ایا سالوکی نژاد مناسبی برای شماست؟ 


سالوکی ها یکی از قدیمی ترین نژاد های شناخته شده هستند.با توجه به شواهد بدست امده ریشه ی این نژاد قبل تر از قرن هفتم میلادی برمیگردد و اعتقاد بر این است که نام خود را از شهر باستانی سلوک واقع در لیبی گرفته است .همچنین به عنوان تازی ایرانی(پرشین هاند) و غزال هاند (Gazelle Hound) نیز معروف است .از این رو سالوکی دارای اهمییت ویژه ای در فرهنگ اسلامی است و با توجه به دین اسلام این نژاد ارزشش بیشتر از این است که خرید و فروش شود بلکه باید به عنوان هدیه ای با ارزش زیاد به دوستان و خانواده سپرده شود .این نژاد برای اولین بار در سال 1920 در AKC ثبت شد .

سالوکی نژادی کاملا ورزشی است .دارای بدنی کشیده ،سری کشیده و گوش های بلند اویزان که پر از مو هستند میباشند .بدن خوش فرم و ورزیده ،انها را برای انجام وظیفه شان کاملا بی نقص میکند .کاربرد اصلی این سگها شکار حیوانات صحراحی و کوهی مانند خرگوش ها ،غزال ها و .... .سالوکی ها برای سالیان درازی جهت سرعت ،قدرت و استقامت پرورش داده میشدند.بدون این که بیش از حد زرق و برق دار باشند زیبا و با شکوه اند .اما با اینحال انها برای همه ی افراد مناسب نیستند.انها مستقل هستند و مناسب افرادی اند که روحیه ی سرسختی دارند و اهل گردش های طولانی اند .

این سگها به طور غریزی شکارچی هستند و عاشق تعقیب کردن محرک ها هستند البته باید توجه داشت که انها میتوانند با سرعت بسیار بالایی اینکار را انجام دهند بنابراین در اماکن عمومی و یا مکان هایی که احساس میکنید برای انها خطرافرین است باید تحت کنترل باشند و حتما قلاده داشته باشند .یک سالوکی میتواند با سرعت 30 تا 35 مایل در ساعت بدنبال ماشین ،گربه ،سنجاب،خرگوش،غزال و ... بدود .صاحبان سالوکی باید افرادی قوی و مسلط بر سگشان باشند تا بتوانند در مواقعی حساس سالوکی خود را تحت کنترل در اورند .ایا سالوکی نژاد مناسبی برای شماست؟
زندگی با سالوکی چگونه است؟

رفتار سالوکی ها بیشتر دوستانه و ارام است .انها بخوبی با بچه ها انس میگیرند و در مقابل حرکات انها خیلی زود تحریک و عصبی نمیشوند.صبوری و نجابت یکی از فوق العاده ترین ویژگی های سالوکی ها است .با اینحال اگر شما در خانه حیوان خانگی دیگری نیز دارید یا باید از سالوکی بگذرید یا سعی کنید انها را از سالوکی خود دور نگه دارید چون انها به طور غریزی شکارچی میشوند و در مقابل حیواناتی چون گربه ،راکون،خرگوش،همستر،سنجاب و ... خیلی سخت میتوانند خود را کنترل کنند هر چند اگر از تولگی با گربه ها بزرگ شوند مشکل چندانی ایجاد نیمکنند اما واقعا با سنجاب و پرندگان خانگی مشکل دارند.برخی از ویژگی هایشان از انها نگهبان های خوبی نیز میسازد.در مقابل صاحبش بسیار مطیع است و تربیتش چندان مشکل نیست هرچند انها به صاحبی نیاز دارند که به انها نظم و انظباط ببخشد .
این سگها برای زندگی در اپارتمان ساخته نشده اند و نیمتوانند در این مکان راحت زندگی کنند .محل زندگی این سگها باید وسیع باشد و البته حسار های مطمئنی داشته باشد که سگ بخاطر غریزه ی شکارش از خانه خارج نشود .توجه کنید که انها میتوانند از روی نرده ها بپرند و یا حفار ماهری هستند پس همه جای حیاط را حسابی ایمن کنید .
این نژاد پیاده روی و دویدن را بیش از هرکاری در جهان دوست دارد و از ان لذت میبرد بنابراین شما باید در روز برای ورزش دادن و پیاده رویشان خیلی وقت بگذارید.از دیگر علایق این نژاد چرت زدن بر روی جا های نرم و گرم است .انها علاقه ی وافری به بالش دارند و حتی مشاهده شده که خود را به مدت طولانی روی بالش ها به خواب میزنند .

سالوکی ها دوست دارند که خودشان تصمیم بگیرند و شخصیت مستقلی دارند بنابراین روی تربیت ها باید بخوبی کار شود .ایا سالوکی نژاد مناسبی برای شماست؟

مهماتی که حتما باید در مورد سالوکی بدانید!!!


* انها عاشق پیاده روی و فعالیت های طولانی اند .

*در مکان هایی که ایمن نیست حتما باید با قلاده های مخصوص کنترل و نگهداری شوند ،انها نسبت به محرک ها حساس هستند و در این مواقع دوست ندارند به دستورات صاحب توجهی نشان دهند .

*باید از سنین پایین اجتماعی شوند .

*سالوکی ها مناسب اپارتمان نیستند انها احیتاج به یک حیاط بزرگ دارند تا در ان بخوبی فعالییت کنند .

*فراهم کردن تشکی مناسب و راحت برای انها بسیار مهم است .

*سالوکی نباید بیش از حد تنها بماند انها زا همراهی خانواده لذت میبرندو اگر برای مدتی طولانی تنها باشند عصبی و افسرده میشوند .

*اگرچه با بچه بسیار مهربان اند ،اما به طور کلی نژادی برای کودکان نیستند .

*سالوکی ها ارام اند .

*سالوکی ها کمی سختگیر هستند و به اراستگی اهمییت زیادی میدهند .

*سالوکی ها حتی با بهترین اموزش ها نیز نمیتوانند با بیشتر حیوانات خانگی زندگی کنند .

*برا اینکه از سلامت و اصالت سگ خود اطمینان حاصل کنید باید حتما از پرورش دهنده ای معتبر خریداری شوند .


شخصیت

ایا سالوکی نژاد مناسبی برای شماست؟

رفتار سالوکی ها با دیگران نسبتا خوب است اما انها در واقع فقط نسبت به خانواده ی خودشان وفادار و بامحبت هستند .و معمولا بیشتر به یک نفر از اعضای خانواده بسیار وابسته میشوند که باعث میشود مشکل رفتاری اضطراب جدایی (separation anxiety) در انها پدیدار شود .
انها به غریبه ها اعتماد نمیکنند اما برای اینکه خجالتی نیز نشوند باید از تولگی اجتماعی شوند هم نسبت به انسان ها و هم سگهای دیگر انها باید در سنین جوانی با موقعیت ها ،صدا ها و تجارب مختلف اشنا شوند تا بتوانند تبدیل به سگی ایده ال برای شما شوند.سالوکی نیز مانند دیگر سگهای سایتهاند (sighthounds ) قدرت دید و تعقیب بالایی دارند و دید حساسی دارند .
انها عاشق ارامش و استراحت روی تشکی نرم هستند و مانند گربه ها از لم دادن در اینگونه مکان ها بسیار لذت میبرند .همچنین در مورد بهداشت شخصیشان وسواس زیادی دارند .
انها بیشتر برای بچه های نوجوان توصیه شده اند و برای بچه های زیر 9 سال اصلا مناسب نیستند .

***************
ترجمه،تدوین،نویسنده>>>>moko

ادامه دارد ....