Spectacled caiman, Tinga, Baba, Babilla, Babiche, Cachirré, Caiman Blanco, Caiman de Brasil, Cascarudo, Jacaretinga, Lagarto, Lagarto Blanco, Yacaré Blancoریشه شناسی:


Caiman یک اصطلاح اسپانیایی برای تمساح است
crocodilus در لاتین به معنای تمساح است
Spectacled اشاره به پل استخوانی میان دو چشم داردگونه:


apaporiensis
crocodilus که در کلمبیا، پرو و آمازون برزیل یافت می شود


fuscus یا caiman قهوه ای توزیع شده در مکزیک

yacare که در حال حاضر به علت گستردگی به عنوان گونه اصلی شناخته شده است.


دو زیرگونه paraguayensis و matogrossiensis هم معرفی شده اند اما به رسمیت شناخته نشده اند.
تمساح Caiman crocodilus


توزیع:

برزیل، کلمبیا، کاستاریکا، کوبا *، اکوادور، السالوادور، گویان، گویان فرانسه، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پرو، پورتوریکو *، سورینام، توباگو، ترینیداد، ایالات متحده، ونزوئلازیستگاه:
این تمساح جزو گونه های بسیار سازگار با محیط بوده و تقریبا در تمام تالاب دشت ها و انواع زیستگاه های رودخانه ای در سراسر محدوده خود زندگی می کند.


وضعیت:
جمعیت وحشی بیش از ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ عدد تخمین زده شده
خلاصه:این تمساح شایع ترین گونه تمساح ها می باشد.ظاهری:
تمساح Caiman crocodilusنسبتا کوچک به متوسط. طول نرها معمولا به ۲ تا ۲٫۵ متر می رسد در موارد خاصی ۳ متر هم گزارش شده که بسیار نادر است . ماده ها دارای اندازه کوچکتری هستند و حداکثر به ۱٫۴ متر طول میرسند که در موارد نادر نزدیک به ۲ متر هم می شوند. نام عمومی آنها برگرفته از یک یال استخوانی بین دو چشم آنها است که مثل یک عینک شده است.

خط الراس مثلثی واقع در پلک فوقانی یادآور گونه های دایناسوری است. نوجوانان دارای رنگ زرد با لکه های سیاه در بدن و دم خود هستند که در بلوغ رنگ زرد خود را از دست می دهند. رنگ حیوانات بزرگسال به رنگ زیتون سبز تیره است.نکته قابل توجه توانایی محدود این جانور در تغییر رنگ بدن خود با توجه به تغییرات در توزیع رنگدانه های بدن دارد. گونه های مختلف این دسته با توجه به محدوده زیستی خود دارای تفاوت در رنگ،اندازه و شکل جمجمه می باشند

تعداد دندانهای این گونه بین ۷۲ تا ۷۸ عدد می باشد.


تمساح Caiman crocodilus

رژیم غذایی
در سنین نوجوانی غذای آنها را انواع بی مهرگان آبزی(حشرات،سخت پوستان،نرم تنان) تشکیل می دهند که به مرور در حین رشد زنجیره غذایی آنها نیز تغییر کرده و مهره داران مختلف بیشتری از جمله ماهی ها،دوزیستانفخزندگان و پرندگان را در بر میگیرد. 

حیوانات مسن تر قادر به شکار حیوانات بزرگتر مانند پستانداران نیز هستند. از حیث بازیافت مواد مغذی و زباله های نیتروژنی برای طبیعت دارای ارزش هستند همچنین یکی از عوامل کنترل جمعیت ماهیان مهاجمی چون پیرانا می باشند.تکثیر:

ماده های در سن ۴ تا ۷ سالگی و اندازه ۱٫۲ متری به بلوغ می رسند. مردان نیز در همین بازه زمانی و اندازه طولی ۱٫۴ متر بالغ می شوند.عوامل محیطی در سن و سایز رسیدن به بلوغ این حیوانات موثر است. 

معاشقه و تخم گذاری معمولا بین ماه مه و اوت رخ می دهدو بین ۱۴ تا ۴۰ (به طور متوسط ۲۲) تخم گذاشته می شود.لانه ها در تپه ها و با پوشش خاک و گیاه ساخته می شود.دشمن اصلی تخم ها نوعی مارمولک بزرگ است که قادر است تا ۸۰% تخم ها را از بین ببرد به همین دلیل ماده ها در نزدیکی لانه باقی می مانند.تمساح های کوچک بعد از ۹۰ روز سر از تخم بیرون می آورند.