پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

خبر های روز حیوانات خانگی

 • لامپ LED قابل شارژ با الهام از پرندگان ◄ لامپ LED قابل شارژ با الهام از پرندگان
    لامپ LED قابل شارژ با گیره یکپارچه از لطف و زیبایی پرندگان در طبیعت الهام می گیرد. قسمت پایینی CLIPPY به صورت گیره طراحی شده است که به نور پرنده اجازه می دهد به راحتی به سطوح مختلف متصل شود. قطعه ای از طبیعت در خانه شما. برای نورپردازی فوری آن را در هر جایی گیره دهید. CLIPPY Mood Light توسط Junyoung Jang و Joonhyeok Heo طراحی شده است
 • مکانی جذاب برای حیوان خانگی ◄ مکانی جذاب برای حیوان خانگی
    صندلی مجسمه ای با طراحی آینده نگر دارای فضای خالی زیر صندلی است که برای یک گربه یا یک سگ کوچک عالی است. صندلی Ed که توسط Joffey طراحی شده است یک مبلمان مدرن است که شبیه یک مجسمه زیبا به نظر می رسد. طراحی مینیمالیستی بر عناصر ضروری صندلی تمرکز دارد. پاها، نشیمنگاه و تکیه گاه از یک خط پیوسته ساخته شده اند.
 • میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه ◄ میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه
    میز اداری نوآورانه با خانه سگ یکپارچه به شما امکان می دهد در طول روز با دوست پشمالوی خود کار کنید و بازی کنید. کار از خانه با میز چابکی طراحی شده توسط معماران جورج و جیمز بسیار بهتر شده است . اکنون می توانید سازنده باشید و همزمان با حیوان خانگی خود سرگرم شوید. میز خانه سگ مکانی برای کار افراد و استراحت سگ ها است. انجام چند وظیفه ای هرگز آسان تر نبوده است! سگ خود را در حین کار نزدیک نگه دارید.
 • خانه سگ یکپارچه ◄ خانه سگ یکپارچه
    میز چند منظوره ساخته شده برای افرادی که از خانه کار می کنند دارای خانه سگ یکپارچه برای حیوان خانگی وفادار آنها است. داشتن سگ در نزدیکی شما می تواند خلق و خو و بهره وری شما را افزایش دهد و روز کاری را لذت بخش تر و کارآمدتر کند. میز دگ هات طراحی شده توسط لیام د لا بدویر از استودیو Bored Eye . خانه سگ زیبای ساخته شده از تخته سه لا به طور یکپارچه به یک میز عریض تبدیل می شود که توسط یک پایه فلزی محکم در طرف دیگر پشتیبانی می شود. میز مدرن فضای ویژه ای را برای همراه سگ شما فراهم می کند تا هنگام کار در خانه به راحتی چرت بزند. اگر در یک خانه یا آپارتمان کوچک زندگی می کنید، عملکرد دوگانه این میز با ترکیب یک فضای کاری با یک مکان راحت برای حیوان خانگی شما باعث صرفه جویی در فضا می شود. میز کلبه سگ همانطور که برای انجام کارهای روزانه خود می نشینید، همراه وفادار شما در محدوده دنج خانه سگ چوبی که در کنار شما قرار دارد، حلقه می زند. میز کلبه سگ Liam De La Bedoyere سگ شما در حین کار از داشتن مکان مشخص شده در نزدیکی شما قدردانی می کند که در طول روز حس همراهی را برای او به ارمغان می آورد. لیام از میز Bedoyere با میز Dog House، کار در خانه را برای خود و حیوان خانگی خود به یک تجربه جذاب تبدیل کنید. میز کار سگ باشد که روز کاری شما در کنار همراه وفادارتان و میز خانه سگ به همان اندازه لذت بخش باشد. میز کلبه سگ اثر لیام دلا بدویره میز Dog House یک راه حل عملی برای صاحبان حیوانات خانگی ارائه می دهد که می خواهند تعادلی هماهنگ بین کار و مراقبت از حیوانات خانگی در خانه خود ایجاد کنند. میز خانه سگ اثر لیام د لا بدویره این فقط یک میز اداری خانگی نیست، بلکه پناهگاهی برای دوستان پشمالوی شما نیز هست! میز خانه سگ Liam de la Bedoyere کار کردن در کنار حیوان خانگی خود باعث تقویت پیوند و حس ارتباط قوی تر می شود. لیام از بدویره با میز Dog House هرگز در هنگام کار از خانه احساس تنهایی نخواهید کرد. میز اداری سگ
 • تخت گربه یکپارچه ◄ تخت گربه یکپارچه
    میز تخته سه لا زیبا با پایه های نازک فلزی مشکی دارای تخت گربه یکپارچه در زیر سمت چپ است. میز Cat Cubby یک قطعه مبلمان چند منظوره است که توسط Bored Eye با در نظر گرفتن شما و دوست پشمالوی شما طراحی شده است. سطح میز تخت خواب گربه از تخته سه لا با کیفیت بالا ساخته شده است که یک روکش صاف و صیقلی ارائه می دهد که ظرافت معاصر را به نمایش می گذارد. پایه های فلزی مشکی رنگی از شیک صنعتی به میز میز اضافه می کند و تضاد بصری جذابی با چوب طبیعی ایجاد می کند. میز اداری تخت گربه تخت دنج گربه که در زیر سمت چپ میز قرار دارد، فضایی اختصاصی برای استراحت و چرت زدن گربه در حین کار است. میز تخت خواب گربه توسط طرح چشم خسته میز برای کسانی که از خانه کار می کنند و می خواهند حیوانات خانگی خود را در نزدیکی نگه دارند، این اطمینان را می دهد که گربه شما راحت است بدون اینکه بهره وری شما به خطر بیفتد. میز تخت خواب گربه طرح چشم خسته این میز با ترکیب یک فضای کاری کاربردی با تخت گربه، استفاده از فضا را به‌ویژه در خانه‌ها یا آپارتمان‌های کوچک‌تر به حداکثر می‌رساند. میز گربه کوبی میز تخت خواب گربه به شما امکان می دهد در طول روز زمان با کیفیتی را با گربه خود بگذرانید و پیوند بین شما و دوست پشمالوی خود را تقویت کنید. میز تخت گربه تخت توکار گربه به طور یکپارچه با ساختار میز ادغام می شود و زیبایی شناسی کلی را حفظ می کند بدون اینکه شبیه به یک افزونه یا فکر بعدی باشد. ایستگاه کاری تخت گربه میز تخت خواب گربه ترکیبی از بهره وری و راحتی حیوانات خانگی است. ایده آل برای صاحبان گربه که از خانه کار می کنند! میز گربه کوبی
 • نور شب توتورو دیوراما ◄ نور شب توتورو دیوراما
    لامپ زیبای رزین اپوکسی دارای نمای دلگرم کننده ای از توتورو و دوستانش است که روی شاخه درخت نشسته اند و صحنه ای نمادین از فیلم را ثبت می کنند. Totoro Diorama Night Light توسط ResinLamp جادوی انیمیشن محبوب ژاپنی My Neighbor Totoro را به خانه شما می آورد. می توان از آن به عنوان نور شب، نورپردازی خلق و خو یا به سادگی به عنوان یک قطعه تزئینی استفاده کرد. فیگورهای مینیاتوری انیمیشن My Neighbor Totoro از پایین توسط چراغ های LED که در یک پایه چوبی ادغام شده اند، روشن می شوند.
 • صندلی اختاپوس ◄ صندلی اختاپوس
    صندلی خلاقانه الهام گرفته از اقیانوس که توسط هنرمند اسپانیایی ماکسیمو ریرا طراحی شده است . شاخک‌هایی که با چرم سیاه پوشیده شده‌اند در پشت این تخت دریایی شگفت‌انگیز قرار دارند. صندلی اختاپوس اولین قطعه از مجموعه صندلی حیوانات است .
 • مبل کرگدن ◄ مبل کرگدن
    مبل با الهام از حیوانات طراحی شده تا شبیه اسب آبی در اندازه واقعی باشد . مبل کرگدن دست ساز از قاب فولادی پوشیده شده از پلی اورتان چرم مانند که شبیه پوست اسب آبی بدون مو است.
 • لانه پرنده غول پیکر ◄ لانه پرنده غول پیکر
    اینستالیشن هنری چشم نواز در تالین، استونی، برجی با لانه پرنده غول پیکر و سه تخم مرغ بزرگ است که در شب روشن می شوند تا درخششی مسحورکننده ایجاد کنند. در قلب منطقه بندر نوبلسنر تالین، دکل قدیمی دوباره به یک چیدمان هنری منحصر به فرد معروف به "لانه" تبدیل شد. نصب نور "آشیانه" توسط Velvet توسط توسعه دهنده املاک و مستغلات Merko سفارش داده شد تا زندگی جدیدی را به چشم انداز شهری بیافریند. لانه غول پیکر پرنده با تخم مرغ های درخشان با نشان دادن اینکه چگونه تخیل می تواند فضاهای روزمره را تغییر دهد، الهام بخش عابران، به ویژه کودکان است.
 • وزغ نگهبان ◄ وزغ نگهبان
    ربات شنا به شکل قورباغه در سراسر پرو موج می زند و با ایجاد اختلال در چرخه پرورش پشه ها با پشه ها مبارزه می کند. پشه هایی که بیماری هایی مانند دنگی را منتقل می کنند، تخم های خود را در آب ساکن می گذارند. وزغ نگهبان حرکتی را در آب راکد ایجاد می کند و از تخم گذاری موثر پشه ها جلوگیری می کند. قورباغه با ایجاد آشفتگی در سطح آب، زنده ماندن و تبدیل شدن به پشه بالغ را برای لارو پشه غیرقابل پذیرش می کند. وزغ نگهبان که توسط VML پرو و ​​Sapolio طراحی شده است، یک راه حل با انرژی خورشیدی است که با اپیدمی ویرانگر دنگی در پرو مبارزه می کند. در مناطقی که با کمبود آب و نرخ بالای انتقال مواجه هستند، این نگهبان مبتکر امید به آینده ای سالم را ارائه می دهد.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 10) / 29346    |     صفحه 1 از 2935
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,10

معرفي نژاد گربه


اخبار ومقالات - گالری


نمایش متن مقالات

سلامت حيوان‌ها براي سلامت انسان‌ها

سلامت حيوان‌ها براي سلامت انسان‌ها

 

www.persianpet.org/forum/showthread.php/-21147/index.htmlرشد سطح آگاهي عمومي جوامع موجب شده تا مردم مطالبات بيشتري از دولت‌ها در قبال سلامت خود داشته باشند. دولت‌ها و نظام‌هاي سلامت نيز بيشتر به پيشگيري در برابر بيماري و افزايش سطح سلامت عمومي اقدام مي‌كنند و مبارزه همه‌جانبه با عوامل بيماري‌زا كه سلامت انسان‌ها را به خطر مي‌اندازد، از اهداف تمامي دولت‌ها محسوب مي‌شود. يكي از عوامل بيماري‌زا كه سلامت انسان‌ها را تهديد مي‌كند، بيماري‌هاي مشترك انسان و دام است. بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان يكي از مشكلات نظام سلامت به شمار مي‌رود كه ايجاب مي‌كند نظام مراقبت از بيماري‌هاي مشترك دامي و انساني افزايش يابد. موارد روزافزون بيماري‌هاي مشترك و مخاطرات بهداشتي ناشي از دام و فرآورده‌هاي دامي، تعدد عوامل مورد استفاده در بيوتروريسم و لزوم تامين امنيت غذايي، موجب شده اين بيمارها با حساسيت بيشتري مطالعه و درمان شوند.
بيماري‌هاي مشترك انسان و دام عفونت‌هايي هستند كه به طور طبيعي بين انسان و حيوانات مهره‌دار پست‌تر قابل انتقال هستند. از مجموع 1415 گونه عوامل بيماري‌زاي انساني، 868 عامل (61 درصد) و از ميان 175 عامل بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد، 132 مورد (75 درصد) جزو اين گروه بيماري‌ها هستند كه با پيشرفت دانش پزشكي و دامپزشكي، همواره بر اين ميزان افزوده مي‌شود.
با افزايش مصرف فرآورده‌هاي خام دامي احتمال ابتلا به اين بيماري‌ها نيز افزايش مي‌يابد كه برخي از آنها مانند آنفلوآنزا، سياه زخم، هاري، طاعون و... موجب ترس و وحشت جامعه مي‌شوند و اثر سوء اين بيماري‌ها بر تجارت منطقه‌اي و جهاني، صنعت گردشگري و زيان‌هاي اقتصادي در جمعيت‌هاي دامي بر كسي پوشيده نيست و متاسفانه افزايش روند جهاني شدن زئونوزها مانند جنون گاوي، آنفلوآنزاي پرندگان و خوكي همواره تهديدي براي جوامع به شمار مي‌آيند. بيماري‌هاي قابل انتقال بين حيوان و انسان در اصل از گروه باكتري‌ها، ويروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها هستند. از جمله مهم‌ترين بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام كه در كشور ما ديده مي‌شود، مي‌توان به تب مالت، سالك، هاري، سياه زخم، كيست هيداتيك و تب خونريزي‌دهنده كريمه كنگو اشاره كرد. از سوي ديگر به دلايل مختلف خطر ورود بيماري‌هاي ديگر از قبيل جنون گاوي، تب دره ريفت، آنفلوآنزاي پرندگان و... را نبايد ناديده گرفت.

خوك‌هاي خطرناك

آنفلوآنزاي خوكي آخرين بيماري مشترك انسان و دام است كه حالت جهاني به خود گرفته است. در ايران هم پس از اين‌كه اعلام شد اولين مورد آنفلوآنزاي خوكي مشاهده شده است، اين مساله اهميت زيادي در ميان مردم پيدا كرد.
خوك‌ها نيز مانند انسان‌ها به آنفلوآنزا مبتلا مي‌شوند، اما ويروس آنفلوآنزاي خوكي مشابه ويروس آنفلوآنزاي انساني نيست و در حالت عادي اين ويروس باعث ابتلاي انسان‌ها به اين بيماري نمي‌شود، فقط در گذشته موارد بسيار كمي از ابتلا به اين بيماري در افرادي كه در تماس نزديك با اين حيوانات بوده‌اند، گزارش شده است. اما بتازگي يك نوع جديد از اين ويروس بر اثر جهش ژنتيكي ايجاد شده است كه انسان‌ها را مبتلا مي‌كند و در عين حال براحتي از انساني به انسان ديگر سرايت مي‌كند و به اين ترتيب افرادي كه هيچ گونه تماسي با اين حيوانات ندارند نيز در معرض ابتلا قرار مي‌گيرند.
سازمان بهداشت جهاني با اعلام همه‌گيري آنفلوآنزا، به دولت‌ها توصيه كرد براي مبارزه طولاني مدت عليه يك ويروس جديد آنفلوآنزاي توقف‌ناپذير آماده شوند. پيش‌بيني مي‌شود همه‌گيري جهاني اين بيماري 5 سال طول بكشد و 10 تا 24 ميليون نفر به اين بيماري مبتلاشوند. آنفلوآنزاي خوكي تاكنون در 112 كشور دنيا از جمله كشورهاي همسايه ايران مشاهده شده و از 70 هزار مبتلا در دنيا 300 مورد مرگ‌ومير اتفاق افتاده است. رعايت نكات ايمني بويژه ايمني فردي، استفاده از ماسك، شستشوي مداوم دست‌ها و پرهيز از رفت‌وآمد در مكان‌هاي پرازدحام از اقدامات موثر در جلوگيري از انتشار اين بيماري است.

