پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

شکستگی دم در گربه

آناتومی دم دم گربه از مهمترین اعضا بدن گربه است. گربه ها از طریق دم خود بسیاری از احساسات خود را نشان می دهند و تعادل خود را حفظ می کنند. دم گربه تشکیل شده است از تعداد زیادی مهره ، ماهیچه های متعدد ، تاندون ها و رباط ها. اولین مهرهء دم به استخوان اصلی پشت گربه متصل است که sacrum نامیده می شود.ضرب دیدگی یا شکستگی دم گربه ممکن است حاصل اتفاقات گوناگونی باشد ، مثلا کشیده شدن دم گربه توسط کودکان یا ماندن دم گربه در لای در. دم گربه ممکن است در دعوای گربه ها با هم مورد گازگرفتگی قرار بگیرد و آسیب ببیند و البته مهمترین عامل آسیب دیدن دم گربه ها تصادفات هستند که به راحتی مهره های دم گربه را جا به جا می کنند. آسیب دیدگی های دم گربه عموما به صورت زخم های حاد خارجی نشان داده نمی شود و آنچه مهمتر است آسیب دیدگی های عصب دم گربه است.

چه چیزی توجه شما را جلب خواهد کرد؟


شکستگی دم در گربه
اگر گربهء شما دچار شکستگی دم باشد حداقل یکی از این علائم را نشان خواهد داد :

* گربه دم خود را با مشکل فراوان تکان می دهد و نمی تواند آن را کاملا بالا بگیرد* چکه کردن غیرعمدی ادرار

* چروک شدن غیرطبیعی ماهیچه های اطراف مقعد گربه همراه یا بدون اسهال ، توام با عدم کنترل مدفوع* عدم هماهنگی پاهای عقبی

در صورت مشاهدهء هریک از این علائم باید گربه را نزد دامپزشک برد برای معاینات تکمیلی. از دیگر علائمی که بعد از معاینات تکمیلی توسط دامپزشک ممکن است مشاهده شوند عبارتند از:* پر بودن بیش از حد مثانه (به علت درد گربه ممکن است نتواند مثانه را خالی کندو با فشارهای ملایم و کارشناسانه ، دامپزشک می تواند در خالی شدن مثانه کمک کند.)

* ادرار خونی*دردناک بودن سر دم گربه

*از بین رفتن حس در دم گربهشناسایی جراحت

در مطالعاتی که طی سال 1995 انجام شد جراحت های دم گربه را به 5 دسته تقسیم کردند :* جراحت هایی که فقط شامل یک علامت هستند : دردناک بودن سر دم گربه

جراحت دم در اینگونه گربه ها معمولا به طور کامل درمان می شود.اگرچه ممکن است دردی خفیف ولی مزمن در دم آنها باقی بماند.*جراحت هایی که فقط شامل دو علامت هستند : عدم حرکت دم و عدم وجود حس در دم

این گربه ها نیز درمان کامل خواهند شد.*جراحت های داری سه نشانه :عدم حرکت دم ، عدم وجود حس در دم و تحلیل رفتن ناحیهء مقعد گربه

تحقیقات ثابت کرده 75 درصد از این گربه ها کاملا درمان می شوند.* جراحت های دارای سه نشانه : عدم حرکت دم ، عدم وجود حس در دم و عدم امکان ادرار در گربه (مثانهء متورم)

بیشتر این گربه ها کاملا درمان می شوند.* جراحت هایی که سه نشانه دارند: عدم حرکت دم ، عدم وجود حس در دم و سست شدن عضلات مقعد گربه

50 درصد از این گربه ها درمان کامل می شوند.از طریق تست های لازم می توان تخمین زد که آسیب دیدگی عضلات مقعد گربه به صورت نسبی هستند یا کامل. اگر آسیب دیدگی نسبی و جزئی باشد احتمال درمان آن وجود دارد.

آیا باید دم گربه را قطع کرد؟اگر دم گربه هرگز حس و حرکت خود را بازنیابد دلائلی وجود دارد که قطع دم را به عنوان یک گزینه مد نظر قرار دهیم. اگر گربه نتواند دم خود را بالا بگیرد همیشه آن را خاک خواهد کشید و این می تواند عفونت یا بدبویی مزمن در ناحیهء دم گربه ایجاد کند. مضاف بر اینکه وزن دم که همیشه افتاده است متعاقبا سبب ایجاد کشش و تخریب عصب پشت گربه می گردد.زمان درمان :آسیب دیدگی های عصبی نیاز به زمان فراوان دارند تا درمان کامل در آنها صورت بگیرد . گفته می شود تنها بعد از یک دورهء شش ماهه است که می توان با قطع گفت که آیا دم آسیب دیدهء گربه کاملا به حالت عادی برگشته یا خیر. اکثر گربه هایی که جراحات دم خود را باز میابند طی یک یا دو هفته کاملا درمان شده اند و گربه هایی که مشکلات کنترل ادرار ناشی از شکستگی دم را همیشه با خود همراه خواهند داشت عموما بعد از یکماه پس از جراحت همچنان این مشکلات را نشان می دهند.

PersianPet Forum - www.mypet.ir http://persianpet.org/forum/thread161564-4.html#ixzz3syrCdk00 
Under Creative Commons License: Attribution 
Follow us: @persianpet on Twitter | mypersianpet on Facebook
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos