیماری حاد کبد
نشانه های احتمالی بیماری عبارتند از:
درد موجود در محوطه بطنی که اغلب سبب کسالت سگ می گردد _ بی اشتهایی _ استفراغ _ درجه حرارت بالا _ زردی مخاط ها _ خونریزی در لثه ها _ بی رنگی مدفوع _ تیرگی ادرار.
اگر سگ شما ترکیبی از این موارد را نشان می دهد وقت را از دست ندهید، حتی در هنگام شب نیز سریعا با دامپزشک تماس بگیرید.شانس بهبودی بیماری حاد کبد پائین است و تاخیر حتی این شانس اندک را نیز کاهش می دهد. برای تشخیص بیماری لازم است دامپزشک از حیوان نمونه خون گرفته و در صورت امکان عکس برداری از محوطه بطنی به عمل آورد.

درمانهای معمول
استفاده از آنتی بیوتیک جهت از بین بردن عفونت های باکتریایی _ استروئید ها جهت ترمیم بافت ها _ ویتامین ها _ تزریق سرم وریدی _ تعدیل جیرۀ غذایی.

بیماری مزمن کبد
تشخیص این بیماری مشکل است.این عارضه ممکن است متعاقب بیماری حاد کبد روی دهد و می تواند موجب ضایعات مغزی شود.

علائم احتمالی شامل:
کاهش وزن همراه یا بدون کاهش اشتها _ بی حالی _ استفراغ _ اسهال _ تشنگی مفرط _ تورم شکم _ بی رنگی مدفوع _ گیجی مشخص _ غش و تشنج _ فشردن سر به زمین و یا دیوار.
برای درمان بهتر است به توصیه های دامپزشک عمل شود. جیرۀ غذایی سگ باید کاملا تحت کنترل باشد. اگر حیوان دچار ضایعات عصبی نشده باشد باید جیره حاوی کربوهیدرات بالا و چربی پائین و پروتئین با کیفیت و باقابلیت هضم بالا مانند تخم مرغ، پنیر و گوشت استفاده شود. اما اگر مغز آسیب دیده باشد باید جیره ای با درصد پروتئین پائین استفاده شود. سگ همچنین به استروئیدها ( مانند کورتیزون ) و مکمل های ویتامینی B- کمپلکس و ویتامین K نیاز دارد.

هپاتیت عفونی در سگها
بیماری بسیار واگیرداری است که بوسیله عامل ویروسی ایجاد می شود. سگهای جوان زیر یک سالگی قربانیان اصلی این بیماری هستند. اما می تواند سگها را در هر سنی مبتلا نماید. این بیماری قابل سرایت به انسان نیست . هپاتیت را در سگها می توان با برنامه واکسیناسیون سالانه بخوبی کنترل نمود. برای پیشگیری از این بیماری واکسن مخصوص هپاتیت را که توام با واکسن دیستمپر است همزمان در 8_6 هفتگی تزریق و پس از 4_8 هفته مجددا تکرار می شود. برای حفظ ایمنی بدن سگ واکسیناسیون سالانه ضروری می باشد. دورۀ کمون بیماری 7_5 روز می باشد. در آغاز علائم بیماری مبهم و نامعلوم است. سگهایی که موارد خفیف بیماری را نشان می دهند غذایشان را دست نخورده باقی می گذارند و برای چند روز درجه حرارت آنها بالا است. مختصر ترشح از بینی و تورم لوزه ها جزء علائمی است که در حالت آرام بیماری دیده می شود.
در موارد شدید بیماری نیز علائم بی اشتهایی مشاهده می شود اما در برخی موارد سگها بدون هیچ علامتی می میرند.

علائم عبارتند از:
استفراغ که در مراحل انتهایی آن خون نیز دیده می شود _ اسهال که ممکن است حاوی خون باشد _ بی قراری و درد در محوطه بطنی _ تحریک پذیری _ عدم تعادل و هماهنگی در اندام های خلفی _ تشنج _ زردی در برخی موارد _ بی رنگی لثه ها همراه با خونریزی موقتی.
مشکل دیگر شامل ضایعات کلیوی می باشد ( کلیه، آخرین قسمتی از بدن است که از ویروس پاک می شود ).
سگهای بهبود یافته تا ماهها ویروس زنده را از طریق ادرار دفع می کنند که این امر خطر جدی برای سگهای واکسینه نشده می باشد. حدود 20 % از سگها پس از عفونت علامت آبی شدن چشم را نشان می دهند. سگهای مبتلا به هپاتیت باید زیر نظر دامپزشک مورد درمان قرار گیرند.

پیشگیری از هپاتیت عفونی سگ
تنها راه پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون سگها می باشد. دو نوع واکسن زنده و کشته وجود دارد. واکسن زنده از ویروس هایی که توانایی بیماری زایی ندارند ساخته شده و ایمنی آن برای کل دورۀ حیات حیوان کافی است؛ اما واکسن های کشته که ایمنی کمتری می دهند، بدلیل عدم بروز اثرات جانبی ( مانند ضایعات کلیوی و ضایعات چشمی مانند آبی رنگ شدن قرنیه ) بیشتر متداول می باشد.

لپتوسپیروز
این بیماری توسط نوعی باکتری به نام لپتوسپیرا ایجاد می شود که دو سروتیپ آن در سگ بیماریزایی بیشتری دارد و اولین ارگانی که مورد هدف باکتری قرار می گیرد کبد می باشد. همچنین این باکتری عامل بیماری Weils در انسان می باشد ( اگرچه تصور نمی شود سگهای خانگی که در محیط محدود و بسته زندگی می کنند عامل جدی عفونت باشند ) اما عامل بیماری ممکن است از راه دهان و یا از طریق خراش پوست به انسان منتقل گردد. بنابراین توصیه می گردد همیشه بچخ هایی که با سگ در منازل سر و کار دارند، بعد از اینکه از حیوان جدا شدند، دستهای خود را با صابون شستشو نمایند و حتی الامکان از بوسیدن سگ صرف نظر نمایند. دومین ارگانی که هدف باکتری قرار می گیرند کلیه ها می باشند. هر دو نوع لپتوسپیروز می تواند بوسیله ادرار آلوده پخش شود و دورۀ کمون بیماری حدود یک هفته می باشد. به علت اهمیت بیماری از نظر بهداشت عمومی و حفظ سلامتی خود حیوان، تمامی توله ها باید نسبت به این بیماری واکسینه شوند. آسیب حاد کبد اغلب به مرگ منجر می گردد که می تواند سریع یا طی چند روز باشد.

علائم بیماری شامل :
بی حالی ناگهانی _ درجه حرارت بالا _ استفراغ همراه با تشنگی _ اسهال خونی _ زردی مخاط _ خونریزی های منطقه ای.
برای درمان این بیماری سریعا با دامپزشک تماس بگیرید. عامل مولد بیماری به خوبی به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهد لذا اگر درمان به طور کامل انجام شود شانس بهبودی وجود دارد. در صورت تایید بیماری، در هنگام تماس با حیوان مبتلا نکات بهداشتی را رعایت کنید و حتما از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

تومور طحال
اگرچه تومورهای طحال متداول هستند اما اکثر آنها خوش خیم بوده و مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. اگر تومورها بطور خود بخود دچار خونریزی شوند، سگ طی نیم تا یک ساعت از خونریزی داخلی خواهد مرد. اما خونریزی کم، جر ضعف جزئی مشکل خاصی پیش نمی آورد.

علائم تومورهای طحال عبارتند از:
تورم شکم _ ضعف ناگهانی _ بی رنگی لثه ها.
خوشبختانه اگر مشکل زود تشخیص داده شود می توان طحال را خارج کرد و سایر ارگان ها وظیفه آن را انجام خواهند داد.

اختلالات وابسته به نژاد
ژرمن شپهرد= مستعد تومور طحال.
ستر ایرلندی= مستعد هپاتیت.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
 • وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها ◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
    اضافه شدن یک دوست جدید پشمالو، یک رویداد هیجان انگیز در زندگیه. ورود حیوان خانگی جدید، با مسئولیتی بزرگ روی دوش شما و مقدار زیادی وسایل همراه می شه. آماده سازی، کلیدی برای موفقیت است – تهیه برخی از وسایل و مواردی که می دانید احتیاج میشه نگهداری از کوچولوتون رو بسیار راحت تر میکنه! نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی نیازمند فراهم آوردن وسایلی است که راحتی را هم برای شما و هم برای این حیوانات آسان تر میکنه در ادامه وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها را به شما همراهان همیشگی معرفی می کنیم.
 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28898    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos