پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

کمی هم از گربه ها بدانید

چرا گربه شما دست و صورت و یا پاهایتان را لیس می زند؟
تیمار کردن نشانگر دوست داشتن و مراقبت کردن است. اولین چیزی که یک بچه گربه تجربه می کند، حتی قبل از یافتن قدرت بینایی، لیس زدن و تمیز شدن توسط مادرش است. پس اگر گربه شما گاهی شما را لیس می زند نشان دهنده این است که او شما را همچون بچه خودش دوست دارد و از شما مراقبت می کند.

چرا یک گربه برای شما خودش را لوس می کند؟
وقتی بچه گربه ای کنار مادرش زندگی می کند و از وی تغذیه می کند پس از خوردن شیر به نشانه رضایت و تشکر، پنجه های دستانش را روی بدن مادر می کشد. ادامه این رفتار پس از بلوغ، در حقیقت ابراز علاقه و لذت بردن از با شما بودن را می رساند که به نظر ما انسان ها لوس بازی در آوردن است.

چرا گربه به طرف کسی که گربه ها را دوست ندارد، می رود؟
وقتی گربه ای می خواهد گربه دیگر و یا شخصی را تهدید کند به صورت جسورانه به او خیره می شود و گاهی اوقات صدای فیش نیز از خود در می آورد و به صورت مکرر به طرف حریفش حرکت می کند. معمولاً کسی که گربه ها را دوست ندارد از نگاه کردن به آنها خودداری می کند و به امید اینکه گربه او را نادیده بگیرد آرام می ماند. همین رفتار باعث جلب توجه بیشتر گربه می شود و گربه احساس می کند که شخص مقابل، با این کار او را دعوت به دوستی می کند.

چرا گربه شما خودش را به شما میمالد ؟
گربه ها در طول دم، اطراف سر، لب ها، انتهای دم، چانه و بین پنجه های دست، دارای غدد معطری هستند که از آنها برای علامت گذاری محدوده خود استفاده می کنند. وقتی گربه ای خودش را به شما می مالد، در واقع شما را با بوی خودش علامت گذاری می کند و شما را از آن خود می کند و همچنین بوی شما را به خاطر می سپارد.
گربه همین کار را در مورد وسایل خانه و درب های ورودی خانه انجام می دهد تا آنها را به مالکیت خود درآورد.

چرا گربه ها پس از نوازش شدن، خود را با لیسیدن تمیز می کنند؟
در این رابطه دو نظریه وجود دارد. یکی این که گربه با این کار بوی انسان را از خود دور می کند و دیگری این است که گربه با استشمام بوی شما لذت بیشتری از ارتباط خودش با شما می برد.

چرا یک گربه پشم و یا لباس ها را لیس می زند؟
پاسخ این رفتار هم با دو نظریه داده شده که اولی مربوط می شود به این که اگر گربه زودتر از موعد از شیر مادر گرفته شده باشد بوی لانولین که از مواد پشمی متساعد می شود، یادآور بوی مادرش است و دومی این است که گربه رژیم غذایی مناسبی ندارد.

چرا یک گربه وقتی از کنار گربه تازه واردی عبور می کند مستقیم به چشمان وی نگاه می کند و به آرامی راه می رود ؟
تمامی گربه ها برای خودشان محدوده ای دارند. این محدوده ممکن است بر اساس رتبه در خانواده از یک جای کوچک در اتاق تا کل محدوده یک خانه گسترش داشته باشد. وقتی یک گربه با جایگاه عالی در خانواده با یک گربه نه چندان محبوب در خانواده روبرو می شود با حالت خیره به او نگاه می کند و به سمت او حرکت می کند تا با او رو در رو شود.
اگر گربه بخواهد نشان دهد که علاقه ای به درگیر شدن ندارد با انتخاب مسیر طولانی تر و به آهستگی و بدون اینکه به طرف مقابل نگاه کند از او رد می شود.

چرا گربه ها از لیتر باکس (محفظه مخصوص دفع) استفاده می کنند؟
در دنیای وحش، گربه ها یاد گرفته اند که مدفوع خود را از دید رقبا و سایر درندگان پنهان کنند. این خصیصه در گربه های خانگی ما نیز وجود دارد.

چرا یک گربه خرخر می کند؟
معمولاً یک گربه از روی رضایت خرخر می کند. یک گربه مادر خرخر می کند تا بچه هایش بدانند که او در کنار آن هاست و بچه گربه ها نیز در جواب تیمار مادرشان خرخر می کنند. بچه گربه ها برای ترغیب دوستان خود به بازی کردن با آن ها خرخر می کنند. بچه گربه های بزرگتردر مقابل متجاوزان به حریمشان خرخر می کنند. توجه داشته باشید که گاهی اوقات گربه ها از روی درد و رنج و یا ترس هم خرخر می کنند.

چرا گربه ها زمانی که چیزی را بو می کنند نیشخند می زنند؟
زمانی که گربه لب زیرین خود را به بالا تاب می دهد به نظر می رسد که نیشخند می زند. نکته جالب این است که این حالت در زمانی رخ می دهد که گربه رایحه ای قوی را به طور عمیق بو کرده باشد.

چرا گربه ها گاهی پنجره ها را می خراشند؟
شاید می خواهند مانعی را که بین آن ها و طرف دیگر شیشه است شناسایی کنند.

چرا گربه از خیس شدن متنفر است؟
در واقع بسیاری از گربه ها از آب لذت می برند، حداقل یک گونه از آن ها ماهی گیری و شنا کردن را دوست دارند اما آن هم شرایط خاص خود را دارد. به نظر می رسد این که از دو دست انسان آویزان شده و در تشتی پر از آب که ابتدا هم نمی دانند چیست و بدتر از همه این که در آن از خود اختیاری هم ندارند فرو روند مورد پسندشان نباشد.

چرا بعضی از گربه ها دوست دارند از نشت شیر آب بنوشند؟
گربه ها مانند بسیاری از حیوانات دیگر آب و غذای تازه را ترجیح می دهند و آب جاری به این دلیل برایشان خوشایند است. شاید هم حرکت آبی که از شیر خارج می شود برای حس شنوایی و بینایی آن ها جالب باشد. بعضی از گربه ها حتی قبل از نوشیدن آب، پنجه هایشان را در ظرف آب قرار داده و تکان می دهند تا از آب در حال حرکت بنوشند.

چرا گربه وقتی مریض و یا در حال مرگ است پنهان می شود؟
غریزه به گربه می گوید زمانی که بیمار است در جایی پنهان شود تا شکارچی نتواند آن را پیدا کند. شاید هم تصور کند که مورد کمین قرار گرفته است بنابراین مخفی می شود.
چرا گربه زمان زیادی را برای تمیز کردن خود صرف می کند؟
گذشته از هدف آشکار بهداشت و ظاهری خاص، آرایش به گربه ها کمک می کند تا بتوانند از پس دفاع و مقابله برآیند.(شاید توجه کرده باشید که اگر گربه به طور تصادفی از روی صندلی بیافتد، اولین کاری که با مسامحه انجام می دهد خودش را لیس میزند).
چرا گربه زمانی که شما با تلفن صحبت می کنید خواستار توجه است؟
زمانی که گربه شخصی را که شما با او صحبت می کنید نمی بیند احتمال می دهد که دارید با او صحبت می کنید و به چیزی که از مکالمات شما دریافت می کند، پاسخ می دهد.

چرا گربه وسایل خانه را می خراشد؟
تصور بعضی از مردم این است که گربه با این کار پنجه هایش را تیز می کند اما شاید نادرست باشد. دو دلیل برای خراشیدن وجود دارد: اول این که گربه منطقه خودش را علامت گذاری می کند و دوم آن است که وی یا این کار ناخن هایش را کوتاه می کند.

چرا گربه زمانی که کسی برای لحظه ای نوازشش کرده است صدای فیش در می آورد یا او را گاز می گیرد؟
اگر یک شخص بر لمس ناحیه حساسی از بدن گربه مداومت کند(مثل دم، گوش ها یا شکم) گربه ممکن است برای متوقف کردن این حالت گاز ملایمی بگیرد. همچنین بعضی گربه ها نوازش لذت بخش را فقط برای مدت زمان کوتاهی تحمل می کنند و در صورت ادامه آن، با یک گاز ساده و یا پنجه کشیدن خواستار پایان این عمل می شوند.

چرا بعضی گربه ها آب یا غذایشان را هنگام خوردن در پشت بام از ظرف خارج می کنند؟
بسیاری از گربه ها دوست ندارند خارج از ظرف، غذا یا آب بخورند. اما اگر کناره های ظرف با سبیل هایشان تماس داشته باشد این حالت آن ها را ناراحت می کند و نمی توانند با آرامش چیزی تناول کنند به همین دلیل سعی در خارج کردن آن ها از ظرف می کنند. یک ظرف پهن و کم عمق شاید این رفتار را برطرف کند.

چرا گربه وقتی یک پرنده را می بیند میومیو می کند؟
میومیو کردن نمادی از رفتار گربه به هنگام حمله است. زمانی که گربه شکار را می گیرد چندین بار آن را گاز می گیرد. ساکت شدن گربه پس از حمله نشان دهنده انجام موفق شکار و یا نا امید شدن از آن است.

چرا گربه گاهی کف زمین را می کند مثل اینکه سعی می کند ظرف غذایش را دفن کند؟
ممکن است پنهان کردن غذا رفتاری باقیمانده از غریزه زندگی در دنیای وحش باشد اما می تواند تلاش ساده ای باشد برای ابراز این که غذا مورد علاقه اش نیست.

چرا گربه خود را به پای انسان می مالد و گاهی ضربه می زند و حمله می کند؟
بچه گربه همیشه بازی هایی که مثل مبارزه ساختگی با حمله های ناگهانی و ضربه زدن و جست و خیز کردن باشد انجام می دهد. وی همیشه سعی می کند همانند سایر گربه ها بازی کند.(او را به سوی بازی های کم خطر مثل تعقیب توپ، طناب و مانند آن راهنمایی کنید.)

چرا بعضی از مردم نسبت به گربه حساسیت دارند؟
موی گربه دلیل ایجاد حساسیت نیست بلکه پروتئینی به نام Fel D1 که در بزاق آن وجود دارد باعث بروز حساسیت در بعضی از انسان ها می شود. زمانی که گربه خود را تیمار می کند، این پروتئین روی موهایش پخش می شود و به دنبال آن به اسباب منزل نیز انتقال می یابد. بعضی از گربه ها مقداری کم (یا زیاد) از این پروتئین دارند.
گر چه راهی برای پیش بینی اینکه کدام گربه در حال ترشح این ماده می باشد وجود ندارد اما استحمام گربه می تواند مقدار پروتئین موجود در موهای وی را کاهش دهد بنابر این واکنش طبیعی انسان نسبت به آن کم می شود.
به نظر می رسد گربه های ماده به طور طبیعی میزان کمتری از این پروتئین داشته باشند.
ریختن چند قطره سرکه در یک لیوان آب گرم و قرار دادن آن در منزل می تواند تأثیر پروتئین یاد شده را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

چرا گربه بعد از سرزنش یا ترد شدن، برای لحظه ای پشتش را به شما می کند؟
رفتار انسان در زمان سرزنش حیوان اهلی اغلب زننده و با پرخاشگری آشکار است و در مقابل گربه معمولاً به روش متواضعانه ای واکنش نشان می دهد و به شما می گوید تسلیم شما شده است.
اگر شما یک رفتار مثبت به جای هر رفتار سرزنش آمیز دیگری اجرا کنید به طور حتم نتایج بهتری از رفتار یک گربه به دست خواهید آورد.

چرا گربه شما شکارش را برای شما می آورد؟
دست کم چهار نظریه مختلف در مورد این رفتار وجود دارد:
گربه شما هدیه ای به رسم قدردانی و ابراز علاقه اش به شما می دهد.
گربه شما می داند که شما شکارچی ماهری نیستید و می خواهد به شما آموزش دهد.
گربه شکارش را به خانه می آورد جایی که امن است و آنجا غذا می خورد.
گربه به سادگی سعی می کند شما را مطمئن سازد که غذای تازه ای دارید.

