پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

الودگی هوا و سگ ها

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می دهد آلودگی هوا بر ما انسان ها تاثیرات مخربی برجای می‌گذارد. اما دربارۀ حیوانات خانگی چطور؟ آیا اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی مانند انسان‌ها است؟


ما می دانیم که افراد در معرض آلودگی بیش از حد هوا هستند در خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و یا بیماری‌های تنفسی مانند سرفۀ مداوم، خس خس سینه، نفس کوتاه، تنگی قفسه سینه و درد قفسه سینه هستند. در حالات شدیدتر، آلودگی بیش از حد هوا می تواند منجر به مرگ زودرس در گروه‌های در معرض خطر مانند سالمندان، کودکان و افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقیِ پیش از موعد گردد. آیا حیوانات خانگی ما با خطرات مشابه روبرو هستند؟

دانشمندان به تازگی کشف اثرات منفی آلودگی هوا در حیوانات خانگی را آغاز کرده اند، اما اکثر آن‌ها اتفاق نظر دارند که وقتی کیفیت هوا برای انسان ها پایین است، برای حیوانات خانگی نیز نامناسب است.

 

آلودگی هوا از کجاست؟
مردم و حیوانات در معرض آلودگی هوا از منابع مختلف قرار می گیرند. سوخت های دیزلی، سوخت زغال سنگ، بنزین، نیروگاه ها، ساخت و ساز و دام ها از سوخت و سازهای آلاینده کمک می گیرند. آلودگی می تواند در خانه نیز به علت دود سیگار، پخت و پز و منابع گرمایشی مانند شومینه های چوب سوز و اجاق گاز بوجود آمده باشد.

حیوانات در مناطق شهری در معرض خطر دود و آلودگی های اگزوزی قرار می گیرند، در حالی که حیوانات حومه شهر و روستایی اغلب در معرض سم هایی هستند که به عنوان حشره کش، قارچ کش و علف کش مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مطالعات اخیر دربارۀ اثرات آلودگی هوا بر حیوانات خانگی
مطالعات نشان می دهد که حیوانات خانگی که با سیگاری ها زندگی می کنند ممکن است ،با توجه به زمان زیادی که در نزدیکی سطح زمین هستند، در خطر بیشتری نسبت به صاحبانشان قرار داشته باشند. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که گربه هایی که در خانه های با دود سیگار قرار داشتند، در مقایسه با گربه هایی که در خانه های بدون دود زندگی می کردند، با کاهش عملکرد ریه روبرو شدند.  دانشمندان همچنین فعالیت های داخل خانه انسان‌ها (مانند استفاده از مواد پاک کننده، سیگار کشیدن و غیره) را موارد سرطانزایی می‌دانند که می تواند مزوتلیوما، سرطان مثانه، ریه و بینی در سگ ایجاد کند.

حیوانات خانگی به خاطر آلودگی هوا نیز در معرض آسیب قرار می گیرند. دانشمندان در یک مطالعه مغز سگ ها را که در معرض آلودگی شدید هوا در مکزیکو قرار داشتند بررسی کردند و آنها را با مغز سگ ها از شهرهای کمتر آلوده مقایسه کردند. گزارش منتشر شده نشان می‌داد، “مغز سگ های مکزیکو سیتی افزایش التهاب را نشان می‌داد و پاتولوژی شامل پلاک های آمیلوئید و انسداد های نوروفیبریلیال و تجمع پروتئینی است که از جمله نشانه‌های اولیه برای بیماری آلزایمر در انسان اند.”

دانشگاه ماساچوست و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تافتس با استفاده از سموم دفع کننده 700 سگ مطالعه کردند و نتایج حیرت انگیز بود. با توجه به این مطالعه، حدود 33٪ سگ ها با لنفوم بدخیم سگ، نوعی سرطان، تشخیص داده شدند. این مطالعه همچنین نشان داد که سگ ها در صورتی که صاحب آنها از آفت کش ها در حیاط خود استفاده کند، احتمال ابتلا به لنفوم در آن‌ها تا 70% بیشتر می‌شود.

دانشمندان در یک مطالعه متوجه شدند که از هر ده گربه یکی از آن‌ها دارای آسم مرتبط با آلودگی های داخلی و خارجی است. گربه هایی که با صاحبان سیگاری زندگی می‌کردند یا شومینۀ چوبی در خانه استفاده می‌کردند، به شدت کاهش عملکرد ریه داشتند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos