پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

مراقبت از توله سگ ها

از لحظه ی تولد، توله های سگ روز به روز، از جهات مختلف در حال رشد و تغییر می باشند. اگر شما در حال مراقبت از بچه های سگ خانگی خود هستید و یا صاحب جدید یک توله شده اید، این زمان، دوره ی بسیار لذت بخشی است.

بسیاری سگ ها رفتتاری شبیه به دوران نوزادیشان در تمام زول عمر از خود نشان می دهند ولی به طور قطع باید گفت که دوران توله بودن در انتهای ۱۲ ماهگی به پایان می رسد. این سن، دوست داشتنی ترین و جذاب ترین سن سگ است. کشف تجربیات جدید، پیداکردن دوست و هم بازی، یادگرفتن، بازی کردن، خوردن غذاهای جامد و …..

خوشامد گفتن به یک توله تازه وارد شده به خانه تان، واقعا هیجان انگیز است، ولی قبل از آن مطمئن شوید که کاملا آماده هستید و خانه وباغ برای ورود نوزاد، امن وسالم است.

توله ی تازه متولد شده

در یک زایمان طبیعی وسالم، هریک از نوزادان مدت کوتاهی پس از تولد، راه خود را به سوی منبع شیر پیدا می کنند. درطی یکی دو روز تولد، نوزاد از اولین شیر مادر (Colostrum)، آنتی بیوتیک های حفاظتی را که برای عبور از ۶ تا ۱۰ هفته اول زندگی اش ضروری می باشد، دریافت می کند. اکثر نوزادان در چند هفته اول زندگی از شیر مادر تغذیه می کنند (مطمئن شوید که تمام توله ها، از شیر مادر به طور کامل تغذیه می کنند).

بعد از این مدت می بایست در زمان مناسب غذای جامد را شروع کرده و آنها را از شیر بگیرید. مادر، توله ها و حتی مدفوع آنها را تمیز می کند، با این وجود شما باید به طور مرتب روزنامه ی کف محل نگهداری نوزادتان را عوض کنید. توله ها در زمان تولد هم کور و هم کر می باشند. بین سنین ۱۴ – ۱۰ روزگی، چشمهایشان را باز می کنند. اگرچه حدودا ۷ روز نیاز است تا بتوانند بر اشیا تمرکز کنند. فعالیت گوش زمانی آغاز می شود که کانال شنوایی باز شود. این عمل بین سنین ۱۳ تا ۱۷ روزگی اتفاق می افتد.

کوتاه کردن ناخن ها

ممکن است بین سنین ۲۱-۱۴ روزگی نیاز باشد که ناخن های توله را کوتاه کنید. حرکت های ماساژ مانندی که توله ها در هنگام تغذیه از شیر مادر دارند، ممکن سبب خراشیده شدن ناحیه شکم مادر شود. جهت کوتاه کردن از ناخن گیر مخصوص نوزاد حیوانات استفاده کنید. کمک گرفتن از دامپزشک در این مورد توصیه می شود.

خواب و استراحت

مثل بچه ها، توله ها نیز طرفیت شگفت انگیزی برای خواب دارند. توله هایی که خوب غذا خورده اند، در هفته اول زندگی به غیر از خواب و شیر خوردن از پستان مادر، تقریبا کار دیگری انجام نمی دهند. بعد از این مدت، فعالیت شان افزایش می یابد. به طوری که در خلال سه هفته بعد آنها محل خوابشان را جستجو کرده و تلو تلو خوران اطراف را جستجو می کنند. تا سن ۱۴-۱۲ هفتگی متوجه خواهید شد که در خلال فعالیت باور نکردنیشان، زمان هایی وجود دارد که در آن به خواب شبیه به کما، فرو می روند. و شما از این موضوع گاهی اوقات خیلی خوشحال خواهید شد!

توله ها را گرم نگه دارید

درجه حرارت موردی است که احتیاج است دائما مراقب آن باشید و نقش مهمی را در این رابطه ایفا کنید. توله ها در داخل رحم مادر در دمای حدودا ۳۸٫۵ درجه سانتیگراد رشد می کنند.

البته غیر از کاهش دمایی که سگ قبل از زایمان برایش اتفاق می افتد. ورود توله با بدنی خیس به دنیایی دیگر، برایشان یک شوک محسوب می شود. توله های خیس به راحتی سرما می خورند، اما ممکن است تا ۴۸ ساعت هیچ نشانه ای از خود بروز ندهند. در طی این مدت ممکن است عفونت ایجاد شده و در این سن، توله ها توان مقاومت در برابر آن را نخواهند داشت.

نوزادان تازه متولد شده، قدرت سیخ کردن( راست نگه داشتن) موهایشان را ندارند و حتی تا سن ۷ الی ۱۰ روزگی نیز قادر به راست نگه داشتن کامل موهایشان، جهت به دام انداختن لایه های هوای مزاحم را ندارند. بنابراین قدرت دمای بدن در نوزادان بسیار ضعیف است و دمای بدنشان با تغییرات دمای محیط به سرعت بالا و پایین می رود. بعد از گذشت ۶ الی ۷ روز، قدری بر روی دمای بدنشان کنترل پیدا می کنند، اما این کنترل تا سن ۴ هفتگی کامل نیست. به همین دلیل است که می بایست حداقل برای ۲ هفته اول، گرمای تکمیلی برایشان ایجاد کنید، حتی اگر توله ها در جعبه (Box) قرار دارند، چه برسد به اینکه توله هایی باشند که مادرشان را از دست داده اند یا مادرشان آنها را قبول نکرده باشند ویا دستی بزرگ شوند. درجه حرارت اتاق را بین ۲۷-۳۰ درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید (البته توله ها حتی نوسان دما بین ۲۷-۳۰ درجه را برای مدت طولانی نمی توانند تحمل کنند). راهکار دیگر این است که ذرجه حرارت اتاق را در ۲۱ درجه سانتی گراد ثابت نگه داشته و برا قسمتی که توله ها می خوابند، منبع حرارتی اضافی را در نظر بگیرید.

درجه حرارت اتاق هر دو هفته می تواند تا ۳ درجه کم شود تا اینکه به درجه حرارت محیط پیرامون برسد. بسیار مهم است که په راهکاری برای مراقب از درجه حرارت تکمیلی در نظر گرفته اید. هرگز منبع حرارتی را به یک قسمت از بدن حیوان نزدیک نکنید، چرا که ممکن است به علت درست پخش نشدن گرما، به پوست حیوان آسیب وارد شود. برخی روش های گرم کردن توله ها در ذیل ذکر می شود.

برای اطاق: رادیاتور یا فن

برای محل استراحت

 ۱ – کیسه آب گرمی که چند لایه پوشش، دور آن پیچیده شده باشد.

۲ – پدهای حرارتی که در زیر محل خواب قرار می گیرد.

۳ – لامپ های مادون قرمز(dull emitting bulb Bu infra-red)

هشدار:

مراقب باشید توله ها در تماس مستقیم با پدهای حرارتی قرار نگیرند، چرا که ممکن است دچار سوختگی شوند.
لامپ های infra-redرا خیلی نزدیک به توله ها قرار ندهید. ممکن است سبب افزایش حرارت ناحیه ای و یا سوختگی شود.
به خاطر داشته باشید که استفاده از کیسه های آب گرم، روشی کاملا اقتصادی برای گرم نگه داشتن توله ها می باشد.

نکته ۱٫ آب داخل کیسه ها باید به طور مرتب تعویض گردد.

نکته ۲٫ با چند لایه پوششی، کیسه ها کاملا پوشیده شوند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos