پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

همه چیز درباره سلامت سگ های شما

همه چیز درباره سلامت سگ های شما
به مشکلات ژنتیکی سگ تان توجه کنید: سلامتی سگ تان را با معاینه بالینی منظم زیر نظر بگیرید هیچ کس سگ شما را بهتر از شما نمی شناسد. اورا در حال بازی کردن، خوردن و خوابیدن می بینید و هر روز از او مراقیت می کنید. به این ترتیب اولین کسی که تشخیص بیمار شدن حیوان را بدهد خود شما خواهید بود. شاید دوست پشمالوی شما دیشت غذا نخورده، آیا امروز فقط کمی سرحال نیست یا اینکه باید به سرعت او را به دکتر برسانید؟ در این فصل اطلاعاتی ارائه می شود که به شما کمک می کند در مورد این گونه مشکلات تصمیم گیری کنید. شما متوجه می شوید که سگ سالم چطور باید به نظر برسد، بدین وسیله می توانید خیلی راحت تر علائم بیماری را در او تشخیص بدهید. به شما می گوییم چنانچه تصمیم به افزایش اعضای خانواده یگ خود گرفتید، چگونه باید توله یا سگ بالغ سالمی را انتخاب کنید.

 

تشخیص دادن ویژگی های یک سگ سالم

اولین قدم برای مراقبت کردن از سگ تان این است که ویژگی های یک سگ سالم را بدانید تا به راحتی بتوانید علائم بیماری اش را تشخیص دهید.

خب سگ سالم چه شکلی است؟ شاید پاسخ به این سوال خیلی واضح به نظر برسد، اما این گونه نیست. سگ ها از نظر ظاهر آن قدر باهم متفاوتند که تشخیص دادن تفاوت بین عادی و غیرعادی ها می تواند کار دشواری باشد. دامپزشکان زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری چگونه تشخیص دادن نشانه های سلامتی سگ ها و متمایز کردن آنها از علائم بیماری ها می کنند. تشخیص دادن سگ سالم کار دشواری است چون سگ ها نمی توانند با زبان ما صحبت و مارا از حال درونی شان با خبر کنند. نبابراین برای خوب مراقب بودن مخصوصا، استفاده کردن از همه شواهد برای جمع آوری اطلاعات درباره سلامتی سگ مان مهم است. چشم هایمان پوشش براق و دم جنبنده یک سگ سالم را به ما نشان می دهند، ما صافی و نرمی و قابل ارتجاعی بودن پوست سگ سالم را با دست هایمان لمس می کنیم. نفس های منظم و عمیق سگ سالم را درخواب با گوش هایمان می شنویم و با بوییدن سگ می توانیم از سلامتی دندان ها و لثه و تازگی نفس او مطلع شویم. در قسمت بعدی، سرنخ هایی راجعبه چگونگی استفاده از تمام حواس خود برای ارزیابی سلامتی آنها به شما داده می شود.

طرز برخورد

از سر و روی سگ سالم عشق به زندگی می بارد. او سرش را بالا نگه می دارد، چشم هایش برق می زنند و دمش با چشم داشت به سرگرمی هایی که در گوشه و کنار برایش فراهم می کنید می جنباندو او باید پر از انرژی، کنجکاو و علاقه مند به محیط پیرامون باشد.

چیزی که خیلی از ماها را برای سگ همدم مان بسیار عزیز می کند بازی (برو بیارش) است. اگر متوجه تغییر ناگهانی ادامه دار در رفتارش برای بیش از دو روز شدید این شاید نشانه مشکلات دیگری باشد. سریعا دلیل این تغییر ناگهانی رفتار او را می توانید با نشان دادن او به پزشکش پیدا کنید.

پوست

پوست یکی از تغییر پذیرترین ویژگی های سگ ها و روی هم رفته شاخص خوبی برای سلامت آنهاست. بسته به نژاد، بعضی سگ ها مثل تروورن بلژیکی موهایی که به خودی خود می ریزند دارند و برخی از سگ ها موهایی دارند که باید مرتبا کوتاه شوند.

اما به زغم نژاد سگ یا نوع مو، یک سگ سالم باید موهای براق و قابل ارتجاع داشته باشد. به علاوه پوست زیرین موها باید نرم و انعطاف پذیر باشدو وقتی که پوست او را نیشگون می گیرید باید خود به خود به حالت اولیه باز گردد. ریزش غیر طبیعی موها می تواند از علائم یک مشکل جسمی باشد. سگ هایی که ریزش مو دارند دارای یک چرخه برای رشد و ریزش هستند که به وسیله تعدادی از عوامل مانند ژنتیک، طول روز، دما و هورمون ها کنترل می شوند. هر مو به صورت ژنتیکی به اندازه مشخص رشد کرده و بعد وارد مرحله استراحت می شود. موهای جدید به موقع رشد کرده و موهای قدیمی در حال استراحت را به بیرون هل می دهند و جایگزین آنها می شوند.

اکثر سگ هایی که در نواحی معتدل زندگی می کنند موهایشان در فصل پاییز زمانی که روز ها کوتاه تر شده و دمای هوا کاهش می یابد می ریزند. در فصل بهار آنها دوباره پوشش بر پشت خود را به پوشش سبک تری برای فصل گرما تغییر می دهند. سگ های ماده مکرر سه تا چهار ماه از فصل گرما پوست می اندازند و مادر های تازه فارغ شده پس از تولد نوزادشان بارها تعداد فراوانی از موهای خود را از دست می دهند و در اصطلاح پوست می اندازند. چگونه می توان تشخیص داد که ریزش مو های او در دوره طبیعی خود است یا موهای مرده روی مبل و فرش نشانه مشکلی جدی است؟

سگ تروون بلژیکی با موهای پرپشت و فراوان که خود به خود می ریزد. زمانی که او ریزش خیلی زیادی دارد می توانید با حمام آب گرم به این فرایند سرعت بخشیده و به زدودن موهای سرگردان کمک کرده و جوانه زدن موهای جدید را تحریک کنید. بعد از حمام کردن او باقیمانده موهای مرده را شانه کرده و پوشش را معاینه کنید. اگر پوستش سالم و جدید است و موهای براق شروع به ظاهر شدن می کنند، دوستتان در حال یک ریزش چرخه ای است اما اگر موها هنوز کدر، خشک و شکننده به نظر می رسند یا اگر ناحیه موهای از قبل کوتاه شده دیگر به رشد طبیعی خود باز نگشته اند، او را برای معاینه نزد پزشکش ببرید. مخصوص اگر علائم بیماری درگر هم خود را نمایان کرده اند

گوش ها

گوشهاي سگ سالم بايد از داخل تميز بوده و پرتوي براقي به پوستي كه  به وسيله ترشح ماده محافظ موممانند ايجاد شده است، بدهد. گوشهاي  او نبايد داراي مقدار بيش از حدي از موم باشند و همچنين نبايد هرگز بوي  بدي بدهند. اگر گوشهاي او داراي ترشــحات سياه يا قهوهاي تيره رنگ  هستند حتي پس از تميز كردن دوباره ايجاد مي شوند ممكن است عفونت  كرده باشند. اين نوع ترشحات ممكن است علامت بيماريهاي جسماني  مانند حساسيت يا هورمونهاي نامتعادل باشد. او را به دامپزشك اش نشان  بدهيد تا دليل اين مشكل را ريشهيابي كنيد.  

چشم ها 

يك سگ سالم داراي چشماني روشن، شفاف و درخشان است. قرنيه چشم  (خارجيترين لايه چشم) بايد شفاف بوده و مردمك و عنبيه (حلقه قهوه اي  يا آبي داخل چشم كه به آن رنگ ميدهد) بايد به وضوح ديده شوند. برخي  از سگها بهويژه نژادهاي عروسكي از اشك ريزي بيش از حد رنج مي برند؛  به طوري كه اشك ها از گوشه بيني او جاري شده و مي توانند باعث به وجود  آمدن لكه هاي قهوهاي مايل به قرمز شوند. اين نوع اشك ريزي در اين نژادها  آنقدر متداول اســت كه به وسيله بسياري از مردم طبيعي تلقي مي شود،  درحالي كه خيليها اشــك ريزي در سگهاي عروســكي به خصوص اگر  به همراه خارش پوســتي يا ناراحتي دســتگاه گوارشي باشد را حساسيت  محســوب مي كنند. اگر سگ عروسكي بيش از حد اشــك ريزي و خارش  پوست يا ناراحتي گوارشي دارد بايد تغييراتي در رژيم غذايياش ايجاد شود.  شما ميتوانيد مشكل اشك ريزي او را با دادن آب معدني حل كرده و با پاك  كردن صورت و چشمانش با پارچه نمدار و خشك كردن آن از ايجاد لكه ها  جلوگيري كنيد.  

لثه ها و دندان ها 

سگ ســالم بايد داراي لثههاي براق و به سختي چسبيده به دندان هايش  باشد. سگهايي با رنگهاي روشن لثههاي صورتيرنگ دارند درحالي كه  ســگ هايي با رنگهاي تيره (مانند لابرادور رترايورز سياه) و سگهايي كه  به طور نژادي زبانهاي آبي دارند (مانند چاوچاو و شارپي) داراي نقطه هاي  سياه و قهوهايرنگ روي لثههايشان هستند. دندانها بايد سفيد و براق، بدون  جرم زرد يا قهوهاي روي خط لثه باشــند. تنفس سگ سالم مخصوصا بوي  شيريني ندارد اما بوي آزاردهندهاي هم نبايد داشته باشد.  

بینی

بيني روي هم رفته نشــانگر خوبي براي سلامتي ســگ شماست. همه ما  ميدانيم كه بيني سگ بايد سرد و مرطوب باشد و درست. اما ممكن است بيني  او زماني كه خواب است كمي خشك شود، بنابراين اگر دوست خوابآلودتان  بيني نمداري ندارد، هول نكنيد.  

ضربان قلب 

قلب سگ ســالم در حالت اســتراحت حدود 45 بار در دقيقه (براي  نژادهاي بــزرگ) و 125 بار در دقيقه (براي نژادهاي كوچك) مي تپد.  زماني كه سگ در حال تحرك است قلبش برابر حالت طبيعي يا بيش  از حد آن ميتپد. ضربان قلبش زماني كه او تب دارد يا درد مي كشــد  افزايش پيدا مي كند بنابراين زماني كه تصور مي كنيد او بيمار است،  مي توانيد ضربان قلبش را كه يك شــاخص مشــكل پنهاني است، را  اندازه گيري كنيد. ضربان قلب سگ تان را زماني كه در سلامتي كامل و  در حال استراحت است، اندازه گيري كنيد تا يك مقدار پايه براي مقايسه با زماني كه فكر مي كنيد او كمي ناخوش احوال است داشته باشيد.  

مدفوع 

مدفوع سگ سالم داراي شكل و به راحتي قابل دفع است. ميتوانيد هر رنگي  از قهوهاي روشن تا قهوهاي تيره و حتي قرمز ( اگر غذايي با رنگهاي افزودني  قرمز در اختيارش قرار داده باشيد) باشــد. مدفوع سياه رنگ به هر صورت  طبيعي نيست و شايد علامت خونريزي دستگاه گوارشي باشد. اسهال گاه  و بيگاه در سگها طبيعي است اما اگر ادامه يابد يا حتي گاهي يك اسهال  كه منجر به از دست دادن آب فراواني شود نياز به ديدار دامپزشك را قطعي  مي كند. يبوست در سگ ها مشكلي غيرمعمول است اما گاهي رخ ميدهد. اگر  سختي در رفع مدفوع ادامه يابد براي معاينه، او را نزد دامپزشك اش ببريد.  

دما

دماي طبيعي بدن ســگ بايد بين 5/38 و 5/39 ســانتى گراد باشد.  سگ هاي بزرگتر از دماي بدني پايين تر و سگهاي كوچك تر از دماي  بدن بالاتري برخوردارند. دماي بدن سگ تان را زماني كه او در سلامتي  كامل به ســر ميبرد اندازه گيري كنيد تا بدانيد دماي بدن او در حالت  طبيعي چه مقدار بايد باشد. در هنگام فعاليت، دماي بدن او چند درجه  افزايش مييابــد بنابراين زماني كه مي خواهيد دماي بــدن او را اندازه  بگيريد، مطمئن شويد كه او در حال استراحت است.  

وزن 

يك سگ سالم كمر و شــكمي دارد كه بالاتر از سطح سينه اش جمع شده  است. يك سگ سالم بايد به راحتي قادر به يورتمه رفتن بدون اينكه چربي  زير پوستش از طرفي به طرف ديگر حركت كند، باشد.  با وجود اينكه ما انسانها هر روزه به وسيله تبليغات براي برنامههاي كاهش  وزن بمباران ميشويم، اين حس آگاهي وزني در جامعهمان به سگهايمان  منتقل نميشود. درصد بســيار زيادي از سگها مقدار بسيار بالايي وزن با  خودشان جابهجا مي كنند و خيلي از آنها به طور وحشت آوري چاق هستند  (حالتي كه در آن وزن اضافي سگ مي تواند منجر به مشكلات جدي سلامتي  براي او مانند مرگ زودرس شود).

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos