پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • تغییراتی در سایت پرشین پت ◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
    برای راحتی شما عزیزان تغییراتی در پرشین پت ایجاد شد
 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28903    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

3_ حفر کردن توسط سگ ها

چگونه از حفاری سگ جلوگیری به عمل آوریم؟ بسیاری از صاحبان شکایت دارند که سگشان زمان زیادی را صرف حفاری در حیاط می کند. این مشکل رفتاری شایع در سگ ها می تواند طاقت فرسا باشد.
3_ حفر کردن توسط سگ ها
تمام سگها، به حفر کردن زمین علاقه دارند. قبل از اهلی شدن، سگهای وحشی قسمت هایی از شکار خود را که باقی مانده بود، بمنظور حفاظت در برابر شکارچیان دیگر در زیر خاک پنهان می کردند.
با توجه به اینکه حفر کردن گودال، یک رفتار طبیعی در سگها بشمار می رود، در صورتی که این عمل را در محل های نامناسب انجام دهد و حالتی مخرب پیدا کند، باید صاحبان این عمل را متوقف کنند.
این رفتار سگ دلایل گوناگونی دارد که ابتدا باید صاحبان آنرا ریشه یابی کنند، که عبارتند از:
فعال نبودن سگ و تنها ماندن به مدت طولانی در یک حیاط، گاراژ، پشتبام و محوطه های دیگر. که این تنهایی زیاد می تواند باعث انواع مشکلات رفتاری، از جمله خرابکاریهایی مانند جویدن اشیاء در دسترس، پارس بی علت، بیش فعالی، نیاز شدید به جلب توجه افراد بانشان دادن رفتار تهاجمی (نسبت به کودکان، عابران و سگهای دیگر).

عللی که باعث حفر گدال می شود
1_ غیر فعال بودن و ورزش ناکافی داشتن سگ.
2_ بیماری و عارضه ای که سبب بی تحرکی سگ شده.
3_ جدا شدن از سگهایی که قبلا با آنها زندگی می کرده.
4_ سگهایی که قبلا سگهای شکار یا نگهبان بوده اند و به یکباره تبدیل به سگ خانگی شده اند.
5_ این یک رفتار معمل در سگهای نگهبانی است که از سمت دیگر حصار یا از زیر در حیاطT شاهد رفتارهای تحریک کننده از طرف سگهای دیگر، کودکان یا مردم می باشند.
6_ تلاش برای فرار از محیط ناامن و یا به منظور دنبال کردن سگی از جنس مخالف در زمان آمادگی جفتگیری.
7_ این رفتار یک حالت غریزی است. مخصوصا در نژادهای تریر که بیشتر مستعد حفاری هستند.
8_ در نژادهایی که به عنوان سگ شکاری و یا ردیاب تربیت می شوند این رفتار برای کشف یا پیدا کردن چیزهای جدید می باشد که برایشان بسیار جذاب است، چون همیشه برای پیدا کردن از سمت صاحب مورد تشویق قرار می گیرند.
9_ عادت داشتن در دفن استخوان، اسباب بازی، مواد باقی مانده از وعدۀ غذایی و یا دیگر اشیاء.
10_ وجود لانه های جوندگانی مانند انواع موش و خرگوش در محیط زندگی سگ.
11_ ورود بوهای جدید در محیط که معمولا در اثر باغبانی ایجاد می شود (کود دهی، گلکاری، کاشتن دانۀ گیاهان و ...)
12_حفر زمین به منظور فرار از درجه هوای بالا و ساختن بستری خُنک.
13_ آماده کردن لانه ای برای زایمان.
اما می توان با پاسخ به برخی از سئوالات از حفاری سگ ها جلوگیری به عمل آورید.

