پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • 10 علامت خطرناک در سگ ها ◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
    هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید. به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:
 • استرس در سگ ها را کمتر کنید ◄ استرس در سگ ها را کمتر کنید
    درست همانطور که انسان ها از استرس رنج می برند، حیوانات خانگی نیز ممکن است با این عارضه دست به گریبان باشند. سیستم عصبی حیوان خانگی شما مستعد تنزل زیست محیطی و ارتباطی است، درست مثل شما. در واقع، وقوع استرس در سگ شایع تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید. حتی بدتر از آن، استرس می تواند سلامت سگ را به خطر بیاندازد. سگ ها می توانند به دلایلی از جمله موارد زیر احساس استرس داشته باشند:
 • آمبیازیس در سگ ها ◄ آمبیازیس در سگ ها
    آمبیازیس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس عفونت انگلی است که توسط یک ارگانیزم سلولی شناخته شده به نام آمیب ایجاد می شود. این عفونت می تواند بر روی بدن انسان ها، سگ ها و گربه ها تاثیر بگذارد. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری دیده می شود و در آمریکای شمالی بیشتر شیوع دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت بیشتر در مورد نشانه ها، علل، روش های تشخیص و روش های درمان آمبیازیس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • مقابله و درمان خارش پوست سگ ◄ مقابله و درمان خارش پوست سگ
    اگر سگ تان خارش پوستی دارد، این نشانه خوبی نیست. در واقع، خارش پوست، یکی از دلایلی است که موجب می شود صاحبان حیوانات خانگی آن ها را نزد دامپزشک ببرند. به عقیده عموم مردم، خارش دائمی پوست سگ نشانه از وجود کک در بدن حیوان است. اما علل دیگری برای این خارش وجود دارد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد روش های خانگی برای مقابله و درمان خارش پوست سگ صحبت می کنیم.
 • 10 حسی که سگ ها می فهمند ◄ 10 حسی که سگ ها می فهمند
    احساس سگ ها درباره انسان چیست؟ آنها چه چیزهایی را از رفتار شما احساس می کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که سگ ها موارد بسیاری، از احوالات شما را حس می کنند. اگر از دوست داران حیوانات خانگی هستید؛ این مطلب جالب پیام سلامت را از دست ندهید.
 • ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها ◄ ده علامت شایع بیمار شدن سگ ها
    بیمار شدن سگ ها، درست مثل انسان ها، بخشی از واقعیت زندگی است. دیدن یک سگ بیمار برای دوستداران حیوانات و صاحب سگ آزاردهنده و دلخراش است. در این مطلب پیام سلامت به بازگویی ده نشانه بیمار شدن سگ ها اشاره می کنیم.
 • خواص سرکه سیب برای سگ ها ◄ خواص سرکه سیب برای سگ ها
    خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان در طول دهه گذشته، محصولی که توانسته است جایگاه ویژه ای بین اقشار مختلف جامعه پیدا کند سرکه سیب است. این نوع سرکه خواص بیشماری برای بدن دارد. البته خواص سرکه سیب فقط مخصوص انسان نیست. حتی سگ ها نیز می توانند از خواص این ماده شگفت انگیز بهره مند شوند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد خواص سرکه سیب برای سگ ها و حل مشکلات مختلف این حیوان صحبت می کنیم.
 • التهاب چشم در سگ ها ◄ التهاب چشم در سگ ها
    ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان وجود التهاب در چشم حیوانات خانگی مانند سگ ها، باعث قرمزی چشم می شود. این التهاب ممکن است به علل مختلفی، از جمله خونریزی بیش از حد در پلک ها یا پارگی عروق خونی در چشم رخ دهد. این اتفاق زمانی می افتد که عروق در واکنش به عوامل خارجی یا داخلی دچار التهاب یا تجمع خون می شوند. در ادامه این مقاله مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد علل، نشانه ها و روش های درمان التهاب چشم در سگ ها صحبت کنیم. شرایطی که در این مقاله پزشکی توصیف می شود، می تواند هم بر روی سگ ها و هم بر روی گربه ها تاثیر بگذارد.
 • پنوموتوراکس در سگ ها ◄ پنوموتوراکس در سگ ها
    پنوموتوراکس در سگ ها ؛ نشانه ها، علل و روش های درمان پنوموتوراکس واژه پزشکی برای توصیف انباشت هوا در فضایی پلور (ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه) است. این بیماری به ۴ دسته تروماتیک، خود به خودی، بسته و یا باز تقسیم می شود. هم سگ ها و هم گربه ها حساس به پنوموتوراکس هستند. اعتقاد بر این است که سگ های بزرگ و کثیف مانند سگ های هندی، بیشتر به پنوموتوراکس خود به خودی حساس هستند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، علل و روش های درمان پنوموتوراکس در سگ ها صحبت می کنیم.
 • کمپیلوباکتریوز در سگ ها ◄ کمپیلوباکتریوز در سگ ها
    اگر اهل نگهداری از حیوانات خانگی هستید و سگ در خانه نگه می دارید، حتما ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را با موضوع معرفی نشانه ها، علل و درمان عفونت باکتریایی کمپیلوباکتریوز در سگ ها بخوانید. کمپیلوباکتریوز عفونت باکتریایی شایع در توله سگ های جوان تر از شش ماه است. باکتری که باعث بیماری می شود حتی در روده (دستگاه گوارش) سگ های سالم و دیگر پستانداران نیز یافت می شود. حدود ۴۹ درصد از سگ ها، کمپیلوباکتریوز را در بدن دارند و حمل می کنند. این حیوانات قادرند که بیماری را از طریق مدفوع خود، در معرض تماس با دیگر حیوانات قرار داده و آن ها را آلوده کنند.
 • imha در سگ ها ◄ imha در سگ ها
    کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها از علائم تا روش های درمان سیستم ایمنی بدن یک سگ، از مجموعه سلول های اختصاصی، پروتئین، بافت ها و اندام ها تشکیل شده که همه آنها یک سیستم دفاعی جامع علیه انواع عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی هستند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که توسط سلول های خاصی در سیستم ایمنی ترشح می شوند. این مواد به مواد خارجی که به عنوان آنتی ژن شناخته می شوند، متصل شده و آن ها را دفع می کنند. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت می خواهیم در مورد کم خونی مرتبط با سیستم ایمنی بدن در سگ ها صحبت کنیم.
 • مسمومیت در سگ ها ◄ مسمومیت در سگ ها
    مسمومیت با شکلات در سگ ها ؛ علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان سگ ها برای خوردن چیزهایی که برایشان مضر است گاها حریص هستند. این قانون به خصوص در مورد توله سگ ها صادق است. همچنین، سگ ها حس بوی خوبی دارند، و برایشان پیدا کردن چیزهایی که پنهان می کنید مثل شکلات، مانند آب خوردن است. اما شکلات می تواند یک ترکیب خطرناک با قابلیت ایجاد مسمومیت باشد. در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت در مورد علائم، روش ها تشخیص و روش های درمان مسمومیت با شکلات در سگ ها صحبت می کنیم.
 • ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ ◄ ماسک هایی برای سگ ها با طرح تک شاخ
   
 • حیوانات ساخته روزنامه ◄ حیوانات ساخته روزنامه
   
 • هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک ◄ هاپو هایی با طرح بسیار بامزه رباتیک
   
 • ماسک های کله گنده با طرح گربه ◄ ماسک های کله گنده با طرح گربه
   
 • باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ ◄ باورتون میشه این ها نان باشه شبیه پاگ
   
 • حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه ◄ حیوانات با طرحی بعد از مهمانی شبانه
    تهوع صبح حیوانات بعد از شب
12345678910بعدیآخرین
(1 - 18) / 29022    |     صفحه 1 از 1613
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,18

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری

 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
 
 
 اطلاعات بیشتر  
12بعدیآخرین
(1 - 10) / 17    |     صفحه 1 از 2

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

سمندر لرستان

چند‭ ‬سالی‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬نزدیکی‭ ‬عید‭ ‬نوروز‭ ‬و‭ ‬آغاز‭ ‬بهار،‭ ‬در‭ ‬برخی‭ ‬فروشگاه‌های‭ ‬حیوانات‭ ‬یا‭ ‬در‭ ‬بساط‭ ‬دست‭ ‬فروشان‭ ‬و‭ ‬حتی‭ ‬گاهی‭ ‬در‭ ‬گل‭ ‬فروشی‌ها،‭ ‬حیوانات‭ ‬دیگری‭ ‬در‭ ‬کنار‭ ‬ماهی‭ ‬قرمز‭ ‬به‭ ‬چشم‭ ‬می‌خورند‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬فروش‭ ‬می‌رسند‭. ‬حیواناتی‭ ‬که‭ ‬متاسفانه‭ ‬اغلب‭ ‬بومی‭ ‬کشور‭ ‬خودمان‭ ‬و‭ ‬وحشی‭ ‬هستند‭.‬ از‭ ‬جمله‭ ‬این‭ ‬حیوانات‭ ‬که‭ ‬هیچ‭ ‬کدام‭ ‬حیوان‭ ‬خانگی‭ ‬نیستند،‭ ‬می‌توان‭ ‬به‭ ‬سمندر‭ ‬لرستان،‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬خزری،‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬برکه‌ای‭ ‬اروپایی‭ ‬اشاره‭ ‬کرد‭.‬ البته‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬گوش‭ ‬قرمز‭ ‬نیز‭ ‬گونه‭ ‬دیگری‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬همانند‭ ‬ماهی‭ ‬قرمز‭ ‬به‭ ‬فروش‭ ‬می‌رسد‭ ‬اما‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬گوش‭ ‬قرمز‭ ‬و‭ ‬ماهی‭ ‬قرمز،‭ ‬بومی‭ ‬ایران‭ ‬نیستند‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬همین‭ ‬خاطر‭ ‬باید‭ ‬مراقب‭ ‬باشیم‭ ‬تا‭ ‬هرگز‭ ‬در‭ ‬طبیعت‭ ‬ایران‭ ‬رهاسازی‭ ‬نشوند‭. ‬در‭ ‬ادامه‭ ‬به‭ ‬شکل‭ ‬مفصل‭ ‬با‭ ‬سمندر‭ ‬لرستان (Kaiser’s spotted newt) آشنا‭ ‬می‌شویم‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬انتها‭ ‬به‭ ‬لاک‌پشت‌ها‭ ‬نیز‭ ‬اشاره‭ ‬می‌نماییم‭.‬

 

سمندر لرستان را بشناسیم
 ‬

فرمانرو

Animalia‭ ‬ جانوران

رده

‭ ‬Amphibia‭ ‬دوزیستان

راسته

Caudata‭ ‬ دوزیستان‭ ‬دم‭ ‬دار

خانواده

Salamandridae‭ ‬ سمندر‭ ‬ها

وضعیت حفاظتی

IUCN‭ ‬Redlist‭: ‬CR‭ ‬ در‭ ‬آستانه‭ ‬انقراض

CITES‭ ‬ ضمیمه‭ ‬یک

نام علمی

Neurergus‭ ‬kaiseri

سمندر‭ ‬کوهستانی‭ ‬لرستان‭ ‬یک‭ ‬گونه‭ ‬دوزیست‭ ‬است‭. ‬دوزیستان‭ ‬حیوانات‭ ‬خونسرد‭ ‬با‭ ‬زندگی‭ ‬دوفازی‭ ‬هستند‭. ‬آنها‭ ‬زندگی‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬آب‭ ‬با‭ ‬داشتن‭ ‬آبشش‭ ‬آغاز‭ ‬می‌کنند‭ ‬و‭ ‬سپس‭ ‬وقتی‭ ‬رشد‭ ‬می‌کنند‭ ‬آبشش‭ ‬جای‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬ریه‌ها‭ ‬می‌دهد‭. ‬

در‭ ‬واقع‭ ‬فاز‭ ‬اول‭ ‬زندگی‭ ‬درون‭ ‬آب‭ ‬و‭ ‬فاز‭ ‬دوم‭ ‬آن‭ ‬درون‭ ‬خشکی‭ ‬و‭ ‬نزدیک‭ ‬آب‭. ‬گروهی‭ ‬از‭ ‬دوزیستان‭ ‬مثل‭ ‬قورباغه‌های‭ ‬بالغ،‭ ‬فاقد‭ ‬دم‭ ‬و‭ ‬دارای‭ ‬دست‭ ‬و‭ ‬پا‭ ‬هستند،‭ ‬گروه‭ ‬دیگری‭ ‬از‭ ‬آنها‭ ‬فاقد‭ ‬دست‭ ‬و‭ ‬پا‭ ‬هستند‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬سیسیلین‌ها‭ ‬معروفند‭ ‬و‭ ‬گروهی‭ ‬هم‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬سمندرها‭ ‬دارای‭ ‬دست‭ ‬و‭ ‬پا‭ ‬و‭ ‬دم‭ ‬هستند‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬آن‭ ‬ها‭ ‬دوزیستان‭ ‬دم‭ ‬دار‭ ‬می‭ ‬گویند‭. ‬پوست‭ ‬سمندر‌ها‭ ‬و‭ ‬سایر‭ ‬دوزیستان‭ ‬فلس‭ ‬ندارد‭ ‬و‭ ‬برخلاف‭ ‬مارمولک‭ ‬ها‭ (‬خزندگان‭) ‬دارای‭ ‬پوست‭ ‬نرم‭ ‬و‭ ‬مرطوب‭ ‬هستند‭ ‬و‭ ‬البته‭ ‬خزندگان‭ ‬برخلاف‭ ‬دوزیستان،‭ ‬زندگی‭ ‬دو‭ ‬فازی‭ ‬ندارند‭ ‬و‭ ‬برای‭ ‬تخم‌گذاری‭ ‬به‭ ‬آب‭ ‬وابسته‭ ‬نیستند‭.‬

سمندر لرستان

‭ ‬مردم‭ ‬بومی‭ ‬به‭ ‬آنها‭ ‬‮«‬حاجی‭ ‬باریک‭ ‬آب‮»‬‭ ‬نیز‭ ‬می‌گویند‭. ‬سمندر‭ ‬کوهستانی‭ ‬لرستان‭ ‬یک‭ ‬شاخص‭ ‬زیستی‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬نشانگر‭ ‬سلامت‭ ‬آب‭ ‬و‭ ‬محیط‭ ‬زندگی‭ ‬خود‭ ‬است‭. ‬سمندر‭ ‬واژه‌ای‭ ‬فارسی‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬دو‭ ‬بخش‭ ‬‮«‬سام‮»‬‭ ‬و‭ ‬‮«‬اندر‮»‬‭ ‬تشکیل‭ ‬شده‭ ‬است‭. ‬در‭ ‬افسانه‌های‭ ‬کهن‭ ‬ایرانی،‭ ‬سمندر‭ ‬حیوانی‭ ‬زاده‭ ‬شده‭ ‬از‭ ‬آتش‭ ‬معرفی‭ ‬شده‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬همین‭ ‬خاطر‭ ‬اینگونه‭ ‬نام‭ ‬گذاری‭ ‬شده‭ ‬است‭. ‬در‭ ‬ادبیات‭ ‬پارسی‭ ‬نیز‭ ‬در‭ ‬برخی‭ ‬اشعار‭ ‬به‭ ‬سمندر‭ ‬اشاره‭ ‬شده‭ ‬است‭. ‬

این‭ ‬حیوان‭ ‬می‭ ‬تواند‭ ‬سالانه‭ ‬هزاران‭ ‬نفر‭ ‬توریست‭ ‬و‭ ‬طبیعت‭ ‬گرد‭ ‬را‭ ‬از‭ ‬سراسر‭ ‬دنیا‭ ‬برای‭ ‬مشاهده‭ ‬جذب‭ ‬نماید‭. ‬

سمندر لرستان‭ ‬کجا‭ ‬زندگی‭ ‬می‌کند؟
‭ ‬

سمندر‭ ‬کوهستانی‭ ‬لرستان،‭ ‬یک‭ ‬حیوان‭ ‬اندمیک‭ ‬ایران‭ ‬و‭ ‬کاملا‭ ‬ایرانی‭ ‬است‭. ‬یعنی‭ ‬اینکه‭ ‬این‭ ‬گونه،‭ ‬در‭ ‬هیچ‭ ‬کجای‭ ‬دنیا‭ ‬به‭ ‬جز‭ ‬در‭ ‬بخش‭ ‬کوچکی‭ ‬از‭ ‬ایران‭ ‬در‭ ‬خوزستان‭ ‬و‭ ‬لرستان،‭ ‬در‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬زندگی‭ ‬نمی‌کند‭. ‬این‭ ‬گونه،‭ ‬در‭ ‬جنگل‌های‭ ‬بلوط‭ ‬زاگرس،‭ ‬در‭ ‬جویبار‌ها‭ ‬و‭ ‬چشمه‌های‭ ‬کوچک‭ ‬و‭ ‬دره‌های‭ ‬جنگلی‭ ‬باز‭ ‬دارای‭ ‬پوشش‭ ‬گیاهی‭ ‬بلوط‭ ‬و‭ ‬پسته‭ ‬وحشی‭ ‬زندگی‭ ‬می‌کند‭. ‬در‭ ‬نهر‌هایی‭ ‬با‭ ‬پوشش‭ ‬گیاهی‭ ‬نسبتا‭ ‬کم‭ ‬دارای‭ ‬برگ‭ ‬های‭ ‬بلوط‭ ‬در‭ ‬کف‭ ‬آن‭ ‬ها‭ ‬ریخته‭ ‬است،‭ ‬تولیدمثل‭ ‬می‌کند‭ ‬و‭ ‬اطراف‭ ‬این‭ ‬نهر‌ها‭ ‬را‭ ‬لکه‌های‭ ‬جنگلی‭ ‬دارای‭ ‬بیرون‭ ‬زدگی‌های‭ ‬صخره‌ای‭ ‬احاطه‭ ‬کرده‭ ‬است‭. ‬

