پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

5_ دفع در مکان نامناسب توسط سگ ها

دفع ادرار و مدفوع در مکان نامناسب در میان اختلالات رفتاری سگ ها از خسته کننده ترین رفتارها محسوب می شود. این عمل باعث می گردد سگ ناخواسته منزل شما، مکان های عمومی و منازل دوستان و آشنایان را آلوده ساخته و باعث خجالت شما شود. بسیار مهم و ضروری است که ابتدا در مورد این اختلال رفتاری با دامپزشک خود مشاوره داشته باشید تا با معاینات مشخص شود که دفع در مکان نامناسب به علت مشکلات سلامتی است یا در گروه مشکلات رفتاری قرار دارد. اولین و مهمترین قدم این است که اطمینان حاصل شود حیوان با مشکل جسمی و بهداشتی روبرو نیست. سه مورد از این مشکلات جسمی عبارتند از:

5_ دفع در مکان نامناسب توسط سگ ها

1_ مشکلات دستگاه ادراری
اگر سگ شما به طور ناگهانی در خانه و یا دیگر مکان های غیر قابل قبول شروع به ادرار می کند این عمل می تواند به علت عفونت ادراری باشد. قبل از اینکه از سگ خشمگین شوید ابتدا به دامپزشک مراجعه کنید، به احتمال زیاد دامپزشک برای آزمایش از سگ نمونۀ ادرار می گیرد. این آزمایش برای مشخص شدن وجود باکتری و سلول های غیر طبیعی موجود در ادرار انجام می شود، در صورتی که دامپزشک عفونت ادراری را تشخیص داد، گام بعدی مصرف یک دورۀ آنتی بیوتیک است.
از دیگر مشکلات دستگاه ادراری که می تواند باعث کنترل نداشتن سگ بر روی دفع ادرار شود التهاب مثانه است. وجود کریستال در ادرار و یا سنگ مثانه سبب التهاب می گردد که اکثر این بیماری ها را می توان با مصرف دارو ، مکمل های غذایی و یا تغییر رژیم غذایی درمان نمود. با این حال درمان سنگ مثانه گاهی نیاز به عمل جراحی دارد.
بیماری های کلیوی، بیماری کوشینگ نیز در این گروه قرار دارند اما دیابت بیشتر از دیگر بیماری ها می تواند منجربه ادرار بیش از حد در سگ ها شود.
2_ بیماری بی اختیاری ادرار
بی اخیاری ادرار در هر سنی می تواند در سگ ها ایجاد شود، هرچند که اغلب در سگ های بالغ دیده می شود با این حال بسیاری از سگ ها در سنین نوجوانی و جوانی دچار بی اختیاری ادرار می شوند. این حالت حتی در زمانی که سگ در رختخواب خوابیده و یا در گوشه ای درحال استراحت و چرت زدن است نیز مشاهده می شود. در صورتی که سگ در مکان نادرستی مقدار زیادی ادرار کند معمولا بی اختیاری ادرار نمی باشد. اغلب بی اختیاری ادراری با دارو قابل درمان است برای کسب اطلاعات بیشتر با دامپزشک خود مشاوره داشته باشید.
3_ زوال عقل یا پیری سگ
پیری می تواند سبب ادرار سگ در مکان نامناسب باشد. این گروه از سگ ها به سادگی آموزش دفع را فراموش می کنند. در برخی موارد زوال عقل را می توان با داروها و مکمل های غذایی درمان نمود، با این حال بسیاری از افرادی که سگ پیر دارند می دانند که باید مشکلات مربوط به دفع آنها را بپذیرند و با پوشک کردن و یا نگهداری در محیط هایی که با پد پوشیده شده است آنها را تحت کنترل داشته باشند.

چنانچه این رفتار هیچ علت پزشکی نداشت، مشکل رفتاری محسوب شده که باید دلیل آن مشخص گردد. دفع در مکان نامناسب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عبارتند از: تربیت نشدن سگ از سنین پایین و در زمان ورود به منزل_ هیجان کنترل نشده_ تعیین قلمرو در سنین بلوغ_ اضطراب و ترس_ جلب توجه_ عدم دسترسی به مکان صحیح دفع.

🔴توجه: بیاد داشته باشید که دفع در مکان نامناسب برای توله ها بخصوص تا قبل از 12 هفتگی امری کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است. اما در سگ هایی که سنی بالای 4 ماه دارند این نوع رفتار کاملا غیر معمول بوده و نیاز به اصلاح جدی دارد زیرا هرچه دیرتر به رفع این اختلال پرداخته شود امکان یادگیری آن برای سگ دشوارتر می گردد.
علامت گذاری
بعضی از سگ ها (بخصوص نرها) عادت به علامت گذاری و تعیین قلمرو دارند حتی بعد از عقیم شدن و علت آن می تواند وجود سگ بالغ دیگری در منزل، ورود صاحب سگ دیگری به منزل شما، ورود حیوان خانگی جدید، تولد نوزاد، تغییر منزل و حتی خرید لوازم جدید و غیره باشد که تمام این عوامل می تواند سبب شود سگ احساس تغییر در قلمرو کرده و دوباره سعی به مشخص کردن حریم خصوصی خود کند. این رفتار به این علت است که سگ کل منزل شما را محیط و قلمرو خود می داند که این کاملا اشتباه است. برای رفع این مشکل باید برای سگ محدوده ای در منزل مشخص گردد و فقط در این محیط ظرف آب و غذای سگ قرار گیرد همچنین اسباب بازی ها و رختخواب حیوان. صاحبان نباید اجازۀ ورود هیچ سگ و فرد تازه واردی را به این محدوده دهند و نباید سگ را در این محیط زندانی کنند تا حیوان همیشه نسبت به این محیط احساس تعلق و امنیت خاطر داشته باشد.
دوران فحلی
دوران فحلی در ماده ها همراه با تغییرات هورمونی و تغییر روند عادی عملکرد دستگاه تناسلی است در این زمان، سگ هایی که اولین دوران فحلی را تجربه می کنند معمولا دچار اشتباه می شوند که به مرور از این فرایند تجربه کسب کرده و در فحلی های بعدی کنترل بهتری روی ادرار خود پیدا می کنند.
ادرار بر اثر ترس و اضطراب
سگ ه

ی که در سنین 3 تا 6 ماهگی قرار دارند و صاحبانشان بسیار جدی و سختگیر هستند، همیشه حس ترس و نگرانی را به همراه دارند و هر زمان که صاحب به طور مستقیم در چشم این گروه از سگ ها نگاه می کند، آنها کمر خود را خم کرده و سعی می کنند نگاه خود را از صاحب بدزدند و یا زیر چشمی نگاهشان کنند. آنها هرگز در زمان حضور صاحب ادرار نمی کنند اما ممکن است در زمان خارج شدن و نبود صاحب در منزل در مکانی نادرست عمل دفع را انجام دهند و این رفتار فقط به علت مطیع بودن بیش از حد سگ است چون فکر می کنند ادرار کردنشان باعث نارحتی صاحب می شود.
بی اختیاری ادرار در سگ های مطیع زمانی ایجاد می شود که مورد استقبال قرار می گیرند، زمانی که فرد مورد علاقه شان به آنها نزدیک می شود، زمانی که مورد تنبیه قرار می گیرند و یا سگ هایی که سابقۀ تنبیه بدنی و رفتار خشن بعد از ادرار در مکان نامناسب را داشته اند. این ادرار یک واکنش غیر ارادی در سگ های خجالتی، ترسو و مضطرب است.
🔴 نکات مهم و کلیدی که صاحبان باید برای رفع این مشکل انجام دهند:
1_ از سرزنش، فریاد کشیدن و یا تنبیه بدنی این گروه از سگ ها بعد از ادرار شدیدا اجتناب کنید و در عوض سعی شود اعتماد به نفس سگ را با آموزش فرمان های ساده (مانند نشستن، آمدن، ماندن) و تشویق کردنشان بعد از اجرای صحیح فرامین افزایش دهید. همچنین برای این منظور می توان از فرمان هایی که اجرای آنها برای سگ ها حکم بازی را دارد (مانند غلت زدن، دست دادن، آوردن توپ) و باعث می شود سگ احساس کند می تواند موجبات رضایت و شادی شما را فراهم کند استفاده کنید.
2_ باید میزان آلفا بودن خود را کاهش دهید (این کاهش نباید افراطی و به یکباره باشد). از نگاه مستقیم و خشن به سگ اجتناب کنید و در زمان فرمان دادن به سگ، کنار او بنشینید. فرمان ها را با صدای ملایم بیان کنید.
3_ در زمان نوازش بجای اینکه سر را نوازش کنید یا با دست به پهلوی سگ ضربه ملایم بزنید، زیر چانه را مورد نوازش قرار دهید.
4_ اگر سگ در مکان نامناسب دفع کرد به سادگی و بدون سر و صدا محیط را تمیز کنید و هر زمان سگ در مکان صحیح عمل دفع را انجام داد تشویق را فراموش نکنید.
ادرار به علت هیجان
ادرار از روی هیجان زدگی در سگ های زیر یک سال بیشتر مشاهده می شود و علت آن ضعیف بودن عضلات مثانه است و بعد از یک سالگی به صورت طبیعی از بین می رود. توجه داشته باشید که این تغییرات یک شبه ایجاد نمی شود. این گروه از سگ ها در زمان ورود شما و دیگر افراد مود علاقه شان با هیجان به استقبال آمده و بی اراده قطره قطره ادرار می کنند. این حالت در زمان بازی های مهیج نیز دیده می شود. برای جلوگیری از این تکرر ادرار صاحبان باید قبل از خروج از منزل سگ را در محدوده ای قرار دهند که کف آن با روزنامه یا پد فرش شده باشد تا بعد از ورودشان سگ نتواند خارج از محیط مشخص شده ادرار کند. سپس چند دقیقه ای بدون توجه به سگ خود را سرگرم کرده زمانی که مطمئن شدید هیجانات حیوان فروکش کرده از محدوده خارجش کنید و بر روی زمین بنشینید تا سگ مجبور شود برای برقراری ارتباط بجای پریدن و دویدن به این سو و آنسو کنار شما بنشیند و سپس با صدای آرام همراه با نوازش سبب آرامش سگ شوید. این روند را می توانید قبل از رورد افرد دیگر به منزل نیز انجام دهید و از آنها بخواید در مقابل سگ رفتار هیجان زده از خود نشان ندهند.

سارا رنجبر: مربی تربیت سگ

نظرات کاربران
  • 0
    سلام من ی سگ نر دارم که توی خونه اش دستشویی می کنه یعنی همه جا دستشویی می کنه 16 ماهشه راه می ره حتی اگه دستشویی هم نداشته باشه به خودش فشار می داره حتی ی قطره بریزه می ره ی دور می زنه دوباره جیش می کنه نمی دونم باهاش چکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون
  • 0
    سلام.من سگم دوساله ونیمه توخواب به صورت غیرارادی دفع مدفوع داره!علت چیه؟خیلی اذیتیم خودشم ناراحت میشه.
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos