پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

یوزپلنگ ایرانی

  مگر یوزها چه برتری تعیین‌کننده و متمایزی نسبت به ببرها و شیرها در مازندران و ارژن دارند؟ مگر با رفتن ببر مازندران یا شیر ایرانی، برای کسب و کار ایرانی خللی پیش آمد که حالا نگران این چند قلاده یوز هستیم و به بهانه‌حفظ آنها می‌خواهیم جلوی احداث و تعریض یک جاده کوهستانی موسوم به گزوئیه را در قلب منطقه حفاظت شده بافق بگیریم؟ اصلا چرا در طول یکصد سال اخیر، مردمان عربستان، عراق، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان، هندوستان و حکومت‌هایشان به بود و نبود یوز اهمیتی ندادند و کاری کردند تا یوز آسیایی پناهگاهی جز ایران نداشته باشد؟ آیا آن کشورها که الان یوز ندارند، زندگی هم ندارند که ما را آنقدر نگران کرده است؟ اصلا آن کشورهای غربی که اینک در قالب پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی (C.A.C.P) و با همکاری UNDP درصدد کمک به ایرانیان هستند تا چند قلاده یوز باقی‌مانده را از خطر انقراض نجات دهند، چرا خودشان در طول یکی، دو قرن اخیر، آن بلا را بر سر قاره سبز آوردند تا تعداد گونه‌های اندمیکش (انحصاری‌اش) چنان کاهش یابد که به ایران برسد؟ آیا با آن قلع و قمع آزمندانه، مردمان ساکن در اروپای امروز روزگار سختی را دارند تجربه می‌کند؟!دریافت‌های مورد اشاره، در شمار پرسش‌هایی است که گاه و بیگاه هر فعال محیط‌زیست در ایران با آن مواجه شده و از سوی مدیری که درصدد تحمیل توسعه‌ای جدید است، به چالش گرفته می‌شود. تا زمانی هم که نخبگان و کارشناسان و پژوهشگران این حوزه نتوانند پاسخی درخور و قانع کننده برای چنین پرسش‌ها و تردیدهایی ارائه دهند، در، کماکان بر همان پاشنه‌ای خواهد چرخید که تاکنون چرخیده و شوربختانه چیزی که ذبح خواهد شد، همچنان ملاحظات محیط‌زیستی است که در پای مصلحت‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی و اجتماعی خونش ریخته می‌شود.اما چرا کار را به این بی‌سامانی رسانده‌ایم که هنوز به رغم ثبت صدها تجربه‌ دردناک جهانی از عدم توجه درست به بنیان‌ها و آموزه‌های محیط‌زیستی، باید بکوشیم تا روشنایی روز را ثابت کرده و نشان دهیم که عبور جاده از قلب منطقه حفاظت شده بافق غلط است؛ همانگونه که قطع درختان در جنگل ابر برای احداث یک جاده جدید غلط است و همان طور که قطع بلوط‌های دنا به بهانه عبور خط لوله گاز عسلویه اشتباه است؟ اصلا مگر هر ساله فقط در محدوده پارک ملی گلستان بیش از هزار حیوان را به دلیل تصادف‌های جاده‌ای ناشی از جانمایی غلط محور ارتباطی گرگان به بجنورد از دست نمی‌دهیم و مگر از سال ۱۳۸۲ تاکنون ۱۱ قلاده یوزپلنگ در جاده‌های ایران کشته نشده‌اند ؟ پس چرا همچنان باید انرژی مصرف کرده و بگوییم که احداث جاده گزوئیه می‌تواند یوزهای بیشتری را به کشتن دهد؟ این همه تلاش برای اثبات روشنایی روز نشان از کدام لکنت جدی در سامانه مدیریتی ما در حوزه محیط‌زیست دارد؟

 یوزپلنگ ایرانی

    حقیقت این است که کسب و کار بیابان‌سازی مدت‌هاست در این بوم و بر پررونق است؛

    کیست که بگوید: نیست؟

 

    تقریبا همه ما … تأکید می‌کنم که همه ما در تقویت این رونق مرگ‌آفرین سهیم بوده و مشارکت داریم؛

    کیست که بگوید: نداریم؟

 

    اغلب ۱۲۵ رودخانه اصلی ایران از همیشه کم‌آب‌تر و آلوده‌تر شده‌اند؛ بسیاری از کاریزها خشک شده و دود از دهانه آنها درآمده است؛ باید منفذهای فراوانی را در پای دامنه‌های البرز ، زاگرس و بینالود رصد کنی تا مگر همچنان چشمه‌ای خروشان را چون چشمه مرغاب داراب در سال‌های دور بیابی؛ تقریبا می‌شود گفت که دیگر هیچ تالابی در این سرزمین نمانده که ادعا کند: حالش خوب است!

 

    به جای همه آن چشمه‌ها، رودها و کاریزها، تا دلتان بخواهد جرثومه‌های سیمانی غول‌آسا به نام سد ساخته شده و از هر دشتی چون قارچی سمی، ده‌ها و صدها چاه نیمه عمیق و عمیق روییده است؛ به این بهانه که عملکرد در واحد سطح در بخش کشاورزی افزایش یابد و امنیت غذایی شهروندان ایران‌زمین تأمین گردد اما راست آن است که این عملکرد همچنان انتظارها را برآورده نمی‌کند و از آن سو، زیستگاه‌های زخم خورده موجود هم دیگر توان فراهم کردن غذا برای گربه‌سانان و علفخواران را از دست داده است.

 

    کیست که بگوید: از دست نداده است؟

 

    این‌ها را گفتم تا تأکید کنم: اغلب نشانزدهای محیطی در کشور هشدار می‌دهند که ایران زمین با شتابی دمادم افزاینده می‌رود تا شکافی ژرف‌تر با استانداردهای بهره‌مندی از سرزمینی شاد و پایدار را برخوردار شود. چنانچه در حدفاصل ۳ سال پایانی از نخستین دهه قرن بیست و یکم، رتبه وطن در جدول شاخص سرزمین شاد -(Happy Planet Index (HPI – از ۶۷ به ۸۱ کاهش یافته است. این در شرایطی است که تعداد کشورهای مورد بررسی در سال ۲۰۰۶ به ۱۷۸ می‌رسید، در حالی که در سال ۲۰۰۹ فقط ۱۴۳ کشور در این ارزیابی شرکت کرده بودند. یعنی وضع ما می‌توانسته بدتر هم شده باشد واقعیتی که نزول فاحش ایران در شاخص عملکرد زیست‌محیطی جهان در سال پس از آن – Environmental Performance Index – هم تاییدی تلخ بر واقعیت پیش گفته است. واقعیتی که می‌گوید: یوزها که از ایران بروند، یعنی سرزمینی که نامش ایران است و دوستش می‌داریم؛ دیگر توانایی تأمین غذای یوزها را ندارد یعنی احتمال نابودی کل و بز ، قوچ ، میش و جبیر در ایران از همیشه بیشتر است و این یعنی که برهنگی زمین و کاهش پوشش گیاهی به آستانه‌ای خطرناک رسیده است؛ آستانه‌ای که بیم افزایش کانون‌های بحرانی فرسایش بادی و تشدید غبارآلودگی آسمان را افزایش می‌دهد.

 

    کیست که بگوید: نمی‌دهد؟

 

    یادمان باشد: یوز پلنگ، تیزپاترین جاندار روی زمین (با ۱۱۰ کیلومتر سرعت در ساعت) است که هنوز در ۶ درصد از کشورهای جهان یافت می‌شود و خوشبختانه ایران عزیز ما، در شمار آن شش درصد قرار دارد. قدر این امتیاز را بدانیم و بیاییم این حیوان درشت چشم و تیزپا، اما محجوب و باریک اندام را به ایرانیان سزاوارانه معرفی کنیم؛ حیوانی که در شمار ارزشمندترین گونه‌های جانوری شناخته شده در جهان قرار دارد و سزاوارانه می‌توان به او لقب «عقاب دشت‌ها و بیشه‌ها» را داد.

 

    کیست که بگوید: نمی‌توان داد؟

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
 • وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها ◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
    اضافه شدن یک دوست جدید پشمالو، یک رویداد هیجان انگیز در زندگیه. ورود حیوان خانگی جدید، با مسئولیتی بزرگ روی دوش شما و مقدار زیادی وسایل همراه می شه. آماده سازی، کلیدی برای موفقیت است – تهیه برخی از وسایل و مواردی که می دانید احتیاج میشه نگهداری از کوچولوتون رو بسیار راحت تر میکنه! نگهداری از این حیوانات دوست داشتنی نیازمند فراهم آوردن وسایلی است که راحتی را هم برای شما و هم برای این حیوانات آسان تر میکنه در ادامه وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها را به شما همراهان همیشگی معرفی می کنیم.
 • چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ ◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
    برای آوردن بچه گربه به خونتون، باید خونتون رو برای حضور اون آماده کنین. گربه هایی که همه وسایل مورد نیازشون رو داشته باشن، شادترن و زندگی براشون زیبا تره، پس قبل از اینکه بچه گربه به خونتون بیاد، چک لیست نیازهای گربه رو بررسی کنید و آماده باشین.این وسایل باعث می شود تا برای نگهداری گربه خود راحت تر باشید.در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟ همراه ما باشید.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28898    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos