پت شاپ پرشین پت
Follow Us
facebook twitter blog google

اخبار زیست محیطی

 • قوانین ما برای ورود ◄ قوانین ما برای ورود
    مروز میخوایم یه سری حرفها بزنیم که طبق معمول به یه سری دوستان بر میخوره و ناراحت میشن و جبهه میگیرن هر مجموعه ای تشکیل شده از یک سری افراد و یک مدیر. مدیر یک سری قوانین رو برای اهداف اون مجموعه وضع میکنه که افراد موظف به رعایت اون هستند.
 • ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399 ◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
    بنا به شرایط و بیماری کرونا COVID 19 ساعت کاری پرشین پت در سال 99 به صورت نیمه وقت بود اما به در خواست شما عزیزان و احترام به خواسته شما بزرگواران ساعت کاری خود را مانند قبل کردیم .......
 • پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش ◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
    همراهان عزیز و مراجعین پرشین پت به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران استدعا داریم به دلیل حفظ سلامت شما عزیزان و کارکنان مجموعه حتما در زمان ورود به موارد زیر توجه داشته باشید ۱: در هنگاه ورود فقط و فقط اجازه ورود به عزیزانی داده میشود که ماسک مناسب و دستکش مناسب داشته باشند. ۲» از پذبرفتن همراهان با پت جدا معذوریم و هر پت فقط یک همراه با خود داشته باشد .
 • اطلاع از اخرید تغییرات سایت ◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
    تغییرات در جهت بهبود سایت و استفاده بهتر از امکانات در اختیار شما قرار گرفت
 • پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت ◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
    بعد از 21 سال خدمت به شما عزیزان وقت ان رسیده که باز هم تغییرات بنیادی در سایت ها و دسترسی های شما به اطلاعات را ایجاد کنیم به زودی پروژه همسان سازی سایت ها و کل دیتا در پرشین پت کلید خواهد خود
 • مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده ◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
    توله سگ ها بی نهایت جذاب هستند ولی در عین حال به مراقبت و دقت بسیاری برای نگه داری نیاز دارند. انتقال توله ها از پیش مادر و برادر و خواهرها به یک محیط جدید فرآیندی بسیار استرس زا برای آنان خواهد بود بنابراین لازم هست شرایط زندگی مناسبی برای آنان در نظر گرفت. توله ها و حتی حیوانات بالغ نیازهای بسیار فراتر از خوردن و آشامیدن و قضای حاجت دارند!!! در این مقاله سعی می کنیم حداقل مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده را یادآوری کنیم.
 • جرب در سگ ها ◄ جرب در سگ ها
    دیمودکس نام یک جربی است که روی پوست اغلب پستانداران زندگی می کند ولی در حالت عادی بیماری زا نیست. این جرب روی بدن سگ های سالم زندگی میکند ولی فقط در صورتی که سگ ها دارای ضعف سیستم ایمنی باشند یا به علت یک بیماری یا مشکل دیگری ضعیف شده باشند در آن ها ایجاد بیماری میکند. این مشکل اغلب در ارتباط با توله ها بوجود می آید. مادرانی که آلوده به دیمودکس (Demodex) هستند و به نوزادان شیر می دهند به علت تماس زیاد توله ها با مادر وارد پوست توله ها شده و آنان را مبتلا می سازند.
 • غذای سگ، راهنمای جامع و کامل ◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
    برای من و شما که صاحب سگ هستیم حتما پیش اومده که سر این دوراهی قرار بگیریم که غذای سگ خانگی رو در منزل تهیه کنیم یا از پت شاپ بخریم؟ امروز میخوایم درباره خوبی ها و معایب غذاهای خانگی و غذای خشک سگ براتون بگیم؛ اینطوری میتونین راحت تر تصمیم گیری کنین که کدوم غذا سالم تر و اقتصادی تره و سگمون رو بیشتر خوشحال میکنه. پس با مقاله غذای سگ، راهنمای جامع و کامل همراه باشین…
 • مشکلات پوستی در سگ‌ها ◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
    مشکلات پوستی و پوششی سگ‌تون یکی از موارد جدیه و می تونه در سگ های مختلف در سنین و نژادها و انواع مختلفی اتفاق بیفته. با اینکه مشکلات پوستی در مقایسه با بیماری های دیگه خیلی جدی به نظر نمیرسه به ویژه وقتی که با بیماری هایی مثل مشکلات قلبی یا سرطان مقایسه میشه، با این حال، مشکلات پوستی برای سگ‌تون خیلی ناراحت کننده، تحریک کننده و دردناکه و همچنین ممکنه یک یا چند مشکل دیگه هم به وجود بیاره.
 • تغذیه هاسکی ◄ تغذیه هاسکی
    هاسکی های سیبریایی نسبت به سایزشون مقدار کمی غذا نیاز دارن. متابولیسم خیلی بالایی دارن، یعنی با یه ذره غذا، مسافت زیادی رو روی پا می مونن. اجدادشون برای سفر با مسافت زیاد و حمل بار سبک با خوردن کمترین مقدار غذا تربیت شده بودن.
 • گندخواری در سگ‌ها ◄ گندخواری در سگ‌ها
    علاقه سگ ها به خوردن و بلعیدن مواد غیرخوراکی را پیکا می نامیم. البته مدفوع خواری یا کوپروفاژیا که مفصل درباره اش به صورت جداگانه صحبت شد هم زیر مجموعه ای از اختلال پیکا به شمار می رود ولی به خاطر حساسیت خاص نسبت به آن گاهی به صورت جداگانه بررسی می شود. در ادامه مقاله امروز پتچی به بررسی موضوع پیکا (Pica) یا گندخواری در سگ‌ها خواهیم پرداخت.
 • آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ ◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
    تاحالا به این موضوع فکر کردین که آیا سگ‌ها خواب می بینن؟ از نظر علمی ثابت نشده که سگ ها می تونن خواب ببینن یا نه، اما سخته تصور کنیم که نمی بینن! همه مون دیدیم که سگ هامون یه سری حالت ها تو خواب دارن که شبیه حالت های بیداری‌شونه. تکون دادن دست و پاهاشون، ناله کردن، خرخر کردن، دم تکون دادن، جویدن و تکون دادن دماغ‌شون باعث میشه به این فکر کنیم که دارن چه خوابی می بی
12345678910بعدیآخرین
(1 - 12) / 28902    |     صفحه 1 از 2409
RSS

GetPagedList: 0,440,,False,False,False,CreationDate,0,12

نمایش متن مقالات

فروشگاه پت شاپ

استفاده از محلول پرمنگنات پتاسيم

ستفاده از پر منگنات جهت كنترل عفونتهاي خارجي
استفاده از پر منگنات جهت كنترل عفونتهاي خارجي ماهيان تزئيني


بسياري از بيماريها در ماهيان تزئيني از عفونت خارجي شروع مي‌شود. اگر اين عفونتها كنترل نشوند ممكن است بصورت عمومي درآمده و باعث مرگ ماهي شوند. استفاده درست از پر منگنات پتاسيم مي‌تواند بطور جدي در مبارزه با عوامل باكتريايي، قارچي و انگلي قبل از اينكه بصورت سيستميك درآيند مؤثر واقع شود و نياز به درمان آنتي بيوتيكي را تا حد قابل توجهي كاهش دهد. اين كار باعث مي‌شود تا صاحب ماهي نيز متحمل هزينه كمتري براي درمان شود زيرا معمولاً آنتي بيوتيكها گران هستند. همچنين باعث كاهش ايجاد گونه‌هاي مقاوم باكتريايي مي‌شود.
از نظر تجاري استفاده صحيح از پر منگنات پتاسيم در هنگام وقوع عفونت مي‌تواند حركت ماهي را سرعت بخشد زيرا ديگر لازم نسبت مانند درمان با آنتي بيوتيك ماهي را در مدت طولاني در يكجا نگهداري كنيم (معمولاً 14 ـ 10 روز)

پرمنگنات پتاسيم چيست؟
پرمنگنات پتاسيم (kmno4 ) يك عامل اكسيد كننده است سالها در آبزيان مورد استفاده واقع شده است به عنوان يك اكسيد قادر است بطور شيميايي مواد آلي را بسوزاند كه اين مواد مي‌تواند موجودات ناخواسته‌اي مانند باكتريها، انگلها و قارچها باشد يا بافت حياتي آبشش يا مخاط ماهي بنابراين استفاده از اين مواد شيميايي بستگي به سليقه شخصي فرد و استفاده كننده دارد كه چطور از اين مواد استفاده كند كه حداكثر اثرات مفيد و حداقل ضرر هنگام درمان متوجه ماهي شود.

تغيير رنگ حاصل از استفاده پرمنگنات پتاسيم:
وقتي پر منگنات پتاسيم فعال است (درحالت غير اكسيده) آب را به رنگ صورتي ـ بنفش در مي‌آورد. وقتي اين ماده غيرفعال مي‌شود (بوسيله اكسيد كردن مواد آلي) رنگ آب به سمت زرد تا قهوه‌اي روشن تغيير مي‌يابد. اين تغيير رنگ يك ابزار مهم جهت مشاهده درمان شيميايي مي‌باشد. (در زير شرح داده شده) با اين وجود اين خاصيت ممكن است پر منگنات پتاسيم را به عنوان يك ماده نامناسب جهت استفاده در تانكها آكواريومها و يا استخرهاي تزئيني معرفي نمايد. همچنين مانند اغلب مواد شيميايي كه در آب بكار مي‌روند، پر منگنات پتاسيم ماده‌اي مظر براي گياهان و بي‌مهرگان محسوب مي‌گردد.
استفاده از پر منگنات پتاسيمپرمنگنات پتاسيم در اغلب ماهيها با غلظت mgil 2 مي‌توان بكار رود و در اين غلظت، حمام طويل المدت (حداقل 4 ساعت) در آب تازه يا آب نمك توصيه مي‌شود.
اين ماده همچنين براي استفاده در سيستمهاي گردشي (بسته) بطور قابل توجهي ايمن مي‌باشد زيرا وفتي به ميزان mgil 2 استفاده مي‌شود حداقل تماس را با بيو***** دارد.
آب حاوي پرمنگنات پتاسيم رنگ بنفش را حداقل براي 4 ساعت حفظ خواهد كرد.
بعضي از ماهيان از قبيل (lake Malawi cichlid ) در برابر پر منگنات حساس مي‌باشند كه ممكن است غلظت mgil 1 براي اين ماهيان امن‌تر باشد. صاحب ماهي مي‌تواند حساسيت گونه ماهي خود را با مشاهده رفتار ماهي هنگان درمان با اين ماده مشخص كند. بويژه هنگامي كه گونه‌اي براي اولين بار مورد درمان قرار مي‌گيرد.
اگر ماهي واكنش ناسازگاري نشان داد مي‌توان به سرعت ماده شيميايي را با اضافه كردن آب تازه رقيق كرد.
از آنجا كه پرمنگنات پتاسيم بوسيله مواد آلي غيرفعال مي‌شود، ممكن است لازم باشد كه مقادير بيشتري از اين ماده در استخرهاي پرورش ماهي مواد آلي بيشتري دارد استفاده شود.
يك راه بي‌خطر كاربرد اين ماده شيمايي اين است كه ابتدا mgil 2 به SYS ريخته شود اگر تغيير رنگ آب از بنفش به قهوه‌اي كمتر از 4 ساعت از آغاز اقدام به درمان انجام شد باشد mgil 2 ديگر اضافه شود.
اگر در مجموع با mgil 6 پر منگنات پتاسيم رنگ بنفش آب كمتر از 4 ساعت برگردد به اين معني است كه SYS واقعاً بايد تميز شود. بسياري از ارگانيسم‌هايي كه بوسيله پرمنگنات پتاسيم تحت تأثير واقع مي‌شوند در محيط غني از مواد آلي رشد مي‌كنند بنابراين ضد عفوني بهتر مي‌تواند اثرار شگرفي در درمان مؤثر داشته باشد.
در حمام كوتاه مدت نيز پرمنگنات پتاسيم مي‌تواند در غلظت mgil 10 براي 30 دقيقه بكار رود در اين غلظت مشاهده دقيق ماهي جهت جلوگيري از مرگ و مسير اجباري مي‌باشد.
اين نوع درمان زماني كه ماهي از استخر به ساختمان Sorting و حمل و نقل آورده مي‌شود مي‌تواند به راحتي انجام پذيرد.
درمان با پرمنگنات پتاسيم به همراه غلظت كم (1% ـ 2% ) نمك طعام (كلريد سديم) به عنوان درمان نيمه دائم براي چند روز يا چند هفته (بسته به نوع ماهي در حال درمان) مي‌تواند اثرات مفيدي به همراه داشته باشد.
اين تركيب بخصوص در به حداقل رساندن عفونت Columnaris بعد از دستكاري ماهي مفيد مي‌باشد. پر منگنات پتاسيم مي‌تواند به عنوان ضدعفوني كننده سطوح در غلظتهاي 10 (60 ـ 30 دقيقه در تماس باشد) تا mgil 500 (به مدت ثانيه) در ؟؟؟ بكار رود، با اين وجود تركيبات 4 ظرفيتي آمونيم براي اين منظور بهتر مي‌باشند.
پرمنگنات پتاسيم بر روي باكتريها، قارچها و بسياري از عوامل انگلي اثر كشندگي دارد ولي بر روي ويروسها فاقد اين اثر مي‌باشد.

دفعات درمان:
همانطور كه در بالا ذكر شد پرمنگنات پتاسيم يك اكسيد كننده غير اختصاصي است و اگر بيش از حد استفاده شود مي‌تواند به موكوس و بافت آبشش صدمه بزند. يك روش خوب براي پيشگيري از آسيب بافتي ماهيان در اثر استفاده از اين ماده اين است كه بيش از هفته‌اي يكبار از پرمنگنات پتاسيم جهت درمان و ضدعفوني استفاده نشود. اگر در بيماري ICH تعداد دفعات درمان زياد مورد نياز است پرمنگنات پتاسيم انتخاب مناسبي جهت اين كار نمي باشد.

شكست درمان:
تأثير كم درمان با پرمنگنات پتاسيم معمولاً بر اثر يكي از عوامل زير اتفاق مي‌افتد.
1. تشخيص ناصحيح يا ناقص بيماري
2. اشتباه در محاسبه مقدار مورد نياز ماده شيميايي جهت درمان
3. مقادير زياد مواد آلي موجود در SYS بطوريكه باعث خنثي شدن ماده شيميايي مي‌گردد.
هرگاه درمان با شكست مواجه شد بايد ماهيان بيمار به آزمايشگاه تشخيص ارسال شوند تا بيماري دقيقاً مشخص شود. حجم آب مورد نظر به منظور ميزان استفاده از ماده درماني بايد دقيقاً محاسبه شود و وزن دقيق ماده شيميايي مورد نياز جهت تنظيم دز مورد نياز بايد دقيقاً اندازه‌گيري شود.
همانطور كه در بالا ذكر شد مقادير زياد مواد آلي در مواد SYS باعث خنثي شدن سريع پرمنگنات پتاسيم مي‌شود و در نتيجه زمان تماس با ماده شيمايي جهت گرفتن نتيجه مناسب كافي نخواهد بود. اين مشكل معمولاً در استخرهايي اتفاق مي‌افتد كه حجم زيادي از مواد آلي در آنها انباشته شده است.
برآورد ميزان پرمنگنات پتاسيم جهت استفاده براي اندازه‌گيري ميزان ماده شيمايي مي‌توان از يك فرمول ساده استفاده نمود.
ميزان ماده درماني مورد نياز در واحد حجم * ضريب تبديل واحد * حجم = ميزان ماده شيميايي مورد نياز
اگر حجم استخر يا تانك در مقياس گالن اندازه‌گيري شده باشد ضريب تبديل واحد 0038/0 مي‌باشد و جواب برحسب گرم داده خواهد شد (جهت اطلاع از ضرايب تبديل به جدول 1 مراجعه نمائيد)
براي ميزان ماده درماني مورد نياز در واحد حجم mgil 2 فرمول ما بصورت زير خواهد بود.
Mgil 2 * 0038/0 * حجم برحسب گالن = ميزان ماده شيمايي بر حسب گرم
در نتيجه براي حجم 250 گالن آب ميزان پرمنگنات پتاسيم مورد نياز برابر خواهد بود با
Mgil 109 = (mgil 2) * 0038/00 * (گالن) 250 = مقدار مورد نياز
بدينوسيله مشاهده مي‌شود كه مقدار كمي از اين ماده جهت درمان احتياج مي‌باشد كه مي‌توان آنرا از نزديكترين داروخانه تهيه نمود. لازم به ذكر است كه يك قاشق چايخوري بر حدود 7 گرم پر منگنات پتاسيم گنجايش دارد.


روش ديگر جهت اندازه‌گيري ميزان مورد نياز پرمنگنات پتاسيم درست كردن محلول غليظ پرمنگنات است. يك محلول پرمنگنات پتاسيم شامل محلول غليظ شده آن مي‌باشد بطوريكه مقداري از آن برحسب نياز مي‌توان برداشت نموده و يا در تانك يا هر محيط ديگر وارد نمود. اين روش در زمانيكه چندين تانك يا چندين محيط جهت درمان وجود داشته باشد بسيار مفيد است. يك راه ساده جهت تهيه محلول غليظ پر منگنات پتاسيم اين است كه 8/3 ليتر (يك گالن) آب مقطر را با 285 گرم پرمنگنات پتاسيم مخلوط كنيم تا يك محلول حقيقي بدست آوريم يك قطره ( هر قطره بايد يك سي سي شود) از اين محلول به يك گالن آبا اضافه شود براي ما دوز mgil 1 را تأمين مي‌نمايد.
بنابراين جهت دستيابي به غلظت mgil 2 بايد 2 قطره به يك گالن (8/3 ليتر) آب اضافه نمود. محلول غليظ پر منگنات پتاسيم بايد در جاي تاريك و خنك نگهداري شود و سالانه تجديد شود.
وقتي سيستهاي وسيعتري را مورد درمان قرار مي‌گيرند بايد بدانيم كه هر 20 قطره يك سي سي مي‌شود يا وقتي اندازه‌گيري مايع با سرنگ انجام مي‌گيرد بايد يك سانتي مترمكعب شود. بنابراين يك ميلي ليتر از محلول غليظ‌ها 10 گالن (38 ليتر) مايع را به دوز mgil 2 مي‌رساند
نظرات کاربران
ثبت نظر
نام شما
ایمیل شما
نظر شما
ارسال به دوستان
نام شما
ایمیل شما
ایمیل گیرنده
توضیحات
کد امنیتی
کد CAPTCHA
کدی که در زیر نمایش داده شده است را وارد نمایید

151528335311282.png (72×72)15152833280752.png (72×72)151528332808193.png (200×200)151528335309921.png (200×200)151528332806911.png (200×200)


10 خبر اخر سایت

◄ قوانین ما برای ورود
◄ ساعت کاری پرشین پت از اردیبهشت 1399
◄ پذیرش از نوروز 98 فقط و فقط با ماسک و دستکش
◄ اطلاع از اخرید تغییرات سایت
◄ پروژه یکسان سازی و تحول در سایت ها پرشین پت
◄ مراقبت های لازم در مورد توله های تازه تهیه شده
◄ جرب در سگ ها
◄ غذای سگ، راهنمای جامع و کامل
◄ مشکلات پوستی در سگ‌ها
◄ تغذیه هاسکی
◄ گندخواری در سگ‌ها
◄ آیا سگ‌ها خواب می بینن؟
◄ سگ پیتبول
◄ خوشگل ترین نژاد های سگ و گربه!
◄ محبوب‌ترین نژادهای سگ و گربه آپارتمانی
◄ وسایل لازم برای نگهداری از سگ ها
◄ چه وسایلی برای بچه گربه نیاز داریم؟
◄ عقیم سازی در سگ و گربه ماده
◄ چطور از سگ خانگی خود در آپارتمان نگهداری کنیم؟
◄ هاسکی ها را بهتر بشناسید
◄ قند خون در سگ ها
◄ امسال با حیوان خانگی چه کنیم
◄ وایتکس برای سگ ها
◄ آیا می‌دانستید که گربه ها نیز سکسکه می‌کنند؟
◄ گربه‌ها در هنگام خواب
◄ بیا با هم بریم سفر اقا سگه !
◄ صدمات استخوانی در حیوانات خانگی
◄ از شیر گرفتن توله­ ها
◄ گربه نژاد هیمالین
◄ گربه سیامی
بعدی 1 قبلی
mofos