پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

9_ گازگرفتن سگ ها

در دنیای شهرنشینی امروزی که حفاظت از محیط و افراد تنها بر عهدۀ نیروهای امنیتی پلیس است، پیشگیری از گازگرفته شدن افراد توسط سگ ها یک ضرورت محسوب می شود. در همه جای دنیا برخی از سگ ها رفتای دوستانه تر از دیگر سگ ها دارند. به عنوان صاحب سگ، ما مسئولیت رفتارهای حیوان خانگی خود را بر عهده داریم و باید با آموزش صحیح بتوانیم در تمام زمانها و مکان ها آنها را به صورت کامل تحت کنترل خود نگهداریم.
9_ گازگرفتن سگ ها
همچنین باید به دیگران درمورد رفتار مناسب در اطراف سگ خود آگاهی دهیم. مهم است همه بدانند و درک کنند که هر سگی (بدون در نظر گرفتن نژاد، جثه، سن و یا جنسیت ) قادر به گازگرفتن است و این به ایمنی و جلوگیری از گاز گرفته شدن افراد توسط سگ ما کمک می کند.
بیاد داشته باشید حتی تربیت شده ترین سگ ها نیز در صورت مواجه شدن با ترس ناگهانی و احساس درد شدید ممکن است که حمله کرده و گاز بگیرند. همۀ کودکان و بزرگسالان باید یادبگیرند که چگونه در اطراف یک سگ، خود را در شرایطی امن نگهدارند و از همه مهمتر این است که صاحبان باید مسئولیت رفتاری سگ خود را در هر شرایطی و به هر علتی برعهده گرفته و آنها را در کنترل خود داشته باشند.
برای کنترل گازگرفتن در سگ ها ابتدایی ترین قدم، بالا بردن سطح اطلاعاتی افراد جامعه می باشد. همانطور که قبلا اشاره شد تمام سگ ها توانایی گازگرفتن و آسیب رساندن به دیگر حیوانات و حتی انسان ها را دارند، زیرا گازگرفتن را می توان امری غریزی در سگ ها دانست. توله ها با گاز گرفتن محیط اطراف خود را شناسایی می کنند و قدرت خود را افزایش می دهند. سگ ها جز دندان هیچ وسیلۀ دفاعی دیگری ندارند و در دنیای سگسانان همیشه آنهایی قدرت داشتند که درنده تر بودند چه برای شکار و تغذیه و چه برای حفظ نسل و قلمرو. در طی دورانی که سگ ها به صورت حیواناتی اهلی با انسانها همزیستی پیدا کرده اند با اینکه برای حفظ بقای خود دیگر نیازی به شکار ندارند اما همچنان برای جلب رضایت صاحبان خود از این اسلحه استفاده می کنند.
صاحبان باید بدانند که گازگرفتن از همان دوران تولگی عملی نادرست است و هرچه سریعتر باید با آموزش، گازگرفتن توله را مهار کنند. انجام ندادن بازی های خشن و کششی با توله ها امری بسیار موثر در این زمینه می باشد. اما به طور کلی دلایل اصلی گاز گرفتن سگ ها را می توان ترس یا داشتن حالت تدافعی_ حفظ از اموال_ درد یا بیماری_ نشان دادن قدرت و وجود غریزۀ درنده خویی دانست.
چگونگی جلوگیری از گازگرفتن سگ: برای صاحبان

1_ از تولگی به سگ خود آموزش های اطاعت پذیری را یاد دهید و در طول زندگی با سگ یک برنامۀ آموزشی مشخص داشته باشید و به صورت مداوم این آموزش ها را با حیوان تمرین کنید.
2_ اجازه دهید سگ شما در شرایطی آرام و مناسب با افراد مختلف به خصوص کودکان، افراد معلول و سالمندان دیدار داشته باشد و با آنها ارتباط برقرار کند.
3_ سگ خود را به صورت منظم در موقعیت های مختلف مانند دیدن سایر حیوانات، صداهای بلند، ماشین ها بزرگ، دوچرخه و هرچیز دیگری که ممکن است باعث ترس حیوان شود قرار دهید. شروع این کار از سنین تولگی می تواند باعث ایجاد تجربه های مثبتی برای آینده گردد.
4_ با سگ خود بازی های خشن انجام ندهید و هرگز برای تنبیه از خشونت و رفتارهای تهاجمی و یا تنبیه بدنی استفاده نکنید.
5_ اگر سگ شما نگهبان است و تمایلی به اجتماعی شدنش ندارید (که این کاملا اشتباه است) باید همیشه بسته باشد و در غیر این صورت باید از غیر قابل عبور بودن حصارهای حیاط و محدودۀ سگ کاملا مطمئن باشید و همیشه قبل از خروج از منزل سگ را با پوزبند، قلادۀ کمری و بندی مناسب تحت کنترل داشته باشید. سگ را تنها به محیط هایی که ورود سگ مجاز است ببرید و حتی در چنین محیط هایی اجازه ندهید سگ از محدودۀ دید شما خارج گردد.
6_ اگر نسبت به رفتارهای سگ خود مشکوک هستید و می دانید که سگ شما تمایل به رفتارهای تهاجمی دارد همیشه در این زمینه به دیگران هشدار دهید و اجازه ندهید افراد با کودکان، سگ و دیگر حیواناتشان به شما نزدیک شوند، مگر اینکه سگ حتما پوزبند داشته باشد و وضعیت کاملا در کنترل شما باشد.
7_ واکسیناسیون سگ خود را در زمان مشخص آن انجام دهید مخصوصا واکسن هاری و درمان های ضد انگلی. برای چکاپ بهتره هر دو ماه به دامپزشکی مراجعه کرده تا از شرایط جسمی سگ اطلاعات دقیقی داشته باشید.
8_ همیشه سگ خود را برای داشتن رفتاری خوب و اجتماعی با افراد و دیگر حیوانات مورد تشویق قرار دهید.
چگونگی جلوگیری از گازگرفتن سگ: برای کودکان و بزرگسالان

