پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

کمبود تحرک سگ


سگ ها درست مانند انسان به تحرک منظم نیاز دارند، اگر سگ شما به اندازۀ کافی تحرک و فعالیت جسمی نداشته باشد، ممکن است دچار اضافه وزن شود، بی حوصله و گوشه گیر گردد یا اینکه انرژی فروخورده‌اش را به روش‌های نامطلوب شما تخلیه کند. آشنایی با علائم کمبود تحرک سگ به شما در پیشگیری از بروز مشکلات جدی‌تر در سگ کمک می‌نماید.

به خاطر داشته باشید که هر نوع سگی نیازهای متفاوتی دارد. سن سگ، نژاد، اندازه و وضعیت سلامتی‌اش بر روی مقدار فعالیت و تحرکی که او نیاز دارد اثر خواهد گذاشت. به عنوان مثال یک توله سگ در حال رشد، عموماً به تحرک و فعالیت بیشتری نسبت به یک سگ مسن نیاز دارد.

1. افزایش وزن


از اولین علائمی که نشان می‌دهد سگ شما به فعالیت بیشتری نیاز دارد، اضافه وزن است. اگر متوجه شدید که سگ شما اضافه وزن پیدا کرده است وقت آن رسیده است که تمرینات ورزشی سگتان را افزایش دهید. البته ابتدا باید مطمئن شوید که بیش از حد سگتان را تغذیه نمی‌کنید.

اضافه شدن وزن موضوعی است که به دوعامل مرتبط می‌شود، بخشی از آن مرتبط با موضوع کمبود تحرک سگ و بخشی مرتبط با کالری دریافتی او است. بنابراین مهم است سهم هر دو مورد را در نظر گرفته شود. بدین معنا که ممکن است یک سگ فعال و پر جنب و جوش هم دچار اضافه وزن شود اگر کل کالری دریافتی روزانه سگ کنترل نشود.

برای کاهش وزن سگ خود با دامپزشک جهت تدوین یک برنامۀ غذایی-ورزشی مشورت کنید. شما می‌توانید با بردن لیستی از رژیم غذایی فعلی او (تمام غذاها، تشویقی‌ها، غذاهایی که از سر میز غذای خودتان به او می‌دهید و …) به دامپزشک خود کمک کنید.

2. رفتار مخرب و نامطلوب
مبود تحرک سگ و رفتارهای مخرب

از آنجاکه سگ ها نمی‌توانند با ما صحبت کنند، اگر نتوانند راهی برای تخلیۀ انرژی‌شان (مثل پیاده‌روی، دویدن، شنا کردن یا جست و خیز کردن) پیدا کنند، شروع به تخریب لوازم منزل و بازی کردن با آن‌ها می‌کنند، و این اتفاق نشان می‌دهد که سگ شما به فعالیت فیزیکی بیشتری نیاز دارد.

رفتارهای معینی نشان دهندۀ کمبود تحرک سگ هستند؛ مثل :جویدن کفش یا مبلمان خانه، ادرار کردن در خانه، رفتن به داخل سطل زباله، تخریب وسایلی که در خانه نگهداری می‌شود و یا افزایش تهاجم و پرخاشگری نسبت به اشخاص یا دیگر حیوانات خانگی. افزایش دادن تمرینات ورزشی شروع خوبی برای کاهش این رفتارهای مخرب و ناخواسته است.

به خاطر داشته باشید فعالیت بدنی ناچیز و کمبود تحرک سگ شما لزوماً منجر به رفتارهای مخرب نامطلوب نمی‌گردد، یک مسالۀ اساسی مثل ترس یا اضطراب جدایی نیز می‌تواند منجر به بروز این نوع از رفتاها گردد. برای تشخیص ریشۀ اصلی  مشکل با دامپزشک خود مشورت کنید.

3. گوشه گیری و انزوا طلبی
کمبود تحرک سگ و گوشه گیری

مشکل کمبود تحرک سگ می‌تواند منجر به گوشه گیری و در خود فرو رفتن برخی از آن‌ها شود. زمانیکه آن‌ها تحرک فیزیکی و تحریک ذهنی کافی را دریافت نکنند با صاحب خود ارتباط لازم را برقرار نمی‌کنند. در این شرایط  آن‌ها فقط در گوشه‌ای دراز می‌کشند یا چنبره می‌زنند و به زیرجایی می‌روند.

اگر سگ اجتماعی شما، دیگر به شوق پیاده‌روی رفتن به سمت درب نمی‌آید و یا زمانیکه شما داخل اتاق می‌شوید، بی‌میل و علاقه برخورد می‌کند، این امر می‌تواند نشانۀ افسردگی سگ باشد. از جمله دلایل دیگر گوشه گیری می‌توان به اضطراب و درد اشاره کرد.

اگر سگ شما علایم گوشه نشینی را دارد، جهت پیدا کردن علت و کمک به بازگرداندن حال سگ به حالت طبیعی و عادی‌اش به دامپزشک خود مراجعه و با او مشورت کنید.

همچنین برخی از سگ هایی که کناره گیریشان به خاطر افزایش وزن است ممکن است به کم کاری تیروئید نیز مبتلا شده باشند. این بیماری به راحتی از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.

4. بیش فعالی
کمبود تحرک سگ و بیش فعالی

برعکس، اگر فعالیت بدنی سگ کم باشد و دیر به دیر او را بیرون ببرید، ممکن است سگتان در مواقع پیاده روی بیش فعال و به سختی قابل کنترل کردن باشد، زیرا به بیرون رفتن عادت نکرده‌ است.

اگر مشاهده کردید که سگ شما زمانیکه  قلادۀ او را از کمد بیرون می‌آورید یا در مواقعی که شما به سمت درب حرکت می‌کنید بیش از حد هیجان زده می‌شود، این امر می‌تواند نشان‌دهندۀ کمبود تحرک سگ، نیاز او به فعالیت بیشتر و سوزاندن انرژی بیشتر باشد.

برای بهبود رفتارهای سگ در مواقعی که قلاده پوشیده است، باید مواقعی که به شما توجه می‌کند و در کنار شما به خوبی راه می‌رود به او جایزه دهید.

5. گرفتگی عضله یا کاهش استقامت فیزیکی سگ
گرفتگی عضله یا کاهش استقامت فیزیکی سگ

اگر سگ شما برای مدتی ورزش منظم نداشته باشد، ممکن است از درد و گرفتگی عضلات یا کاهش استقامت فیزیکی رنج ببرد.

توجه دقیقی به نحوۀ عملکرد سگ خود داشته باشید، به خصوص اگر علائم ادامه دار باشد و به خودی خود حل نشوند.

سگ ها می‌توانند درد را به چند شیوه نشان دهند؛ بعضی از علایم می‌توانند به صورت بی‌تحرکی، بی میلی به بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا مشکلات خوابیدن بروز کند.

اگر سگ شما تمایلی به ورزش نداشته باشد، باید با دامپرشک خود مشورت کنید تا علت اصلی مشخص گردد، و برنامه‌ای برای افزایش سطح فعالیت دوبارۀ او آماده کنید. اگر سگ شما از مشکل سلامتی رنج می‌برد، استراحت ، داروهای مسکن و یا کاهش وزن برای او توصیه می‌گردد.

6. واق واق کردن و زوزه کشیدن
کمبود تحرک سگ و آوردن قلاده‌اش

بعضی از سگ ها هنگامی که فعالیت کافی ندارند،واق واق می‌کنند و زوزه می‌کشند. اغلب اوقات سر و صدای بیش از اندازه موجب می‌شود تا توجه صاحب خود را جلب کنند. اگر سگ شما نیز به صورت حلقه‌ای می‌چرخد، قلاده‌اش را می‌آورد یا به سمت درب می‌دود، احتمالا مشتاق بیرون رفتن است.

چگونه فعالیت روزانۀ سگتان را افزایش دهید؟
افزایش فعالیت بدنی سگ

نکته کلیدی و مهم در شروع تمرینات ورزشی این است که ساده و آهسته باشند. به آرامی هر فعالیتی را ایجاد کرده و اجازه دهید سگتان راهنمایی کند که چه قدر می‌تواند انجامش دهد. پس از یک فعالیت جدید باید حواستان به علائم ناشی از درد در حیوان باشد.

اگر شما سعی کنید چربی‌های اضافی سگ تنبلتان را با فعالیت زیاد در یک آخر هفته بسوزانید، او را در معرض آسیب قرار می‌دهید.

سگ‌های سالم که مشکلات پزشکی ندارند می توانند با 3 بار در روز و هر بار 5 دقیقه، پیاده‌روی را شروع کنند. به تدریج زمان را افزایش دهید تا سگ شما بتواند 30 تا 45 دقیقه در روز راه برود.

به دمای هوا بسیار دقت کنید. هر حیوان خانگی در تحمل گرما، توانایی متفاوتی دارد، اما سگ‌های دارای اضافه وزن و همین طور سگ‌هایی که بینی کوتاه دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

صاحبان سگ های نژادهای بینی کوتاه ، هنگامی که یک برنامه فعالیتی جدید را شروع می‌‎کنند، باید بسیار بااحتیاط عمل کنند. سگ های دارای صورت یا بینی کوتاه ممکن است قادر نباشند  هوا را به خوبی همسالانشان با بینی بزرگتر، استنشاق کنند. بنابراین در رابطه با سگ هایی مانند نژادهای بولداگ(Bulldog) و پاگ(Pug) باید بسیار محتاط باشید. از آنجایی که این نژاد سگ ها عموماً گرما را به خوبی تحمل نمی‌کنند، لذا پیشنهاد می‌شود که پیاده روی های کوتاهتر با وقفه‌های طولانی‌تر بینشان انجام شود.

به همین ترتیب اگر سگ شما دارای مشکلات سلامت مانند مشکلات مفصلی یا بیماری قلبی باشد، توصیه می‌گردد که برای افزایش توان و تحرک سگ از دامپزشک متبحر در حوزۀ توانبخشی حیوانات خانگی کمک بخواهید. با این کار، از خطر آسیب بیشتر یا وخیم شدن بیماری‌های قلبی و عروقی جلوگیری می‌نمایید.

هنگامی که شما به درک بهتری از توانایی‌ها و محدودیت‌های سگ خود برسید، قادر خواهید بود تا بالاترین بهره‌وری از ورزش سگ خود را شناسایی کنید.

توضیحات:
بینی کوتاه:
براکی سفالیک (brachycephalic)، نوعی شکل جمجه است که نسبت به متوسط آن گونه، کوتاه‌تر است. به عنوان یک ویژگی مورد پسند در سگ‌ها و گربه‌های خانگی مانند سگ نژاد پاگ است. این ویژگی در سایر گونه‌ها می‌تواند طبیعی یا غیر طبیعی باشد.

برچسب ها: سگ, نگهداری
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos