پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

علف گربه چیست

کت نیپ، کت مینت، نعنای گربه‌ای، پونه سای گربه‌ای یا هر اسمی که آن را بدان می‌شناسید یک نوع گیاه علفی از خانواده نعناعیان است و نام علمی آن Nepta cataria است. علت شهرت نام آن به کت نیپ این است که گربه‌سانان مانند شیرها، ببرها، پلنگ‌ها و گربه کوچک پشمالوی خانگی شما هیچ‌گاه از این گیاه معطر سیر نمی‌شوند. اشتباهی که اغلب افراد می‌کنند این است که گیاه سنبل الطیب یا علف گربه ( Valeriana officinalis) را با کت‌نیپ یکی فرض می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که گربه‌های کوچک و بزرگ فارغ از اندازه‌شان عاشق این گیاه علفی از خانواده نعناع هستند. اما چرا آن‌ها عاشق کت‌نیپ هستند؟ آیا این گیاه بی‌خطر است؟ و اگر گربه شما آن را دوست ندارد به چه معناست؟

تاثیرات کت نیپ
ژنتیک در علاقه داشتن یا نداشتن گربه به کت نیپ موثر است. تقریبا از هر دو گربه یکی از آن‌ها نسبت به کت نیپ تحریک پذیر است. اما تا سنی بین 3 تا 6 ماهگی آن‌ها شما متوجه نمی‌شوید که آیا گربه شما یکی از آن هاست یا نه.

کشش و جذابیت کت نیپ به علت روغن عصاره آن است. به خصوص یک ماده شیمیایی درون روغن به نام نپتالاکتون. این ماده درون برگ‌ها، ساقه و دانه‌های گیاه وجود دارد. فقط یک تا دوبار بو کردن گیاه کافی است تا احساسات گربه برانگیخته شود و او را به جویدن و لیس زدن گیاه یا غلت زدن از سر خوشحالی وادار نماید.

در هر حال، این خوشحالی معمولا کوتاه مدت است و برای بیشتر گربه‌ها چیزی در حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

برای بعضی از آن‌ها این سرخوشی به بازی‌های خشن و تهاجمی می‌انجامد، درحالی که برای برخی دیگر حالت آرام کننده و خلصه‌آور دارد. اما مهم نیست که گربه شما چه واکنشی دارد، در هر حال دو ساعت زمان می‌برد تا گربه شما مجددا به گیاه واکنش نشان دهد.

اسباب بازی ها و آموزش با کت نیپ
از آنجاکه گربه بارها و بارها به کت نیپ واکنش نشان می‌دهد این گیاه می‌تواند یک وسله کمکی برای آموزش به آن‌ها باشد.

آیا می‌خواهید گربه خود را از چنگ کشیدن به مبلمان بازبدارید؟ مقداری کت نیپ به ستون اسکرچر او بمالید تا آن را برایش جذاب تر کنید. یک تخت جدید مخصوص گربه تان خریده اید؟ مقداری از عصاره کت نیپ را برروی آن اسپری کنید تا گربه را به سمت خود بکشاند.

همچنین با درست کردن اسباب بازی های دارای کت نیپ گربه خانگی خود را خوشحال کنید. مثلا یکی از ساده ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که مقداری کت نیپ را داخل یک جوراب قدیمی بریزید وانتهای آن را گره بزنید.

شدت واکنش گربه شما به اسباب‌بازی‌ها و آموزش به نوع کت نیپی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. درحالیکه بیشتر گربه ها از این گیاه چه در حالت خشک و چه تازه لذت می‌برند اما به نوع اسپری آن که به طور کلی حاوی میزان کمتری نپتالاکتون است کمتر علاقه دارند.

خوشبختانه برای بچه گربه‌ها ، کت نیپ ( که غیر اعتیاد آور و بلع آن بلامانع است) در مقابل یک پجره آفتابی به راحتی رشد می‌کند. شما همچنین می‌توانید باغچه مخصوص گربه با کت نیپ، گندم، جو دو سر، چاودار و جو بسازید.

نه تنها بچه گربه از آنها لذت می‌برد بلکه داشتن باغچه ای مخصوص خودش احتمال دور نگهداشتن او از گیاهان شما را افزایش می‌دهد. اگر کت نیپ را در باغچه تان کاشتید به یاد داشته باشید مانند بیشتر نعناع‌ها گیاهی خوش‌رشد است.

اثر کت نیپ برای همیشه باقی نمی‌ماند. روغن‌های لازم آن خیلی زود از بین می‌رود. در نتیجه اگر کت نیپ خشک خریداری کردید، آن میزان از آن که استفاده نکرده‌اید را درون فریزر نگهداری کنید.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos