تئوبرومین(theobromine ) و دیگر مواد سمی است به طور بالقوه برای گربه ها کشنده میباشد.در نتیجه,برای اینکه گربه خود را در امان نگه دارید از دادن شکلات به او خودداری کرده و مراقب باشید که گربه به جایی که شما ممکن است شکلات نگه دارید دسترسی نداشته باشد.

آیا گربه ها میتوانند شکلات بخورند؟ 


سمی بودن شکلات و واکنش های آلرژیک


به گربه ها نباید شکلات داد.
شکلات ممکن است باعث حداقل یک واکنش آلرژیک در گربه ها بشود که از طریق استفراغ و اسهال خود را نشان میدهد و این مسئله به خاطر این میباشد که اکثر شکلات ها دارای تئوبرومین(theobromine ) میباشند که سمی میباشد و توسط کبد حیوان قابل جذب نیست ومصرف بیش از اندازه ی آن برای گربه کشنده است.علاوه بر این شکلات ها دارای کافئین میباشند که یکی دیگر از مواد سمی برای گربه ها میباشد.کافئین اثری منفی بر روی قلب و سیستم عصبی دارد و باعث میشود ضربان قلب سریعتر شده و فشار خون بالا رود و باعث ایجاد عوارضی در گربه شود.


آیا گربه ها میتوانند شکلات بخورند؟ 


مقدار کشنده ی شکلات


مقدار کشنده ی شکلات میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد که عبارتند از :

اندازه ی گربه
نوع شکلات
وضعیت سلامتی گربه و سلامتی کبد او
سیستم ایمنی بدن گربه و اینکه تا چه اندازه میتواند از عهده ی مقابله با مواد سمی برآید
بنابراین مقدار و اندازه ی کشنده بودن شکلات متفاوت خواهد بود .با این حال بهتر است بدانید مقدار بیش از 50 میلی گرم از تئوبرومین(theobromine ) کشنده خواهد بود.

تشخیص مسمومیتی که توسط شکلات ایجاد شده


آیا گربه ها میتوانند شکلات بخورند؟ 


اگر گربه ی شما مقدار زیادی شکلات خورده باشد شما شاهد علائمی در گربه خواهید بود که عبارتند از:

استفراغ
اسهال
اضطراب
افزایش ضربان قلب
خوردن آب زیاد
تشنج
غش کردن
کمااین علائم بعد از خوردن شکلات توسط گربه ها بلافاصله خودشان را نشان نمیدهند اما بلافاصله پس از ورود تئوبرومین(theobromine ) به جریان خون گربه خودشان را نشان میدهند.
اگر میدانید گربه تان شکلات خورده است بهتر است قبل از اینکه مواد سمی وارد جریان خون او بشود در اولین فرصت او را به یک کلینیک دامپزشکی برسانید.

حذف سموم از بدن گربه

زمانی که گربه ی شما شکلات میخورد شما باید مواد سمی را که بدن گربه وجود دارد را در اولین فرصت برای نجات زندگیش از بین ببرید.
اگر میتوانید گربه را وادار به استفراغ کردن کنید این کار میتواند برای دفع سموم موثر باشد.
اگر گربه موفق به استفراغ کردن نشد یک دامپزشک میتواند با شستشوی معده سموم را از بین ببرد.
مترجم:سارا خلیلی