کشف اژدهای پرنده در اندونزی

این مارمولک­‌های کوچک که
«اژدهای پرنده»
و به لاتین
Draco Volans
نام دارد در طی هزاران سال یک راه شگفت‌انگیز برای فرار از دست شکارچیان داشته‌­اند: پرواز کردن.

زایده­‌های کوچک بال­ مانند اژدهای پرنده، در هنگام فرار از دست حیوانات شکارچی این جانور را قادر می‌‌­سازد از درختی به درخت دیگر بپرد. همچنین این بال­‌‌ها نقش مهمی در یافتن غذا و جفت‌گیری این مارمولک دارند. طول هر پرش این مارمولک به بیش از 9 متر می‌­رسد.

بال‌‌­های این مارمولک، متفاوت از بال پرندگان است. در واقع بال‌‌­های اژدهای پرنده مجموعه‌ای از دنده‌­های بسیار دراز و نازکی هستند که به صورت اختیاری جمع و بسته می‌­شوند. خوشبختانه لازم نیست نگران حمله کردن و غارت شدن شهرها به دست این مارمولک­‌ها باشیم. 

اژدهای پرنده تنها 20 سانتی‌متر طول دارد و توانایی دمیدن آتش هم ندارد.
کشف اژدهای پرنده در اندونزی


برخلاف سایز کوچک‌شان، این جانوران قلمرودار هستند و قلمرو بیشتر آنها حدودا شامل 3 درخت می­‌‌شود. اژدهای پرنده تقریبا تمام عمرش را در این فضای کوچک سپری می­‌‌کند و در همین محدوده غذا و جفتش را نیز پیدا می‌‌­کند. قلمرو مارمولک جایی است که جانور زندگی می­‌‌کند و می­‌میرد اما در واقع محلی که این جانور به دنیا می‌­آید، نیست.


مارمولک ماده روی زمین تخم‌گذاری می­‌کند و برای امن نگه داشتن تخم‌­هایش با استفاده از پوزه نوک تیزش زمین را می‌‌کند. مارمولک­ برای محافظت از تخم­‌هایش روی زمین باقی می­‌ماند اما فقط به مدت 24 ساعت! سپس به محل زندگی خود برمی­‌گردد و نوزاد خود را به دست سرنوشت می‌­سپارد.


منبع:جام نیوز