پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

هر چه باید در باره سیبیل گربه بدانید

سبیل‌های گربه، چه آن‌ها که بر صورتش هستند و چه آن‌ها که روی پاهایش رشد می‌کنند، فقط برای زیبایی نیستند، بلکه در زندگی گربه نقش کلیدی دارند. پس خوب است در مورد سبیل گربه‌ بیشتر بدانیم.

سبیل‌ها مانند رادار عمل می‌کنند. انگار که گربه مجهز به جی.پی.ای است. گربه‌ها با سبیل‌هایشان دنیا را می‌شناسند. هر موی سبیل گربه اعصاب نازک بسیار حساس فراوانی دارد که به کمک آن‌ها مسافت‌ها و میزان دوری و نزدیکی اشیا در اطرافش را تخمین می‌زند و فضاهای خالی را تشخیص می‌دهد. مثلا او با نگاه به اطرافش فکر می‌کند «آیا در این جعبه جا می‌شوم؟» یا «برای رفتن بر روی آن میز چه ارتفاعی را باید بپرم؟» و با کمک سبیل‌هایش جواب را پیدا می‌کند. حتی گربه‌های نابینا می‌توانند بوسیلۀ سبیل‌هایشان به‌خوبی فضای اطراف خود را شناسایی و مسیر خود را جهت‌یابی کنند.

فولیکول‌های سبیل گربه، یعنی همان پیازهای مو، در عمق پوست هستند و از همان‌جا با انتهای اعصاب پوستش مرتبطند و پیام‌‌ها را به مغز می‌رسانند. علاوه‌بر این، بر نوک سبیل گربه، ارگانی حسی وجود دارد که ارتعاشات محیطی را دریافت می‌کند. بوسیلۀ همین ارگان است که گربه مکان خودش و موقعیت اشیا و حیوانات اطرافش را تشخیص می‌دهد.

اکثر سبیل‌ها در نرمی کلفت بالای لب‌ها قرار دارند، اما سبیل‌های کوچکتری نیز بالای چشم‌ها، روی چانه و نزدیک پاها هستند. درازی سبیل‌های اطراف بینی به اندازۀ عرض بدن گربه است. گربه با استفاده از این سبیل‌ها می‌فهمند که فضای کافی برای رد شدنش وجود دارد یا نه و سبیل‌های نزدیک پاها به او کمک می‌کند که از درختان بالا روند.

با نگاه به سبیل‌ گربه می‌شود به حال‌وهوای او پی برد. بافت ماهیچه‌ای پیچیده‌ای در صورت گربه سبیل‌های او را تکان می‌دهند و حرکت سبیل‌ها ارتباط مستقیمی با حس و حال گربه دارد. وقتی که گربه‌ای آرام است، سبیل‌های او بی‌حرکتند و از دو طرف صورتش به سمت بیرون صافند. وقتی کنجکاوی می‌کند و به دنبال چیزی می‌گردد، سبیل‌ها کمی به سمت جلو می‌آیند. گربه‌ای که ناراحت یا عصبی است، سبیل‌هایش را به سمت عقب، نزدیک صورتش، می‌برد.

نکتۀ خیلی خیلی مهمی که عده‌ای نمی‌دانند این است که سبیل گربه‌ ها را نباید کوتاه کرد. سبیل‌ها هم، مثل سایر موهای گربه، می‌ریزند و دوباره درمی‌آیند، اما هیچ وقت نباید سبیل یک گربه را کوتاه کرد. گربه‌ای که سبیلش را کوتاه کرده باشند سردرگم، ترسان و آشفته می‌شود، درست مثل انسانی که چشمانش را از دست داده باشد.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید
کاربران با این تگها این مقاله را پیدا کرده اند :

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos