زیست بوم: پژوهشگران استرالیایی با بررسی درخت اوکالیپتوس به وجود ذخایر طلا در عمق زمین پی برده‌اند.

به گزارش زیست بوم و به نقل از بی بی سی، گروهی از پژوهشگران استرالیایی نتیجه گرفته‌اند که درخت اوکالیپتوس می تواند طلای موجود در عمق زمین را جذب و به سطح زمین منتقل کند و به این ترتیب، اکتشاف معدن از این طریق را امکان پذیر کند.

این پژوهشگران در مقاله‌ای که تحت عنوان "ذرات طلای طبیعی در برگ اوکالیپتوس و ارتباط آن با اکتشاف ذخایر زیرزمینی طلا" در نشریه علمی نیچر منتشر شده، گفته‌اند که اگرچه در گذشته، آثاری از وجود طلا در گیاهان یافت می شد، اما نظر بر این بود که دلیل آن، وزش باد و پراکندن ذرات طلا در محیط اطراف بوده است.درخت اوکالیپتوس محل ذخایر طلا را نشان داد

در تحقیقات اخیر، تصریح شده است که آثار طلا در درختی یافت شده که بر فراز ذخایری در عمق سی متری زیرزمین روییده است.

این تحقیقات نشان می دهد که این درخت توانسته است از طریق ریشه خود، مقادیری از طلای موجود در عمق زمین را جذب و به برگ درخت منتقل کند و به این ترتیب، وجود ذخایر زیرزمینی طلا را نشان دهد.

کشف جدید در زمانی اعلام می شود که به دلیل افزایش بهای طلا، تلاش برای یافتن معادن جدید این فلز در استرالیا و سایر نقاط جهان شدت گرفته در حالی که طی ده سال گذشته، کشف معادن جدید حدود ۴۵ درصد کاهش یافته است.

به همین دلیل، یافتن راه های جدید اکتشاف ذخایر طلا ضرورت یافته و رشته علمی جدید "بیوژئوشیمی" شامل ترکیبی از زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و شیمی می‌تواند در این زمینه به کار گرفته شود.

علاوه بر این، کشف طلا در عمق حدود سی متری زمین با بررسی گیاهانی که بر فراز این ذخایر می‌رویند به این معنی است که می‌توان به شیوه‌ای سازگارتر با محیط زیست عملیات اکتشاف معدنی را دنبال کرد.

در مقاله نیجر آمده است که یافتن آثار طلا در نمونه‌های گردآوری شده از گیاهان در یک منطقه دیگر در جنوب استرالیا نیز از معادن طلا در آن محل حکایت داشت.درخت اوکالیپتوس محل ذخایر طلا را نشان داد

اگرچه احتمال وجود ذرات طلا در محیط اطراف درخت اوکالیپتوس مورد نظر منتفی نیست، اما پژوهشگران تایید کرده‌اند که ذرات یافته شده در برگ این درخت از طریق ریشه جذب شده و ناشی از "آلودگی" محیطی نیست.

آنان با استفاده از "سینکروترون استرالیایی" که در واقع دستگاه قوی تشخیص با استفاده از اشعه ایکس است، نشانه‌های طلا را در برگ، شاخه‌های جوان و پوست تعدادی از گیاهان محل یافته‌اند.

البته مقدار طلای یافت شده در این گیاهان بسیار ناچیز است، با این همه، مشخص شده که این گیاهان ذرات طلا را همراه با آب جذب و در خود ذخیره کرده‌اند.

به این ترتیب، درختان مانند یک موتور طبیعی، آب و مواد دیگر را از عمق زمین به سطح زمین می آورند.

نمونه‌برداری از گیاهان برای یافتن ذخایر معدنی زیر سطح زمین در حال حاضر نیز به کار می‌رود ولی تا کنون از این روش برای اکتشاف معادن موجود در عمق زمین استفاده نشده بود.

یکی از دست اندرکاران پژوهش اخیر گفته است: "ما نه تنها معتقدیم که این روش، راهی موثر برای کاهش هزینه اکتشاف معادن است، بلکه خسارت به محیط زیست را نیز کاهش می‌دهد زیرا نیاز به خاک برداری و عملیات مشابه آن از میان می‌رود."

به گفته پژوهشگران، از این روش می‌توان برای اکتشاف سایر عناصر معدنی، مانند آهن، مس و سرب نیز در نقاط مختلف جهان استفاده کرد.