پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

10 خبر اخر سایت

◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
◄ اسفینکس
◄ گربه نژاد بریتیش موکوتاه
◄ ورزش در گربه ها
◄ تغذیه سگ و گربه
بعدی 1 قبلی

نمایش متن مقالات

فروشگاه  پت شاپ

تهران درخت مي خواهد يا چمن؟

 دکتر فرهنگ مراقي - امروزه اهميت کاشت درختان در شهرها و اطراف آن بر کسي پوشيده نيست. درختان به عنوان تصفيه‌کنندگان هوا و ريه‌هاي شهري نقش بسزايي در تلطيف هوا از يک طرف و ايجاد محيط دلپذير براي زندگي از طرف ديگر بازي مي‌کنند.هر ساله هزينه‌هاي زيادي براي درخت کاري در بوستان‌هاي شهري، حاشيه اتوبان‌ها و کمربندهاي سبز اطراف شهرها صورت مي‌گيرد. از طرف ديگر بايد با صرف هزينه‌هاي مستمر و دايمي اين گونه‌هاي کاشته شده آبياري و محافظت گردند. بسياري از جنگل¬¬کاري‌هاي شهري به جهت نيازهاي آني کشت شده و به نظر مي¬رسد که با توجه به گونه‌هاي استفاده شده از آنها ديدگاه‌هاي بلند مدت در انتخاب درختان مد نظر ناست.
در حال حاضر با مراجعه به وب‌گاه‌هاي مختلف که نسبت به معرفي گونه‌هاي درختي براي جنگل کاري يا درخت کاري شهري معرفي مي‌شوند حداکثر به نياز آبي آنها، تحمل آنها به گرما و سرما، زيبايي ظاهري و در مراحل بعدي به ميزان مقاومت آنها به آفات و بيماري‌ها اشاره مي‌شود. در حال حاضر به نظر مي‌رسد که در تهران نيز بيشتر اين موارد مورد توجه است. ليکن ساير موارد ديگر از قبيل ميزان آلرژي‌زايي درختان و اثرات دگرآسيبي آنها با ساير گونه‌هاي گياهي کمتر مد نظر است.
يکي از مهمترين اهدافي که در بحث درخت کاري شهرهايي که شهرداري‌هاي آنها خود کفا است، اين است که در زمان بهره‌برداري از درختان- زماني که درختان مسن مي‌گردند و نياز به قطع آنها است و يا به دليل برخورد يا نزديکي به ابنيه شهري نياز به قطع آنها است. درآمد حاصل از فروش آنها تا چه ميزان از هزينه انجام شده براي کاشت و نگهداري آنها را در طي سال‌هاي بهره‌برداري مي‌تواندجبران کند. به عبارت بهتر در يک آينده بلندمدت جنگل‌هاي درون شهري يا حاشيه شهري بايد بتوانند هزينه کاشت و نگهداري خود را تامين کنند، حتي اين اميد را بايد داشت که موجب درآمدزايي نيز گردند.
واقعيت آن است که در حال حاضر گونه‌هاي کاشته شده قديمي در تهران تا حدي نسبت به آلودگي هوا در حال واکنش و حذف تدربجي هستند که به طور مشخصي مي‌توان به درختان چنار، نارون، اقاقيا..... که هريک به دليل نسبت به شرايط موجود واکنش داده و در حال حاضر تا حد زيادي کاشت آنها محدود شده است اشاره نمود.
از طرف ديگر نياز به جايگزيني گونه‌هاي فوق سبب گشته که هر از گاهي گونه‌هاي جديدي مطرح و کاشت گردند که در سالهاي اخير به کشت گسترده سرو نقره¬اي و اخيرا هم نوع کاکوزاي توت سفيد و اکاليپتوس مي‌توان اشاره کرد. ليکن اگر در سطح شهر تهران، ارتفاعات شمال شهر و يا درزمين‌هاي حاشيه شهر گشت‌وگذاري صورت گيرد نهال‌هاي هيکدام از اين گونه به صورت خودرو در زمين‌هاي باير داخل و خارج شهر مستقر نشده و تشکيل توده نداده‌اند. ليکن اگر بتوان از يک يا چند گونه مهاجم که توانايي بالايي در استقرار داشته باشد استفاده نمود بسياري از مشکلات خود به خود حل مي‌گردد مثل حالتي که در جنوب ايران براي يکي از واريته‌هاي اکاليپتوس پيش آمده و تا حدي توسط مردم پذيرفته شده که به آن نام محلي بيدي داده‌اند. با بررسي صورت گرفته توسط کارشناسان اين شرکت هم اکنون برخي از گونه‌هاي وارداتي در سطح شهر تهران مستقر شده و در حال حيات هستند با بررسي سابقه اين گونه‌ها مشخص گرديده که حداقل يکي از آنها نيز در گذشته در برخي کشورها به عنوان گونه مهاجم وارد شده و هم اکنون به عنوان يک گونه کاملا پذيرفته شده مورد استفاده است. بررسي نشان داده که برخي از اين گونه‌هاي مهاجم، در برخي از زمين‌هاي باير حاشيه و داخل شهر تهران وارد شده و در حياط تعدادي از منازل به صورت خودرو مستقر شده‌اند. متاسفانه به محض اينکه گفته مي‌شود گونه مهاجم است در مقابل آن موضع گيري مي‌شود اما يک مثال قديمي مي‌گويد: برخي در جلوي توفان ديوار مي‌سازند و برخي آسياب بادي
بررسي نشان داده که يکي از اين گونه‌هاي مهاجم در يک دوره حدود 200 ساله که توسط مهاجران به ايالت ويرجينيا آمريکا وارد شده است. تشکيل جنگل‌هاي نسبتا خالصي به مساحت 67 ميليون فوت مربع در اين ايالت داده است نکته منحصر به فرد اين موضوع آن است که جنگل‌هاي حاصل عموما بر روي خاک‌هاي فقير يا تخريب يافته و در حاشيه بزرگراه‌ها و جاده‌ها مستقر شده‌اند.
به عبارت بهتر زمين‌هاي حاصلخيز و مرغوب به جهت کشت محصولات و گونه‌هاي بومي به کار رفته در حالي که زمين‌هاي نامرغوب که مورد توجه نبوده توسط اين گونه اشغال شده است. بر خلاف برخي ديدگاه‌ها که بيان مي‌دارند با اين گونه‌ها بايد مقابله گردد در آنجا گفتند چگونه مي‌توان از خود اين گونه براي مهار آن استفاده نمود، پس از بررسي‌هاي مشخصي به جهت يافتن کاربردهاي چوب، برگ، شهد، گرده و اسانس اين گونه را انجام داده و سپس براساس آن به درآمدزايي‌هاي متنوعي دست يافتند که قسمتي از اين درآمد صرف محدودسازي دامنه پراکنش گونه گرديد تا رويشگاه‌هاي طبيعي هم در معرض فشار و نابودي قرار نگيرد. امروزه در خارج از کشور از اين گونه، انواع الوار به جهت توليد وسايل خانگي و شهري، انواع زغال، خمير کاغذ، نئوپان، توليد عسل و ابريشم بدست مي‌آيد. که تصوير برخي از کاربردهاي آن در ذيل مشخص گرديده است:

قطع درخت وتهيه الوار

توليد ابريشم

ساخت روکش و لوازم ظريف

استفاده از الوار وتوليد زغال
به نظر مي‌رسد با توجه به اينکه در اقليم‌هاي مختلف ويژگي‌هاي درختان تغيير مي‌کند با انجام يک مطالعه جامع که شامل بررسي نوع چوب، خمير کاغذ، آلرژي‌زايي، نوع هوموس توليدي و تعداد ديگر از پارامترهاي موردنياز ما است، مي‌توان از اين گونه مهاجم که امروز به راحتي در تهران و برخي از شهرهاي ديگر مستقر شده هم به عنوان يک گونه زينتي به جهت استفاده از آن در پارک‌ها و معابر و کمربند سبز حاشيه شهري استفاده نمود و از طرف ديگر با احداث انواع کارگاه‌هاي هدفمند نسبت به استفاده از چوب و ساير مواد استحصالي از آن اقدام نمود.
__________________
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


mofos