پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

بوی بد گربه ها

شاید اگر بخواهیم لیستی به ترتیب از حیوانات خانگی که بوی بد می‌دهند تهیه کنیم گربه در پایین لیست قرار بگیرد. هرچه نباشد تمیزی یکی از ویژگی‌های انکار ناپذیر گربه‌هاست. در نتیجه اگر شما بوی بدی از سوی گربه خود احساس کردید باید به آن بیشتر توجه کنید. در بیشتر موارد، بوی بد گربه به معنای وجود یک مسئله جدی است.


بهترین راه برای صاحبان گربه‌ها در تشخیص علت بوی بد گربه این است که بر روی ماهیت بوی بد تمرکز کنند و ببینند از کدام قسمت بدن گربه می‌باشد. این بوی بد ممکن است از دهان، پوست، گوش و یا ناحیه پشتی حیوان باشد.

بوی بد دهان
دهان گربه سالم بوی بد نمی‌دهد اما دلایل زیادی می‌تواند باعث تغییر بوی دهان گربه شود. بیماری‌های دندان یکی از علت‌های رایج بوی بد دهان گربه است. پلاک و جرم روی دندان جمع می‌شوند، لثه‌ها ملتهب می‌شوند و از ساختار زیرین خود(دندان) جدا می‌گردند و دندان خراب باعث بوی بد نفس آن‌ها می‌شود.

گیر کردن وفساد ماده غذا در این فاصله غیر طبیعی مابین لثه و دندان باعث به وجود آمدن عفونت باکتریایی می‌گردد و بوی بسیار بدی تولید میکند که می‌توانند یک محیط ناسالم را به وجود بیاورند.

همچنین بوی بد ممکن است نتیجه‌ی گیر کردن مواد خارجی در داخل دهان، آسیب به بافت‌های دهان و تومورهای دهانی باشد. گاهی بیماری‌های سیستماتیک می‌تواند باعث به وجود آمدن بوی بد دهان گربه شوند. مهم‌تر از همه، بیماری‌های کلیوی می‌توانند باعث به وجود آمدن بوی ادرارمانند یا بوی آمونیاک در دهان شوند و در شرایط وخیم‌تر بویی شبیه به بوی لاک ناخن به مشام می‌رسد. دیابت در گربه‌ها می‌تواند باعث به وجود آمدن بوی شیرین یا میوه‌ای شود. همچنین گربه‌ها با بیماری‌های شدید کبدی یا انسداد روده، دهانشان بویی شبیه به مدفوع می‌دهد.

بوی بد پوست
پوست یکی دیگر از منشاهای نسبتا رایج بوی بد گربه است. عفونت‌های پوستی اغلب نتیجه توسعه‌ی مشکلات سلامت اساسی و نهفته دیگری است. از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: زخم، آلرژی، انگل، سرطان، اختلالات ایمنی و به طور کلی هر چیزی که مکانیسم‌های حفاظتی پوست را مختل می‌کند.

عفونت‌های باکتریایی معمولا بوی تعفن می‌دهند و بسته به نوع اندام درگیر شده‌ی بدن، حتی ممکن است بوی شیرین از آن استشمام کنید. عفونت‌های قارچی بیشتر با بوی کپک همراه هستند.

اگر گربه شما دچار آبسه (که اغلب اوقات به علت زخم ناشی از گاز گرفتن گربه دیگری است)‌ شود، و آبسه شکافته شود ممکن است بوی بسیار بدی به استشمام کنی که ناشی از چرکی است که خارج می‌شود.

اینکه گربه ها به طور منظم خودشان را تمیز می‌کنند باعث می‌شود پوستشان خیلی کم بو بدهد. گربه‌هایی که مریض هستند یا دارای انعطاف پذیری کافی به خاطر آرتریت یا بیماری چاقی نیستند، نمی‌توانند خودشان را به خوبی تمیز کنند و ممکن است موهای بدنشان چرب، کثیف و ژولیده شود در نتیجه طبیعتا پوستشان مقداری بوی بد خواهد داد.

بوی بد گوش
اکثر عفونت‌های گوشی گربه‌ها همراه با بوی بسیار بدی هستند. بوی کپک ناشی از عفونت‌های قارچی عموما هنگامی تشدید می‌شود که گربه دارای آلرژی یا سایر مسائل سلامت است و این امر با فزایش رشد قارچ در گوش باعث تغییر محیط درون گوش می‌شود.

زمانیکه گوش گربه دچار هجوم مایت شده است، گوش آن‌ها حاوی ماده تیره رنگی می‌شود که تقریبا شبیه به پودر قهوه است که ممکن است به همراه بوی بد نیز باشد.

بوی بد انتهای بدن در پشت
گربه‌های سالم آنچنان در تمیز کردن خوشان وسواسی هستند که به ندرت بوی ادرار یا مدفوع از پشت آن‌ها می‌آید جز زمانیکه همان لحظه از جعبه خاک خود خارج شوند. اما زمانیکه گربه‌ها نمی‌توانند خود را به طور طبیعی تمیز کنند( که معمولا به خاطر آرتریت چاقی، مشکلات سیستماتیک است) بوی بد از ناحیه پشت بدن‌شان به مشام شما خواهد رسید.

گربه‌ها به ویژه گربه‌هایی با موی بلند که دچار اسهال هستند ممکن است مقداری مدفوع به موهای ناحیه مقعدی و پشتی شان بچسبد. در این شرایط در صورت استشمام بوی شدید غیر معمول ادرار از ناحیه پشتی گربه خود، ممکن است به عفونت مجاری ادراری شک کنید.

گربه ها دارای دو غدد مقعدی هستند که در دو طرف مقعد قرار دارند و ماده‌ای با بوی کپک یا ماهی مانند ایجاد می‌کنند.در شرایط عادی، صاحبان حیوان خانگی به ندرت از وجود چنین غده‌ای آگاه هستند، اما اگر گربه‌تان ترسید یا هیجان زده شد، ممکن است محتویات آن را آزاد کند. بوی آن بسیار بد باشد اما معمولا تا زمانی که این اتفاق به طور متناوب می‌افتد، بو قابل تحمل‌تر است.

عفونت‌ها، تومورها و سایر مسائل سلامت که غدد مقعدی را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توانند باعث به وجود آمدن این بو به صورت مداوم شوند.

در صورت استشمام بوی بد گربه چه اقدامی انجام دهیم؟
مطمئنا گربه ها بعضی وقت ها به دلایل کاملا واضح و نسبتا رایجی بو می‌دهند؛ مانند خوردن کنسرو بسیار بد بوی غذای گربه یا پرسه در خارج خانه و جستجو در میان زباله‌ها. اما در هر حال اگر نتوانستید به راحتی منبع بوی بد گربه خود را شناسایی، به دامپزشک خود مراجعه کنید.

دامپزشک کار خود را با در نظر گرفتن تاریخچه کامل سلامت حیوان و یک معاینه فیزیکی (از جمله نگاه کردن از نزدیک به دهان، پوست، گوش ها و انتهای پشت گربه شما) شروع می کند و سپس باید بتواند به شما بگوید منشا بوی بد گربه چیست و چه کارهایی باید در کنار تشخیص و درمان آن انجام شود.

توضیحات:
1. مایت‌ (mite) :
مایت ها یا هیره ها موجودات میکروسکوپی هستند که در شاخه بندپایان رده عنکبوتیان و زیر رده کنه‌سانان قرار می‌گیرند. اغلب در خاک هستند اما بسیاری از گونه‌های آن بر روی گیاهان و حیوانات و حتی کپک‌ها، زندگی انگلی دارند. این موجودات عموما باعث واکنش‌های آلرژیک بدن می‌شوند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos