نامه دانشجویان معترض «سگ کشی» به ابتکار

«ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست سخنان امیدبخش حضرتعالی در جمع معترضین به جنایت کشتار سگها در شیراز و درخواست پیگیری از وزیر کشور باعث شد تا با ارسال این مرقومه مراتب قدردانی و تشکر خود را از این موضع­ گیری به عمل آورده و از شما بخواهیم برای برطرف شدن ابهامات ایجاد شده به چند سوال پاسخ دهید: 1- با وجودیکه بصورت مداوم اخبار مایوس کننده از کشتار و وضعیت نابهنجار گونه‌های حیات ­وحش به گوش می­‌رسد (بعنوان نمونه کشته شدن بیش از 4 پلنگ از ابتدای سال جاری!) سازمان تحت مدیریت شما با وجود داشتن پست معاونت رئیس جمهور و حضور در هیات دولت از حل آن عاجز است. تا چه حد می­‌توان به حل مشکل حیوانات خیابانی (که طبق قانون دستگاه دیگری مسئولیت آنرا بر عهده دارد) با دست شما امیدوار بود؟ 2- جنابعالی در طول 6.5 سال عضویت در شورای شهر تهران (بعنوان بالاترین مرجع تصمیم ­گیری در مدیریت شهر تهران) همواره شاهد کشتار سگها با گلوله در سطح شهر تهران بودید که در چند مورد از طرف انجمن، برای جلوگیری با این رویه شهرداری، مکاتباتی نیز با شما انجام شد که وقعی ننهادید. در این دو سال اخیر چه اتفاقی افتاده است که کشتار این حیوانات مظلوم برایتان اهمیت پیدا کرده است؟ 
3- با وجود فتاوی مختلف از مراجع دینی و نظر اکثریت مسئولین نظام بر منع شکار تفریحی، چرا جنابعالی همچنان بر صدور مجوز شکار اصرار داشته و حاضر نیستید برای مدت کوتاهی هم که شده صدور آن را متوقف کنید؟ 
4- با وجودیکه در اکثر کشورها استفاده از حیوانات در سیرک‌ها ممنوع شده است، اخیرا سازمان حفاظت محیط­ زیست مجوز استفاده از حیوانات در سیرک‌ها را برای یکسال دیگر تمدید نموده است. این مجوز قرار است تا چه مدت دیگر تمدید شود؟ 5- ازهنگام تصویب آیین ­نامه شکار ویژه در دوره قبل ریاست شما بر سازمان حفاظت محیط زیست (که در آن سران کشورهای خارجی و شیوخ عرب را از تمامی قوانین محدود کننده شکار مستثنی نمودید) تاکنون چه تعداد مجوز شکار ویژه صادر شده است و چه تعداد حیوان با این مجوزها قربانی شده­ اند؟ 6- آیا وضعیت نگهداری حیوانات در باغ وحش در شیراز مورد تایید شما است؟ اگر نه، تاکنون اداره محیط زیست شیراز برای کمک به حیوانات حیات وحش اسیر در این باغ وحش چه اقدام مثبتی انجام داده است؟ 
البته سوالاتی و ابهامات دیگری نیز درباره جنگل ابر، جزیره آشوراده، پارک ملی سرخه حصار، وضعیت حیوانات پارک پردیسان، عدم نظارت بر حیوانات باغ وحش‌ها، شیوع سرطان بواسطه تداوم ارسال پارازیت­ها و ... مطرح است که برای جلوگیری از طولانی شدن کلام بناچار به زمانی دیگر موکول می‌کنیم.»