آیا سگ را به خارج از منزل نمی برید؟
بیشتر سگ ها دوست دارند زمانی را خارج از منزل سپری کنند. اما صاحبان نمی توانند تمام وقت خود را به بازی با سگ در حیاط اختصاص دهند، در عوض گاهی اوقات اجازه می دهند سگ به تنهایی در حیاط به بازی مشغول باشد. متاسفانه سگ ها اغلب، راه حلی برای سرگرم کردن خود پیدا می کنند. برای بسیاری از سگ ها این بدان معنی است که سراسر حیاط را چاله بکنند.
بهترین راه برای شروع رفع این مشکل این است که اجازه ندهید زمانی که نمی توانید بر فعالیت سگ نظارت داشته باشید حیوان به تنهایی در حیاط مشغول بازی شود.
آیا فعالیت بدنی و بازی سگ شما به میزان مورد نیازش است؟
سگ ها اغلب به علت بی حوصلگی و تنهایی در حیاط حفاری می کنند. آنها نیاز دارند زمانی را با شما سپری کنند. این زمان معمولا یک ساعت است ( برای سگ هایی با انرژی بالا این زمان بیشتر می شود) و شما هر روز باید این زمان را به بازی با سگ اختصاص دهید. می توانید فعالیت هایی با سگ داشته باشید که باعث تخلیۀ انرژی حیوان گردد. مانند: پیاده روی، بازی هایی چون پرتاب توپ و پیدا کردن اشیاء، تمرین های روزانه فرمان هایی که سگ آنها را آموزش دیده است، اختصاص دادن زمانی برای بردن سگ به پارک هایی که سگ های دیگری نیز در آن وجود دارد تا بتواند با آنها به بازی مشغول شود.
آیا سگ شما در حیاط اسباب بازی دارد؟
بسیاری از سگ ها به صورت غریزی اموال خود را دفن می کنند. اگر شما به سگ خود اسباب بازی های جویدنی، استخوان و یا وسایل دیگری که خیلی به آنها علاقه دارند می دهید تا در حیاط با آنها سرگرم شوند، ممکن است برای مخفی کرن آنها شروع به حفاری کنند.
بهترین راه برای مقابله با این رفتار این است که در خارج از منزل اسباب بازی های جویدنی در اختیار سگ قرار ندهید و فقط اسباب بازی هایی را این زمان به سگ بدهید که بازی با آنها برای برقراری ارتباط با شما باشد مانند: فریزبی، توپ و طناب های بازی. البته در صورت حضور شما می تواند با اسباب بازی های دیگرش نیز بازی کند اما در صورتی که اجازه ندهید آنها را دفن کند.
یا سگ شما منطقه ای مجاز برای حفاری دارد؟
بعضی از سگ ها ذاتا حفار هستند و اصلا فرقی ندارد که شما چقدر برای جلوگیری از حفاری کردن سگتان تلاش کنید. نژادهایی مثل داشهوند، تریرها و سگ های شکاری به طور طبیعی تمایل به حفاری دارند، چون آنها برای شکار و پیدا کردن حیواناتی که داخل حفره ها و تونل های زیر زمینی زندگی می کنند پرورش یافته اند و جلوگیری از رفتارهای غریزی سگ ها بسیار سخت و در برخی موارد غیر ممکن است.
بهترین روش برای چنین سگ هایی ایجاد یک مکان مناسب برای حفاری در حیاط منزل است، که شما برای این منظور می توانید با فراهم کردن یک جعبه متناسب با جثۀ سگ خود که از ماسه، خاک رُس و یا شن نرم پُر شده است، از تخریبات احتمالی در کل محیط جلوگیری کنید. این جعبه باید حداقل ارتفاعی برابر با 30 سانتیمتر داشته باشد و آنرا در قسمتی از حیاط قرار دهید که در فصل تابستان خنک و در زمستان گرم باشد. اگر در منطقۀ بارانی زندگی می کنید، بهتر است این جعبه مسقف باشد، تا از خیس شدن شن و ماسه ها جلوگیری شود و در صورتی که در محیط زندگیتان شاهد رفت و آمد گربه و دیگر حیوانات هستید باید برای جعبۀ خاک، درپوشی ایجاد کنید تا در زمانی که سگ داخل منزل است و یا میلی به بازی ندارد، مانعی شود از مدفوع کردن دیگر حیوانات در جعبۀ خاک.

فراموش نکنید که قرار دادن یک جعبۀ خاکبازی در محیط به خودی خود باعث استفادۀ سگ از آن نمی شود، بلکه صاحبان باید روش استفاده و بازی با آنرا به سگها آموزش دهند.
روش آموزش حفر در محدودۀ مشخص شده
شما می توانید برای تشویق شدن سگ به استفاده از این محدوده برای حفر گودال، تعدادی از اسباب بازیهای مورد علاقۀ و یا استخوان های مصنوعی جدید سگ را در زیر شن و ماسه ها مخفی کنید و سگ را برای پیدا کردن آنها تشویق کنید. و این روش را تا زمانی ادامه دهید که سگ خود برای بازی از این جعبه استفاده کند.
و هر بار که سگ به میل خود وارد این جعبه شد با دادن خوراکیهای تشویقی و رفتار محبت آمیز، نشان دهید که از این عملش خوشحال شده اید.
در صورتی که سگ مکانهای غیر مجاز را کند، حیوان را به سرعت وارد جعبه کنید و خودتان با دست خاک را کنار زده و گنجهای پنهان آن را درآورید و در مقابل دید سگ، دوباره آن را در زیر خاک پنهان کنید.
برای یکنواخت نبودن و کسل نشدن سگ از جستجو، قبل از خروج از منزل وسایل جدید را در جاهای جدیدی زیر خاک پنهان کنید.
همیشه بوی خاک شخم زده و گل کاری شده برای سگ جذابت خاصی دارد. به همین منظور مقداری از این خاک شخم خورده را به جعبۀ خاک سگ انتقال دهید تا بتوانیدجلوی تحریک سگ از کندن باغچه را بگیرید.
حتی می توانید چند گلدان کوچک گل در جعبۀ خاک سگ قرار دهید تا او مکان جدید را همانند محیط اطرافش فرض کند.
ماهی یکبار کل خاک داخل جعبه را تعویض کنید تا بوهای داخل آن همیشه برای سگ جدید باشد.
می توانید در زمانی که قصد دارید در باغچه گلهای جدیدی بکارید، ابتدا در زیر خاک جعبۀ سگ، تکه هایی از ژامبون، گوشت خشک و سوسیس های مخصوص سگ که بوی گیج کننده ای برایش دارد دفن کنید تا حواس سگ را بخود مشغول ساخته و بدونه اینکه مانع کار شما شود در جعبۀ خاک با آرامش بنشیند و به شما نگاه کند.

ی شکاری به طور طبیعی تمایل به حفاری دارند، چون آنها برای شکار و پیدا کردن حیواناتی که داخل حفره ها و تونل های زیر زمینی زندگی می کنند پرورش یافته اند و جلوگیری از رفتارهای غریزی سگ ها بسیار سخت و در برخی موارد غیر ممکن است.
بهترین روش برای چنین سگ هایی ایجاد یک مکان مناسب برای حفاری در حیاط منزل است، که شما برای این منظور می توانید با فراهم کردن یک جعبه متناسب با جثۀ سگ خود که از ماسه، خاک رُس و یا شن نرم پُر شده است، از تخریبات احتمالی در کل محیط جلوگیری کنید. این جعبه باید حداقل ارتفاعی برابر با 30 سانتیمتر داشته باشد و آنرا در قسمتی از حیاط قرار دهید که در فصل تابستان خنک و در زمستان گرم باشد. اگر در منطقۀ بارانی زندگی می کنید، بهتر است این جعبه مسقف باشد، تا از خیس شدن شن و ماسه ها جلوگیری شود و در صورتی که در محیط زندگیتان شاهد رفت و آمد گربه و دیگر حیوانات هستید باید برای جعبۀ خاک، درپوشی ایجاد کنید تا در زمانی که سگ داخل منزل است و یا میلی به بازی ندارد، مانعی شود از مدفوع کردن دیگر حیوانات در جعبۀ خاک.

فراموش نکنید که قرار دادن یک جعبۀ خاکبازی در محیط به خودی خود باعث استفادۀ سگ از آن نمی شود، بلکه صاحبان باید روش استفاده و بازی با آنرا به سگها آموزش دهند.
روش آموزش حفر در محدودۀ مشخص شده
شما می توانید برای تشویق شدن سگ به استفاده از این محدوده برای حفر گودال، تعدادی از اسباب بازیهای مورد علاقۀ و یا استخوان های مصنوعی جدید سگ را در زیر شن و ماسه ها مخفی کنید و سگ را برای پیدا کردن آنها تشویق کنید. و این روش را تا زمانی ادامه دهید که سگ خود برای بازی از این جعبه استفاده کند.
و هر بار که سگ به میل خود وارد این جعبه شد با دادن خوراکیهای تشویقی و رفتار محبت آمیز، نشان دهید که از این عملش خوشحال شده اید.
در صورتی که سگ مکانهای غیر مجاز را کند، حیوان را به سرعت وارد جعبه کنید و خودتان با دست خاک را کنار زده و گنجهای پنهان آن را درآورید و در مقابل دید سگ، دوباره آن را در زیر خاک پنهان کنید.
برای یکنواخت نبودن و کسل نشدن سگ از جستجو، قبل از خروج از منزل وسایل جدید را در جاهای جدیدی زیر خاک پنهان کنید.
همیشه بوی خاک شخم زده و گل کاری شده برای سگ جذابت خاصی دارد. به همین منظور مقداری از این خاک شخم خورده را به جعبۀ خاک سگ انتقال دهید تا بتوانیدجلوی تحریک سگ از کندن باغچه را بگیرید.
حتی می توانید چند گلدان کوچک گل در جعبۀ خاک سگ قرار دهید تا او مکان جدید را همانند محیط اطرافش فرض کند.
ماهی یکبار کل خاک داخل جعبه را تعویض کنید تا بوهای داخل آن همیشه برای سگ جدید باشد.
می توانید در زمانی که قصد دارید در باغچه گلهای جدیدی بکارید، ابتدا در زیر خاک جعبۀ سگ، تکه هایی از ژامبون، گوشت خشک و سوسیس های مخصوص سگ که بوی گیج کننده ای برایش دارد دفن کنید تا حواس سگ را بخود مشغول ساخته و بدونه اینکه مانع کار شما شود در جعبۀ خاک با آرامش بنشیند و به شما نگاه کند.

 

روش پُر کردن گودالهای حفر شده
برای جلوگیری از رفتار حفر کردن در سگها، می توانید گودال های کنده شدۀ آنها را با زغال چوب، برگهای خشک شده، برگهای سوزنی کاج، سنگ ریزه و یا حتی مدفوع سگ پُرکنید و روی آنها را به ارتفاع 10 سانتیمتر با خاک بپوشانید.
زمانی که سگ سعی به کندن زمین می کند، با مشاهدۀ مواد داخل گودالها دلسرد می شوند، بطوری که این رفتار را کاملا ترک می کنند.
گویا آنها بدونبال گنج پنهانی هستند و می داند این مواد زائد چیزی نیست که ارزش تلاش آنها را داشته باشد.
همچنین می توانید یک بادکنک را با آب پُر کنید و داخل گودال قرار دهید و روی آن را با 5 سانتیمتر خاک بپوشانید.
زمانی که سگ گودال را می کند با پنچۀ اولی که به خاک میزد بادکنک می ترکد و سبب ترس و تعجب سگ می شود و دیگر به کندن زمین ادامه نمی دهد.
چگونگی داشتن حصاری ایمن در محیط زندگی سگ

3_ حفر کردن توسط سگ ها
روش اول: اگر بین حصار و زمین فاصله ای باشد سگ برای خارج شدن از آن و برای کندن زمین تلاش بیشتری خواهد کرد و ممکن است به خود آسیب برساند و یا با خارج شدن از منزل سبب بوجود آمدن مشکلاتی برای همسایه ها و یا گم شدنش شود. برای جلوگیری از کندن گودال و خارج شدن از حصار باید زیر حصارها فلصله نداشته باشد وتا روی زمین امتداد پیدا کند.
روش دوم: شما می توانید با قرار دادن چند تخته سگ مسطح جلوی کندن زیر در و حصارها را بگیرید.
روش سوم: همچنین می توانید با نصب میله های باریک نزدیک بهم به انتهای حصارهای چوبی و یا توریهای فلزی از فرار سگ در اثر کندن گودال جلوگیری کنید.
روش چهارم: ابتدا زمین زیر حصار را مسطح کرده و سپس روی زمین را با یک رول توری فلزی (توری مرغی) بپوشانید، یک لایه بلوک آجری و یا سنگی روی توری فلزی قرار دهید تا سگ در اثر کندن زمین آسیبی به پنچه های خود وارد نکند.
از این روشها می توانید برای جلوگیری دسترسی سگ به هر مکانی (باغچه، گلها و درختها، مکان زندگی حیوانات دیگری که در حیاط یا باغ نگهداری می شود) استفاده کنید.

مربی تربیت سگ: سارا رنجبر

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ تغییراتی در سایت پرشین پت
◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
بعدی 1 قبلی