پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

قند خون در سگ ها

میزان گلوکز خون (Blood Glucose) در سگ سالم بین 75 تا 120 میلی‌گرم است. سگی که مقدار گلوکز خونش بیشتر از این مقدار باشد، به قند خون بالا (High blood sugar) یا هایپرگلایسمی(Hyperglycemia) مبتلا است. قند خون بالا در سگ ممکن است موقت باشد و در اثر عاملی مثل استرس ایجاد شده باشد و ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر، مثل دیابت ملیتوس یا پانکراتیت باشد. این بیماری در سگ‌های ماده شایع‌تر است و اغلب در سگ‌های مسن دیده می‌شود.


قند خون بالا، اغلب در اثر عواملی مثل رژیم، استرس، تقلا کردن یا مصرف بعضی داروها، به طور موقت ایجاد می‌شود. بالا بودن متوسط قند ممکن است نشانۀ عفونت در بدن، مثل عفونت دندان، کلیه و مثانه، یا بیماری‌های التهابی، مثل پانکراتیت، یا عدم تعادل هورمون‌ها، مثل هایپرآدرنوکورتیزیسم، باشد.

اگر مقدار گلوکز خون همیشه بالا باشد، ممکن است دامپزشک بیماری دیابت ملیتوس را تشخیص ‌دهد. بالا بودن گلوکز خون سبب بیشتر شدن تشنگی و ادرار در سگ می‌شود .پس اگر این نشانه‌ها را در سگتان دیدید، فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

علائم قند خون بالا در سگ
علائم هشداردهندۀ ابتلا به قند خون بالا در سگ‌ها متعدد است. اگر بالا بودن گلوکز خون سگ شما موقت یا ناشی از استرس و مصرف دارو باشد، شما هیچ نشانه‌ای در سگتان مشاهده نمی‌کند. از طرف دیگر بالا بودن قند خون ممکن است نشانۀ یک بیماری حاد باشد. در این صورت، شما ممکن است بعضی از این نشانه‌ها را در سگتان ببینید:

بهبود نیافتن زخم‌ها و بیشتر شدن عفونت‌ها

افسردگی
بزرگ شدن کبد
عفونت ادراری یا عفونت کلیه
خون افتادگی چشم
آب مروارید
افزایش یا کاهش ناگهانی وزن
بیش‌فعالی
زیاد شدن عطش و اشتها
تکرر ادرار
علل بروز قند خون بالا در سگ
قند خون بالا در سگ‌ها ممکن است ناشی از یکی از این مشکلات باشد:

دیابت ملیتوس (Diabetes mellitus): از بین رفتن سلول‌های بتای پانکراس مسبب این بیماری هستند. در اثر دیابت ملیتوس تولید انسولین کم می‌شود. درنتیجه بدن سگ نمی‌تواند میزان قند خون کافی را اندازه بگیرد.
پانکراتیت (Pancreatitis): یا همان التهاب پانکراس، به سلول‌های تولیدکنندۀ انسولین آسیب می‌زند و بدن سگ نمی‌تواند میزان قند خون کافی را اندازه بگیرد.
هایپرآدرنوکورتیزیسم (Hyperadrenocorticism): بزرگ شدن غدۀ هیپوفیز یا وجود غده در آن است که در نتیجۀ آن میزان کورتیزول خون افزایش می‌یابد و در متابولیسم بدن سگ مختل می‌شود.
عفونت دندان، عفونت کلیه یا عفونت مجاری ادرار
واکنش به مصرف بعضی داروها
خوردن غذاهای انسانی که قند زیادی دارند. اگر میزان قند خون سگ را بالافاصله بعد از اینکه غذای مخصوص خودش را خورده است اندازه بگیرید، بیشتر از حد معمول است.
تقلا کردن، هیجان و استرس.
تشخیص قند خون بالا در سگ
وقتی هر کدام از نشانه‌هایی را که برشمردیم در سگتان دیدید، فورا به دامپزشک مراجعه کنید. چون علل بالا رفتن قند خون در سگ‌ها متعدد است، وقتی به دامپزشک مراجعه می‌کنید همۀ چیزهایی را که راجع به سگتان می‌دانید به او بگویید، از جمله تغییر رژیم غذایی، کم و زیاد شدن میزان فعالیت سگ، بیماری‌ها و عفونت‌هایی که از سر گذرانده است یا هر چیز غیر طبیعی که در بدن یا رفتار او دیده‌اید. این اطلاعات به دامپزشک کمک می‌کند که بیماری را درست‌تر و زودتر تشخیص دهد.

دامپزشک یک دوره آزمایش کامل از سگ شما می‌گیرد تا بداند که آیا سگ مبتلا به قند خون بالا هست یا نه و اگر جواب مثبت باشد، علت آن را دریابد. آزمایش کامل قند خون شامل بررسی تعداد گلبول‌های قرمز و سفید، پلاکت و هموگلوبین خون و همچنین بررسی مشخصات شیمیایی خون، مثل اندازۀ قند، پروتئین و الکترولیت خون است. اگر فقط قند خون سگ بالا باشد و هیچ مورد غیر عادی دیگری دیده نشود، دامپزشک این بالا بودن قند خون را موقتی تشخیص می‌دهد و آن را نشانه‌ای از بیماری دیگری در نظر نمی‌گیرد.

سپس دامپزشک میزان آنزیم‌هایی را بررسی می‌کند که نشان‌دهندۀ پانکراتیت هستند. بر اساس نتیجۀ این آزمایش ممکن است دامپزشک لازم بداند که از سگ به وسیلۀ اشعۀ ایکس (X-rays) یا امواج فراصوت (Ultrasound) عکس گرفته شود تا به بیماری‌ای پی ببرد که موجب بالا رفتن قند خون در سگ شده است.

علاوه بر این‌ها، دامپزشک آزمایش ادرار تجویز می‌کند تا میزان قند خون، چرک، باکتری و اجسام کِتونی (Ketone bodies) را در بدن سگ اندازه بگیرد. این فاکتورها نشان می‌دهند که آیا سگ به دیابت ملیتوس مبتلاست یا نه.

درمان قند خون بالا در سگ
چگونگی درمان قند خون بالا بستگی به این دارد که دامپزشک علت بروز آن را چه تشخیص داده باشد:

اگر سگ مبتلا به دیابت ملیتوس باشد، با تجویز انسولین و رژیم غذایی مخصوص برای کنترل وزن بدنش درمان می‌شود.
برای درمان پانکراتیت سگ باید چند روز در بیمارستان بستری شود تا به او مسکن و داروهای ضد التهاب و سرم تزریق شود. در این دوره خوردن و نوشیدن برای او ممنوع است تا پانکراس عملکرد طبیعی خود را از سر بگیرد. بعد از این دوره هم بهتر است سگ غذاهای کم‌چرب بخورد. پانکراتیت ممکن است جان سگ را به خطر بیاندازد، ولی اگر به موقع تشخیص داده شود، معمولا زود درمان می‌شود.
هایپرآدرنوکورتیزیسم در اثر بزرگ شدن غدۀ هیپوفیز یا به وجود آمدن غده در آن ایجاد می‌شود. برای درمان آن دامپزشک دارو تجویز می‌کند تا تولید کورتیزول را در بدن کم کند. برای درمان این بیماری چند دارو وجود دارد و دامپزشک سعی می‌کند دارویی را انتخاب کند که مناسب شرایط و شدت بیماری سگ شماست. به ندرت دیده می‌شود که هایپرآدرنوکورتیزیسم بر اثر تومور غدد فوق کلیه به وجود آمده است. در این موارد به سگ به پرتودرمانی و عمل جراحی نیاز دارد.
اگر قند خون بالا به سبب وجود عفونت در بدن سگ باشد، دامپزشک عفونت را با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب درمان می‌کند.
در مواردی که قند خون بالا ناشی از واکنش به دارو باشد، مصرف دارو را متوقف می‌کنند و بهترین جایگزین را برایش پیدا می‌کنند.
قند خون بالایی که موقتی است، به درمان نیاز ندارد و خودبه‌خود به حالت عادی برمی‌گردد. چنانچه گفته شد این نوع قند خون به سبب عوامل متعددی مثل خوردن غذای انسانی، استرس، هیجان و تقلا کردن به وجود می‌آید. درست است که به درمان خاصی نیاز ندارد، اما باید مراقب باشید که دوباره تکرار نشود.
دوران نقاهت قند خون بالا در سگ
نکتۀ خیلی مهم در درمان قند خون بالای سگ این است که تمام دستورات دامپزشک را رعایت کنید. اینکه مدت درمان چه قدر طول بکشد کاملا بستگی به عامل ایجادکنندۀ قند خون و تشخیص دامپزشک دارد.

در بیشتر مواقع درمان دیابت ملیتوس شامل تزریق انسولین (دو بار در روز) و رژیم غذایی مخصوص می‌شود. در این رژیم غذایی خوردن خوراکی‌های قندی محدود می‌شود و مصرف غذاهایی بیشتر می‌شود که پروتئین زیاد، فیبر زیاد، چربی کم و کربوهیدرات کم داشته باشند. دامپزشک همیشه میزان گلوکز خون سگ شما را تحت نظر می‌گیرد تا مطمئن باشد که میزان انسولین تجویزی صحیح است. دربارۀ مقداری که سگتان به فعالیت نیاز دارد با دامپزشک مشورت کنید و سعی کنید با غذا و فعالیت مناسب وزن سگتان را متعادل نگه دارید.

علاوه بر دستورات غذایی، بقیۀ توصیه‌ها و دستورالعمل‌های دامپزشک را اجرا کنید. در بیماری‌هایی مثل دیابت، پانکراتیت و هایپرآدرنوکورتیزیسم لازم است که پزشک بارها و بارها سگ را معاینه کند تا روند درمان و بهبودی او را زیر نظر بگیرد و از عوارض جانبی داروها خبر داشته باشد و آن‌ها را کنترل کند.

 

توضیحات :
هیپوگلایسمی :
توجه داشته باشد که این بیماری را با هیپوگلایسمی (Hypoglycemia)، یعنی پایین آمدن قند خون اشتباه نگیرید.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی