چرا چشمان لاک پشت شما متورم و بسته می شود؟ویتامین "آ" یک ویتامین محلول در چربی است که در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد و البته در بسیاری هم وجود ندارد! ویتامین آ به عنوان یک ماده ضروری در رشد ، سلامت و ترمیم بافتی نقش دارد. یکی از مهمترین کارکردهای ویتامین آ ، عملکرد بی نقص چشمها و بینایی است. به علاوه وجود ویتامین آ برای سلامت و یکپارچگی غشایی ، به ویژه در ساختارهای " لوله" ای بدن نقش دارد. یکی از این ساختارهای لوله ای مجاری اشکی است که کمبود ویتامین آ باعث تنگی آن و دشواری حرکت مایع (اشک) در این لوله می گردد.
کمبود ویتامین آ به دنبال تغذیه نامناسب و فقدان مقادیر کافی در جیره های غذایی رخ می دهد. احتمال بروز این نارسایی تغذیه ای در لاک پشتهای آبی ( به خصوص لاک پشتهای گوش قرمز ) و لاک پشتهای جوان بیشتر است. بیش از شصت درصد از مراجعات صاحبان لاک پشت به مراکز درمانی به دلیل متورم و بسته شدن چشمها انجام می شود ! 
برگ سبز بسیاری ازگیاهان ( مثل گیاه قاصدک، خردل ، شلغم، بروکلی، کلم )، سبزیجاتی نظیر هویج ، ماهی کامل و میگو ، جگر... و میوه هایی نظیر زردآلو ، طالبی ، انبه ... هلو حاوی مقادیر زیاد ویتامین آ ( یا پیش ساز آن ) هستند. جعفری و اسفناج به رغم دارا بودن مقادیر بالای ویتامین آ بهتر است به ندرت برای تغذیه لاک پشت مورد استفاده قرار بگیرند. متاسفانه بسیاری از غذاهای تجاری از ارزش تغذیه ای کافی برخوردار نیستند . همچنین تغذیه بی رویه با سبزیجات بی خاصیتی نظیر کاهو ، حیوان را مستعد ابتلا به سوء تغذیه (من جمله کمبود ویتامین آ) می کند. بهتر است در مورد جیره غذایی مناسب ، ضرورت استفاده از مکملهای تغذیه ای و همچنین انتخاب غذای تجاری مطلوب با دامپزشک اختصاصی حیوانات خاص مشورت کنید. دکتر اگزوتیک با ارائه نکات ده گانه زیر شما را در مدیریت مطلوب این بیماری شایع تغذیه ای یاری خواهد کرد:
1- اولین اقدام برای درمان ، تصحیح جیره غذایی و دریافت مقادیر کافی ویتامین آ است. 
2- وقتی لاک پشت قادر به دیدن نباشد ، قادر به خوردن هم نخواهد بود. بنابراین قبل از اینکه حیوان از گرسنگی تلف شود! به دامپزشک مراجعه کنید. ضروری است تا رفع التهاب و باز شدن چشمها به صورت دستی ( حتی با توسل به زور ) به حیوان غذا دهید.
3- برای تغذیه از غذاهای تازه استفاده کنید و قبل از خرید غذاهای تجاری از کافی بودن مقادیر ویتامین آ و نیز تازگی محصول مطمئن شوید. ویتامینها عمر کوتاهی داشته و در شرایط نگهداری نامطلوب از بین می روند.
4- مشکلات بینایی ناشی از کمبود ویتامین آ در صورت عدم درمان به موقع ، می تواند به کوری دائمی لاک پشت منجر شود.
5- پیامدهای کمبود ویتامین آ به بسته شدن/ کوری چشمها ختم نخواهد شد و عواقب وخیم تری نظیر عفونتهای پوستی و تنفسی به دنبال خواهد داشت که به سختی قابل درمان هستند.
6- در موارد پیشرفته بیماری ، لاک پشت به تزریق ویتامین آ نیاز دارد که باید توسط دامپزشک اختصاصی حیوانات خاص ، با دوز صحیح و به روش صحیح انجام شود.
7- مصرف بیش از اندازه ویتامین آ مسمومیت زا و خطرناک است.
8- قبل از برطرف شدن التهاب و تورم چشمها ، مصرف آنتی بیوتیک بی فایده است.
9- در صورت مراجعه به موقع به دامپزشک ، تورم و التهاب ( و حتی عفونت ) چشمها به سادگی قابل درمان است.
سایت جامع حیوانات ایران