سمندر لرستان

ویژگی‌های‭ ‬ظاهری‭ ‬و‭ ‬زیستی‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬چگونه‭ ‬است؟
‭ ‬

اندازه‭ ‬آنها‭ ‬۱۱‭ ‬تا‭ ‬۱۴‭ ‬سانتی‌متر‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬دارای‭ ‬رنگ‭ ‬زرد‭-‬نارنجی‭ ‬و‭ ‬سیاه‭ ‬مشخص‭ ‬هستند‭ ‬و‭ ‬روی‭ ‬ناحیه‭ ‬ستون‭ ‬مهره‭ ‬یک‭ ‬نوار‭ ‬زرد‭-‬نارنجی‭ ‬دیده‭ ‬می‌شود‭. ‬بر‭ ‬روی‭ ‬بدن،‭ ‬لکه‌های‭ ‬منحنی‭ ‬و‭ ‬مدور‭ ‬زرد‭-‬نارنجی‭ ‬دارد‭. ‬تخم‌گذار‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬تخم‌ها‭ ‬به‭ ‬برگ‌های‭ ‬بلوط‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬کف‭ ‬آب‭ ‬جمع‭ ‬می‌شوند‭ ‬می‌چسبد‭. ‬از‭ ‬نظر‭ ‬زمان‭ ‬فعالیت‭ ‬در‭ ‬طول‭ ‬شبانه‭ ‬روز،‭ ‬یک‭ ‬حیوان‭ ‬شب‭ ‬گرد‭ ‬به‭ ‬حساب‭ ‬می‌آید‭. ‬

چرا‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬در‭ ‬آستانه‭ ‬انقراض‭ ‬است؟

دلایل‭ ‬این‭ ‬موضوع‭ ‬متنوع‭ ‬است‭..‬خرید‭ ‬و‭ ‬فروش‭ ‬و‭ ‬تخریب‭ ‬زیستگاه‭ ‬آنها‭ ‬دو‭ ‬دلیل‭ ‬مهم‭ ‬کاهش‭ ‬این‭ ‬جمعیت‭ ‬است‭. ‬اما‭ ‬شاید‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬مهمترین‭ ‬دلایل‭ ‬آن‭ ‬کم‭ ‬توجهی‭ ‬خود‭ ‬ما‭ ‬به‭ ‬گنجینه‌های‭ ‬طبیعی‭ ‬ایران‭ ‬و‭ ‬محیط‭ ‬زیستمان‭ ‬است؛‭ ‬به‭ ‬طوری‭ ‬که‭ ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬مسائل‭ ‬مربوط‭ ‬به‭ ‬تخریب‭ ‬زیستگاه‭ ‬و‭ ‬مشکلات‭ ‬دیگر،‭ ‬تقریبا‭ ‬خطر‭ ‬بزرگ‭ ‬برای‭ ‬جمعیت‭ ‬این‭ ‬گونه،‭ ‬صید‭ ‬و‭ ‬فروخته‭ ‬شدن‭ ‬آنها‭ ‬در‭ ‬کنار‭ ‬ماهی‭ ‬قرمز‭ ‬برای‭ ‬گذاشتن‭ ‬بر‭ ‬سر‭ ‬سفره‭ ‬هفت‭ ‬سین‭ ‬عیذ‭ ‬نوروز‭ ‬بوده‭ ‬است (‬سین‭ ‬هشتم)‭!‬

برخی‭ ‬فروشندگان‭ ‬متخلف،‭ ‬این‭ ‬سمندر‌ها‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬نام‭ ‬سمندر‭ ‬چینی‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬با‭ ‬ترفند‌های‭ ‬دیگر،‭ ‬به‭ ‬خریداران‭ ‬کم‭ ‬اطلاع‭ ‬می‌فروشند‭ ‬و‭ ‬تقریبا‭ ‬همه‭ ‬آنها‭ ‬به‭ ‬سرنوشت‭ ‬تلخ‭ ‬مشابهی‭ ‬دچار‭ ‬می‌شوند‭ ‬و‭ ‬می‌میرند‭. ‬البته‭ ‬عده‌ای‭ ‬نیز‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬قبال‭ ‬پول‭ ‬به‭ ‬دست‭ ‬کلکسیونر‌هایی‭ ‬در‭ ‬خارج‭ ‬از‭ ‬ایران‭ ‬می‌رسانند‭ ‬و‭ ‬افرادی‭ ‬هم‭ ‬ممکن‭ ‬است‭ ‬به‭ ‬دلیل‭ ‬کنجکاوی‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬از‭ ‬طبیعت‭ ‬برداشت‭ ‬کنند‭ ‬که‭ ‬همه‭ ‬اینها‭ ‬آسیب‭ ‬جبران‭ ‬ناپذیری‭ ‬به‭ ‬جمعیت‭ ‬این‭ ‬گونه‭ ‬جانوری‭ ‬ارزشمند‭ ‬وارد‭ ‬می‌آورد‭ ‬چراکه‭ ‬با‭ ‬خروج‭ ‬هر‭ ‬حیوان‭ ‬از‭ ‬طبیعت‭ ‬تنها‭ ‬آن‭ ‬یک‭ ‬حیوان‭ ‬نیست‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬چرخه‭ ‬طبیعی‭ ‬خارج‭ ‬شده‭ ‬است؛‭ ‬بلکه‭ ‬شانس‭ ‬زادآوری‭ ‬نیز‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬آن‭ ‬گونه‭ ‬جانوری‭ ‬کاهش‭ ‬می‌یابد‭. ‬البته‭ ‬همانطور‭ ‬که‭ ‬اشاره‭ ‬شد،‭ ‬تخریب‭ ‬و‭ ‬افت‭ ‬کیفیت‭ ‬زیستگاه‌های‭ ‬طبیعی‭ ‬و‭ ‬برخی‭ ‬مسائل‭ ‬دیگر،‭ ‬بخش‭ ‬بسیار‭ ‬مهم‭ ‬دیگری‭ ‬از‭ ‬دلایل‭ ‬کاهش‭ ‬جمعیت‭ ‬این‭ ‬حیوان‭ ‬را‭ ‬تشکیل‭ ‬می‌دهد‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬خودی‭ ‬خود‭ ‬نیازمند‭ ‬رسیدگی‌های‭ ‬جدی‭ ‬است‭.  ‬

متخصصین‭ ‬و‭ ‬علاقمندان‭ ‬چه‭ ‬اقدامات‭ ‬علمی‭ ‬و‭ ‬فرهنگی‭ ‬را‭ ‬برای‭ ‬حفاظت‭ ‬از‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬به‭ ‬انجام‭ ‬رسانده‭ ‬اند؟
‭ ‬

‭ ‬موسسه‭ ‬خزنده‭ ‬شناسان‭ ‬پارس‭ ‬به‭ ‬واسطه‭ ‬فرهنگ‭ ‬سازی‭ ‬و‭ ‬فعالیت‭ ‬های‭ ‬علمی‭ ‬و‭ ‬تخصصی‭ ‬مستمر‭ ‬و‭ ‬موثر،‭ ‬طی‭ ‬سال‭ ‬های‭ ‬اخیر‭ ‬در‭ ‬این‭ ‬راه‭ ‬گام‌های‭ ‬قابل‭ ‬تقدیر‭ ‬بزرگی‭ ‬برداشته‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬برخی‭ ‬از‭ ‬آنها‭ ‬اشاره‭ ‬می‭ ‬شود‭:‬

مطالعه‭ ‬و‭ ‬شناخت‭ ‬دقیق‌تر‭ ‬ویژگی‭ ‬این‭ ‬گونه‭ ‬و‭ ‬زیستگاه‌هایش‭ ‬و‭ ‬عوامل‭ ‬موثر‭ ‬بر‭ ‬حفاطت‭ ‬از‭ ‬این‭ ‬گونه،‭ ‬گام‭ ‬بسیار‭ ‬مهمی‭ ‬در‭ ‬پیشگیری‭ ‬از‭ ‬انقراض‭ ‬این‭ ‬گونه‭ ‬بوده‭ ‬است‭. ‬زیرا‭ ‬با‭ ‬داشتن‭ ‬اطلاعات‭ ‬دقیق‭ ‬و‭ ‬کافی‭ ‬می‌توان‭ ‬برنامه‭ ‬ریزی‭ ‬درستی‭ ‬برای‭ ‬حفاظت‭ ‬از‭ ‬یک‭ ‬گونه‭ ‬انجام‭ ‬داد‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬مسیر‭ ‬روشن‌تری‭ ‬گام‭ ‬برداشت‭. ‬آگاه‭ ‬سازی‭ ‬و‭ ‬آموزش‭ ‬مردم‭ ‬ساکن‭ ‬در‭ ‬نزدیکی‭ ‬زیستگاه‌های‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬یه‭ ‬منظور‭ ‬حفظ‭ ‬این‭ ‬گونه‭ ‬و‭ ‬جلوگیری‭ ‬از‭ ‬به‭ ‬تاراج‭ ‬رفتن‭ ‬و‭ ‬خروج‭ ‬آن‭ ‬از‭ ‬استان‭ ‬به‭ ‬کمک‭ ‬آگاه‭ ‬شدن‭ ‬مردم‭ ‬آن‭ ‬مناطق‭. ‬نصب‭ ‬پوستر‭ ‬در‭ ‬مراکز‭ ‬فروش‭ ‬ماهیان‭ ‬زینتی‭ ‬و‭ ‬اطلاع‭ ‬رسانی‭ ‬و‭ ‬آگاه‭ ‬سازی‭ ‬رو‭ ‬در‭ ‬رو‭ ‬فروشندگان‭ ‬و‭ ‬خریداران‭ ‬حیوانات‭.

سمندر لرستان

‬آگاه‭ ‬سازی‭ ‬و‭ ‬اطلاع‭ ‬رسانی‭ ‬در‭ ‬زمینه‭ ‬ممنوعیت‭ ‬خرید‭ ‬و‭ ‬فروش‭ ‬این‭ ‬گونه‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬با‭ ‬همکاری‭ ‬گارد‭ ‬محیط‭ ‬زیست‭ ‬استان‭ ‬تهران‭. ‬برگزاری‭ ‬کارگاه‌های‭ ‬آموزشی‭ ‬و‭ ‬پذیرش‭ ‬داوطلبان‭ ‬به‭ ‬منظور‭ ‬همکاری‭ ‬در‭ ‬این‭ ‬راستا‭. ‬طراحی‭ ‬و‭ ‬چاپ‭ ‬بروشور‭ ‬با‭ ‬همکاری‭ ‬موزه‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬دارآباد‭. ‬تدریس‭ ‬کارگاه‭ ‬آموزشی‭ ‬دو‭ ‬روزه‭ ‬‮«‬رده‭ ‬بندی،‭ ‬آناتومی‭ ‬و‭ ‬فیزیولوژی‭ ‬خزندگان‭ ‬و‭ ‬دوزیستان‮»‬‭ ‬برگزار‭ ‬شده‭ ‬توسط‭ ‬انجمن‭ ‬های‭ ‬علمی‌دانشجویی‭ ‬‮«‬بیماری‌های‭ ‬حیوانات‭ ‬خانگی‭ ‬غیرمعمول‭ ‬و‭ ‬حیات‭ ‬وحش‮»‬‭ ‬و‭ ‬‮«‬آناتومی،‭ ‬جنین‭ ‬شناسی‭ ‬و‭ ‬تکنولوژی‭ ‬تولید‭ ‬مثل‭ ‬دامپزشکی‮»‬‭ ‬در‭ ‬دانشکده‭ ‬دامپزشکی‭ ‬دانشگاه‭ ‬تهران،‭ ‬به‭ ‬منظور‭ ‬آشنا‭ ‬ساختن‭ ‬دقیق‭ ‬دامپزشکان‭ ‬و‭ ‬دانشجویان‭ ‬دامپزشکی‭ ‬با‭ ‬ویژگی‌ها‭ ‬و‭ ‬وضعیت‭ ‬خزندگان‭ ‬و‭ ‬دوزیستان‭ ‬ایران‭. ‬

اطلاع‭ ‬رسانی‭ ‬و‭ ‬فرهنگ‭ ‬سازی‭ ‬در‭ ‬میان‭ ‬اقشار‭ ‬مردم‭ ‬از‭ ‬طریق‭ ‬روزنامه‌ها‭ ‬و‭ ‬مجلات،‭ ‬صدا‭ ‬و‭ ‬سیما،‭ ‬پخش‭ ‬مستند‭ ‬و‭ ‬حتی‭ ‬شبکه‌های‭ ‬مجازی‭. ‬آموزش‭ ‬مستمر‭ ‬کودکان‭ ‬در‭ ‬مدارس‭ ‬تهران‭ ‬و‭ ‬دزفول‭ ‬و‭ ‬نیز‭ ‬اطلاع‭ ‬رسانی‭ ‬و‭ ‬آموزش‭ ‬مربیان‭ ‬گردشگری‭ ‬به‭ ‬منظور‭ ‬توزیع‭ ‬بروشور‭ ‬در‭ ‬میان‭ ‬اکوتوریست‌ها‭ ‬و‭ ‬آگاه‭ ‬سازی‭ ‬آنان‭.‬

من‭ ‬چگونه‭ ‬می‌توانم‭ ‬از‭ ‬انقراض‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬جلوگیری‭ ‬کنم؟
‭ ‬

بر‭ ‬اساس‭ ‬قوانین،‭ ‬خرید‭ ‬و‭ ‬فروش‭ ‬گونه‌های‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬انقراض‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬منع‭ ‬قانونی‭ ‬دارد‭. ‬سمندر لرستان‭ ‬و‭ ‬سایر‭ ‬حیوانات‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬هرگز‭ ‬پت‭ ‬یا‭ ‬حیوان‭ ‬خانگی‭ ‬نیستند‭. ‬این‭ ‬حیوانات‭ ‬مستقیما‭ ‬از‭ ‬طبیعت‭ ‬و‭ ‬مناطق‭ ‬حفاظت‭ ‬شده‭ ‬حیات‭ ‬وحش،‭ ‬صید‭ ‬و‭ ‬فروخته‭ ‬می‌شوند‭ ‬و‭ ‬خرید‭ ‬و‭ ‬فروش‭ ‬آنها‭ ‬عامل‭ ‬مهم‭ ‬تهدید‭ ‬کننده‭ ‬جمعیت‭ ‬آنها‭ ‬و‭ ‬پیش‭ ‬رفتنشان‭ ‬به‭ ‬سوی‭ ‬انقراض‭ ‬است‭. ‬از‭ ‬طرف‭ ‬دیگر‭ ‬خرید‭ ‬و‭ ‬فروش‭ ‬حیوانات‭ ‬وحشی‭ ‬کاملا‭ ‬غیر‭ ‬قانونی‭ ‬و‭ ‬غیر‭ ‬اخلاقی‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬حتی‭ ‬تجارت‭ ‬حیوانات‭ ‬در‭ ‬معرض‭ ‬تهدید‭ ‬انقراض،‭ ‬در‭ ‬سطح‭ ‬ملی‭ ‬و‭ ‬بین‭ ‬المللی‭ ‬پیگرد‭ ‬قانونی‭ ‬و‭ ‬جریمه‌های‭ ‬سنگین‭ ‬در‭ ‬بر‭ ‬دارد‭. ‬بنابراین‭ ‬شما‭ ‬می‌توانید‭:‬

سمندر لرستان

۱- ‬دوستان‭ ‬و‭ ‬آشنایان‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬آگاه‌تر‭ ‬کنید‭. ‬

۲- ‬کودکان‭ ‬را‭ ‬با‭ ‬طبیعت‭ ‬و‭ ‬حیوانات‭ ‬و‭ ‬ارزش‌های‭ ‬آنها‭ ‬آشنا‭ ‬سازید‭ ‬و‭ ‬برای‭ ‬آنها‭ ‬توضیح‭ ‬دهید‭ ‬که‭ ‬چرا‭ ‬باید‭ ‬محیط‭ ‬زیست‭ ‬و‭ ‬حیوانات‭ ‬وحشی‭ ‬را‭ ‬حفظ‭ ‬کنیم‭. ‬

۳- ‭‬از‭ ‬خریدن‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬جدا‭ ‬خودداری‭ ‬کنید‭ ‬حتی‭ ‬اگر‭ ‬با‭ ‬هدف‭ ‬کمک‭ ‬کردن‭ ‬و‭ ‬رها‭ ‬سازی‭ ‬باشد‭! ‬خریدن‭ ‬این‭ ‬حیوانات‭ ‬حتی‭ ‬اگر‭ ‬با‭ ‬نیت‭ ‬خیر‭ ‬باشد،‭ ‬بازار‭ ‬متخلفان‭ ‬و‭ ‬قاچاق‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬را‭ ‬رونق‭ ‬می‌بخشد‭ ‬و‭ ‬سود‭ ‬حاصل‭ ‬از‭ ‬فروش‭ ‬آن،‭ ‬باعث‭ ‬می‌شود‭ ‬فرد‭ ‬متخلف‭ ‬مجددا‭ ‬اقدام‭ ‬به‭ ‬صید‭ ‬یک‭ ‬سمندر‭ ‬دیگر‭ ‬نمایند‭ ‬و‭ ‬علاوه‭ ‬بر‭ ‬این،‭ ‬توانبخشی‭ ‬و‭ ‬رها‭ ‬سازی‭ ‬این‭ ‬گونه‌ها‭ ‬نیازمند‭ ‬دانش‭ ‬و‭ ‬تجربه‭ ‬متخصصین‭ ‬و‭ ‬دامپزشکان‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬در‭ ‬مراکز‭ ‬تخصصی‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬صورت‭ ‬شخصی،‭ ‬علمی‭ ‬و‭ ‬امکان‭ ‬پذیر‭ ‬نیست‭. ‬

۴- ‭‬در‭ ‬صورت‭ ‬مواجهه‭ ‬با‭ ‬فروش‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬ویژه‭ ‬در‭ ‬نزدیکی‭ ‬عید‭ ‬نوروز‭ ‬رواج‭ ‬می‌یابد،‭ ‬اطلاعات‭ ‬و‭ ‬آدرس‭ ‬فروشگاه‭ ‬یا‭ ‬فروشنده‭ ‬را‭ ‬بدون‭ ‬آنکه‭ ‬با‭ ‬فروشنده‭ ‬مستقیما‭ ‬وارد‭ ‬بحث‭ ‬شوید،‭ ‬به‭ ‬گارد‭ ‬محیط‭ ‬زیست‭ ‬استان‭ ‬خود‭ ‬گزارش‭ ‬فرمایید‭ ‬(مثلا‭ ‬از‭ ‬طریق‭ ‬تلفن‭ ‬۱۵۴۰‭ ‬ و‭ ‬یا‭ ‬به‭ ‬سازمان‌های‭ ‬مردم‭ ‬نهاد‭ ‬و‭ ‬موسسه‌های‭ ‬مرتبط‭ ‬اطلاع‭ ‬دهید و یا‭ ‬از‭ ‬طریق‭ ‬رایانامه ‭( ‬iranianawvr@gmail‭.‬com ‬همچنین‭ ‬در‭ ‬صورتی‭ ‬که‭ ‬حیوانی‭ ‬به‭ ‬اشتباه‭ ‬خریداری‭ ‬شده‭ ‬بود،‭ ‬می‌توانید‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬کلینیک‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬مرکز‭ ‬بازپروری‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬پارک‭ ‬پردیسان‭ ‬تهران‭ ‬تحویل‭ ‬فرمایید‭. ‬

۵- ‭‬به‭ ‬موسسات‭ ‬و‭ ‬سمن‌ها‭ ‬و‭ ‬انجمن‌های‭ ‬مرتبط‭ ‬با‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬و‭ ‬محیط‭ ‬زیست‭ ‬بپیوندید‭ ‬و‭ ‬داوطلبانه‭ ‬در‭ ‬راستای‭ ‬حفاظت‭ ‬از‭ ‬گونه‌ها‭ ‬کسب‭ ‬دانش‭ ‬و‭ ‬سپس‭ ‬فعالیت‭ ‬و‭ ‬فرهنگ‭ ‬سازی‭ ‬نمایید‭ ‬و‭ ‬سایرین‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬مسیر‭ ‬حفاظت‭ ‬از‭ ‬محیط‭ ‬زیست‭ ‬و‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬با‭ ‬خود‭ ‬همراه‭ ‬سازید‭. ‬

لاک‌پشت‌ها‭ ‬و‭ ‬ماهی‭ ‬قرمز‭ ‬و‭ ‬سخن‭ ‬پایانی

درباره‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬خزری‭ ‬و‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬برکه‌ای‭ ‬اروپایی‭ ‬که‭ ‬بومی‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬ایران‭ ‬هستند،‭ ‬این‭ ‬نکته‭ ‬حائز‭ ‬اهمیت‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬صورت‭ ‬مشاهده‭ ‬آنها،‭ ‬درست‭ ‬مثل‭ ‬سمندر لرستان‭ ‬باید‭ ‬مراتب‭ ‬را‭ ‬گزارش‭ ‬دهیم‭ ‬و‭ ‬نیز‭ ‬از‭ ‬خریداری‭ ‬نمودن‭ ‬آنها‭ ‬خودداری‭ ‬کنیم‭. ‬اما‭ ‬در‭ ‬مورد‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬گوش‭ ‬قرمز‭ ‬که‭ ‬بومی‭ ‬ایران‭ ‬نیست،‭ ‬این‭ ‬مطلب‭ ‬لازم‭ ‬به‭ ‬ذکر‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬این‭ ‬گونه،‭ ‬از‭ ‬جمله‭ ‬گونه‌های‭ ‬مهاجم‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬هرگز‭ ‬نباید‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬گوش‭ ‬قرمز‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬طبیعت‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬رودخانه‌ها‭ ‬یا‭ ‬برکه‌های‭ ‬ایران‭ ‬رهاسازی‭ ‬نمایید‭. ‬در‭ ‬واقع‭ ‬این‭ ‬گونه،‭ ‬برخلاف‭ ‬دو‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬قبل،‭ ‬حیوانی‭ ‬تکثیر‭ ‬یافته‭ ‬در‭ ‬اسارت‭ ‬و‭ ‬غیر‭ ‬بومی‭ ‬است‭ (‬متعلق‭ ‬به‭ ‬ایران‭ ‬نیست‭) ‬و‭ ‬در‭ ‬صورتی‭ ‬که‭ ‬آنها‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬طبیعت‭ ‬آزاد‭ ‬کنید،‭ ‬حیات‭ ‬سایر‭ ‬گونه‌ها‭ ‬و‭ ‬نظم‭ ‬اکوسیستم‭ ‬را‭ ‬مورد‭ ‬تهدید‭ ‬جدی‭ ‬قرار‭ ‬می‌دهد؛‭ ‬چراکه‭ ‬به‭ ‬حیات‭ ‬وحش‭ ‬ایران‭ ‬تعلق‭ ‬ندارد‭ ‬و‭ ‬به‭ ‬رقابت‭ ‬با‭ ‬گونه‌های‭ ‬وحشی‭ ‬ایران‭ ‬و‭ ‬آسیب‭ ‬زدن‭ ‬به‭ ‬آنها‭ ‬می‌پردازد‭. ‬

ماهی‭ ‬قرمز‭ ‬نیز‭ ‬درست‭ ‬مانند‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬گوش‭ ‬قرمز،‭ ‬گونه‌ای‭ ‬غیر‭ ‬بومی‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬باید‭ ‬از‭ ‬رها‭ ‬کردن‭ ‬این‭ ‬ماهی‌ها‭ ‬در‭ ‬آب‌های‭ ‬آزاد‭ ‬و‭ ‬رودخانه‌ها‭ ‬و‭ ‬برکه‌ها‭ ‬و‭ ‬تالاب‌ها‭ ‬جدا‭ ‬خودداری‭ ‬کرد‭ ‬تا‭ ‬حیات‭ ‬آبزیان‭ ‬ایران‭ ‬به‭ ‬خطر‭ ‬نیفتد‭. ‬بهتر‭ ‬است‭ ‬ماهی‭ ‬قرمز‭ ‬و‭ ‬هر‭ ‬حیوان‭ ‬خانگی‭ ‬دیگری‭ ‬را‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬کسب‭ ‬اطلاعات‭ ‬کافی‭ ‬درباره‭ ‬شیوه‭ ‬نگهداری‭ ‬صحیح‭ ‬آنها،‭ ‬مشورت‭ ‬با‭ ‬دامپزشک‭ ‬و‭ ‬فراهم‭ ‬آوردن‭ ‬شرایط‭ ‬مناسب‭ ‬نگهداری‭ ‬و‭ ‬تغذیه،‭ ‬به‭ ‬خانه‭ ‬بیاوریم‭ ‬تا‭ ‬شاهد‭ ‬مرگ‭ ‬و‭ ‬میر‭ ‬میلیونی‭ ‬آنها‭ ‬در‭ ‬آغاز‭ ‬بهار‭ ‬طبیعت‭ ‬نباشیم‭ ‬و‭ ‬همچنین‭ ‬به‭ ‬طور‭ ‬کلی،‭ ‬از‭ ‬خریداری‭ ‬کردن‭ ‬هر‭ ‬نوع‭ ‬حیوان‭ ‬غیرخانگی‭ ‬و‭ ‬وحشی،‭ ‬به‭ ‬ویژه‭ ‬گونه‌های‭ ‬ایرانی‭ ‬مانند‭ ‬سمندر لرستان،‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬خزری،‭ ‬لاک‌پشت‭ ‬برکه‭ ‬ای‭ ‬اروپایی،‭ ‬سنجاب‭ ‬ایرانی،‭ ‬پرندگان‭ ‬شکاری‭ ‬و‭ … ‬که‭ ‬هیچ‭ ‬یک‭ ‬از‭ ‬آنها‭ ‬پت‭ ‬نیستند،‭ ‬خودداری‭ ‬نماییم‭. ‬

محیط‭ ‬زیست‭ ‬و‭ ‬حیات‭ ‬وحش،‭ ‬گنجینه‭ ‬هایی‭ ‬هستند‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬امانت‭ ‬به‭ ‬دست‭ ‬ما‭ ‬سپرده‭ ‬شده‭ ‬اند‭. ‬اگر‭ ‬در‭ ‬حفاظت‭ ‬از‭ ‬آن‭ ‬ها‭ ‬کوشا‭ ‬باشیم،‭ ‬نامی‭ ‬نیک‭  ‬نزد‭ ‬آیندگان‭ ‬به‭ ‬جا‭ ‬خواهیم‭ ‬گذاشت

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

10 خبر اخر سایت

◄ 10 علامت خطرناک در سگ ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ کم خونی در ماهی ها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ نیوکاسل در پرندگان
◄ علل و درمان کمبود کلسیم در پرندگان
◄ بیماری های چشم در پرندگان خانگی
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ جوش در سگ ها
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در سگ ها
◄ هیپرپلازی و پرولاپس واژن در سگ ها
◄ التهاب لثه در سگ ها
◄ درمان خون در ادرار سگ
◄ هیپرگلیسمی در سگ ها
◄ انفارکتوس میوکارد در سگ ها
◄ کم خونی در سگ ها (متهموگلوبینمی)
◄ درمان آنافیلاکسی در سگ ها
◄ مسمومیت با آرسنیک در سگ ها
◄ پروستات در سگ ها از علائم تا روش های درمان آن
◄ پلی سیتمی ورا
◄ تشخیص و درمان ناشنوایی در سگ ها
◄ از بین بردن کک بدن سگ و گربه به روش های طبیعی و خانگی
◄ بیماری لایم در سگ ها ؛
◄ مسمومیت با ایبوپروفن در گربه ها از علل تا روش های درمان
◄ تشخیص و درمان ناباروری در سگ های ماده
◄ آب مروارید در سگ ها
◄ ناباروری در سگ های نر
◄ سرطان لنفوسیتی مزمن در سگ ها
◄ چند راه طبیعی برای درمان اسهال در سگ ها
بعدی 1 قبلی