1_ هرگز سعی نکنید یک سگ نا آشنا را بدون اجازۀ صاحبش نوازش کنید. اگر صاحب در کنار سگ حضور نداشت اصلا نزدیک سگ رفتن کار صحیحی نیست.
2_ هنگام ملاقات با سگی نا آشنا، در صورت حضور صاحب اگر حیوان رفتار تهاجمی از خود نشان نداد و با تکان دادن دم علاقمند بودن به برقراری ارتباط با شما را بیان نمود، کمی به سمت پایین خم ش

ده و قبل از اینکه او را مانند یک حیوان خانگی نوازش کنید اجازه دهید دست شما را بو کند.
3_ هرگز صورت خود را برای بغل کردن و یا بوسیدن سگی که نمی شناسید به سمت دهان حیوان نزدیک نکنید حتی اگر از نژادهای کوچک و زیبا باشد.
4_ اگر به سگ ها علاقمند هستید حتما زبان بدن آنها را بیاموزید، سگ ها قبل از گازگرفتن علائم هشدار دهندۀ خاصی را نشان می دهند که اصلاع از این علائم باعث جلوگیری از خطرات احتمالی می شود.
5_ اگر شما توسط سگی در گوشه ای نگهداشته شده اید، از خیره نگاه کردن به چشمهای سگ اجتن کنید. هرگز ندوید و فریاد نکشید، سگ زمانیکه با بی توجهی شما روبرو شود رفتاری آرام پیدا می کند ودر این زمان شما می توانی با قدم هایی آهسته به سمت عقب حرکت کرده و دور شوید.
6_ اگر در موقعیتی با بیش از یک سگ روبرو شدید، برروی زمین به حالت جنین قرار بگیرید و سر و صورت خود را با دست و بازوها بپوشانید و سعی کنید تا جای امکان آرامش خود را حفظ کنید.
7_ هرگز به سگ ناآشنایی که در حال غذا خوردن، خوابیدن و یا مراقبت از توله های خود است نزدیک نشوید چون به احتمال زیاد حیوان در این شرایط ،حالتی وحشت زده و تدافعی دارد و می تواند به موجودی غیر قابل پیش بینی تبدیل شود.
8_ هرگز کودکان خوردسال و یا نوزادان را حتی با تربیت شده ترین سگ ها نیز تنها رها نکنید.
9_ تلاش نکنید برای حرکت دادن یک سگ مجروح به او نزدیک شوید، در عوض هرچه سریعتر با یگ گروه امداد حرفه ای حیوانات، آتشنشانی و یا دامپزشک، برای کمک به سگ تماس بگیرید.

رصورتی که فردی توسط سگ گازگرفته شد چه باید کرد؟

1_ صاحب باید سگ را در جایی محدود کرده و بلافاصه به حادثه دیده کمک کند.
2_ مجروح، در صورت توانایی حرکتی باید ناحیۀ گازگرفته شده را به طور کامل با آب گرم و صابون شستشو دهد.
3_ فرد را باید سریعا برای پانسمان به نزدیکترین بیمارستان انتقال داد (بسته به شدت گازگرفتگی شاید لازم باشد مجروح با آمبولانس به بیمارستان انتقال پیدا کند). حادثه دیده باید دستورالعمل های پزشکی را به صورت کامل دنبال کند.
4_ با دامپزشک سگ و همچنین مقامات محلی باید تماس گرفته شود.
5_ صاحب سگ باید مطابق درخواست مقامات تمام اطلاعات پزشکی سگ بویژه تاریخ واکسن هاری را ارائه دهد، این اطلاعات در اختیار حادثه دیده نیز باید قرار گیرد.
6_ صاحب سگ باید برای جلوگیری ازگازگرفتن مجدد سگ اقداماتی مانند تماس با یک مربی حرفه ای و یا رفتار درمان سگ ها را داشته باشد.
7_ بیاد داشته باشید که در کشورهای مختلف قوانین حمله سگ به افراد متفاوت است. در برخی از قوانین محلی نیاز به قرنطینۀ طولانی مدت، جریمه های نقدی سنگین برای صاحب و یا حتی کشتن سگ بعد از گازگرفتن فرد وجود دارد و صاحب باید قبل از وقوع چنین حادثه های ناگواری از این قوانین مطلع باشد چون هیچ جای بخشش و یا شکایتی وجود نخواهد داشت.
🔴توجه: می توان از گازگرفتن سگ جلوگیری به عمل آورد، درصورتی که اقدامات و آموزشات لازم  و توضیح داده شده انجام گردد.
اگر چه تصور می شود برخی ازنژادها به طور غریزی درنده خو و خطرناک می باشند اما من معتقدم که با پرورش در محیطی امن و مناسب همراه با آموزش و اجتماعی نمودن آنها می توان سسب شد که هر سگی با هر نوع نژادی، رفتاری مناسب و دوستانه با افراد و دیگر حیوانات داشته باشد. به یاد داشته باشید که در سراسر دنیا صاحبان تنها افرادی هستند که مسئول رفتار حیوانات خانگی خود می باشند و آموزش سگ تنها کلید امنیتی برای دیگر افراد محسوب می شود.

 مربی تربیت سگ: سارا رنجبر

نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos