زبان آبی 
زبان آبی به فضای نسبتا زیادی برای زندگی نیاز دارد . بهتر است تعدادی مخفیگاه در نقاط مختلف محل زندگی زبان آبی در نظر گرفته شود . عدم امکان اختفا می تواند استرس زیادی را به حیوان ( به ویژه به زبان آبی های جوان و خزنده تازه وارد ) وارد کند. در صورتی که از بستری غیر از دستمال توالت برای خزنده خود استفاده می کنید باید از عدم بلع آن توسط حیوان مطمئن شوید. بهتر است برای انتخاب بستر ایده آل با دامپزشک اختصاصی حیوانات خاص مشورت کنید.


تامین شیب دمایی مورد نیاز زبان آبی (مانند همه خزندگان ) یکی از مهمترین چالش های نگهداری از این موجود زیباست : شیب دمایی 29-24 درجه در روز و تامین نقطه داغی با دمای حداکثر 35 درجه. کاهش دمای شبانه به کمتر از 21 درجه سانتیگراد مجاز نیست. تامین تابش UV ( تابش مستقیم نور خورشید / لامپ ) و برنامه 12 ساعته تاریکی / روشنایی از دیگر نیازهای محیطی زبان آبی است.


زبان آبی علاقه زیادی به آب تنی ( و انجام عمل دفع در آب ) دارد . بنابراین فراهم کردن یک ظرف آب بزرگ و کم عمق ، ضمن کمک به تامین رطوبت و شادابی پوستی حیوان ، پاسخگوی بخشی از رفتارهای طبیعی زبان آبی خواهد بود. بهتر است آب به صورت روزانه تعویض ، و ظرف آب به صورت هفتگی توسط مواد ضد عفونی کننده بی خطر( مورد تایید دامپزشک اختصاصی حیوانات خاص ) شسته شود.


زبان آبی یک خزنده همه چیز خوار است. برنامه غذایی بر پایه سبزیجات و مواد پروتیینی گوشتی به قرار زیر است :
1- میوه و سبزیجات : 60 درصد 
محدودیت خاصی برای مصرف میوه و سبزیجات وجود ندارد (لوبیا سبز ، هویج ، انواع برگ ، موز ، طالبی ، هندوانه و ... ) با این حال بهتر است برای تهیه رژیم غذایی مناسب با سن ، جنس و ... مشورت کنید. 


2- گوشت : 40 درصد 
کنسرو کم چربی مخصوص سگ یا گربه می تواند تامین کننده بخش گوشتی خوراک زبان آبی باشد. بهتر است بخش پروتیینی خوراک به صورت دوره ای با آیتم هایی نظیر سوپر ورم یا موش سوری کامل شود.
استفاده از افزونه های ویتامینی و معدنی ( به ویژه افزونه کلسیوم و ویتامین د ) برای تامین سلامت عمومی و به ویژه سلامت اسکلتی خزنده ضرورت دارد.سایت منبع جامع حیوانات ایران