چرا گربه با شکار خود بازی می کند؟
گربه ها با جنبش و حرکت مجذوب می شوند، بنابر این اگر شکار در حال حرکت و جنبش باقی بماند میل گربه به حمله برانگیخته تر خواهد شد. اگر گربه بیشتر از زمان کمین و کشتن هیجان زده شود قبل از اینکه شکارش را بکشد با وی بازی می کند.

چرا بعضی گربه ها اسباب بازی هایشان را در ظرف آب یا غذایشان می گذارند؟
گربه به محلی که برای خوردن غذا برایش در نظر گرفته شده به عنوان قسمتی از قلمروی خود نگاه می کند و آن منطقه همیشه بدون تغییر باقی می ماند. بنابراین گربه ها احتمالاً اسباب بازی مورد علاقه خود را در جایی امن قرار می دهند.
گربه ها اغلب اسباب بازی هایشان را پس از بازی در سویی رها می کنند که شما دوست ندارید و ممکن است سعی کنید آن ها را در یکی از مکان های دلخواه خود در سبد کوچکی قرار دهید و توقع داشته باشید که او هم آن ها را پس از بازی به آن جا منتقل کند که این کار تقریباً غیر ممکن است.

چرا گربه شما یک گاز کوچولو از بازو یا گونه شما می گیرد و برای چند ثانیه نگه می دارد؟
بعضی از گربه ها زمانی که خیلی شاد هستند و احساس محبت بی نهایتی نسبت به شما (یک گربه بزرگ بی مو) دارند، به آرامی تکه ای از پوست شما را در دندان هایشان می گیرند و برای چند ثانیه نگه می دارند.”بوسه گربه ای”.

چرا گربه ها روی پشتشان غلت می خورند؟
گربه ها روی پشتشان به دلایل متنوعی غلط می خورند:
اگر گربه شما در مقابلتان تلپی بیفتد و روی پشتش غلط بخورد نشانی از اعتماد کامل او به شماست و این که شما هرگز به او آسیبی نخواهید رساند.
اگر گربه ماده باشد در حال خودنمایی و ناز کردن است.
گربه های اهلی شده این مورد را همان طور که گونه های وحشی انجام می دهند نشان می دهند.
گاهی او فقط دارد بازی می کند.

چرا گربه ها عکس ها یا کیف های پلاستیکی را لیس میزنند؟
تصور می شود که آن ها مقدار ناچیزی از اسانسی را که از این محصولات صاتع می شود دوست دارند. و همچنین شاید از بافتی که از این مواد روی زبانشان باقی می ماند لذت می برند.

چرا گربه پس از سقوط از بلندی روی پاهای خود فرود می آید؟
در زمان افتادن، گربه برای صاف نگه داشتن بدن و چرخیدن در میان هوا از دم خود استفاده می کند. بنابراین برای کاهش شوک با پشت قوس دار به زمین فرود می آید. گربه ها بدن بسیار انعطاف پذیری دارند و پیچ خوردن و چرخیدن برای آن ها بسیار آسان است.

چرا گربه ها صدای خش خش را دوست دارند؟
صداهای خش خش مشابه صداهای منظم و بلند موش ها، پرنده ها و جیرجیرک ها است. بنابراین صدای خش خش تکه کاغذی مچاله شده یا راه رفتن روی کاغذ حس شکار گربه را تحریک می کند.

چرا گربه دمش را تکان می دهد؟
گربه ها از دم هایشان برای ارتباط روانی با یکدیگر استفاده می کنند.

چرا گربه ها گیاهان را می جوند؟
گیاهان کمک می کنند که گربه ها از شر موهائی که هنگام آرایش خود بلعیده اند رها شوند و همچنین مواد غذائی نظیر ویتامین ها، فیبر و املاح را که در غذای آن ها یافت نمی شود فراهم می کنند. بعضی از گیاهان اگر سمی نباشند برای جویدن خوب هستند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos