پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

حساسيت يا الرژي غدايي

ازدياد حساسيت يا الرژي غذايي سگ و گربه چيست؟ الرژي غذايي ، پاسخ دستگاه ايمني بدن در برابر بعضي مواد تشکيل دهنده غذا و ايجاد حساسيت به ان مواد است.مواد غذايي که بيشترين علت ايجاد الرژي غذايي هستند نظير گوشت گاو،گوشت مرغ ،لبنيات ،تخم مرغ ،گندم ،ذرت يا ميوه ها مي باشند.براي گربه ،ماهي نيز مي تواند يکي از عوامل حساسيت زا محسوب شود.

 حساسيت يا الرژي غدايي

 
بعضي از نژادها بيشتر علايم الرژي را نشان ميدهند اين موضوع نشان دهنده اين است که الرژي غذايي الگوي ژنتيکي داشته و ارثي مي باشد.
پروتئين در ايجاد حساسيت نقش بيشتري از کربوهيدرات (قند) غذا بازي مي کند.اگر سگ يا گربه بخواهد به مواد غذايي حساسيت نشان دهد حداقل مي بايست يکبار ماده غذايي که به آن الرژي دارد را يک بار قبلا خورده باشد.بر خلاف تصور سگ و گربه مي توانند به يک نوع غذا که براي مدتها از آن تغذيه مي کر دند نيز حساسيت نشان دهند. پس هرگز تصور نکنيد مثلا اگر حيوان شما به مدت 2 سال از گوشت مرغ استفاده کرده ديگر نمي تواند به ان الرژي پيدا کند .الرژي غذايي از سن چند ماهگي تا هر سني در بزرگسالي مي تواند علائمش شروع شود.
 
علايم ايجاد الرژي غذايي در سگ و گربه چيست؟
مشکل اصلي بيماري خارش است.خارش مي تواند به صورت مالش صورت به اطراف ، ليسيدن و جويدن بيش از حد دست و پا ظاهر شود .اين خارش غير فصلي است و مي تواند تنها در يک قسمت يا چند قسمت بدن (مثل گوش ،صورت،پنجه ها ،اطراف مقعد،داخل ران يا مناطق ديگر) ديده شود. از علايم ديگر الرژي خشکي پوست ، پوسته پوسته شدن پوست و يا ريزش مو هستند.مشکلات گوارشي همانند افزايش حرکات روده ، مدفوع مثل اسهال يا استفراغ نيز در بعضي از موارد الرژي به همراه علايم پوستي مي توانند ديده شوند. .حيوان مي تواند در اثر خاراندن خود را زخم کند و مستعد به عفونتهاي باکتريايي يا قارچي که اصطلاحا به آنها عفونتهاي ثانويه مي گويند ، شود.
ندرتا عوارض شديد الرژي مثل کهير ، تورم صورت يا مشکل در تنفس در حساسيت شديد غذايي ديده ميشوند. در اين موارد حتما به نزديک ترين مرکز دامپزشکي مي بايست مراجعه شود.

تشخيص الرژي غذايي در سگ و گربه بر چه اساس است؟
الرژي هاي غذايي مي توانند علايم شبيه به ديگر الرژي ها (مثل الرژي تنفسي يا الرژي ناشي از کک) داشته ياشند.دامپزشک معمولا با انجام معاينه و ديدن علايم خارش با پرسشهايي در مورد تغذيه و چگونگي نگه داري سگ يا گربه به اين بيماري شک مي کند. دامپزشک سپس براي تفريق حساسيت غذايي از ديگر حساسيت ها ، برنامه غذايي کاملا متفاوت از انچه حيوان مي خورده را تجويز مي کند که در قسمت درمان به طور مفصل به ان اشاره مي نماييم. متاسفانه تست هاي خون يا ديگر تست ها به تشخيص اين بيماري زياد نمي توانند کمک کنند و در کل هيچ تست ساده و قابل اطمينان براي تشخيص اين بيماري وجود ندارد.
 

در مان حساسيت غذايي سگ و گربه چيست؟
 
همان طور که ذکر شد دامپزشک براي تفريق حساسيت غذايي از ديگر حساسيتها يک برنامه غذايي کاملا متفاوت از انچه حيوان قبلا خورده تعيين مي کند. در اين برنامه غذايي مواد غذايي که دامپزشک در ايجاد الرژي به انها شک نموده از برنامه غذايي حذف شده و به جاي آن غذاهايي که آلرژي زا نيستند در برنامه گنجانده ميشود که اصطلاحا به آن ، برنامه غذاي حذفي يا جيره غذايي حذفي مي گويند.اين برنامه غذايي مي بايست بنا به دستور دامپزشک و خلق وخوي سگ و گربه به صورت تدريجي جايگزين برنامه قديمي شود . غذاي جديد 12-4 هفته به حيوان داده مي شود و در اين مدت مي بايست حيوان از نظر نشان دادن علايم الرژي (مثل خارش) کنترل شود.اگر با برنامه غذايي جديد علايم الرژي بهبود يافت يا از بين رفت دوباره دامپزشک برنامه غذايي اول را جايگزين برنامه غذايي جديد مي کند.اگر علايم الرژي دوباره برگشتند ديگر تشخيص قريب به يقين شده و غذاي قبلي به طور کل از برنامه غذايي حيوان تا اخر عمر حذف مي شود .موثر ترين درمان همين اجتناب کامل از ماده الرژي زاست. در طول اجراي برنامه غذايي حذفي مي بايست نکات زير کاملا رعايت شوند:
 
1- در طول دوره تغذيه با برنامه غذايي حذفي به هيچ عنوان نبايد هر گونه تشويقي ، مولتي ويتامين ، داروهاي طعم دار ، خمير دندان يا هر گونه مواد غذايي خارج از دستور دامپزشک داده شود .همچنين براي خوراندن قرص يا کپسول دارويي نبايد از پنير ، هات داگ، يا هر غذاي ديگري استفاده شود.
2- اگر سگ يا گربه شما به صورت آزادانه به بيرون دسترسي دارد به طوري که ممکن است در بيرون به غذاي ديگر دسترسي پيدا کند ،حيوان را محدود نماييد.
3- توجه داشته باشيد دادن هر گونه خوراکي خارج از برنامه هر چه قدر هم که ميزانش کم باشد مي تواند کل برنامه را بي ارزش کند.اگر حيوان خارج از برنامه غذايي حذفي چيزي را ناگهان و بدون اراده شما خورد ،زمان و جنس ماده خورده شده را ياداشت و به اطلاع دامپزشکان برسانيد.
4- اگر چند سگ و يا گربه با هم نگه داري مي کنيد مي بايست مطمين شويد که حيواني که تحت درمان با برنامه غذايي حذفي است به غذاي ديگر حيوانات دسترسي نداشته باشد.

چون شروع تاثير برنامه غذايي حذفي چند وقتي طول مي کشد ، براي کنترل خارش و علايم الرژي مي توان از دارو هاي انتي هستياميني يا کورتن ها که توسط دامپزشک تجويز ميشوند، استفاده نمود. معولا کورتن ها براي کنترل خارش ناشي از الرژي غذاي زياد موثر نيستند.در مواردي که حيوان در اثر خارش خود را زخم کرده و مبتلا به عفونتهاي ثانويه شده مي بايست از انتي بيوتيک ها يا دارو هاي مناسب ديگر براي کنترل اين عفونتها استفاده شود.به هر حال هيچ داروي باعث درمان حساسيت غذايي نميشود و تنها علايم الرژي را کاهش ميدهند .بنابراين مي بايست علت اصلي الرژي شناخته شود تا بتوان با حذف ماده الرژي زا حيوان را درمان کرد.
5- تمام افراد خانواده را مي بايست از برنامه غذايي حذفي و علت اصلي الرژي حيوان اگاه ساخت ، تا انها اشتباها به حيوان ماده غذايي خارج از برنامه را به او ندهند.بسياري از سگها يا گربه هايي که مبتلا به الرژي غذايي هستند مي توانند مستعد به ديگر الرژي ها مثل الرژي ناشي از کک و يا الرژي هاي تنفسي (اتوپي) باشند.
نکته جالب توجه اين است که سگ يا گربه هاي مبتلا به الرژي غذايي مي توانند به غذاي جديد که به آن قبلا آلرژي نداشته اند نيز بعد از مدتي حساسيت نشان دهند.
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


اخبار زیست محیطی

 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
 • خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه! ◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
    خیلی از ما سگ ها و گربه ها رو به خاطر زیباییشون دوست داریم. شاید براتون جالب باشه که خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه رو بشناسیم و بدونیم بهترین نژاد ها توی جهان کدوماست؟ حالا در این مقاله می خوایم همین موضوع رو بفهمیم. با پتچی همراه باشید.
 • محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی ◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
    سگ و گربه ها حیواناتی هستن که خیلی از مردم به دلایل مختلف مثل تنها نموندن، حیوان دوستی، امنیت بیشتر و… دوست دارن از اون ها در خونه خودشون نگهداری کنن. امروزه در شهرهای بزرگ تعداد کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنن به‌مراتب بیشتر از تعداد کسانی هست که خانه حیاط‌دار و ویلایی دارن و به همین دلیل حیوانات‌ خانگی باید بتونن خودشون رو با آپارتمان‌نشینی مطابقت بدن.
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28900    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12
mofos