صد درصد كشنده

بيماري هاري يكي ديگر از بيماري‌هاي شايع قابل انتقال بين انسان و حيوان است. متاسفانه اين بيماري صد‌درصد كشنده است. هر 10 دقيقه يك انسان بر اثر هاري در جهان جان خود را از دست مي‌دهد. قاره آسيا بيشترين تاثير هاري انساني را تجربه مي‌كند و حدود 31 هزار نفر در سال در اين قاره بر اثر اين بيماري جان مي‌دهند. 5/96 درصد تاثير اقتصادي هاري، در قاره آسياست‌ و سالانه 560 ميليون دلار به هزينه‌هاي مايه‌كوبي و سرم‌تراپي اين بيماري در اين قاره اختصاص دارد. اين امر در ايران نيز مصداق دارد، زيرا درصد قابل توجهي از بودجه واكسن و سرم وزارت بهداشت مربوط به هاري است. هاري در اكثر كشورهاي جهان شيوع دارد. در ايران نيز هاري، در تمام 30 استان گزارش شده و وجود دارد. برآيند داده‌هاي بروز هاري حيواني و موارد حيوان گزيدگي‌هاي انساني نشان مي‌دهد كه در كشور 3كمربند هاري وجود دارد:
انسان در اثر گزش حيوانات اهلي و وحشي آلوده (سگ، گرگ، روباه، شغال و...) به بيماري مبتلا مي‌شود. اين بيماري درمان ندارد و در صورت ابتلا، مرگ بيمار حتمي است. هر گونه حيوان گزيدگي را مشكوك به هاري تلقي كنيد تا زماني‌كه خلاف آن ثابت نشده است. تاكيد مي‌شود از نزديك شدن و تحريك كردن سگ و ديگر حيوانات خودداري كنيد. به فرزندانتان آموزش دهيد از نزديك شدن به حيوانات بخصوص سگ كه در حال خواب، غذا خوردن يا مراقبت از توله‌هاي خود است، خودداري كنند. در صورتي‌كه مورد گزش يا خراش توسط حيوانات واقع شديد، بلافاصله محل زخم را با آب و صابون بشوييد و براي اقدامات ضروري به مركز پيشگيري و درمان هاري مراجعه كنيد.

تب مالت

بيماري تب مالت از جمله بيماري‌هاي بومي ايران است كه به طور پراكنده در اغلب نقاط كشور ديده مي‌شود. بيماري تب مالت بيشتر در مناطق غربي و شمال غرب كشور شايع است و استان‌هاي همدان، آذربايجان و كردستان بيشترين ميزان ابتلا به اين بيماري را دارند. طبق آخرين گزارش آماري درباره ميزان بروز تب مالت در سال گذشته در كشور، استان‌هاي لرستان و آذربايجان شرقي با ميزان بروز 88 تا 110 مورد در 1000 نفر جمعيت بيشترين موارد اين بيماري را در سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند، اين در حالي است كه استان سيستان و بلوچستان هم با ميزان بروز يك تا 21 مورد در 1000 نفر جمعيت كمترين موارد تب مالت را داشته است. همچنين ميزان بروز بروسلوز در استان‌هاي كرمان، خراسان جنوبي و شمالي، سمنان، ايلام، كردستان، آذربايجان غربي و زنجان 22 تا 44 مورد در 1000 نفر جمعيت و در استان مركزي و همدان 66 مورد در 1000 نفر جمعيت بوده است. ميزان موارد گزارش شده بروسلوز در سال 57، 38 مورد در 100 هزار نفر جمعيت در سال 58، 32 و در سال 68، 170 مورد در 100 هزار نفر جمعيت بوده است كه بي‌ترديد با در نظر گرفتن ميزان رشد جمعيت و استقرار شبكه بهداشتي و احتمال امكان شناسايي افراد آلوده بيشتر بايد انتظار رشد موارد گزارش شده بروسلوز در سال 68 را داشته باشيم. با آموزش و اقدامات پيشگيرانه اين ميزان تا سال 79 به 24 در 100 هزار نفر كاهش يافت، اما از اين سال دوباره روند صعودي اين بيماري مشاهده شد؛ به طوري كه آمار سال 84 حاكي از شيوع اين بيماري به ميزان 39 در 100 هزار نفر است.
بيماري تب مالت از جمله بيماري‌هاي بومي ايران است كه به طور پراكنده در اغلب نقاط كشور ديده مي‌شود
بر اساس آمار سال 86 تعداد مبتلايان انساني تب مالت 20 هزار نفر و در سال 87 با 70 ميليون جمعيت، 17 هزار و 905 مورد بوده است. اين اعداد و ارقام حاكي از كاهش ميزان موارد آلودگي در كشور است. البته بايد توجه داشته باشيد آمار مبتلايان به تب مالت در كشور چندان قابل استناد نيست، زيرا بخشي از بيماران به مطب‌هاي خصوصي مراجعه مي‌كنند و پزشكان نيز به‌دليل كمبود وقت يا علاقه، اين موارد را گزارش نمي‌كنند و در نتيجه، آمار واقعي همواره پنهان مي‌ماند.
لبنيات غيرپاستوريزه، عامل مهم انتقال بيماري تب مالت است. بستني مهم‌ترين فرآورده لبني است كه مي‌تواند باعث بروز بيماري تب مالت شود. بستني به دليل انجماد شير و استفاده از خامه مهم‌ترين فرآورده‌اي است كه باعث بيماري تب مالت مي‌شود. استفاده از شيرهاي غيرپاستوريزه در تهيه بستني نيز يكي ديگر از دلايل انتقال اين بيماري از طريق بستني است. پس در خوردن بستني سنتي با احتياط عمل كنيد. البته فقط خوردن شير و سرشير و خامه يا پنير كه از شير نجوشيده باشد، آدم را به تب مالت مبتلا نمي‌كند بلكه هر تماس مستقيم با حيوان بيمار و آلوده مي‌تواند انسان را به تب مالت دچار كند. مهم‌ترين نكته در روند بيماري تب مالت علايم متفاوت بيماري است كه گاهي موجب پنهان ماندن آن از چشم بيمار و پزشك مي‌شود. در نوع‌ حاد، علايم‌ تب‌ و لرز متناوب‌، تعريق‌، خستگي‌ قابل‌ توجه‌، درد هنگام‌ لمس‌ ستون‌ فقرات‌، سردرد و... به طور ناگهاني‌ ظاهر مي‌شوند. احتمال دارد بيمار در مدت زمان طولاني علايمي مانند تب و درد عضلاني و مفصلي و احساس كسالت و خستگي را حس كند، اما علايم آنقدر خفيف باشد كه توجه جدي به آن نشود. اما در زمان پيشرفت بيماري علايم شديد‌تري مانند دردهاي عضلاني و مفصلي مدام و احساس كسالت و خستگي شديد بروز مي‌كند. گاهي نيز تنها علامت بيماري افسردگي است. به همين علت تب مالت بيماري هزار چهره لقب گرفته است.
تب مالت انساني در كشورهاي شمالي اروپا، نظير اسكانديناوي، انگلستان، استراليا و نيوزيلند، ريشه‌كن شده است. اين در شرايطي است كه هنوز مواردي از تب مالت انساني در كانادا، روسيه، چين، آسيا، آفريقا، كشورهاي جنوبي اروپا و ايالات متحده آمريكا گزارش مي‌شود. اين بيماري بين انسان و دام مشترك است و ريشه‌كني آن منوط به همكاري بين بخشي، گسترش شبكه بهداشتي و درماني و آموزش بهداشت است.
متاسفانه در سال‌هاي اخير بعضا نيز شاهد رشد ذبح غيربهداشتي دام‌ها بوديم كه عاملي براي انتقال تب مالت به زنان خانه‌دار به شمار مي‌رود. استفاده از كود تازه نيز يكي ديگر از راه‌هاي انتقال تب مالت است. وجود مخازن متعدد بيماري، بومي بودن آن، مدت درمان طولاني (حداقل 8 هفته)، ازكارافتادگي و ناتواني فرد مبتلا حين درمان، مبارزه با اين بيماري را بسيار با اهميت‌ مي‌كند. از سويي دامپروري سنتي، عادات غذايي سنتي، تمايل بيشتر مردم به مصرف پنيرهاي غيرپاستوريزه و سنتي، ناكافي بودن در بهداشت فردي و محيطي موجب بروز تب مالت در مناطق مختلف كشور شده است. شك نيست براي حل اين معضل بايد صنايع فرآورده‌هاي لبني پاستوريزه كشور توسعه يابد و از سويي صداوسيما و وزارت بهداشت بايد تلاش كنند تا با آموزش‌هاي همگاني موجب كاهش مصرف لبنيات غيرپاستوريزه اعم از پنير، شير و خامه شوند.


منبع : جام جم
محصولات فروشگاه مرتبط با این مقاله
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
:                شبکه های اجتماعی پرشین پت را دنبال کنید 

face.jpg (205×206)   tw.jpg (204×224)pin.jpg (204×224)

جدیدترین مقالات

◄ گدایی کردن در حیوان شما
◄ عقیم سازی
◄ جوش در سگ ها
◄ ورزش دادن گربه ها
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از گربه
◄ کتامین
◄ كتاب(7)
◄ چه مواد غذایی برای سگ مفید است؟
◄ چگونگي نصب برنامه و ورود به برنامه
◄ فيبر ها
◄ انتخاب اسم برای سگ نر
◄ حالا من چی کار کنم ؟
◄ گربه های ناز نازی
◄ German Shorthaired Pointer
◄ فروش گربه پرشین کت
◄ فصل چهارم
◄ گربه و نازایی ! توهم یا واقعیت؟
◄ مهناز افشار و دلفین
◄ British Shorthairs
◄ ماهي و ماهي خور
◄ شباهت حيوانات
◄ لامپ LED قابل شارژ با الهام از پرندگان
◄ Dog Fashion
◄ دکتر هومن و جراید
◄ انگل های داخلی در سگ ها
◄ معرفی دکتر شیری
◄ iهیولا ها
◄ قارچی معده در پرندگان
◄ پرورش لارو آناباتوئیدها (ترجمه)
◄ Metynnis Fasciatus
◄ شارک دم قرمز - Red Tailed Shark
◄ اپیلاتی دهان آتشی - firemouth epiplaty
◄ اطلاعات عمومی خانواده سیکلیده ها 2
◄ دراگون – Dragon
◄ مارماهی الکتریکی - electrophorus electricus
◄ سیچلاید های افریقایی
◄ اسب دریایی - Hippocampus
◄ جلبک ها اکواریوم های اب شیرین
◄ بخاری آکواریوم - Aquarium Heater
◄ انجماد اسپرم - How To Glaciation spermatozoon
◄ رفتار درماني براي سگها
◄ پولیوما ویروس در پرندگان
◄ تغذیه ایگوانا
◄ قیمت روز خودرو
◄ سگ پیتبول
◄ شی هوا هوا
◄ Belgian Sheepdog
◄ پیشینه سالوکی (تازی)
◄ رژیم غذایی مناسب برای مقابله با سوءهاضمه در اسب (ترجمه)
◄ راهنمای کلی برای نگهداری از سگ
◄ آموزش استفاده از جعبه خاک به خرگوش
◄ ایورمکتین در سگ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ تراریوم برای خزندگان
◄ غدای بچه گربه
◄ یازده سال اسارت سگ
◄ حقوق حیوانات از ۱۴ قرن قبل در اسلام مطرح شده است
◄ سگ در ایران باستان
◄ رفتار شناسي در حيوانات
◄ مردی که سگ همسایه اش را خورد+عکس
◄ Z
◄ بیضه ها
◄ انگل ژيارديا (اين تک سلولي خطرناک)
◄ "وگانیسم"
◄ عمر حیوانات چقدر است
◄ نگهداری از رتیل اوسامبارا بابون
◄ یوزپلنگ
◄ خرگوش به عنوان حیوان خانگی
◄ درماتوفیتوز (Dermatophytosis)
◄ کم خونی فقر آهن در گربه ها
◄ انواع مسمومیت های شیمیایی و غذایی در سگ
◄ حیوانات در برف
◄ زشت‌ترین سگ دنیا»
◄ پیراهنی برای عاشقان گربه
◄ نی نی های بامزه در لباس حیوانات
◄ پرشین پت نماینده انحصاری فربیلا در ایران
◄ چرا سگ ها به دنیال دم خود میگردند
◄ | German Wirehaired Pointer
◄ Redbone Coonhound
◄ Chinook
dram film izle