پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

ایا گربه ها بو میدهند

ربه خوشبوی من یکی از ناراحتی‌ها و مشکلات کسانی که در خانه گربه نگه می‌دارند، بوگرفتن خانه از بوی مدفوع و ادرار گربه است. بویی آزارنده و البته گریزناپذیر که با روش‌هایی می‌شود مقدارش را کم و به حداقل رساند. یکی از این راه‌ها، به عنوان مثال عقیم‌کردن گربه است؛ چراکه بخش زیادی از بدبویی ادرار و مدفوع گربه با عقیم‌کردن او از بین می‌رود و با این کار هم به گربه کمک کرده‌اید، هم خودتان. البته با این روش گرچه بخشی از بو کم می‌شود اما کامل از بین نمی‌رود و لازم است روش‌های دیگری را هم با آن همراه کنید تا به وضعیتی متعادل‌تر و کمتر آزارنده برسید.

خاک را تمیز نگه دارید
منظور از تمیز نگه‌داشتن خاک این نیست که روزبه‌روز کل خاک را بیرون بریزید و خاک تازه برای گربه بگذارید. منظور انجام کاری است که ممکن است برایتان چندان خوشایند نباشد اما ضروری است؛ تمیز کردن خاک از مدفوع حیوان. اگر حالتان از بوی بد خانه و خاک گربه بد است، چاره‌ای جز این کار ندارید. بهتر است روزی دوبار بعد از اینکه حیوان کارش را انجام داد، مدفوع را با بیلچه مخصوص از خاک جدا کنید. این کارتان باعث می‌شود خاک کمتر بو به خودش بگیرد و فرصت تولید باکتری‌های مضر و بدبو را از دست بدهد. البته اگر توانایی مالی مناسبی دارید، می‌توانید به جای اینکه خودتان دست به کار تمیز کردن خاک شوید، از ظروف مخصوصی که به صورت اتوماتیک محل را تمیز می‌کنند خریداری و استفاده کنید. این ماشین‌ها حدود 20دقیقه بعد از اینکه دفع انجام شد، چیزی مانند شن‌کش را روی خاک به حرکت در می‌آورند و مدفوع را به داخل ظرفی هدایت می‌کنند.
 
استفاده از تهویه
بسته ‌بودن فضای بستر خاک گربه اگرچه باعث می‌شود بو کمتر در خانه پخش شود اما بوی بد بیشتر در آن می‌ماند و فضا را برای گربه ناراحت و ناسالم می‌کند. برای حل این مسئله می‌توانید ظرف خاک را در جایی نزدیک پنجره قرار دهید که هم خاک را زود خشک کند و هم بخارات را به بیرون بکشد. ضمنا می‌توانید آستین بالا زده و خودتان یک تهویه درست کنید. به این ترتیب که بستر او را سربسته انتخاب کنید که بو در داخل خانه منتشر نشود. اما در عوض برای تخلیه بو از داخل محیط بسته آن، لوله‌ای خرطومی و پلاستیکی مانند لوله هود تهیه کنید و یک سرش را وارد این فضا کرده، سر دیگرش را به بیرون از خانه هدایت کنید. در محل قرار گرفتن سر خارج از خانه لوله، یک مکنده هوا یا تهویه نصب کنید تا هوای داخل را به بیرون اتاقک بستر بکشد. این روش به‌خصوص برای زمانی که برای چندروزی در خانه نیستید تا جایش را تمیز کنید و گربه تنهاست، بسیار مناسب است.
 
استفاده از جوش‌شیرین و خاک‌های مناسب 
جوش‌شیرین یکی از موادی است که می‌تواند بوی بد را به خود جذب کند. هربار که خاک گربه را عوض می‌کنید، مقداری از این ماده یا مواد دیگری که خورنده بو هستند، داخل خاک بریزید. استفاده از خاک‌هایی که رطوبت را به خود نمی‌گیرند یا حتی خودشان معطرند را هم در اولویت خرید‌هایتان برای گربه قرار دهید. برخی خاک‌ها قیمت پایین دارند اما هم گردوخاک‌هایی مضر برای حیوان دارند و هم کثیفی را به تن او می‌گذارند و این مسئله بوی بد را بیشتر نشان می‌دهد. در عوض مواد خاک‌هایی مثل مکسی و پیورا یا خاک‌هایی که از روزنامه درست و به راحتی جذب محیط‌زیست می‌شوند، مثل فلامینکو wood bedding، خاک‌هایی نسبتا با کیفیت‌ترند که هم به دست و پای گربه نمی‌چسبند و هم کمتر بو می‌گیرند. خاک‌های کریستالی مثل ژل سیلیکا که حاوی سدیم‌سیلیکات متخلخل در شکل ذرات گرانول هستند هم جزو خاک‌های گران اما سالم و در نتیجه کمتر جاذب و مولد بو به حساب می‌آیند. قیمت هر بسته 3تا 4لیتری این خاک‌ها حدود ۳۵هزار تومان به بالاست اما با جداکردن مدفوع، تا زمانی که رنگشان تغییر نکرده قابل استفاده‌اند.
 
 
بسترهای خاکی با دستگاه تهویه 
 اگر خودتان اهل ساخت‌وساز نیستید، از بسترهای خاکی با فضای بسته و دارای دستگاه تهویه که در بازار وجود دارد استفاده کنید. البته این بستر‌ها قیمت بالایی دارند اما در عوض می‌توانند هوای نامطبوع را تصفیه و گندزدایی کنند. خرید یکی از اینها برایتان هزینه‌ای حدود ۳۰۰هزار تومان خواهد داشت. استفاده از اسپری‌های خوشبو و ضدعفونی‌کننده روشی ارزان‌تر و ساده‌تر است و کمک موثری هم در این راستا محسوب می‌شود. هرچند که استفاده از اینها اصل مسئله را از بین نخواهد برد اما آن را پوشش خواهد داد! این اسپری‌های دئودورانت و آنتی‌باکتریال در انواع و قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارد که باید به صورت روزانه روی خاک و حتی فضای اطراف بستر اسپری شود.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos