کارشناسان حیات‌وحش در یک مطالعه جدید دریافتند شامپانزه‌ها در انجام بازی‌های فکری بهتر و هوشمندانه‌تر از انسان‌ها عمل می‌کنند. 


به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مطالعات جدید کارشناسان انستیتو تحقیقاتی میمون‌سانان دانشگاه «کیوتو»ی ژاپن و مؤسسه فن‌آوری کالیفرنیا نشان می‌دهد شامپانزه‌ها در انجام بازی‌های فکری و تاکتیکی بهتر از انسان‌ها عمل می‌کنند. کارشناسان در این مطالعه برای شامپانزه‌ها از یک بازی شبیه قایم باشک استفاده کردند. هدف از انجام این بازی ایجاد رقابت در شامپانزه‌ها برای حدس زدن حرکت از سوی بازیکن بعدی بود. این کارشناسان رقبا را طوری قرار دارند که صورت آنها روبروی هم نباشد تا بدین ترتیب امکان برقراری هر گونه ارتباطی را میان آنها از بین ببرند. به شامپانزه‌های برنده نیز به عنوان پاداش خوراکی داده شد. 
این آزمایش همچنین روی روستائیان محلی و دانشجویان مقطع کارشناسی نیز انجام گرفته و به فرد برنده مبلغی به عنوان پاداش پرداخت شد. کارشناسان در طول انجام مراحل این بازی به حاضران اجازه صحبت کردن با یکدیگر ندارند. به گزارش ایسنا به نقل از دهلی دیلی نیوز، متخصصان پس از مقایسه فعالیت‌های شامپانزه‌ها با رفتار انسان‌ها در انتخاب استراتژی‌های مناسب در حین بازی دریافتند که انتخاب‌های شامپانزه‌ها به حدس‌های متعادل نزدیک‌تر و تاکتیکی‌تر است.