پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

سگ هاوانیز

سگ هاوانیز

ژاد سگ هاوانیز محاسن زیادی ازجمله موهای بلند، ابریشمی، چشمانی بینا و اندازه مناسب دارد. او بعنوان یک سگ همدم در بین اشراف کوبا پرورش داده شده و لقب سگ چسبناک را بدست آورده است زیرا مانند چسب به صاحبش میچسبد. او فقط بعنوان یک سگ دست آموز شناخته نشده است؛ هاوانیز سگ تربیت شدنی، پر انرژی و شگفت آور است و در مشاغل مربوط به خانواده سگها اعم از اجرا در سیرک و دستیار معلول سرآمد بوده است.
 
آمار حیاتی نژاد هاوانیز | Havanese
دسته بندی نژاد: سگهای همراه

قد: ۲۰ تا ۲۸ سانتی متر

وزن: ۳ تا ۶ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

 
نکات برجسته نژاد هاوانیز | Havanese
ازجمله خصوصیات هاوانیز این است که سگ همدم بسیارخوبی است زمانی که همراه با خانوده رشد میکند. اگر تنها بماند ممکن است دچار اضطراب جدایی شود . بهترین وضعیت برای او زمانیست که یک نفر در طول روز همراهش باشد .
در بین توله سگهای نژاد هاوانیز (نسبت به سایر نژادها) یک رفتار بسیار عادی است که مدفوع خودشان را میخورند . زمانی که صدای خارج شدن باد از معده اش را شنیدید او را از مدفوعش دور نگه دارید تا نتواند در انجام این رفتار بد افراط کند .
پوشش بلند و ابریشمی هاوانیز بسیار زیبا است، اما نیاز به برس زدن و مراقبت منظم دارد. بسیاری از صاحبان ترجیح میدهند که موهای او را کوتاه کنند، اما اگر شما میخواهید که سگتان را نمایش دهید باید اجازه دهید که موهایش بلند شود و زمانی را هم برای آراستن او صرف کنید و یا اینکه هزینه یک آرایشگر حرفه ای را بپردازید . اگر شما در آب وهوای گرم زندگی میکنید، موهای بلند کمک میکند که سگ خنک بماند .
هاوانیز به خوبی در انواع منازل از آپارتمان گرفته تا یک خانه با حیاط بزرگ زندگی میکند . او احتمالا زمانی که ببیند کسی از خانه شما عبور میکند یا سروصدای عجیب و غریبی بشنود پارس میکند . خبر خوبی است که بدانید او فقط بخاطر شنیدن صدای خودش پارس نمیکند .
سگهای هاوانیز عاشق این هستند که دنیا را از بالا تماشا کنند و برای خودشان راهی از پشت مبلمان یا میزها پیدا میکنند تا کل روزشان را به تماشا کردن بگذرانند .
کاغذ اسباب بازی مورد علاقه هاوانیز است واین نژاد هرطور شده راهی برای پیدا کردن آن خواهید یافت. ازاینکه ساعتها دستمال توالت را ریزریز کند لذت میبرد، این یک لذت خاص برای اوست .
هاوانیز به اندازه یک سگ بزرگتر نیاز به انجام فعالیت دارد . یک پیاده روی طولانی یا یک بازی فعال را باید هرروز انجام دهد .
برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند .
 
وزن و اندازه نژاد هاوانیز | Havanese
وزن در نرها: (۳-۶) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۳-۶) کیلوگرم.

قد در نرها: (۲۲-۳۰) سانتی متر، قد در ماده ها: (۲۲-۳۰) سانتی متر.

 
شخصیت نژاد هاوانیز | Havanese
هاوانیز نژاد آرام و مهربانی است که در مصاحبت با انسانها رشد میکند. سگ هاوانی اغلب در طول روز زمانی که از اتاقی به اتاقی دیگر میروید دنبالتان می آید و اگر تنها باشد اچار اضطراب میشود .

او باهوش است و از اینکه شما را با شوخیهای مسخره اش بخنداند و اینکه به سادگی در دامن شما بنشیند و اطراف را نگاه کند، لذت میبرد .

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد . سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است .

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید . مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد .

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند . این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است . دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود .

 
مشکلات و سلامتی نژاد هاوانیز | Havanese
هاوانیزها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند . ممکن است که همه اسپرینگ اسپنیلها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد . گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

دیسپلازی ران: یک بیماری دژنراتیو در مفصل ران است که با توجه به رشد غیر طبیعی موجب تضعیف مفصل ران میشود . این بیماری در اغلب نژادها دیده میشود . اگرچه این یک بیماری وراثتی است اما ممکن است در توله سگهایی که والدینشان سالم بوده اند هم دیده شود . درمان آن شامل دارو، کاهش وزن در صورتیکه سگ اضافه وزن دارد، مکمل های غذایی و گاهی عمل جراحی است .
دیسپلازی آرنج: شبیه به دیسپلازی ران یک بیماری دژنراتیو مفصلی است که مفصل آرنج را تحت تاثیر قرار میدهد . اعتقاد بر این است که رشد و توسعه غیر طبیعی باعث ایجاد این بیماری میشود. شدت آن در سگهای مختلف متفاوت است . برخی ممکن است دچار کمی سفتی در حرکت شوند برخی شاید لنگ شوند. درمان آن شامل عمل جراحی، کنترل وزن و دارو است.
دیسپلازی غضروف: یک بیماری وراثتی است که به اشتباه به آن کوتولگی هم می گویند. سگ مبتلا در این نژاد بطور غیر طبیعی اندامی کوتاه دارد. در موارد شدید سگ ممکن است فلج شود. در مواردی با شدت کم سگهای میتوانند زندگی سالم و کاملی داشته باشند، اما هر سگی با این اختلال نباید پرورش داده شود.
بیماری لگ پرتس: دراین بیماری مفصل ران به شکل توپ دچار تغییر شکل می شود، به این منوال که در ابتدا خون رسانی به سر استخوان کاهش می یابد و کم کم باعث مرگ استخوان و نهایتا تغیر شکل آن میشود. نتیجه این تغییر شکل آرتروز یا التهاب مفصل ران است. بطور مشخص علت این بیماری معلوم نیست ممکن است ارثی باشد یا بر اثر آسیب دیدگی ایجاد شود. درمان این بیماری استراحت وفیزیوتراپی یا عمل جراحی و برداشتن سر استخوان ران تغییر شکل یافته می تواند باشد. بطورکلی بعد از عمل جراحی خوب میشوند ولی بسیاری از آنها از یک لنگیدن جزئی رنج میبرند، بخصوص در تغییرات آب و هوایی .
آب مروارید: کدورت در عدسی چشم است که باعث کوری میشود. سگ مبتلا دارای یک ظاهر ابری است. این یک بیماری وراثتی است که با بالا رفتن سن رخ میدهد. آب مروارید توسط عمل جراحی درمان میشود .
ناشنوایی: چالشی است هم برای سگ و هم برای صاحبش. برخی از ناشنواییها و یا کم شنواییها با دارو و جراحی قابل درمان هستند، اما ناشنوایی معمولا درمان ندارد  صبر و زمان زیادی را باید برای یک سگ ناشنوا صرف کرد. ابزار زیادی مانند حلقه های ارتعاشی در بازار وجود دارد که زندگی را هم برای سگ و هم برای صاحبش آسانترمیکند .
در رفتگی کشکک: که به عنوان حقه زانو هم شناخته میشود، در رفتگی کشکک یک مشکل شایع در سگهای کوچک است . این بیماری زمانی رخ میدهد که کاسه زانو که شامل سه بخش استخوان ران، کشکک زانو و ساق پا است، بدرستی تنظیم نباشد. این موضوع باعث لنگیدن یک پا یا راه رفتن غیر طبیعی سگ میشود . درمان آن معمولا عمل جراحی است .
شنت پروسیستمیک: یک جریان خون غیر طبیعی است که در آن خون که از دستگاه گوارش می آید کبد را دور میزند و به گردش خون وریدی سیستمیک ادامه میدهد . زمانی که این اتفاق می افتد سمومی که بطور طبیعی توسط کبد از بدن جذب میشوند، دفع نمیشوند و باعث بیماریهای دیگری مانند انسفالوپت کبدی میشود. این بیماری معمولا همراه با بیماریهای دیگری رخ میدهد و علائم آن عبارتند از ضعف تعادل، از دست دادن اشتها، بی حالی، کوری، افسردگی، ضعف، تشنج، گیجی و کما. تغییر در رژیم غذایی وجراحی میتواند کمکی برای درمان این بیماری باشد .
سوفل قلب: اختلال در جریان خون است . ۵ درجه برای این بیماری وجود دارد . درجه بندی آن بر اساس میزان شنیدن صدای سوفل قلب است. درمان آن شامل دارو، رژیم غذایی خاص و محدود کردن فعالیت است .
نارسایی دریچه میترال: بعنوان بیماری دریچه مزمن نیز شناخته میشود . اغلب در سگهای مسن تر رخ میدهد. زمانی که دریچه میترال که بین دهلیز چپ و بطن است دچار عدم کارایی میشود این بیماری بروز میکند . در این حالت دریچه میترال نمی تواند از برگشت خون به دهلیز چپ جلوگیری می کند . این بیماری اثرات جانبی مخربی مانند نارسایی قلبی را به همراه دارد . از علائم این بیماری می توان به فشار خون بالا، تجمع مایع در ریه ها، فقدان انرژی و کاهش قدرت برای عضله قلب اشاره کرد. این بیماری را میتوان برای یک مدتی با دارو، رژیم غذایی و محدود کردن فعالیتهای روزانه درمان کرد .
 
مراقبت از نژاد هاوانیز | Havanese
اگرچه هاوانیز یک نژاد کوچک است، اما انرژی کافی برای سوزاندن دارد . یک پیاده روی طولانی یا یک بازی واکشی فعال در هرروز او را شاد نگه میدارد .

هاوانیز به خوبی در انواع خانه از آپارتمان گرفته تا خانه های بزرگ حیاطدار زندگی میکنند . حیاط خلوت برای زندگی این نژاد جای مناسبی نیست. شادترین زمان برای آنها زمانی است که کنار خانواده باشند . اگر چه آنها بیش از حد سروصدا نمیکنند، اما با دیدن رهگذران شروع به پارس کردن میکنند، بنابراین اگر شما خانه ای با محدویتهای صدایی دارید، این نژاد برایتان مناسب نیست.

اشتیاق و خواست آنها باعث میشود تا آموزششان در اکثر موارد کار آسانی باشد . برای شروع کلاسهای اطاعتی عمومی توصیه میشوند. شما باید برای آموزش دادن آنها صبور باشید. بسته های آموزشی برای آنها یک ضرورت است .

اضطراب جدایی یک نگرانی جدی برای هاوانیز و صاحبش است . بهترین راه برای مقابله با این مشکل اجتناب از تنها گذاشتن اوست . سگ را برای مدت زمان طولانی تنها نگذارید، زمانی که او را ترک میکنید، سرش را با اسباب بازیهای محکم زیادی گرم کنید .

هرچند او کوچک و کرکی است، اما اسباب بازی نیست . مانند تمام نژادها، او نیز به یادگیری رفتار سگها نیاز دارد .

 
تغذیه نژاد هاوانیز | Havanese
میزان توصیه شده روزانه: ۱ تا ۱.۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است . شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

هاوانیز خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید . اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

 
آراستن نژاد هاوانیز | Havanese
پوشش هاوانیز ضخیم اما ابریشمی، نرم و روشن است و موهایش به آسانی نمی ریزد . موهای پوشش هاوانیز بلند و راست است و نوع موجی اش برای نمایش حلقه ایده آل است . او در رنگهای سفید، سیاه، سیاه وسفید با لکه های قهوه ای مایل به زرد، سیاه سموری، خاکستری و هزاران رنگ و نشانه دیگر دیده میشود .

بسیاری از صاحبانشان برای مراقبت آسانتر موهای آنها را کوتاه می کنند . اما اگر شما میخواهید که سگتان را نمایش دهید باید بگذارید تا موهایش بلند شود و کارهای زیادی را برای آراستن او انجام دهید .

هرروز او را برس بزنید و برای تمیز نگه داشتنش مدام او را حمام کنید . بطور کلی نگه داشتن موهای بالای چشمشان برای جلوگیری از سوزش کارعاقلانه ایست، همچنین ناز میشوند .

چشمهای خیس و در نتیجه اشک آلود در نژاد هاوانیز رایج است . به خاطر داشته باشید که ریزش اشک بی شد از حد خودش به تنهایی ممکن است یک مشکل چشمی باشد و باید با دامپزشک بررسی شود . با این حال بسیاری از آبریزشهای چشمی جدی نیستند و علت شناخته شده ای ندارند . شما میتوانید ظاهرشان را با تمیز نگه داشتن موهای اطراف چشماهایشان بوسیله یک پارچه تمیز مرطوب حفظ کنید . محصولات روشن کننده مخصوصا برای روشن تر شدن لکه ها، برای برخی صاحبان کمک مفیدی بوده است .

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید . مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است .

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید . یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. این کار از صدمه خوردن شما زمانی که او با اشتیاق برای خوشامد گویی به سمتتان می آید جلوگیری میکند .

نظافت را از زمانی که یک توله هاوانیز است شروع کنید . سگها در مورد پاهایشان حساس هستند، پنجه ها را بطور مرتب بررسی کنید .

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند .

 
میزان سازگاری نژاد هاوانیز | Havanese با کودکان و حیوانات خانگی دیگر
هاوانیز یک سگ خانواده فوق العاده است که با همه از جمله کودکان در هر سنی که باشند، سگهای دیگر و حیوانات خانگی دیگر مهربان است. از آنجائیکه او خیلی کوچک است، ممکن است براحتی صدمه ببنید، بنابراین باید به کودکان یاد دهید که چگونه با آنها رفتار کنند. بطوریکه گفته شد شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. مهم نیست چقدر دوستانه ،هرگز کودک را با سگ تنها نگذارید.

 
محل نگهداری نژاد هاوانیز | Havanese
این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos