پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

دانشمندان: پختن غذا موجب تکامل انسان شده است

 
محققان مي گويند: پختن و آماده کردن غذا موجب تحول چشمگير در تکامل انسان شده است.

به گزارش بي بي سي نيوز، اين نظريه جديد پژوهشگران حاکي از آن است که اگر پختن را نياموخته بوديم، نه تنها هنوز شبيه به شامپانزه بوديم، بلکه مثل آنها بايد بخش اعظم روزمان را صرف جويدن مي کرديم.
در اين نظريه آمده است: اگر به خاطر غذاي پخته نبود، يک فرد معمولي بايد روزانه حدود پنج کيلوگرم مواد خام مصرف مي کرد تا کالري لازم براي بقا را جذب کند. اين مدت يعني شش ساعت در روز را صرف جويدن کنيم.
اين يک نظر پذيرفته شده است که با ورود گوشت قرمز به رژيم غذايي اجداد انسان، مغز آنها رشد کرد و هوششان افزايش يافت.
گوشت قرمز نه تنها باعث بزرگ شدن مغز اجداد انسان شد، بلکه همچنين به نياز آنها در صرف کردن تمام وقتشان براي جستجوي غذا براي حفظ انرژي پايان داد.در نتيجه فرصتي براي ايجاد ساختارهاي اجتماعي پديد آمد.
پروفسور ريچارد رنگام از دانشگاه هاروارد معتقد است که مساله فقط به روي آوردن به گوشت قرمز به عنوان يک ماده غذايي مربوط نمي شود.
به نظر او آنچه باعث ايجاد يک تحول عميق در تکامل انسان شده بيشتر شيوه آماده کردن غذا بوده تا تغيير عناصر رژيم غذايي.
وي معتقد است که پختن بالاترين نقش را در افزايش کيفيت غذا در کل تاريخ حيات ايفا کرده است.
به گفته اين پژوهشگر اجداد انسان به احتمال زياد غذا را به اشتباه داخل آتش انداختند. بعد متوجه شدند که خوشمزه شده است و اين اتفاق مسير کاملا تازه اي را رقم زد."
وي اظهار داشت: براي درک اينکه بدن ما چطور و چه زماني تغيير کرد، بايد با بررسي فسيل ها نگاه دقيقتري به آنچه اجداد ما مي خوردند بيندازيم."
قديمي ترين جد ما "آسترالوپيتکوس" بود که به ميمون شباهت داشت.
اين موجود داراي شکمي بزرگ حاوي يک روده خيلي بزرگ بود که براي هضم مواد سفت گياهي به دندان هاي بزرگ و پختي نياز داشت که براي آسيا کردن و خرد کردن گياهان سفت به کار مي رفت.
با اين حال آسترالوپيتکوس زندگي درختي را ترک کرد و وارد ساواناي آفريقا شد و شروع به خوردن حيواناتي که آنجا مي چريدند، کرد. همين تغيير محل سکونت، سبک زندگي و رژيم غذايي بود که باعث تغييرات عمده در آناتومي انسان شد.
خوردن گوشت ارتباط نزديکي به تحولي تکاملي در حدود 2 ميليون و 300 هزار سال قبل دارد که به پيدايش هومو هابيليس با دندان هاي تيزتر و مغزي 30 درصد بزرگتر منجر شد.
با اين حال مهمترين تحول يک ميليون و 800 هزار سال قبل زماني که هومو ارکتوس - اولين جد "واقعا انسان" ما - پا به عرصه گذاشت روي داد.
هومو ارکتوس داراي مغزي حتي بزرگتر و آرواره ها و دندان هاي کوچکتر بود.
بدن ارکتوس نيز چيزي شبيه به ما بود. بازوهاي کوتاهتر و پاهاي بلندتر ظاهر شد و شکمي که مخصوص هضم گياهان بود از ميان رفت، يعني ارکتوس نه تنها مي توانست سرپا بايستد بلکه مي توانست روي دو پا بدود.او باهوشتر و سريعتر بود و به گفته رنگام پختن غذا را آموخته بود.
پژوهشگران مي گويند: "پختن شکم ما را کوچکتر کرد. وقتي غذايمان را پختيم، نيازي به شکم بزرگ نداشتيم."
به گفته آنها شکم از نظر انرژي پرهزينه است. افرادي که با شکم کوچک به دنيا مي آمدند مي توانستند انرژي شان را ذخيره کنند، بچه هاي بيشتري داشته باشند و بهتر بقا يابند.
پروفسور پيتر ويلر از دانشگاه جان مورس ليورپول و همکارش، لسلي ايلو، فکر مي کنند همين تغيير در سيستم گوارشي ما بود که امکان بزرگتر شدن مغزمان را فراهم کرد.
پختن، سلول هاي غذا را مي شکند به طوري که براي آزاد شدن مواد مغذي مورد نياز بدن، معده بايد کار کمتري انجام دهد.
به گفته ويلر اين تحول "باعث آزاد شدن انرژي شد که سوخت مورد نياز مغز بزرگتر را فراهم کرد. افزايش اندازه مغز، با کوچک شدن شکم رابطه دارد."
جالب اينکه ويلر و ايلو دريافتند که کاهش اندازه دستگاه گوارشي دقيقا به اندازه افزايش اندازه مغز يعني 20 درصد بود.
پروفسور استفان سيکور در دانشگاه آلاباما دريافت که غذاي پخته نه تنها انرژي بيشتري در بدن آزاد مي کند، بلکه بدن هم انرژي کمتري صرف هضم آن مي کند.
پختن غذا اصولا يک نوع هضم پيشاپيش است که مصرف انرژي را از شکم به مغز منتقل کرده است.
به گفته ويلر و رنگام و همکارانشان، اين تصادفي نيست که انسان - باهوشترين موجود زمين - تنها گونه اي است که پخت و پز مي کند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28900    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos