پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

لیلیوم ها و گربه ها

لیلیوم ها گل هایی خوشبو و خوش عطر هستند که می توان آنها را تکثیر و به آسانی از آنها نگهداری کرد. این لیلیوم ها شامل لیلیوم، سوسن، یاس آسیایی و یاس وحشی، تایگر لیلی و البته سوسن چلچراغ که گونه بومی ایران است، می باشند. لیلیوم ها غالبا از گزینه های محسوب برای دسته گلها هستند و البته باغبان ها هم به آنها علاقه خاصی دارند.
گیاه لیلیوم خصوصا برای گربه ها سمی است. اینکه دقیقا چه ماده ای لیلیوم را برای حیوانات خانگی مسموم زا می کند مشخص نیست. سم داخل این گیاه لیلیوم دچار نارسایی کلیوی شده و البته گاهی دستگاه گوارش و سیستم عصبی گربه نیز ممکن است درگیر شوند.

مسمومیت-با-لیلیوم-در-گربه-ها-1

هرچند که تمامی قسمت های این گیاه سمی می باشند اما سمی ترین قسمت لیلیوم، خود گل لیلیوم است و حتی یک یا دو تکه از این گیاه هم می تواند موجب مرگ در حیوانات شود.

اگر نزدیک شما یک دسته گل لیلیوم قرار داشته باشد حتما متوجه میزان زیادی از گرده های رنگی گیاه که از پرچم های گل لیلیوم جدا می شوند شده اید، این گرده ها بر حسب نوع لیلیوم از زرد تا نارنجی متغیر هستند. اگر روی بدن گربه شما از این گرده ها نشسته باید حتما حمام شوند زیرا گربه ها طبق عادت غریزی گرومینگ، خودشان را لیس زده و در نتیجه حتی با بلع این گرده ها می توانند مسموم شوند.

علایم مسمومیت با لیلیوم
اولین علامت مشاهده شده در هنگام مسمویت استفراغ، افسردگی و از دست دادن اشتها می باشد. علایم طی 2 ساعت پس از بلع رخ می دهد و البته گاهی می تواند تا 12 ساعت بعد به تعویق بیفتد. اگرچه گربه مسموم می تواند همچنان افسرده باشد اما ممکن است پس از استفراغ و اسهال حالش بهتر شود.

نارسایی کلیوی که علت اصلی مرگ در این گربه ها می باشد طی 1 یا 2 روز بعد از بلع لیلیوم رخ میدهد و گربه هایی که در این مرحله از بیماری می باشند، در وضعیت بهرانی از مسمومیت قرار دارد.

علایمی از نارسایی حاد کلیوی که در یک گربه مسموم با لیلیوم می توان مشاهده کرد:
1. نوشیدن آب بیش از حد معمول
2. از دست دادن آب بدن
3. افسردگی
4. در ابتدا افزایش ادرار که در ادامه غالبا 1 تا 2 روز پس از ان گربه ادرار نخواهد کرد که حتی می توان منجر به احتباس مایعات در بافتها مختلف بدن شود.
5. استفراغ
6. از دست دادن علاقه به غذا خوردن
7. دردناک شدن کلیه ها که گاهی ممکن است هراه با بزرگ شدن کلیه ها در ملامسه همراه باشد و توسط دکتر دامپزشک قابل تشخیص خواهد بود.
8. تشنج
9. لرزش
10. نارسایی کلیوی طی 2 تا 3 روز بعد از بلع رخ خواهد داد و اگراقدام درمانی برای بهبود چنین گربه-ای انجام نشود، آنها طی 3-7 روز خواهند مرد. گاهی اوقات حتی گربه هایی که در همان مراحل اولیه هم تحت درمان قرار می گیرند ممکن است جان سالم به در نبرند.

مسمومیت-با-لیلیوم-در-گربه-ها-2
تشخیص
به منظور تشخیص بروز نارسایی حاد کلیوی دکتر دامپزشک اقدام به گرفتن آزمایش خون و ادرار خواهد گرفت و در صورت لزوم سونوگرافی و یا حتی بیوپسی از کلیه ها (FNA) انجام خواهد گرفت. کست های اپیتلیال در خلال 12 ساعت بعد از بلع لیلیوم در بررسی میکروسکوپی ادرار گربه مسموم قابل مشاهده هستند.

همچنین میزان BUN، کراتین و پتاسیم نیز در خون طی 8 الی 24 ساعت لیلیوم افزایش می یابد. به طور کلی ضروری است برای انجام اقدامات درمانی گربه ی مسموم را نزد دکتر دامپزشک ببرید. گربه-هایی که پس از گذشت 18 ساعت ( پس از بلع) تحت درمان قرار می گیرند، غالبا پیش آگهی درمانی نامناسبی دارند.

مسمومیت-با-لیلیوم-در-گربه-ها-2

درمان
اگرشما مشکوک هستید که گربه تان ممکن است هر قسمتی از گل گیاه لیلیوم و حتی گرده آن را بلع کرده، ضروری است هرچه سریع تر به دکتر دامپزشک مراجعه کنید.

مسمومیت-با-لیلیوم-در-گربه-ها-5

از آنجاییکه تاکنون ماده سمی این گیاه شناخته نشده است، در نتیجه آنتی دوت خاصی برای آن وجود ندارد اما اهداف درمانی مورد توجه در مورد این مسمومیت به شکل مایع درمانی و محافظت از دستگاه گوارش می باشد. تجویز زیر پوستی سرم در موارد مسمومیت با لیلیوم بی تاثیر خواهد بود. دقت کنید اگر بیش از 18 ساعت از بلع لیلیوم بگذرد و سپس برای درمان آن اقدام کنید، متاسفانه بهبودی به صفر نزدیک خواهد شد. پس اقدام به موقع می تواند سبب نجات گربه شما گردد!

منبع: ماهنامه نسخه حیوانات
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos